Živě: Střelba v San Bernardinu byl teroristický čin, střelci sympatizanti IS

Živě
Dění související s bezpečnostní situací v Evropě a bojem s Islámským státem sledujeme v online reportáži.
Policista vyšetřující střelbu v San Bernandinu se vyptává jednoho muslima z mešity na podezřelého Farooka. Ten ve zdejší mešitě býval k vidění dvakrát až třikrát týdne.
Policista vyšetřující střelbu v San Bernandinu se vyptává jednoho muslima z mešity na podezřelého Farooka. Ten ve zdejší mešitě býval k vidění dvakrát až třikrát týdne. | Foto: Reuters

Londýn/Berlín/Moskva - Federální úřad pro vyšetřování (FBI) začal vyšetřovat středeční střelbu v kalifornském San Bernardinu jako teroristický čin. Oznámil to člen kalifornského vedení FBI na tiskové konferenci. Žádné důkazy o přímém napojení dvojice střelců, která zabila 14 lidí, na islámské teroristy při prohlídce jejich domu však policie nezjistila.

Mezinárodní koalici proti Islámskému státu rozšíří Německo. Tamní parlament odsouhlasil vládní návrh, který počítá s vysláním až 1200 vojáků a letounů Tornado.

Podle britských zpravodajských služeb je Velká Británie možným dalším cílem teroristů z Islámského státu. Americká stanice CNN s odkazem na zdroje z tajných služeb píše, že vůdci IS vyzvali britské džihádisty, aby se vrátili do mateřské země a "zaútočili na bezvěrce".

Dění související s bezpečnostní situací v Evropě a bojem s Islámským státem jsme sledovali v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

Živě
Aktualizovat reportáž
01:00

Toto jsou tváře kalifornských střelců, tak jak je zveřejnila stanice CBS News.

00:30

Policie až dosud řešila více možných motivů krveprolití v San Bernardinu včetně pracovního, neboť některé z obětí střelby byly Farookovými kolegy. Nyní je však terorismus hlavní linií, kterou federální policie vyšetřuje. Polooficiální informační kanál napojený na IS dnes zveřejnil prohlášení, podle něhož patřila dvojice ke stoupencům organizace. K přímé odpovědnosti za útok se však radikálové nepřihlásili, uvedla agentura AP.

00:10

Nikdo z příbuzných střelce z Kalifornie podle právníka nevěděl, že se útok chystá. Farook byl prý izolovaný člověk s málo přáteli. Rodina věděla, že má dvě střelné zbraně. Maliková pak prý byla pečující a tichá žena, převážně v domácnosti. Právní zástupce Farookovy rodiny podle Reuters řekl, že ani u jednoho z dvojice střelců nic nenasvědčuje tomu, že by byli součástí radikální skupiny, ani tomu, že by byli agresivní nebo měli extremistické názory.

Foto: Reuters
22:30

Pokud by se policií prověřovaná přímá inspirace radikální organizací potvrdila, šlo by podle CNN v San Bernardinu o první útok s odkazem na IS na americkém území.

22:15

Šéf celého vyšetřovacího úřadu James Comey vyvrátil některé mediální informace o kontaktu dvojice s lidmi podezřelými ze zločinů. "Dosud nemáme náznaky, že by tito zabijáci byli součástí větší organizované skupiny nebo tvořili část buňky," řekl Comey.

Pokud by se policií prověřovaná přímá inspirace radikální organizací potvrdila, šlo by podle CNN o první útok s odkazem na IS na americkém území.

21:00

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) začal vyšetřovat středeční střelbu v kalifornském San Bernardinu jako teroristický čin. Oznámil to člen kalifornského vedení FBI na tiskové konferenci. Žádné důkazy o přímém napojení dvojice střelců, která zabila 14 lidí, na islámské teroristy při prohlídce jejich domu však policie nezjistila. Nicméně dvojice podle vyšetřovatelů velké množství dat zničila.

Více čtěte zde

Policista vyšetřující střelbu v San Bernandinu se vyptává jednoho muslima z mešity na podezřelého Farooka. Ten ve zdejší mešitě býval k vidění dvakrát až třikrát týdne.
Policista vyšetřující střelbu v San Bernandinu se vyptává jednoho muslima z mešity na podezřelého Farooka. Ten ve zdejší mešitě býval k vidění dvakrát až třikrát týdne. | Foto: Reuters
19:20

Český ministr vnitra Milan Chovanec dnes připomněl, že přes závazek z evropského summitu nebyly například k počátku prosince v Řecko plně zprovozněny takzvané hotspoty, tedy proces registrace, identifikace přicházejících migrantů a jejich zařazení do evropských databází. Bez toho ovšem v zásadě nezačal fungovat ani přes odpor části států domluvený systém přerozdělování žadatelů o azyl mezi ostatní státy unie. Chovanec míní, že podobný postup by znamenal v některých případech změnu unijní legislativy, se kterou je třeba začít co nejdříve. "Je potřeba v řádu týdnů a měsíců ty myšlenky rozpracovat a začít je uvádět v život," upozornil český ministr. Existuje totiž podle něj reálná šance na zmírnění migrační krize přes zimní měsíce, a je proto potřeba najít řešení tak, aby se problém se stejnou silou nevrátil na jaře. 

Foto: Jakub Plíhal
19:15

"Schengen není problém. Naopak, měli bychom jeho pravidla použít při jeho řešení," upozornil dnes eurokomisař pro vnitro Dmitris Avramopulos. Proto je podle něj třeba se soustředit na posílení stávajících pravidel a nepřemýšlet o konci systému. "Musíme zrychlit, čas není na naší straně," poznamenal eurokomisař. Komise podle něj s návrhem na společnou evropskou pohraniční službu skutečně hodlá přijít.

19:10  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Ministr pro migraci předsednického Lucemburska Jean Asselborn dnes novinářům řekl, že Řekové dělají hodně v situaci, které nečelí žádná země EU. Na tamní ostrovy připlouvají denně tisíce lidí. "Trvalo to, ale nyní věci běží lépe," míní. Podle Asselborna je ale také třeba skutečně pokročit s přerozdělováním žadatelů o azyl z Řecka mezi ostatní země unie..

17:10

Útoky v kalifornském San Bernardinu, při kterých zemřelo 14 lidí, mohly být inspirovány činy Islámského státu, potvrdily americké úřady.

Dosud však neexistují důkazy, že za střelbou stojí přímo teroristická organizace.

Foto: Reuters
16:53

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že letectvo v Sýrii za týden provedlo 431 náletů a udeřilo na 1 458 cílů.

Kreml rovněž oznámil, že Vladimir Putin telefonicky hovořil se svým kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem o možnosti utvoření široké koalice států, které by bojovaly proti terorismu.

Foto: Reuters
16:50

Francois Hollade poděkoval pilotům francouzského letectva na letadlové lodi Charles de Gaulle, která operuje u pobřeží Sýrie.

16:31

Syed Rizwan Farook a Tafsheen Maliková, kteří postříleli ve středu v kalifornském San Bernardinu 14 lidí, zřejmě byli motivováni džihádistickou ideologií.

Policie podle televize CNN zjistila, že Maliková dala na Facebook text, kterým se přihlásila k Islámskému státu a k jeho vůdci Abú Bakrovi Bagdádímu. VÍCE ČTĚTE ZDE.

16:16

Thajská policie oznámila, že dostala varování od ruské tajné služby FSB ohledně deseti Syřanů, kteří údajně chystají útoky na ruské cíle v Thajsku.

Podezřelí jsou prý zřejmě napojeni na Islámský stát (IS). Terčem plánovaných atentátů v Thajsku se podle Moskvy mohou stát také další nepřátelé Islámského státu.

Úřady v reakci posílily policejní hlídky na zahraničními turisty oblíbeném ostrově Pchúket, vojenská vláda ale ujistila, že "není žádný důvod k panice".

Syřané prý vstoupili do Thajska v druhé polovině října, kdy začíná v zemi turistická sezona. Thajsko ročně přivítá deset milionů turistů, přičemž vrcholem turistické sezony bývají Vánoce a Nový rok.

16:08

Francouzský prezident Francois Hollande přiletěl na letadlovou loď Charles de Gaulle armádním vrtulníkem.

16:01

Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby se kvůli nestabilní bezpečnostní situaci vyhnuli cestám do Iráku.

Podle úřadu hrozí lidem nebezpečí zejména kvůli nárůstu aktivit teroristické organizace Islámský stát.

Ministerstvo v aktuální výzvě na webových stránkách informovalo, že rizikový je nyní pobyt i v původně relativně bezpečné oblasti autonomního Regionu iráckého Kurdistánu.

"Nebezpečný vzhledem k frekvenci a nahodilosti útoků proti civilnímu obyvatelstvu i cizincům, je dále nejen pobyt v místech soustavných bojů, ale i kdekoli na celém území Iráku," uvedlo ministerstvo. V Iráku podle ministerstva hrozí lidem také únosy, usmrcení nebo zranění.

15:35

Turecký premiér Ahmet Davutoglu odmítl ruské nařčení, že Ankara obchoduje s ropou od Islámského státu. Davutoglu toto obvinění označil jako lživou propagandu sovětského střihu.

15:30

Francouzský prezident Francois Hollande dorazil na palubu letadlové lodě Charles de Gaulle, která operuje u pobřeží Sýrie.

Právě z tohoto vlajkového plavidla vzlétají francouzské letouny Rafale, které v Sýrii a Iráku provádějí nálety na pozice Islámského státu.

15:17

Turecký ministerský předseda rovněž prohlásil, že vláda podpoří firmy, kterých se dotknout hospodářské sankce ze strany Ruska.

Rusko ekonomické sankce vůči Turecku vyhlásilo v reakci na sestřelení ruského bitevníku Suchoj tureckým letectvem.

15:14

Turecký premiér Davutoglu oznámil, že německé armádní letouny brzy dorazí na základnu Incirlik.

Zapojení armády do podpůrných akcí v boji proti Islámskému státu dnes velkou většinou schválil německý parlament.

Angela Merkelová a Ahmet Davutoglu.
Angela Merkelová a Ahmet Davutoglu. | Foto: Reuters
15:08

Členské země EU se dnes dohodly na podobě pravidel budoucího evropského registru pasažérů leteckých spojů.

Na okraj jednání ministrů vnitra to oznámil Etiénne Schneider, zástupce Lucemburska, které nyní unii předsedá. Podle dohody se pravidla budou týkat také vnitrounijních a charterových letů.

Dohoda o registru, někdy označovaným anglickou zkratkou PNR (Passenger Name Record), vznikala od roku 2011. Zprvu s ní nesouhlasil europarlament kvůli ochraně soukromí.

Dnes se členské země shodly, že jména a některé další údaje o pasažérech aerolinií budou pro policii dostupná po dobu půl roku. Data s těmito údaji pak budou uchovávána ještě dalšího 4,5 roku, ovšem v zašifrované podobě.

Nesmí být využívána k ničemu jinému, než je vyšetřování a stíhání terorismu a těch nejzávažnějších trestných činů.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock
14:53

Mešitu Al-Masdžid as-Salám, jedinou v kanadském městě Peterborough, někdo zapálil pouhý den po útocích v Paříži. Neznámý žhář do budovy vhodil zápalné lahve a způsobil škodu v přepočtu za více než 1,5 milionu Kč.

Muslimští věřící ale brzy našli nové útočiště, možnost modlit se jim totiž ve svých prostorách nabídla nedaleká židovská synagoga, uvedl server televizní stanice France 24.

"Žijeme v malém městě a oni jsou naši sousedé, takže bylo přirozené, abychom je u nás přijali," uvedl Larry Gillman z místní židovské obce.

Peterborough leží v kanadské provincii Ontario, asi 125 kilometrů severovýchodně od Toronta. K útoku na mešitu došlo v sobotu 14. listopadu, už minulý pátek se ale zhruba 150 muslimů modlilo v synagoze. A židovský svatostánek nebyl jediný, kdo muslimům nabídl pomoc.

14:36

V boji proti Islámskému státu by mohly spolupracovat syrská vláda a povstalecké skupiny, a to za předpokladu, že by v čele země už nestál prezident Bašár Asad.

Řekl to dnes během návštěvy Řecka americký ministr zahraničí John Kerry. Podle něj by bylo ale "mimořádně obtížné" takovou spolupráci zajistit bez toho, že by byla v dohledu dohoda ohledně Asadova osudu.

Kerry rovněž přislíbil 24 milionů dolarů (asi 256 milionů Kč) pro OSN jako pomoc při zvládání náporu uprchlíků.

"Uprchlická krize se netýká jen Řecka, Evropy nebo Blízkého východu, je to celosvětová krize a měli bychom sdílet zodpovědnost," řekl šéf americké diplomacie.

Jediným řešením migrační krize je podle něj mír v Sýrii. "Proto jsme zintenzivnili úsilí koalice bojující proti DAIŠ (arabská zkratka pro IS) a zahájili novou diplomatickou iniciativu, jejímž cílem je příměří a politická změna v Sýrii," uvedl Kerry.

Foto: Reuters
14:15

Spojené státy v průměru každé dva dny zlikvidují různě významné džihádisty z teroristické organizace Islámský stát, což přispívá k rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy vyslat speciální síly do Iráku, které mají za úkol najít a zabít lídry IS.

Americké speciální jednotky o síle 200 mužů se mají zúčastňovat přepadů, osvobozování rukojmích, zajímání vůdců IS a získávání zpravodajských informací.

14:02

Ruské letecké údery zasáhly kolonu nákladních aut nedaleko města Aleppo v severozápadní Sýrii.

13:56

Italský premiér Matteo Renzi řekl, že západní svět je stále více znepokojen nárůstem vlivu IS v Libyi. "Hrozí, že se Libye stane dalším místem, kde bude nutné naléhavě zasáhnout," sdělil Renzi.

Podle specialisty na oblast severní Afriky Kadera Abderrahima se snaží členové IS vyvolat napětí mezi národem Tuarégů a Tubúů, kteří obývají jih Libye.

Vystupňování jejich rivality by podle Abderrahima mohlo vést k destabilizaci celé oblasti až po Čad a Súdán.

Matteo Renzi v Senátu.
Matteo Renzi v Senátu. | Foto: Reuters
13:33

"Bude těžké dosáhnout spolupráce syrské armády a umírněných povstalců proti Islámskému státu, aniž by se rýsovala dohoda na řešení osudu Bašára Asada," řekl v Aténách americký ministr zahraničí John Kerry

13:13

Izrael zahájil kampaň, jejímž cílem je přilákat ruské turisty. Navzdory vlastním problémům s protesty a násilnostmi se Izraelci snaží zemi představit jako dovolenkovou destinaci, která je alternativou pro cesty do Turecka či Egypta.

 

Egypt i Turecko přitom až dosud přilákaly každý rok miliony ruských turistů. Tyto zákazníky se proto nyní snaží upoutat izraelské cestovní kanceláře. Jak uvedl izraelský ministr cestovního ruchu Jariv Levin, židovský stát Rusům nabízí dva druhy dovolených: pobyt u rudomořského letoviska Ejlat, které sousedí se Sinajským poloostrovem, nebo balíčky, které zahrnují návštěvu Jeruzaléma, Tel Avivu a Mrtvého moře. "Doufáme, že už v příštích týdnech zaznamenáme příliv turistů," uvedl ministr.

13:02

Japonská vláda rozhodla, že zřídí tajnou protiteroristickou jednotku, která bude shromažďovat informace o ozbrojených skupinách, jako je Islámský stát (IS), v zemích jejich původu.

"Jak ukazují nedávné rozsáhlé atentáty v Paříži, situace týkající se teroristických útoků je kritická," řekl dnes poslancům a vládním činitelům mluvčí vlády Jošihide Suga.

"Vláda musí spolupracovat s mezinárodním společenstvím a udělat maximum pro to, aby předešla teroristickým útokům," dodal.

