ANO požádalo o mimořádnou sněmovní schůzi k unijnímu migračnímu paktu

ČTK ČTK
21. 2. 2024 16:29
ANO požádalo o mimořádnou sněmovní schůzi k unijnímu migračnímu paktu

Opoziční hnutí ANO požádalo o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k unijnímu migračnímu paktu a nelegální migraci. Informovala o tom předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Vláda by podle ní měla dolní parlamentní komoře vysvětlit "otočku o 180 stupňů".

Česko se nakonec rozhodlo při hlasování o unijním migračním a azylovém paktu zdržet, oznámila vláda před dvěma týdny. Reformní kroky z poslední verze materiálu jsou podle ministerstva vnitra méně ambiciózní, než Česká republika očekávala. Zvyšuje se podle úřadu také administrativní zátěž a snižuje možnost efektivně bránit nelegální migraci už na vnější hranici EU. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) tehdy řekl, že nová podoba návrhu je pro ČR horší než ta, na níž se Česko podílelo při svém předsednictví.

"Považujeme za nutné, aby vláda Poslanecké sněmovně a hlavně občanům vysvětlila tu otočku o 180 stupňů. Migrační pakt, tak jak ho připravilo a vyjednalo české předsednictví v čele s ministrem vnitra (Vítem) Rakušanem (STAN), je pozvánka pro nelegální migranty do Evropy," uvedla Schillerová.

 

Právě se děje

Další zprávy