Better safe than sorry. Mr. Umbrella pitches for radar

Pavel Vondra
17. 1. 2008 5:55
General Obering speaks of 9/11-like threat to Prague
General Henry Obering talks to the press after the Czech Security Council meeting. Prime Minister Mirek Topolánek (on the right) and Ambassador Richard Graber stand in the background.
General Henry Obering talks to the press after the Czech Security Council meeting. Prime Minister Mirek Topolánek (on the right) and Ambassador Richard Graber stand in the background. | Foto: Ondřej Besperát

Prague - Speaking with the eloquence and urgency of a travelling salesman, which is what he really was during his second visit to Prague over the last several months, General Henry Obering, head of Pentagon's Missile Defense Agency (MDA), once again made a case for the proposed US radar on Czech soil.

"There is a threat that looks very similar to one that we had seen before in the case of North Korea and we are concerned. I am talking about an evolving missile threat from Iran which is continuing to develop ballistic missiles with an increasing range," said Obering on Wednesday during a roundtable with a group of Czech journalists at the American embassy in Prague.

Iran still the main threat

The man, whose job it is to oversee the ongoing expansion of the American anti-missile shield to Europe and other parts of the world, made it clear, much like President Bush himself, that he did not consider it opportune to let the guard down despite the recent National Intelligence Estimate on Iran which seemed to discard the widely held notion that Teheran was within the reach of developing its own nuclear weapon.

See that? I told you (Iranian ballistic missile test)
See that? I told you (Iranian ballistic missile test) | Foto: Reuters

"Even conventional warhead put on a long-range ballistic missile, could cause serious trouble," he said and explained that if Prague was to be hit by one such bomb, the effects would not differ much from the 9/11 attacks on the World Trade Center in New York.

Should it be nuclear, tens of thousands of people would die, and general Obering certainly did not put it past Mr. Ahmadinejad's regime and its unpredictable designs.

"We believe that this is a threat that needs to be addressed, and what is most disconcerting is that this is a threat which historically there has not been a defense against. In fact that's why these threats continue to proliferate," he said before delivering the ultimate slogan for the product he has come to sell.

"Today that has changed. We have the defense, we have the capability and we have the technology. And it's important that we extend protection in defensive coverage outside of the United States to our allies and our friends in European region."

"No risks whatsoever"

Enough with the sun basking. Time to move (Radar on Kwajalin Island)
Enough with the sun basking. Time to move (Radar on Kwajalin Island) | Foto: repro Aktuálně.cz

Mr. Obering was quick to stress that there has been "a tremendous progress" in the deployment and the testing of the system: "We have not had a major system failure or even a hiccup since February 2005, so almost three years, and that in a very robust testing program."

Besides, said "Mr. Umbrella", the system can be fully integrated into the NATO architecture, something the junior members of the Czech coalition government have repeatedly set as a pre-condition for their support.

Another evergreen of the radar bashers, its alleged health and environmental risks, was also swiftly brushed aside by the general:

"The radar that we are proposing (in the Czech Republic) is already in operation. It has been in operation for almost nine years in the south Pacific on a very small island of Kwajalin that has a significant population density. It has been operated very safely without any incidents and there is absolutely no reason to be worried about any environmental effects from this radar."

"And you'll make money off of it"

So where's the catch, the street savvy costumer might want to ask. Apparently, there is none Or at least the journalists were told so by the MDA head.

Knights of the Round Table. General Obering makinh his pitch right in the middle
Knights of the Round Table. General Obering makinh his pitch right in the middle | Foto: Pavel Vondra

Besides, there is now the prospect of an added bonus in the form of potential economic benefits, if the Czech industry can pull itself together and find a way of supplying whatever the future base in Brdy might need.

General Obering kicked off a seminar on Wednesday which was meant to look at the cooperation between the US industry and the Czech industry as relates to the needs and technological capabilities. "And I think it's off to a good start," he said, painting a prospect of hundreds of millions dollars, earmarked for the base in the years 2009-2013, to find their way into the Czech pockets.

"This is just a beginning, I believe, of a more robust collaboration between the United States and the Czech Republic and other NATO partners in missile defense," he then said, making it sound like the deal is already done, which may very well be true, as suggested recently by the Czech Minister of Foreign Affairs Karel Schwarzenberg who believes the negotiations could be over and the agreements signed by the end of February.


EDITORIAL NOTE TO THE READER: To get a less rosy view of the American missile defense system and the potential downsides of the Czech Republic's proposed participation in it, read an interview with an expert and advisor of the Washington-based Center for Defense Information, former Undersecretary of Defense during the Clinton administration, Philip Coyle, who spoke to Aktuálně.cz earlier this week. We will publish it later today or tomorrow.

 

 

Právě se děje

před 8 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy