Změna ruské ústavy dostala zelenou od všech regionů

Pavel Vondra
22. 12. 2008 12:32
Prodloužení mandátu hlavy státu a poslanců Státní dumy už nic nebrání
Ruští senátoři z Rady federace změny ústavy podpořili už koncem listopadu. Nyní jen přijali usnesení, v němž potvrdili, že svůj souhlas připojily i regiony
Ruští senátoři z Rady federace změny ústavy podpořili už koncem listopadu. Nyní jen přijali usnesení, v němž potvrdili, že svůj souhlas připojily i regiony | Foto: Reuters

Moskva - Horní komora ruského parlamentu, Rada federace, dnes přijala usnesení, v němž potvrzuje, že všech 83 regionálních subjektů Ruské federace vyslovilo souhlas se změnami ruské ústavy, které minulý měsíc navrhl úřadující prezident Dmitrij Medvěděv.

Konkrétně se jimi prodlužuje funkční období hlavy státu ze čtyř na šest let a mandát členů dolní parlamentní komory, Státní dumy, ze čtyř na pět let. Jde o první věcné změny ruské ústavy od jejího přijetí před patnácti lety.

Dosud se v základním zákonu Ruské federace měnila jen technická ustanovení související se změnou počtu ruských regionů a jejich názvů.

Jako po másle

Předloha prošla minulý měsíc parlamentem nezvykle rychle - od prvního čtení v Dumě ke schválení v Radě federace uběhly pouhé dva týdny.

Jedinou frakcí, která při schvalovacím procesu kladla odpor, byli komunisté, ti ale nemají dostatek hlasů, aby ve sněmovně ovládané prokremelskou stranou Jednotné Rusko cokoli zablokovali. V horní komoře mělo schvalování navržených změn ještě hladší průběh.

Svůj souhlas od konce listopadu do dnešního dne stačilo připojit i všech 83 regionů, z nichž se Ruská federace skládá. Ke schválení ústavních změn by přitom stačilo dobrozdání jen dvou třetin regionálních parlamentů. 

Ruské dvojvládí: Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin na společném předvolebním plakátu
Ruské dvojvládí: Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin na společném předvolebním plakátu | Foto: Reuters

Návrh poprvé veřejnosti představil úřadující prezident Dmitrij Medveděv ve svém projevu o stavu země 5. listopadu. Týden nato už předlohu poslal do Státní dumy.

Vrátí se Putin? A kdy?

Jeho samotného se změna nedotkne, neboť má vstoupit v platnost až po vypršení mandátu úřadujících ústavních činitelů. V Rusku se však mohutně spekuluje o možném návratu nynějšího premiéra Vladimira Putina do Kremlu.

Putin v květnu musel prezidentskou funkci opustit, neboť ruská ústava neumožňuje prezidentovi sloužit více než dvě funkční období v řadě. Otázkou je, zda nyní dojde k vypsání předčasných prezidentských voleb, aby se návrat nejpopulárnějšího politika v zemi do čela státu uspíšil.

Putinův mluvčí nicméně opakovaně odmítl, že by se takový plán připravoval a sám Putin nedávno v ruské televizi prohlásil, že svůj návrat do Kremlu sice nevylučuje, ale lidé si na něj budou muset počkat přinejmenším do roku 2012, kdy vyprší funkční období Dmitrije Medveděva.

 

Právě se děje

Další zprávy