Bosna zakázala přistát maďarskému vojenskému letadlu kvůli podpoře Dodika

ČTK ČTK
3. 3. 2025 18:21
Bosna zakázala přistát maďarskému vojenskému letadlu kvůli podpoře Dodika

Bosna zakázala přistát v Sarajevu maďarskému vojenskému letadlu, jehož konečnou destinací mělo být správní středisko bosenské Republiky srbské (RS) Banja Luka. Informoval o tom v pondělí ministr obrany balkánské země Zukan Helez s tím, že rozhodnutí učinil v kontextu podpory, kterou Budapešť poskytuje bosenskosrbskému vůdci Miloradu Dodikovi.

Nejvyšší soud v Bosně minulý týden prezidentu RS Dodikovi nepravomocně uložil trest jednoho roku vězení a šestiletý zákaz výkonu politických funkcí za nerespektování rozhodnutí vysokého představitele pro Bosnu Christiana Schmidta, kterého mezinárodní společenství pověřilo dohledem nad plněním daytonské mírové dohody z roku 1995.

Dodik dříve řekl, že rozhodnutí soudu může zasadit Bosně "smrtelnou ránu", a hrozil, že případě nepříznivého rozsudku bude usilovat o odtržení RS. Bosenskosrbský parlament v reakci na verdikt přijal zákon, který zakazuje působení bosenských celostátních soudních institucí a policie na území RS. Schmidt naopak představitele RS obvinil z destabilizace země a vyzval k dodržování daytonské dohody.

Dodik po verdiktu sdělil, že na základě dohody s maďarským premiérem Viktorem Orbánem přijelo na 300 příslušníků maďarské protiteroristické policie do RS zúčastnit se cvičení s bosenskosrbskou policií. Stalo se tak poté, co se Dodik se svým spojencem Orbánem v druhé půli února osobně setkal. Nicméně podle Heleze přijelo maďarských policistů do Bosny sedm desítek, přičemž bosenská pohraniční policie předtím oznámila, že na 40 maďarských policistů vstoupilo do země jako civilisté bez uniforem a zbraní.

Maďarský letoun měl podle Heleze přistát nejprve v Sarajevu a odtud přeletět do Banja Luky. "Proč mělo vojenské letadlo přistát na letišti v Banja Luce, zůstává nejasné, ale v kontextu s příjezdem 70 příslušníků speciální protiteroristické jednotky maďarského ministerstva vnitra na podporu ministerstva vnitra RS je to v současné době jistě příznačné," napsal Helez.

"Orbán prezidentu (…) Dodikovi poskytuje neustále podporu v jeho útocích na ústavní pořádek Bosny a Hercegoviny a jeho podrývání," uvedl ministr obrany. "Jsem hluboce přesvědčen, že přílet vojenského letadla z Maďarska měl za cíl poskytnout určitý druh podpory Dodikovi a klice kolem něj při rozbití Bosny a Hercegoviny," dodal.

Bosna je od konce války v letech 1992 až 1995 rozdělena na dvě vysoce autonomní entity, kromě RS je to muslimsko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny. Obě části spojují slabé centrální instituce a každá z nich má svou vlastní vládu. Vysoký představitel dohlíží na dodržování daytonské mírové dohody z roku 1995. Ta ukončila téměř čtyři roky trvající válku, při níž zahynulo na sto tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy