Tajné služby i vývoz zbraní. Bezpečnostní politiku v Černínu bude poprvé řídit žena

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
13. 5. 2024 18:44
Šéfkou bezpečnostní politiky na ministerstvu zahraničí se nově stane Veronika Stromšíková. Ve vedení úřadu kariérní diplomatka se zkušenostmi z mezinárodního prostředí vystřídá stávajícího "muže na bezpečnost" Davida Koneckého. Ten míří do Bruselu jako nový český velvyslanec při NATO.
Veronika Stromšíková
Veronika Stromšíková | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí

Veronika Stromšíková uspěla ve výběrovém řízení na post vrchní ředitelky sekce bezpečnostní a multilaterální politiky. Nástupkyní Davida Koneckého se stane od 1. srpna. Její jmenování do funkce už podle informací deníku Aktuálně.cz podepsal ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Stromšíková nyní v Černínském paláci působí jako ředitelka odboru kontrolních politik. Jde o oddělení, které mimo jiné dohlíží na sankční politiku státu a prověřuje licence na vývoz zbraní.

Zbrojní export z Česka skokově vzrostl po ruské invazi na Ukrajinu před více než dvěma lety. Licenční proces, při kterém se ověřuje hlavně konečný uživatel zakázky, trvá standardně třicet až šedesát dní. Lidé v oddělení pod Stromšíkovou mají na vyjádření k licenci dvacet dní.

"V nejkritičtějším období, kdy bylo nutné dopravit na Ukrajinu dané zbraně co nejrychleji, byl náš systém schopný procesovat exportní licence v řádu hodin," popsala svoji nynější práci Stromšíková pro server Seznam zprávy.

Na postu vrchní ředitelky bude Veronika Stromšíková nejvýše postavenou ženou bezpečnostní politiky v centrále české diplomacie. Kromě licencí na vývoz zbraní či sankcí na Rusko bude mít na starosti také spolupráci Lipavského úřadu s tajnými službami, českou politiku v NATO nebo zahraničněpolitická rozhodnutí v rámci EU. Jejím klíčovým partnerem mimo úřad bude premiérův poradce pro národní bezpečnost a vyjednávač pro evropské záležitosti Tomáš Pojar.

"Na novou roli se těším. Sekce, kterou povedu, je po působení Martina Povejšila (loni zesnulého renomovaného diplomata, pozn. red.) a Davida Koneckého dobře fungující organismus," sdělila Aktuálně.cz Stromšíková. "Z bezpečnostního hlediska je doba divočejší, než jsme si ještě před pár lety dokázali představit. Na to musíme jako Česko zřetelně reagovat s využitím všech nástrojů, které máme," dodala.

Čerstvě padesátiletá Stromšíková se celý svůj profesní život věnuje diplomacii. Na ministerstvo zahraničí nastoupila s titulem z práv v Praze před pětadvaceti lety. V minulosti se věnovala tématu porušování lidských práv a mezinárodním organizacím, působila například v roli ředitelky odboru OSN v Černínském paláci.

V létě 2016 odjela pracovat na manažerský post do Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu, kde zůstala šest let. OPCW je klíčová instituce, jež monitoruje užívání chemických zbraní a likviduje zakázané látky.

Z titulu své funkce v Haagu se Stromšíková podílela na ověřování, zda syrský režim Bašára Asada v roce 2017 použil bojový plyn sarin proti civilnímu obyvatelstvu, což vláda v Damašku odmítala. Inspekce OPCW tehdy na základě analýzy vzorků z města Chán Šajchúnu potvrdila, že k použití sarinu došlo.

"Díky OPCW se podařilo zlikvidovat 95 procent přiznaných chemických zbraní na světě. Mluvíme o zničení 70 tisíc tun látek typu VX, yperit, sarin, tabun, soman. Tedy těch největších dryáků, které už nikdy nemohou být použity ani státy, ani se nemohou dostat do špatných rukou," popsala v roce 2017 pro Respekt význam OPCW, jíž je Česko aktivním členem, Stromšíková.

"Jsem rád, že profesionálku s jejími zkušenostmi budeme mít na pozici vrchní ředitelky v době, kdy musíme bojovat proti ruskému imperialismu," sdělil Aktuálně.cz ministr zahraničí Jan Lipavský. 

"Vedení ministerstva zahraničí posílí výrazná diplomatka, která většinu své pracovní dráhy zasvětila prosazování dobrého jména Česka v zahraničí," dodal Lipavský, který nabízení pozic schopným českým diplomatkám označil za svoji personální prioritu.

 

Právě se děje

Další zprávy