Speciální protiteroristická jednotka bude spadat pod ministerstvo zahraničí a bude oficiálně vytvořena příští týden v úterý, uvedl japonský kabinet.

12:49

Za hrozbou útoku na školu v německém městě Barsbüttel nedaleko Hamburku stojí anonym, který v e-mailu napsal o možném útoku střelce.

Policie nyní po pisateli pátrá.

Podobné opatření škola v Barsbüttelu společně se dvěma sousedními v reakci na výhružný dopis vyhlásila také letos v lednu.

13:39

Kancléřka Angela Merkelová se členy Bundestagu hlasuje o nasazení armády v boji proti Islámskému státu.

12:31

Další zemí, která zvažuje zapojení do náletů v Sýrii, je Nizozemsko.

"Musíme se podívat na to, jaká by mohla být přidaná hodnota Nizozemska," řekl listu Volkskrant ministr zahraničí Bert Koenders s tím, že Islámský stát je nepřítel, který nemůže být "pouze zkrocen, ale zničen".

Koenders podle listu změnil názor po teroristických útocích v Paříži a zapojení Francie a Británie do operace proti džihádistům v Sýrii.

Foto: Tim Felce/Wikimedia Commons
12:22

Pařížský bar La Bonne Biere, který byl mezi šesti restauračními provozy napadenými 13. listopadu džihádisty, se dnes jako první z nich opět otevřel veřejnosti, uvedla agentura AFP.

V tomto baru u náměstí Republiky na východě metropole teroristé zastřelili pět osob.

"Chceme jim ukázat, že jsme silnější než oni. Chceme proto obnovit provoz a znovu oživit tuto čtvrť. Provedli jsme nějaké úpravy, přemalovali zdi, smazali stopy po tom zlém snu. La Bonne Biere je místem lidských setkání a sdílení," vysvětlila vedoucí baru Audrey Bilyová.

Ostatní restaurační zařízení, na která islamisté ve stejné části Paříže osudný pátek zaútočili střelbou a náložemi, zatím znovuotevření neplánují. 

"Jsem muslim, který je proti terorismu," píše se na jednom ze vzkazů k uctění památky obětí teroru v Paříži.
"Jsem muslim, který je proti terorismu," píše se na jednom ze vzkazů k uctění památky obětí teroru v Paříži. | Foto: Reuters
12:16

Francouzské letectvo na konci listopadu podniklo průzkumné zpravodajské lety nad územím v Libyi, které kontrolují džihádisté z Islámského státu.

12:04

Irák důrazně odmítá případné nasazení pozemních sil na jeho území, kde by bojovali proti organizaci Islámský stát. Irácký premiér Hajdar Abádí řekl, že by to považoval za "nepřátelský akt."

Jeho výroky přicházejí zřejmě v souvislosti s rozhodnutím Spojených států vyslat 200 členů amerických speciálních jednotek do Iráku. Má jít o expediční sbor, který pomůže v boji proti Islámskému státu (IS).

Američané se mají zúčastňovat přepadů, osvobozování rukojmích, zajímání vůdců IS a získávání zpravodajských informací.

Americký ministr zahraničí John Kerry řekl, že Irák byl předem o rozhodnutí vyslat specialisty informován.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest řekl, že s tím irácké vedení souhlasí. Někteří američtí senátoři to nepovažují za dostatečné opatření a žádají vyslání až 100 tisíc cizích vojáků do boje proti IS.

11:54 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Francouzské Rafale, americké F-15, ruské suchoje, britská "tornáda". Do operace proti Islámskému státu se zapojují další a další státy. Syrský vzdušný prostor křižují nejrůznější stroje. Podívejte se, jaká technika zasáhla do bojů proti džihádistům.

11:39

Německý Spolkový sněm schválil zapojení armády do vojenské operace proti Islámskému státu. Návrh vlády kancléřky Angely Merkelové počítá s nasazením letounů Tornado a až 1200 vojáků.

11:37

Podle britských zpravodajských služeb je Velká Británie možným dalším cílem teroristů z Islámského státu.

