Živě: Řecko od nás nechce ekonomickou pomoc, řekl Putin

Přenos skončil
Středeční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - V Moskvě probíhají ostře sledovaná jednání řeckého premiéra Alexise Tsiprase s ruskými představiteli. Prezident Vladimir Putin naznačil, že Rusko by mohlo vyjmout Řecko ze zákazu dovozu západních potravin.

Britská BBC poukázala na další případ propagandy. Tři ruské televize odvysílaly zprávu o smrti 10leté dívky v Doněcké oblasti. Vyšlo ale najevo, že nikdy neexistovala. Sami ruští novináři přiznali, že si zprávu vymysleli.

Středeční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Líbí se vám zpravodajství Aktuálně.cz z Ukrajiny? Speciál "Válka o Ukrajinu očima reportérů" se dostal do finále jedné z kategorií Novinářské ceny. Podpořit nás svým hlasem můžete zde. Děkujeme.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
21:00

Agentura Reuters s odvoláním na úředníky řecké vlády oznámila, že Moskva zvažuje možnost poskytnout už nyní Aténám půjčku, kterou by v budoucnu Řecko splácelo ze zisku za tranzit ruského plynu přes plynovod Turkish Stream. Kontrakt by zároveň obsahoval ruský příslib nižší cenové sazby za plyn dodaný Řecku.

20:07

Polský prezident vyjádřil podporu Ukrajině v obtížném období jejích dějin. Podle ukrajinské prezidentské kanceláře poukázal na "společné historické zkušenosti" a zájmy obou zemí, zejména v bezpečnostní sféře. Podle agentury Unian Varšava poskytla Ukrajině půjčku 100 milionů dolarů (2,5 miliardy korun) na modernizaci energetického sektoru a na budování hraničních postů. Vojenští představitelé obou zemí se dohodli na programu společných manévrů.

20:05

Mimořádnou intenzitu polsko-ukrajinských vztahů podle ukrajinských médií potvrdilo dnešní jednání prezidentů obou zemí v Kyjevě. Bronislaw Komorowski a Petro Porošenko podle kyjevské prezidentské kanceláře projednali "ohromný okruh otázek" s důrazem na vývoj situace na východě Ukrajiny a dopad protiruských sankcí Evropské unie.

18:00

Ruský prezident dal po setkání s řeckým premiérem Tsiprasem jasně najevo, že žádné zmírnění potravinových sankcí nebude, píše na webu Hospodářských novin Ondřej Soukup a cituje: „My víme, že polovinu řeckého exportu tvořily zemědělské výrobky, ale nemůžeme dělat výjimky pro jednu zemi. Nejlepší řešení by bylo zrušit sankce jako takové,“ prohlásil Vladimir Putin.

Stejně tak ruský prezident odmítl, že by Rusko mohlo svému balkánskému partnerovi pomoci se splácením dluhů. „Řecko nás o žádnou půjčku nežádalo. Ale jsme připraveni pomoci investicemi, které budou přinášet zisk, které bude Řecko používat na splácení půjček,“ popsal poněkud krkolomně ruský návrh Putin. Pokud to nebudou přímo investice ruských společností, ruské banky by mohly poskytnout úvěry.

16:28

"Chápeme, že Řecko bylo donuceno připojit se k sankcím proti Rusku," prohlásil Putin na tiskové konferenci.

16:26

Vladimir Putin řekl po dnešní schůzce s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem, že Řecko nežádá Rusko o žádnou ekonomickou pomoc. Hovořili však prý spolu o společných "zemědělských projektech" a také o tom, že ruské firmy mají zájem o účast v řecké privatizaci. Tsiprasova cesta vyvolala u některých politiků členských zemí eurozóny zdvižená obočí. Tsipras byl varován, aby se nesnažil v Rusku získat půjčky v době, kdy Řecko jedná o prodloužení pomoci od eurozóny.

Řecký premiér Alexis Tsipras a ruský prezident Vladimir Putin.
Řecký premiér Alexis Tsipras a ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters
16:11

"Respektujeme naše závazky vůči mezinárodním organizacím, jichž jsme součástí, ale snažíme se prozkoumat všechny mezinárodní příležitosti," napsal po jednání s prezidentem Putinem řecký prezident Tsipras.

15:38

Západní věřitelé těžce zadluženého Řecka, závislého od roku 2010 na masivní zahraniční pomoci, na Tsiprasovu návštěvu v Moskvě hledí jako na další pokus Atén využít vztahů s Ruskem jako potenciální trumf při vyjednávání o splácení dluhů. Někteří analytici hledí na Tsiprase jako na možného "trojského koně" Moskvy v Evropské unii.

Řecko nyní žije od jedné splátky dluhu ke druhé a peníze na jejich úhradu získává stále obtížněji. Na trh dlouhodobých dluhopisů nemá přístup a oficiální zahraniční věřitelé mu odmítají uvolnit zbytek financí ze záchranného balíku, dokud se s novou řeckou vládou vedenou radikální levicí nedomluví na dostatečném programu reforem.

15:35

Prezident Vladimir Putin na úvod ostře sledované schůzky s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem naznačil, že Rusko by mohlo vyjmout Řecko ze zákazu dovozu západních potravin.

Moskva embargo zavedla loni v létě v reakci na západní sankce, vyhlášené kvůli ruské anexi Krymu a kvůli podpoře, kterou Rusové poskytují separatistům na východě Ukrajiny.

"Ještě nedávno bylo Rusko hlavním obchodním partnerem Řecka, zaujímali jsme první místo... Ale loni se najednou obchod zmenšil o 40 procent. Vaše návštěva by měla přispět k analýze, co bychom s tím mohli udělat," řekl Putin během přivítání řeckého hosta v Kremlu.

14:53

Vladimir Putin bude znovu odpovídat Rusům na jejich otázky v přímém televizním přenosu. Stane se tak ve čtvrtek 16. dubna, oznámil jeho mluvčí Dmitrij Peskov.

Foto: Youtube
14:43

Abychom nepřinášeli jen špatné a znepokojující zprávy: Na Ukrajině budou Velikonoce o nadcházejícím víkendu. Taková vajíčka se objevila v Kyjevě.

14:35

Skrýš zbraní plnou granátometů nalezla ukrajinská zpravodajská služba SBU vedle chemické továrny ve městě Rybižne v Luhanské oblasti. Informuje o tom server Novosti Donbasa.

Zbraně tam zřejmě uložili separatisté před tím, než se loni v létě z těchto míst stáhli během ofenzivy ukrajinské armády, uvádí server.

14:19

V samozvané "Luhanské lidové republice" sílí konflikt mezi ozbrojenci loajálními šéfovi místních luhanských separatistů Igoru Plotnickému a oddíly kozáků, kteří se mu odmítají podřídit.

Kozáci obsadili a odřízli od okolního světa město Perevalsk, podle deníku Ukrajinska pravda tam Plotnickij přesouvá své vojáky a hrozí útokem, když se kozáci nevzdají. Kozácké oddíly kontrolují i některá další města.

14:08

Jednou z mála výjimek je mezi státníky ze zemí Evropské unie český prezident Miloš Zeman. Na slavnostní vojenské přehlídce se tak potká například se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.

Foto: Ludvík Hradilek
14:06

Puškov opomněl zmínit, že Angela Merkelová přijede do Moskvy 10. března, aby položila věnec u hrobu neznámého vojína.

Vojenské přehlídky se - jako drtivá většina čelných evropských politiků - nezúčastní, a to kvůli ruské anexi Krymu a počínání Moskvy na Ukrajině.

Foto: Reuters
14:04

Vlivný ruský poslanec Alexej Puškov tvrdí, že německá kancléřka Angela Merkelová nebude v Moskvě slavit konec 2. světové války, aby potěšila Spojené státy.

"Odmítnutí Angely Merkelové přijet 9. května (do Moskvy) vyvolává otázky," prohlásil předseda zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov, známý svými kontroverzními výroky.

"Co je to? Pokus o přepsání historie? Doposud se němečtí představitelé vyvarovali takových kroků," nechal se slyšet na tiskové konferenci v Moskvě.

13:19

Představitelé samozvaných "lidových republik" oznámili, že ukrajinská armáda během uplynulých 24 hodin porušila příměří hned ve 47 případech.

"Jeden člověk byl při ostřelování zabit, tři další utrpěli zranění," oznámilo "ministerstvo obrany" "Doněcké lidové republiky".

12:53

Přístav Mariupol na břehu Azovského moře je pro separatisty strategicky důležitým bodem.

Pokud by se ho totiž zmocnili, otevřelo by to pozemní cestu z Ruska až na anektovaný poloostrov Krym.

 

Foto: Reuters
12:50

Andrej Ilarionov, bývalý poradce prezidenta Vladimira Putina, v rozhovoru pro ukrajinskou televizi TSN prohlásil, že Moskva omezila bojové operace na východě Ukrajiny kvůli nadcházejícímu výročí konce druhé světové války a oslavám 9. května na Rudém náměstí.

Očekává ale, že poté se boje znovu rozhoří. Podle něj Putin chce, aby území separatistů zahrnovalo i Mariupol.

Ilarionov se s Putinem názorově rozešel a dnes patří k jeho největším kritikům v Rusku.

12:34

Řecký premiér Alexis Tsipras jedná v Moskvě. Podle listu Kommersant mu jeho hostitel Vladimir Putin nabídne levnější ruský plyn a úvěry výměnou za účast ruských firem v řecké privatizaci.

Chce také, aby se Atény postavily proti pokračování sankcí Evropské unie vůči Rusku kvůli konfliktu na Ukrajině.

To vše v době, kdy je budoucnost Řecka v eurozóně nejistá. Většina evropských zemí kritizuje Atény a ztrácí s nimi trpělivost, většina Řeků je ale s premiérem Alexisem Tsiprasem a jeho vládou spokojena.

Kresba na domě v Aténách znázorňuje premiéra Alexise Tsiprase jako Ježíše Krista.
Kresba na domě v Aténách znázorňuje premiéra Alexise Tsiprase jako Ježíše Krista. | Foto: Reuters
12:25

Litva dočasně pozastavila udělování azylu Ukrajincům. Vilnius podle deníku Lietuvos zinios očekává, že Kyjev vytvoří pro uprchlíky z Donbasu a Krymu adekvátní podmínky v jiných částech země.

"Jestliže tito lidé dostanou reálnou šanci přestěhovat se a usadit v jiných regionech Ukrajiny a být v bezpečí, nevyhnutelně to ovlivní rozhodování o udělování azylu Ukrajincům, kteří prchají před boji," řekl listu šéf Odboru azylové a migrační politiky Viktor Ostrivny.

12:16

Za poslední den zemřeli v oblasti "protiteroristické operace" dva ukrajinští vojáci, další čtyři byli zraněni. Oznámil to armádní mluvčí Andrij Lysenko.

11:51

V Kyjevě vystavují "ukrajinské vojenské vybavení budoucnosti", informuje server Ukraine Today. K vidění jsou komunikační zařízení, bezpilotní letouny, ale například i lékařské sety pro ošetření zranění na bojišti.

11:32 Drtinová a Veselovský

Rusko drží Ukrajinu dál pod krkem, říká v rozhovoru pro DVTV energetický analytik Michal Šnobr.

Energetická krize z roku 2009 se podle něj může kdykoliv opakovat, Rusko je ve stále stejně silné pozici. Peníze za plyn ale Moskva potřebuje, s Evropou se prý domluví.

Rusko drží Ukrajinu dál pod krkem, tvrdí analytik Šnobr

File photo of then-Russia's Prime Minister Putin, Deputy Chairman of the Gazprom Management Committee Ananenkov and Governor of Sakhalin Region Khoroshavin taking part in
12:06
Energetická krize z toku 2009 se může kdykoliv opakovat, Rusko je ve stále stejně silné pozici, říká energetický analytik Michal Šnobr. Peníze za plyn ale Moskva potřebuje, s Evropou se prý domluví. | Video: Martin Veselovský
11:11

"Na Ukrajině existuje kult Vladimira Putina. Ano, přesně tak. Na Ukrajině. Ve svobodné části Ukrajiny, kterou Rusko neodřízlo a nepřivlastnilo si. Tam, kde neběhají separatisté s ruskými symboly. Kult s písničkami, sochami a obrázky..."

Přečtěte si třetí díl Deníku z Kyjeva, který píše spolupracovník Aktuálně.cz Jiří Just.

Jiří Just
11:03

Ukrajinská média informují o kuriózní nehodě. BMW syna prezidenta Petra Porošenka Oleksije se přímo na náměstí Nezávislosti v Kyjevě (Majdanu) srazilo s mitsubishi, ve kterém seděli příslušníci dobrovolnického praporu Azov. Nikdo nebyl zraněn.

10:54

Městem Horlivka na území separatistů dnes ráno znovu zněla palba z děl a těžkých zbraní. Není však jasné, kdo na koho střílel, píší lokální média. Horlivka, která leží severovýchodně od Doněcka, patří k válkou nejvíce zničeným městům východní Ukrajiny.

10:47

Neznámí útočníci ostřelovali z automatických zbraní armádní kolonu nedaleko Záporoží. Tato oblast leží daleko od míst bojů a dosud se jí násilí vyhýbalo.

10:40

Gubernátor Moskal zároveň oznámil, že na linii, která v Luhanské oblasti odděluje separatisty a ukrajinské vojáky, se dodržování příměří zhoršuje a přestřelek opět přibývá.

Separatisté podle něj ostřelují stanoviště armády na silnici severně od Luhansku.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz
10:36

Gubernátor Luhanské oblasti (té části, již kontroluje Kyjev) Hennadij Moskal dnes výnosem zakázal prodávat vojákům alkoholické nápoje.

Rovněž nesmějí cestovat se zbraněmi v prostředcích hromadné dopravy, pokud nemají speciální povolení. Kvůli napjaté situaci na frontové linii a také na hranici s Ruskem rovněž ode dneška nejsou v Luhanské oblasti povoleny hony a jakýkoliv lov zvířat.

10:33

Jedním z nejznámějších případů, kdy přímo někdo z novinářů upozornil na manipulaci s fakty, byla rezignace americké novinářky Liz Wahlové, která dva roky pracovala pro ruskou televizní stanici RT America.

Loni v živém vysílání oznámila, že v televizi končí kvůli manipulování zpráv o tehdy vrcholící ruské intervenci na Krymu.

Liz Wahlová na snímku s ukrajinským vojákem. "Řekl mi, že na východě Ukrajiny zaznamenal bezpočet vycvičených ruských jednotek," líčí bývalá novinářka ruské RT.
Liz Wahlová na snímku s ukrajinským vojákem. "Řekl mi, že na východě Ukrajiny zaznamenal bezpočet vycvičených ruských jednotek," líčí bývalá novinářka ruské RT. | Foto: Repro Twitter/@lizwahl
10:28

Nekompromisní informační válku vedou - souběžně s boji na frontě - obě strany konfliktu.

Kvůli ruské propagandě dokonce Evropská unie pověřila šéfku své diplomacie Federiku Mogheriniovou vypracováním komunikační strategie osmadvacítky. Hovoří se mimo jiné o záměru spustit ruskojazyčnou televizi.

Zaznívají ale i skeptické hlasy. "To, že informační válku prohráváme, vědí všichni. Nechápu ale, proč to musíme dávat na papír. Dáváme tím Rusku najevo, jak je se svou propagandou úspěšné a že nám to dělá starosti," řekl vysoce postavený diplomat jedné z východních zemí.

10:25

Při armádním ostřelování Doněcké oblasti zemřela 10letá dívka, informovaly ruské televizní stanice, na jejichž vysílání jsou obyvatelé povstaleckých území odkázáni.

Zpravodajové BBC News se pokoušeli na východě Ukrajiny zjistit, co se dívce stalo. "A objevili, že vše není tak, jak se zdá," píše britský zpravodajský server.

Ruští novináři reportérům BBC přímo v terénu přiznali, že si smrt děvčátka vymysleli.

10:11

Ruští hackeři napadli stránky Bílého domu a podle televize CNN se dostali k neveřejným informacím o programu prezidenta Baracka Obamy. Bílý dům v reakci na zprávu uvedl, že při útoku, k němuž došlo loni, nebyla ukradena žádná tajná data.

Podle CNN dosavadní vyšetřování kybernetického útoku vedlo k závěru, že se odehrál ve dvou krocích. Hackeři se nejprve dostali na servery ministerstva zahraničí, kde ovládli e-mailovou schránku, jejímž prostřednictvím pak pomocí takzvaného phishingu pronikli na stránky Bílého domu. Zde pak údajně získali některé neveřejné informace týkající se například Obamova denního rozvrhu.

Americký prezident Barack Obama během prohlášení k situaci na Ukrajině. (6. března 2014)
Americký prezident Barack Obama během prohlášení k situaci na Ukrajině. (6. března 2014) | Foto: Reuters
09:53

"Ministerstvo obrany" samozvané "Doněcké lidové republiky" tvrzení Kyjeva odmítá.

"Nepoužíváme dělostřelectvo," řekl Eduard Barusin povstalecké agentuře DAN. "Prohlášení učiněná ukrajinskými ozbrojenými silami mají za cíl nás zdiskreditovat a dostat tak příležitost ostřelovat naše pozice z těžkých zbraní."

09:49

Proruští separatisté podle vojenského analytika Dmytra Tymčuka útočí na pozice armády i ze zbraní, jež měly být v Donbasu dávno staženy z fronty. Za poslední dny podle něj zaútočili v nejméně 40 případech.

"Radikálové používají především ruční palné zbraně a minomety, ale zapojili i těžké zbraně (včetně zapovězených ráže 120 mm), obrněná vozidla a dělostřelectvo (včetně houfnic D-30 a ACS 2S1)," napsal Tymčuk.

09:38

Tým pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se dostal pod palbu z kulometů na kontrolním stanovišti doněckých separatistů u Mariupolu. Oznámila to kancelář OBSE.

Když jeden z pozorovatelů vystoupil z auta a šel směrem ke stanovišti, někdo začal střílet do vzduchu. Později se podařilo navázat kontakt a separatisté vůz nechali projet.

Foto: Reuters
09:35

Z osmi milionů korun, které má letos ministerstvo zahraničí k dispozici na pomoc Ukrajině, se budou hradit projekty na podporu rozvoje školství, nezávislých médií a občanské společnosti. Část peněz míří i na ozdravné pobyty dětí a studijní stipendia. Vyplývá to z informací, které poskytlo ministerstvo zahraničí.

Největší část peněz, čtyři miliony korun, je určena na takzvanou transformační pomoc. "Mezi prioritní témata bude patřit podpora občanské společnosti, podpora nezávislých médií a reforma školství," stojí v materiálu.

09:32

Nejprve krátké shrnutí úterního dění:

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že zatkla ruskou občanku a současně "ministryni státní bezpečnosti" proruské Doněcké lidové republiky. Pětačtyřicetiletá žena údajně koordinovala "skupiny sabotérů" v Charkovské oblasti. Doma podle vyšetřovatelů měla podomácku zhotovené bomby a vojenské vybavení.

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, zbavila poslanecké imunity Ilju Ponomarjova, jediného zákonodárce, jenž loni hlasoval proti připojení Krymu k Rusku.

Do ukrajinského přístavu Oděsa míří americký torpédoborec Jason Dunham, píše Ukrajinska pravda s odvoláním na turecká média. V Černém moři má podle agentury Interfax zůstat až do poloviny dubna.

09:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 8. 4. 2015 21:02
 

Právě se děje

Další zprávy