Aktuálně+ | Energetická krize, klima, bydlení. Naléhavé problémy měst a názory lídrů

Aktuálně+ Aktuálně+
20. 9. 2022 11:00
Česko v pátek a sobotu 23. a 24. září čekají dvoje volby. Po čtyřech letech mohou Češi volit zastupitele na radnicích a magistrátech. V senátních volbách pak budou vybírat své zástupce do horní komory parlamentu, ve které se obmění třetina křesel. Aktuálně.cz připravilo sérii zpravodajských textů, analýz či rozhovorů, které se letošního hlasování týkají. Zde jsou redakční tipy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: vchal / Shutterstock.com

Výzvy pro města 21. století

Česká města a jejich zástupci na radnicích stojí před výzvami, které mnohdy jejich předchůdci nemuseli příliš řešit. Klimatická změna násobí problémy v ulicích města, jako je přehřívání, nedostatek vody, horší ovzduší, prašnost. Energetická krize přinesla obavy o dodávky plynu, tepla a údiv z raketově rostoucích cen elektřiny - na magistrátech a radnicích musí vymýšlet, jak dodávky zajistit z jiných zdrojů a jak být šetrnější. Škol se týká uprchlická vlna vyvolaná agresí Putinova Ruska na Ukrajině. Do toho se prohlubuje fenomén mimořádně drahých bytů či dopravní zatížení se všemi svými neduhy.

Domácí rubrika Aktuálně.cz připravila předvolební seriál nazvaný Výzvy pro města 21. století, který se těmito naléhavými tématy zevrubně zabývá. Popisuje špatné, ale i dobré příklady a prostřednictví odborníků nastiňuje možná řešení. Obsahuje množství statistik či přehledných ukazatelů. A naznačuje, na co klást při výběru zastupitelů měst ve volbách důraz.

Rozhovory s lídry

Tradičním formátem před volbami jsou rozhovory s lídry kandidátek. Redakce Aktuálně.cz se zejména kvůli velkému množství čtenářů z Prahy zaměřila na hlavní město. Sérii pěti rozhovorů doplnilo interview s primátorem Ostravy, brněnská primátorka přes opakované žádosti a přísliby rozhovor zatím neposkytla.

Dvojice politických reportérů domácí rubriky Aktuálně.cz vyzpovídala dosavadního "šéfa" české metropole Zdeňka Hřiba (Piráti), Petra Hlaváčka (STAN) nebo Patrika Nachera (ANO). Dominika Hromková dále konfrontovala lídra uskupení Praha sobě Jana Čižinského například s rolí sponzorů tohoto sdružení. Radek Bartoníček pak Bohuslava Svobodu (ODS), který vládl Praze v letech 2010 až 2013, s mnohými kritizovanou kumulací funkcí.

Koho a jak volit?

Již v předchozím materiálu, který redakce přinesla, byl podrobný předvolební servis. Obsahuje historické zajímavosti z minulých voleb nebo návod, jak vhodit do urny platný hlas. Čtenáři z Prahy a Brna, kteří se pořád rozhodují, jakou stranu v komunálních volbách vybrat, si mohou vyzkoušet předvolební kvíz. Díky němu zjistí, jaká strana je nejblíže jejich názorům.

Rozcestník článků

Veškeré texty, které se týkají voleb a byly publikovány na Aktuálně.cz, si lze vybrat a přečíst na speciální stránce, kde jsou přehledně uspořádány podle žánrů i zaměření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy