Luhansku hrozí katastrofa, utekly už statisíce lidí

Přenos skončil
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Boje o město trvají už týdny.
Boje o město trvají už týdny. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Východoukrajinský Luhansk, jedna z bašt proruských separatistů, se ocitl v katastrofální situaci.

Téměř půlmilionové město opustila polovina obyvatel, v nelidských podmínkách tam zůstaly nemajetné rodiny a důchodci, kteří nemají peníze na cestu do bezpečí.

Neteče pitná voda, nefunguje dodávka elektřiny, nejezdí veřejná doprava, vypadla telefonní síť a přerušilo se internetové spojení.

Z Doněcku pro změnu utekla zhruba pětina z milionu obyvatel.

Úterní vývoj kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
19:07

Moldavské ministerstvo zahraničí vyzvalo Rusko, aby stáhlo své vojáky z Podněstří, nikým neuznané "republiky" ruských separatistů na východě postsovětského Moldavska. Kišiněv žádá, aby Moskva z Podněstří stáhla asi 1500 ruských vojáků a tisíce tun zbraní v souladu se svým závazkem, učiněném již v roce 1999 na summitu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ruské vojáky by měli vystřídat civilní pozorovatelé.

18:52

Rodinu ukrajinského jmenovce ruského prezidenta Vladimira Putina se podařilo převézt z obleženého Luhanska na východě Ukrajiny do ruského azylu v Rostově na Donu. Úspěchem se podle internetového listu Gazeta.ru pochlubil ruský zmocněnec pro dětská práva Pavel Astachov. "Neobyčejnou rodinu se čtyřletým Ivanem vyvezli naši pomocníci z obleženého Luhanska. Netřeba vysvětlovat, jak je chtěli ulovit kyjevští nacisté. Teď ale mají válku a pronásledování za sebou. Rodinka je i s kloučkem v Rostovu," napsal Astachov na komunikační síti.

18:28

"Politické nástroje nátlaku na ekonomiku jsou nepřijatelné, odporují všem normám a pravidlům. V této souvislosti ruská vláda už navrhovala řadu odvetných opatření. V současných podmínkách bychom to mohli promyslet, abychom nepoškodili zájmy domácích výrobců," poznamenal Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání vlády. (30. července 2014)
Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání vlády. (30. července 2014) | Foto: Reuters
17:11

Jsem přesvědčen o imperiálních ambicích Ruska, říká v rozhovoru pro DVTV režisér Václav Marhoul. A vysvětluje, proč podepsal dopis adresovaný státníkům NATO a dalších zemí kvůli rusko-ukrajinské krizi.

Jako člen Aktivní zálohy AČR nicméně odmítá zavedení povinné vojenské služby.

marhoul
marhoul | Foto: DVTV
16:43
16:41

V Kyjevě začali rozebírat barikádu u vchodu do stanice metra na bulváru Chresčatyk, kde se v únoru odehrávaly tvrdé srážky protivládních demonstrantů s policií.

Na bulváru se za necelé tři týdny má konat vojenská přehlídka. "Na místě pracuje 15 pracovníků komunálních služeb. Zbytky barikády odvážejí tři nákladní vozy," oznámila agentura ITAR-TASS.

16:20

Doněck už podle odhadů radnice kvůli bojům opustila pětina ze zhruba milionu obyvatel. Mezinárodní letiště je uzavřeno, veřejná městská doprava ale částečně funguje.

Podle očitých svědků jsou doněcké ulice liduprázdné a obchody zavřené. Vylidněné jsou celé bloky činžovních domů.

Podle armádního mluvčího Oleksije Dmytraškovského už ukrajinská armáda kontroluje výpadovku na západním předměstí Marjinka a na severu údajně ovládla předměstí Jasynuvata.

15:32

Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou připraveny přidat samozvané "lidové republiky" na seznam teroristických organizací. Podle serveru Ukrinform to jejich diplomaté oznámili na tiskové konferenci v Kyjevě.

Separatisté v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny vyhlásili své republiky po referendech ze začátku května.