Americká stanice CNN s odkazem na zdroje z tajných služeb píše, že vůdci IS vyzvali britské džihádisty, aby se vrátili do mateřské země a "zaútočili na bezvěrce".

Právě britský parlament ve středu schválil rozšíření náletů na pozice islamistů v Sýrii. Až dosud britské letectvo operovalo pouze v Iráku. 

11:01

S nasazením německé armády v boji proti Islámskému státu ostře nesouhlasí opozice. Podle levicových poslanců to teroristickou hrozbu neodstraní.

"Je to lež (tvrdit), že tato mise oslabí IS. Po zkušenostech z Afghánistánu, Iráku a Libye víme, že bombardování problém s teroristy nevyřeší," řekla předsedkyně poslanců Levice Sahra Wagenknechtová.

"Eskalace násilí v Sýrii naopak ohrozí možnost konání rozhovorů o politickém řešení občanské války," varovala.

10:53

Vojenský zásah proti teroristické organizaci Islámský stát je nutný pro zajištění bezpečnosti Evropy, řekl dnes předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

"Po desítky let jsme ponechávali Blízký východ Spojeným státům, v posledních letech jsme ho nechávali jemu samému. Výsledkem jsou statisíce mrtvých," řekl Röttgen.

"Útoky v Paříži nás Evropany donutily přiznat si, že tento region neleží v sousedství Ameriky, ale v sousedství našem. Válka v Sýrii tak ohrožuje naši bezpečnost," dodal.

10:49

Právě z paluby vlajkové lodi francouzského námořnictva startují letouny Rafale do operace proti Islámskému státu.

Velení armády plavidlo, na jejíž palubě je 38 bojových letounů, přesunulo k Sýrii po listopadových teroristických útocích v Paříži.

Výtlak 38 tisíc tun
Výtlak 38 tisíc tun | Foto: Wikimedia Commons
10:43

Francouzský prezident Francois Hollande během pátku navštíví letadlovou loď Charles de Gaulle, která se momentálně pohybuje u pobřeží Sýrie, oznámil Elysejský palác.

10:33

Islámský stát v Sýrii a Iráku kontroluje rozsáhlá území i ropná pole. Na podrobnou interaktivní mapu Sýrie se můžete podívat ZDE.

10:00

Německé úřady z bezpečnostních důvodů zrušily dnešní vyučování na škole v Barsbüttelu nedaleko Hamburku. Policie totiž dostala varování, že dnes by na škole mohlo dojít k útoku, napsal portál focus.de.

O povaze možného útoku nebyly zveřejněny žádné podrobnosti.

Škola uvedla, že nebezpečí je akutní. Žáky proto telefonicky informovala, aby dnes zůstali doma. Před budovou vzdělávací instituce hlídkovali policisté, kteří přicházející školáky posílali zpět.

9:57 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Rusko vytáhlo proti Turecku svůj trumf, zveřejnilo důkazy, že ropa z území kontrolovaného Islámským státem míří do Turecka.

Nezmínilo ale, že v nelegálních dodávkách černého zlata jsou zapleteni všichni aktéři blízkovýchodního konfliktu, syrského diktátora Bašára Asada nevyjímaje.

Projděte si fotografie a videa, která ve středu ukázalo ruské ministerstvo obrany.

9:47

Už dnes bude německý parlament rozhodovat, zda by země měla poskytnout vojenskou podporu v boji proti Islámskému státu.

Pokud členové Bundestagu záměr podpoří - což je podle BBC pravděpodobné -, Německo do regionu vyšle na 1200 vojáků, průzkumná letadla Tornado a námořní fregatu.

Německé jednotky se však nebudou přímo podílet na boji.

9:34 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Za vojenskými úspěchy Islámského státu, který několikrát od loňského roku porazil iráckou armádu a urval kus území o rozloze zhruba 300 tisíc kilometrů čtverečních a s téměř deseti miliony obyvatel v Iráku a Sýrii, stojí bývalí důstojníci Saddáma Husajna.

Stopu bývalého režimu, svrženého před dvanácti lety americko-britskou invazí, mezi džihádisty nelze přehlédnout. ČTETE ZDE.

