Zvýhodněte ve firmách ženy, chce Brusel. Narazí i v ČR

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 11. 2012 12:30
O 40 % žen v dozorčích radách budou ještě hlasovat členské státy. Česko je proti
Autorka návrhu, eurokomisařka Viviane Redingová.
Autorka návrhu, eurokomisařka Viviane Redingová. | Foto: EK

Brusel - Evropská komise schválila směrnici nařizující velkým firmám, aby ve svých dozorčích radách angažovaly nejméně 40 procent žen.

Prostřednictvím Twitteru o tom informovala autorka návrhu - eurokomisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství, Lucemburčanka Viviane Redingová.

"Úspěch. Komise přijala mou směrnici, kterou zajistíme, aby ženy představovaly 40 procent členů vedení společností do roku 2020," napsala komisařka.

Schválení předpisu z jejího pera ale neznamená, že pozitivní diskriminace začne platit. O tabulkovém obsazování dozorčích rad budou ještě rozhodovat Evropská rada a Evropský parlament.

Redingová je toho názoru, že sedmadvacítka legislativu nařizující zaměstnávání žen na vyšších pozicích potřebuje, protože aktuálně je "něžné pohlaví" ve vedení firem zastoupeno jen z 13,7 procenta. V Česku je to 15,4 procenta.

Podle německého listu Süddeutsche Zeitung je ale minimálně deset zemí Unie včetně Spolkové republiky a Česka proti. Bruselská směrnice předepisující polostátním, ale i soukromým společnostem, koho mají dosazovat do svých dozorčích rad, tak velmi pravděpodobně neprojde.

Nařízení se týká všech společností kótovaných na burze, které mají více než 250 zaměstnanců a roční tržby nad 50 milionů eur. V EU je takových přibližně pět tisíc. Podniky, v jejichž vedení zůstane moc mužů, by mohly čelit sankcím, byť původní návrhy Redingové, aby dostaly pokutu, přišly o státní dotace nebo byly vyloučeny z vládních tendrů, nakonec padly.

Komisařka také požadovala, aby firmy měly povinnost písemně odůvodnit odmítnutým kandidátům ucházejícím se o určitý post, proč neuspěli.

Komise The Wall Street Journal, by v případě, že je více uchazečů o práci ve vedení, mělo být zvýhodněno "méně zastoupené pohlaví".

O případných sankcích za nedodržování limitů by pak ale měly rozhodnout členské státy, napsala ČTK.

 

Právě se děje

Další zprávy