Živě: "Nová Ukrajina" chce Janukovyče soudit v Haagu

Přenos skončil
Dění na Ukrajině sledujeme v online reportáži.
"Viděli jste tohoto muže?" Sesazený prezident Viktor Janukovyč je momentálně nejhledanějším člověkem na Ukrajině.
"Viděli jste tohoto muže?" Sesazený prezident Viktor Janukovyč je momentálně nejhledanějším člověkem na Ukrajině. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinský parlament schválil rezoluci, podle níž jsou sesazený prezident Viktor Janukovyč a jeho spolupracovníci zodpovědní za smrt více než 100 lidí a zranění 2000 dalších.

Ze zločinů by se podle poslanců měli zodpovídat před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu.

Země stále čeká na vytvoření vlády národní jednoty. Hlasování bylo odloženo z úterý na čtvrtek, poslanci prý nyní budou pracovat "dnem i nocí".

O jménu premiéra se jen spekuluje. Nejčastěji se hovoří o poslanci a podnikateli Petru Porošenkovi či exministrovi a šéfovi parlamentu Arseniji Jaceňukovi. Ve hře je podle médií i finančník Serhij Tihipko.

Jednou z otázek, které si v posledních desítkách hodin pokládá celý svět, je, kam zmizel Janukovyč. "Rozplynul se ve vzduchu, stejně jako jeho moc," napsal list The New York Times.

Přenos skončil

Nové ukrajinské vedení má zájem obnovit plnohodnotný dialog s Ruskem a chce udržovat s Moskvou dobré sousedské vztahy. V jednom z prvních prohlášení po změně mocenských poměrů na Ukrajině to v úterý uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Dialog chce Kyjev zahájit hned po vytvoření nové ukrajinské vlády. "Z naší strany potvrzujeme zájem o budování ukrajinsko-ruských vztahů na novém, skutečně rovnoprávném základě a v duchu dobrého sousedství," uvádí se v prohlášení.

Demonstranti na kyjevském náměstí Nezávislosti se dohodli s vůdci politických stran, že už ve středu večer na Majdanu představí novou vládu. Oznámila to v úterý agentura Unian s odvoláním na vůdce demonstrantů. Podle dohody bude prý několik rezortů svěřeno zástupcům veřejnosti.

Zda se středeční ohlášená akce bude konat se souhlasem či z vůle zastupitelů, není ze zpráv ukrajinských médií zřejmé. Noví ministři budou ve funkcích do květnových prezidentských voleb. Ceremoniál představení a údajně i potvrzení nové vlády se má na náměstí Nezávislosti konat ve středu v 18:00 SEČ. Hodinu předtím se má v centru metropole konat velké shromáždění ukrajinské veřejnosti.

Ukrajinský parlament by měl co nejdřív jmenovat vládu národní jednoty, která by měla zastupovat široké spektrum politických sil. V úterý to v rozhovoru s šéfem ukrajinského parlamentu Oleksandrem Turčynovem prohlásil náměstek amerického ministra zahraničí William Burns. Sněmovna měla o vládě původně rozhodnout už v úterý, parlament ale tento krok odložil na čtvrtek.

Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko a znepokojilo nedělní rozhodnutí ukrajinského parlamentu zrušit jazykový zákon z roku 2012. Všechny tři země mají na některých místech Ukrajiny silné národnostní menšiny, a apelují proto na nové vedení země, aby je respektovalo. Rusko na zrušení zákona už kriticky reagovalo v pondělí. Normativní akt povoloval užívání druhého jazyka v regionech, kde žije víc než desetiprocentní národnostní menšina.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo novou statistiku nepokojů z minulého týdne. Podle nejnovějších čísel zemřelo v Kyjevě od 18. února 82 lidí. Dalších 713 bylo zraněno.

Donedávna opoziční poslankyně Lesja Orobetsová prý má jasno, co by udělala, kdyby viděla Viktora Janukovyče. "Hlasitě bych křičela," reagovala na dotaz serveru Kyiv Post.