Foto: Aktuálně.cz
9:31

V Paříži znovuotevřel první podnik, na který v listopadu zaútočili teroristé z Islámského státu, informuje agentura AFP.

9:27

Kdo bojuje v Sýrii a proti komu:

8:51 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nicolas Henin je francouzský novinář, kterého držel Islámský stát v zajetí 10 měsíců. Jedním z jeho věznitelů byl i Mohammed Emwazi, známý jako "Džihád John".

Henina zajali islamisté v říjnu 2013 a na svobodu se dostal v dubnu následujícího roku. Kolapsu IS podle novináře pomohou bezletové zóny nad územím opozice. Video před několika dny na YouTube umístila nezisková organizace The Syria Campaign založená ve Velké Británii.

Rozhovor s bývalým rukojmím Islámského státu: Letecké útoky na Sýrii jsou past

6:31
Nicolas Henin je francouzský novinář, kterého držel Islámský stát v zajetí 10 měsíců. Kolapsu IS podle něho pomohou bezletové zóny nad územím opozice. | Video: The Syria Campaign, Blahoslav Baťa
8:22

Austrálie přijala zákon, který umožní odebírat lidem podezřelým z terorismu australskou státní příslušnost, a to v případě, pokud mají dvojité občanství. Odebrat občanství budou moci úřady pouze osobám starším 14 let.

Stačit jim k tomu bude i pouhé podezření, že je dotyčná osoba zapojená do teroristických aktivit v zahraničí, případně odsouzení za terorismus australskými soudy. Pokud však podezřelý bude vlastnit pouze australské občanství, odebrat mu jej nebude možné. Vláda chtěla podle ministra spravedlnosti zákonem především zamezit v návratu lidem bojujícím v řadách radikálů v zahraničí.

Austrálie odhaduje, že až polovina ze zhruba 110 lidí, kteří ze země odešli bojovat na Blízký východ, má kromě australského ještě alespoň jedno další občanství.

8:15

Riziko teroristických útoků v Německu zůstává vysoké.

"Po útocích v Paříži jsme začali dostávat víc upozornění na možné příští atentáty. Všechna tato upozornění velmi pečlivě prověřujeme, jedno z nich po doplnění informací vedlo k rozhodnutí zrušit fotbalové utkání v Hannoveru," řekl německý ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Policie je podle něj dostatečně silná, aby možnému útoku zabránila.

8:08

Rostoucí podpoře se v Německu opět těší i samotná kancléřka Angela Merkelová, spojovaná s pozváním uprchlíků do země a otevřením hranic pro ně. S její prací je spokojeno 54 procent respondentů, což je o pět procentních bodů více než v listopadu, a kancléřka je tak na třetí příčce v žebříčku nejoblíbenějších německých politiků.

8:06

Bez ohledu na přetrvávající migrační krizi opět roste podpora německé vládě. V průzkumu televize ARD s ní vyslovilo spokojenost 48 procent dotázaných, což je o šest procentních bodů více než v listopadu. Naopak nespokojenost vyjádřilo v průzkumu 51 procent Němců, což je o šest bodů méně než minulý měsíc.

8:04

Podle informací Českého rozhlasu, který má v ruce návrh textu závěrečného usnesení pro jednání ministrů vnitra EU, by dokonce volný pohyb osob po území Unie mohl na dva roky skončit. K zavedení hraničních kontrol by mohlo dojít, pokud by se EU shodla, že některá členská země nezvládá ochranu vnější hranice. Jde o zřejmý tlak na Řecko.

8:02

Ministři vnitra zemí Evropské unie budou dnes v Bruselu jednat o přijetí nových opatření v boji s teroristy. Probírat budou lepší ochranu vnější hranice EU či vytvoření celoevropského registru pasažérů leteckých spojů. Řecko uslyší varování, že je skutečně na čase výrazně zlepšit ochranu jeho hranice. V týdnu se začalo spekulovat o možném vyřazení Řecka ze schengenského prostoru volného pohybu.

8:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem bezpečnostní situace v Evropě a boje s Islámským státem.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 5. 12. 2015 1:32
 

Právě se děje

Další zprávy