Asistentky mohou vést domácí porody, není to však zdravotní péče, rozhodl Ústavní soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2024 15:56
Asistentky mohou vést domácí porody, není to však zdravotní péče, rozhodl Ústavní soud

Porodní asistentky mohou vést domácí porody, rozhodl Ústavní soud v průlomovém nálezu. Doplnil však, že to nelze z hlediska právní úpravy považovat za poskytování zdravotní péče, na rozdíl od porodu, který asistentka vede ve zdravotnickém zařízení.

Na domácí porod s asistentkou se tak nevztahují garance, které se pojí s běžnou zdravotní péčí, a rizika nese matka, případně ženy, které jí pomáhají. Soud apeloval na ministerstvo zdravotnictví, aby zákonnou úpravu porodů vyjasnilo. Ministerstvo uvedlo, že nález Ústavního soudu respektuje, podrobněji se ale nevyjádřilo.

"Nyní se s ním musíme podrobně seznámit, pak bude možné ho blíže komentovat," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Podle ministerského výkladu zákona o zdravotních službách a vyhlášky, která stanoví požadavky pro zdravotnická zařízení, včetně místa, kde je veden porod, legislativa asistentkám vést samostatně porod neumožňuje. S tím ale soud nesouhlasil, podle něj není domácí porod definovaný mezi poskytovanou zdravotní péčí, na kterou se podmínky vztahují.

Advokátka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota nález přivítala. "Cílem bylo, aby ženy nebyly kriminalizovány a aby porodní asistentky nebyly pokutovány," uvedla. Cíl se podle ní podařilo naplnit, porodní asistentky nyní mohou ženám pomáhat i v domácím prostředí, aniž by jim hrozila pokuta.

Úřady i soudy v Česku dosud převážně rozhodovaly tak, že se služby porodních asistentek v domácím prostředí omezují na přípravu ženy k porodu a péči v šestinedělí, zatímco fyziologické porody mohou asistentky vést jen na vybavených pracovištích. Podle Ústavního soudu však dosavadní výklad právní úpravy vedl k absurdním důsledkům. Dovoloval totiž ženám rodit doma, ale o samotě, případně za přítomnosti někoho jiného než zdravotníka.

 

Právě se děje

Další zprávy