Pryč se vším ruským? Z budovy parlamentu byla odstraněna sovětská hvězda.

Náměstek ruského ministra zahraničí jednal v Moskvě s ukrajinským velvyslancem. Podle něj má Moskva obavy o bezpečí ruských obyvatel na Ukrajině, napsala agentura Reuters.

Britská hudební skupina Depeche Mode zrušila své středeční vystoupení v Kyjevě. Kapela na svém webu uvedla, že s ohledem na nynější bouřlivé události, kterými země po pádu prezidenta Viktora Janukovyče prochází, není možné zaručit bezpečnost hudebníků, jejich týmu a ani fanoušků.

Země Visegrádské čtyřky v Budapešti podepsaly společné prohlášení k ukrajinské krizi. Zavazují se v něm k posílení spolupráce v případě velkého přílivu uprchlíků z této východoevropské země.

Ministři vnitra V4 zároveň v prohlášení žádají ukrajinské ministerstvo vnitra, aby s visegrádským uskupením sdílelo informace týkající se veřejného pořádku a bezpečnosti na Ukrajině.

Při přestřelce byl zraněn bývalý Janukovyčův poradce Andrij Kljujev, zda byl svržený prezident v té době s ním, zatím není jasné, píše agentura Reuters.

Česká republika i Slovensko jsou proti jakémukoliv rozdělení Ukrajiny. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek a jeho slovenský kolega Miroslav Lajčák to prohlásili po společném jednání v Bratislavě.

"Pro mě je to naprosto nepřijatelný scénář - rozdělení. Byl by to krok zpět. Věřím, že většina obyvatelstva (Ukrajiny) o nic takového nestojí," řekl Zaorálek novinářům po setkání s Lajčákem.

Radoslaw Sikorski se v polském rozhlase nechal slyšet, že jedním ze zdrojů ekonomických reforem na Ukrajině by mohly být zahraniční konta Janukovyče a jeho blízkých.

Zároveň dodal, že Polsko Janukovyče považuje za bývalého prezidenta. "Polsko uznává země, nikoliv vlády. Janukovyč udělal něco neslýchaného." Osobně ho prý překvapilo, že hlava státu hned po pátečním podepsání dohody s opozicí odletěla z Kyjeva.

Na kyjevském náměstí Nezávislosti, které se v posledních měsících stalo epicentrem protestů proti vládnoucímu režimu, začal úklid. Na Twitteru to oznámili sami aktivisté. "Pomozte opravit Majdan," nabádají.

Schůze parlamentu, na níž by měl být vybrán nový kabinet, byla přerušena do čtvrtka.

Bývalý šampion v boxu a jeden z nejvýraznějších opozičních lídrů Vitalij Kličko potvrdil, že chce kandidovat v květnových prezidentských volbách.

Podle odhadů bude chtít místo po Viktoru Janukovyčovi zaujmout zhruba dvacet kandidátů. Chybět mezi nimi zřejmě nebude ani donedávna vězněná expremiérka Julija Tymošenková.

Ukrajinský parlament schválil rezoluci, podle níž jsou exprezident Viktor Janukovyč a jeho spolupracovníci přímo zodpovědní za smrt více než 100 lidí a zranění 2000 dalších. Ze zločinů by se podle nich měli zodpovídat před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu.

Rinat Achmetov, jeden z nejbohatších Ukrajinců a donedávna blízký spojenec Viktora Janukovyče, odsoudil nedávné násilí na kyjevském náměstí Nezávislosti. "Naším cílem je silná, nezávislá a jednotná Ukrajina," prohlásil podle serveru Kyiv Post.

Hlavní náměstí v západoukrajinském Ternopilu bylo přejmenováno na náměstí Hrdinů Majdanu. Podle Rádia Svoboda na něm byla vztyčena socha na památku takzvané "nebeské setniny", tedy stovky obětí z Kyjeva.

Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová prohlásila, že EU chápe silné vazby mezi Ruskem a Ukrajinou. Moskva by se ale podle ní měla ke Kyjevu "chovat jako dobrý soused" a nechat ho jít vlastní cestou.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval Západ. "Je nebezpečné a kontraproduktivní pokoušet se přinutit Ukrajinu, aby si vybrala podle pravidla 'jste buď s námi, nebo proti nám'," prohlásil.

Úřadující hlava státu Oleksandr Turčynov se obává "nebezpečných známek separatismu". Sejde se proto s představiteli bezpečnostních složek.

Reagoval tak především na dění na autonomním Krymu. Objevily se navíc zvěsti, že se ruský parlament chystá jeho obyvatelům rozdávat ruské pasy.

Hlasování o přechodné vládě se odsouvá na čtvrtek.

Oleksandr Turčynov, který po svržení Janukovyče plní vedle funkce předsedy parlamentu rovněž roli prozatímní hlavy státu, prohlásil, že poslanecké kluby a výbory mají nad složením nového kabinetu "pracovat dnem i nocí".

Vyšetřovatelé a novináři zkoumají tisíce stran dokumentů, které po sobě ve své luxusní rezidenci zanechal Janukovyč. Složky, některé ohořelé, plavaly v blízkém jezírku.

Údajně obsahují smlouvy, výpisy, příkazy k platbám a další listiny. "Janukovyč opustil rezidenci ve velkém spěchu, takže na místě mnohé zanechal. Tyto dokumenty zaměstnají vyšetřovatele i investigativní novináře na řadu měsíců," uvedl server Kyiv Post.

Ukrajinská policie údajně zadržela vraha novináře Vjačeslava Veremije. "Ten, kdo ho zabil, byl už zatčen," řekl v televizi bez dalších podrobností poslanec Petro Porošenko. Reportér listu Vesti byl zastřelen v noci na 19. února.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy prohlásil, že Evropská unie je ochotna podpořit Ukrajinu a podepsat s Kyjevem asociační dohodu. Ta měla být původně uzavřena už koncem loňského roku, ale prezident Janukovyč vycouval.

Příslušníci pohotovostních oddílů Berkut museli ve Lvově žádat na kolenou o odpuštění. Dav asi tisíce lidí na tamním hlavním náměstí vytvořil koridor, jímž za skandování "Hanba!" a "Na kolena!" přinutil projít několik desítek policistů. Těžkooděnci nakonec jejich výzvy i s velitelem uposlechli.

Velitel lvovského Berkutu Rostislav Paceljak přítomné požádal o prominutí za smrt lidí v Kyjevě a řekl, že lvovští policisté žádné oběti na svědomí nemají. "Když jsme dostali příkaz jít na Majdan, potichu jsme se rozešli a jednotlivě a bez dokumentů jsme se dopravili zpátky do Lvova."

Jednou z otázek, které si v posledních desítkách hodin pokládá celý svět, je, kam zmizel Janukovyč. "Rozplynul se ve vzduchu, stejně jako jeho moc," napsal list The New York Times.

Na Krym dorazilo několik poslanců ruské Státní dumy. "Nikdy neopustíme lidi, které považujeme za vlastní," prohlásil jeden z nich. Z autonomní oblasti v posledních dnech stále častěji zaznívají výzvy k odtržení od Ukrajiny a návratu pod ochranu Moskvy. Některé radnice dokonce vyvěsily ruské vlajky.

Spojené státy jsou připraveny pomoci Ukrajině finančně a doplnit tak program pomoci Mezinárodního měnového fondu (MMF). Na tiskové konferenci ve Washingtonu to oznámil mluvčí Bílého domu Jay Carney. USA spolu s "partnery z celého světa" chtějí přispět k tomu, aby se Kyjev po nezbytných reformách vrátil k ekonomické stabilitě.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 25. 2. 2014 22:40
 

Právě se děje

Další zprávy