Foto: Reuters
14:45

Měsíc, maximálně měsíc a půl. Tak odhaduje velitel dobrovolnického prokyjevského praporu Donbas Semen Semenčenko délku trvání "protiteroristické operace".

Simon Semenčenko, velitel dobrovolnického Donbas Batalionu, který stojí proti proruským separatistům.
Simon Semenčenko, velitel dobrovolnického Donbas Batalionu, který stojí proti proruským separatistům. | Foto: Reuters
14:04

Podle zpravodaje agentury AP už mají ukrajinské jednotky pod kontrolou stanoviště na západním okraji Doněcku.

13:59

Ukrajinská armáda nemá v úmyslu oznámit s předstihem útok na Doněck či Luhansk. Zprávu údajně podá až poté, co se jí podaří města "osvobodit".

"Neoznámíme začátek ofenzivy, budeme mluvit pouze o okamžiku osvobození těchto měst,“ cituje mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka agentura Ukrinform.

Přípravy na převzetí Doněcku jsou prý v plném proudu.

Foto: Reuters
13:12

Kvůli bojovým operacím na východě Ukrajiny se letos do Ruska uchýlilo kolem 730 000 ukrajinských uprchlíků.

Vyplývá to ze zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Víc než čtvrtina z nich žádá v Rusku o azyl.

12:33

Podle pondělních zpráv ruských médií vojáci a pohraničníci na ruskou stranu hranic přeběhli a požádali tam o azyl.

Kyjev oproti tomu tvrdí, že jednotka kryla palbou jiný ukrajinský oddíl, který se snažil probít z povstaleckého obklíčení. Když vojákům došly náboje, přešli přes hraniční přechod do Ruska, kde byli krátce internováni.

12:31

Proruští povstalci dnes ráno zahájili palbu na skupinu téměř dvou set neozbrojených ukrajinských vojáků a pohraničníků, kteří se vraceli z ruské strany hranic. Oznámilo to v Kyjevě velení ukrajinské armády. Informace o případných obětech zatím nejsou k dispozici.

12:02

Východoukrajinský Luhansk se ocitl v katastrofální situaci, bijí na poplach ukrajinská média.

Téměř půlmilionové město opustila polovina obyvatel, v nelidských podmínkách v Luhansku zůstaly nemajetné rodiny a důchodci, kteří nemají peníze na cestu do bezpečí.

V Luhansku neteče pitná voda, nefunguje dodávka elektřiny, nejezdí veřejná doprava, vypadla telefonní síť a přerušilo se internetové spojení.

11:51

Japonská vláda schválila třetí balík protiruských sankcí. Postihují 40 ruských občanů a dvě společnosti. Rusko v reakci odvolalo diplomatické konzultace, které se měly konat v Moskvě koncem srpna.

11:35

Do hledáčku ruského cenzurního úřadu Roskomnadzor se dostala ruská verze britského serveru BBC.

Důvodem je rozhovor s aktivistou Arťomem Loskutovem, který podle úřadu obsahoval "extremistické názory a výzvy k masovým nepokojům", napsal list Izvestija.

Foto: BBC
11:08

Rusko chce žalovat Německo kvůli sankcím. Ministerstvu obrany je trnem v oku zablokování zbrojního kontraktu společnosti Rheinmetall.

Německá společnost měla Rusku dodat bojový simulátor za zhruba 120 milionů eur, ovšem ministerstvo hospodářství firmě odebralo povolení k vývozu.

10:39

Podle ruské diplomacie stahuje ukrajinská armáda k milionovému Doněcku taktické rakety Točka a raketomety Smerč a Uragan.

Obklíčené velkoměsto je dosud v rukou proruských separatistů. Ani místní radnice, ani mluvčí ukrajinské armády dosud nepotvrdili zvěsti, že prý do města pronikly ukrajinské dobrovolnické prapory Azov a Šachtarsk.

10:31

Švýcarsko zařadilo dalších 26 Rusů a Ukrajinců a 18 firem na seznam fyzických a právnických osob, které by se mohly pokusit obejít přes švýcarské prostředníky protiruské sankce vyhlášené v zemích Evropské unie.

