Živě z východu Ukrajiny: Do války s fašisty půjdeme znovu

Martin Novák Martin Novák
21. 4. 2014 18:30
Reportér Aktuálně.cz Martin Novák popisuje atmosféru v nejvýchodnějším městě východní Ukrajiny.
Foto: Aktuálně.cz

Luhansk (Od našeho zpravodaje) – Sklo z rozbitých oken křupe pod nohami, z ampliónů se line píseň Narodil jsem se v Sovětském svazu (nejde o cover verzi hitu Bruce Springsteena Born in the USA) a všude jsou vidět nápisy „EU a NATO, ruce pryč od Ukrajiny“, „Stop fašismu,“ „Ne agresi USA.“

Sovětské rudé vlajky se tu mísí s obrázky Krista a pravoslavnými kříži. Přeškrtnuté hákové kříže symbolizují to, co tady v Luhansku– před budovou tajné policie SBU, obsazené proruskými demonstranty – nenávidí na nové vládě v Kyjevě.

Luhansk, 21. dubna 2014
Luhansk, 21. dubna 2014 | Foto: Martin Novák

Považují je za banderovce, fašisty, kteří rusky hovořící obyvatelstvo východní Ukrajiny poníží na lidi druhé kategorie, pokud je rovnou nevyženou nebo nevyvraždí.

Ti, kteří vidí v kyjevské vládě nelegitimní juntu, obsadili budovu a kolem postavili stanový tábor, podobný kyjevskému Majdanu. S pytli naplněnými pískem, ostnatými dráty, stany, barely s rozdělaným ohněm. A je tady i něco, co na Majdanu neměli: Ze dřeva sestavená strážní věž, nad níž vlaje ruská vlajka.

Chodí tady muži v maskáčích, v černých uniformách s chrániči kolen a loktů, s vojenskými čepicemi.

Hlídka před štábem Luhanské lidové republiky
Hlídka před štábem Luhanské lidové republiky | Foto: Martin Novák

Sláva Berkutu

Vchod přímo do budovy SBU hlídá mladík se štíty, které používaly speciální jednotky Berkut proti demonstrantům na kyjevském Majdanu. Tady je ale Berkut za hrdiny, ne násilníky a vrahy. „Sláva Berkutu,“ hlásá nápis na barikádě, vytvořené z pneumatik, kusů železa a ostnatého drátu.

Usmívající se velitel místní vyhlášené „Luhanské lidové republiky“ Sergej Gračov říká, že bohužel nemůže novináře přijmout uvnitř ve své kanceláři – musíme se spokojit s rozhovorem venku.

Velitel Sergej Gračov. Luhansk, 21. dubna 2014.
Velitel Sergej Gračov. Luhansk, 21. dubna 2014. | Foto: Martin Novák

„Nechceme nic jiného než to, aby lidé tady lépe a důstojně žili. Nechceme už politiky, kteří nás jenom vysávají. Aby nebyly hranice mezi Ukrajinou a Ruskem, abychom žili svobodně,“ říká velitel.

Podobně jako v sousedním Doněcku i tady prý připravují referendum o nezávislosti. Chtějí pryč od Kyjeva.

„Jsme pro to, aby Ukrajina byla jednotná, ale ne s touhle vládou, která se dostala k moci převratem a kterou ovládají fašisté,“ tvrdí Gračov, který na jinak neoznačené vojenské uniformě nosí hrdě na prsou několik vyznamenání a odznaků.

Luhansk, 21. dubna 2014
Luhansk, 21. dubna 2014 | Foto: Martin Novák

Musíme se bránit

Přesvědčení o tom, že v metropoli vládnou fašisté a banderovci, je tady naprosto pevné a nezvratné. „Musíme se bránit, protože z Kyjeva a západu na nás chtějí útočit. Jednu válku nad fašisty už jsme vyhráli, půjdeme do ní klidně znovu,“ říká jeden z obyvatel stanového městečka.

Přijel z nedalekého průmyslového městečka s názvem Antracit. Pod sovětskou vlajkou a nápisem Ne agresi USA a EU si vaří na kamnech v konvici čaj.

„Musíme v referendu vyhlásit samostatnou republiku a pak se rozhodnout, co dál. Jestli budeme v nějakém svazku s Ruskem, nebo sami, nebo zda bude v Kyjevě vláda bez fašistů,“ dodává.

Sympatizanti sem nosí jídlo a vodu, pravoslavný kněz před barikádou vybudoval provizorní kostel ze dřeva a igelitu.

Obránci, kteří dávají pozor na údajné provokatéry. Luhansk, 21. dubna 2014
Obránci, kteří dávají pozor na údajné provokatéry. Luhansk, 21. dubna 2014 | Foto: Martin Novák

Po sobotní střelbě v nedalekém Slavjansku se atmosféra přiostřila. Dva mladíci před vchodem do obsazené budovy tvrdí, že hrozí provokace. Jeden má tyč se řetězem, druhý obušek v ruských modro-bílo-červených barvách.

Unie? Napoleon a Hitler

Vedle je na krabici napsáno, aby se lidé měli před Evropskou unií na pozoru. Protože první unii vytvořil Napoleon a druhou Hitler – s oběma mají Rusové své zkušenosti.

Mladík v maskáčích a s ruskou trikolórou připevněnou k bundě, který stráží stanové městečko, byl v dobré náladě a usmíval se. „Jsi z Česka? Nemáš pro mě nějaký suvenýr?“

Luhansk, 21. dubna 2014
Luhansk, 21. dubna 2014 | Foto: Martin Novák

Dostal firemní propisku a byl spokojený, hned ji šel ukázat dalším kolegům. Pak se vrátil na hlídku, k nápisu „EU a USA, ruce pryč od Ukrajiny“.

Luhansk je nejvýchodnějším městem východní Ukrajiny. Mluví se tu téměř výhradně rusky, za sovětských časů zde bývala velká továrna na výrobu lokomotiv.

Za hranicemi maličké samozvané republiky žije Luhansk normálním životem. Řidič autobusu na nádraží čeká na pomalu se trousící zákazníky.

Foto: Aktuálně.cz

„Někteří lidé ty demonstranty podporují, někteří ne. Názory jsou různé. Podle mě bylo za Sovětského svazu lépe. Byla práce, závody a podniky fungovaly. Dnes akorát politici kradou. Do Evropské unie nechci, protože tam o nás nestojí. A soused pracoval i s manželkou v Řecku a říkal, jak tam přijali euro a přišla katastrofa,“ popisuje řidič svůj pohled na věc.

Tady v nejvýchodnějším cípu Ukrajiny půjde jen velmi těžko přesvědčit lidi o výhodách dohody s Evropskou unií a proevropské cesty.

 

Právě se děje

Další zprávy