V seznamu tak figuruje 87 osob a 20 společností, které nesmějí podnikat s využitím švýcarských zprostředkovatelských služeb. Opatření vstupuje v platnost dnes večer.

10:30

"Jen pár metrů od hraničního přechodu Vylok u Vynohradova na západní Ukrajině se několik desítek žen - s plakáty psanými v maďarštině a ukrajinštině - drží za ruce. ´Nechceme válku! Nedáme své děti!´ skandují."

Na východě země už několik měsíců zuří válka a prezident vyhlásil mobilizaci. Lidem ze západoukrajinských regionů se to nelíbí. Přečtěte si reportáž Aktuálně.cz.

Protestující blokují v obci Bedevlja policejní auto.
Protestující blokují v obci Bedevlja policejní auto. | Foto: Alexandra Malachovská
10:25

Ruský Lukoil se stahuje z Česka. Jeho 44 čerpacích stanic převezme maďarská společnost MOL, která tak chce posílit přítomnost na tuzemském trhu a v regionu střední a východní Evropy.

Foto: Lukoil
10:24

Pozornost mezinárodních expertů se soustřeďuje na prostor u obcí Krasnyj Luč, Petropavlivka a Moskovske, které leží asi dva kilometry západně od Hrabove, místa dopadu hlavní části trosek.

Na místě bylo podle zpravodajského serveru Cenzor nalezeno mnoho osobních věcí cestujících včetně pasů nebo alb s fotografiemi.

10:22

Práce vyšetřovatelů na východě Ukrajiny se opět komplikuje. Tým expertů pracoval v pondělí na místě pádu letu MH17 jen zhruba půldruhé hodiny.

Podle dnešních zpráv ukrajinských médií jejich práci komplikovalo vyjednávání s oddíly separatistů, kteří dlouhé hodiny blokovali pohyb členů mise v místě katastrofy.

10:17
10:15

Ruská vláda schválila 350 milionů rublů (bezmála 200 milionů korun), které mají putovat na ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Informovala o tom agentura ITAR-TASS.

Běženci podle ruských zdrojů míří především do Rostovské oblasti. Podle tamních úřadů jich přišlo už na půl milionu.

10:09

Pilot armádního letounu Su-25, který byl sestřelen separatisty před dvěma týdny, je naživu. Informoval o tom mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Voják podle něj není v zajetí, současné místo pobytu ale neupřesnil.

Dvoumístná varianta letounu Suchoj Su-25UB ve výzbroji ukrajinské armády.
Dvoumístná varianta letounu Suchoj Su-25UB ve výzbroji ukrajinské armády. | Foto: Dima Sergienko/Wikimedia Commons
10:06

Špatně to vypadá i s tuzemskou turistikou v Rusku. Fiaskem je sezona na Krymu, na jaře připojeném k Rusku. Turistů je o polovinu méně než v dřívějších letech. Ukrajinci nepřijeli, Rusové se bojí - na rozdíl od předchozí let - jet auty přes Ukrajinu. A přeprava přes Kerčský průliv, kudy se lze na Krym dostat, je ucpaná, na trajekt se občas čeká i dva dny.

10:03

Renomované cestovní kanceláře krachují jedna za druhou. Více než 25 000 Rusů se nemůže vrátit z dovolené do vlasti. Experti tvrdí, že problémy způsobila ukrajinská krize, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

Experti odhadují, že bankrot ruského cestovního ruchu je mnohem hrozivější než před pěti lety při světové krizi, kterou Rusko zvláště bolestně pocítilo. Prázdninové plány Rusů zničil hlavně ukrajinský konflikt.

10:02

Nejprve krátké shrnutí:

Přes sto zahraničních expertů ohledává místo, kam dopadly trosky malajsijského Boeingu 777. Práce ale komplikují boje mezi proruskými separatisty a armádou.

Z Ruska mezitím přišly zprávy o zběhnutí několika stovek ukrajinských vojáků. Kyjev to ale odmítl.

10:00

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes budeme sledovat dění kolem rusko-ukrajinské krize a vyšetřování pádu malajsijského boeingu.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 5. 8. 2014 19:40
 

Právě se děje

Další zprávy