Živě: NATO je v pohotovosti kvůli aktivitě ruského letectva

Přenos skončil
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Separatisté chtějí své vlastní volby uspořádat 2. listopadu.
Separatisté chtějí své vlastní volby uspořádat 2. listopadu. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Na Rusko by mohly dopadnout další sankce Evropské unie.

Varoval před tím šéf delegace EU v Rusku Vygaudas Ušackas. Reagoval tak na prohlášení Moskvy, že uzná výsledky voleb v separatistických "lidových republikách". Ty hodlají povstalci uspořádat 2. listopadu.

V Kyjevě mezitím odstartovalo vyjednávání po nedělních volbách. Blok Petra Porošenka i Lidová fronta Arsenije Jaceňuka už předložily návrhy koaličních smluv.

Strany se ale přou, kdo je vlastně vítězem. A kdo by měl tudíž nominovat premiéra.

Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:00

Kyjev s Moskvou zatím neuzavřely dohodu o dodávkých ruského plynu na Ukrajinu, středeční jednání v Bruselu ale budou pokračovat do noci. Pozdě večer to ohlásila Evropská komise, která jednání zprostředkovává, uvedla agentura Reuters. Rozhovory ministrů energetiky Ruska a Ukrajiny Alexandra Novaka a Jurije Prodana, které by podle prohlášení obou stran mohly již přinést dohodu, začaly odpoledne.

21:05

Severoatlantická aliance v posledních dvou dnech uskutečnila několik leteckých zákroků poté, co zaznamenala intenzivní aktivitu ruského letectva v evropském vzdušném prostoru. Oznámilo to bruselské sídlo NATO.
Stroje zemí NATO vzlétly na čtyřech různých místech proti čtyřem skupinám ruských vojenských letadel, která operovala v oblastech Baltského moře, Severního moře a Černého moře, uvedlo v prohlášení NATO.

19:10

Plánované volby na východní Ukrajině, které tuto neděli pořádají proruští separatisté, znamenají vážnou hrozbu pro mírovou dohodu z Minsku. Je o tom přesvědčen generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Rebelové hlasování chystají i přes nesouhlas Kyjeva. Moskva již dala na vědomí, že volby uzná. Tento krok dnes kritizovala Evropská unie.

17:32

Šéf delegace EU v Rusku Vygaudas Ušackas varoval Moskvu před uznáním voleb v samozvaných republikách na východě Ukrajiny.

"Obávám se, že to může vést k dalším negativním důsledkům, jimž bychom se rádi vyhnuli," prohlásil podle serveru ZN.ua. Naznačil, že by na Rusko mohly dopadnout další sankce.

Separatistické "lidové republiky" hodlají své volby uspořádat 2. listopadu. A šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov s předstihem oznámil, že Moskva jejich výsledky uzná.

16:33

Francie odmítla prohlášení ruského vicepremiéra Rogozina, že je připravena předat Moskvě první z vrtulníkových plavidel třídy Mistral, píše server BBC.

16:28

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek otevřel nový honorární konzulát v ukrajinském Užhorodu.

"Pojí nás společná historie, udržujme tyto vzpomínky a budujme nové vztahy v politické, kulturní a ekonomické oblasti. Přeji si, aby více českých občanů jezdilo na Zakarpatí a honorární konzulát pomáhal rozvíjet široké pole kontaktů," prohlásil.

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: DVTV
16:20

V Bruselu pokračuje další kolo plynových rozhovorů. Navzdory dřívějším prohlášením ale nic nenasvědčuje tomu, že by Rusové a Ukrajinci dospěli k řešení. "Myslím, že se Rusko nechce dohodnout," prohlásil už v úterý ukrajinský ministr financí.

16:08

Ruský vicepremiér informuje o pozvánce na předání první lodě Mistral.

16:06

Ruský vývozce zbraní Rosoboronexport dostal z Francie na 14. listopadu pozvánku na převzetí první objednané lodě třídy Mistral a na slavnostní spuštění na vodu druhé lodě této třídy. Podle agentury RIA Novosti to prohlásil ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin.

Zda Francie první ze dvou objednaných výsadkových lodí Rusku skutečně předá, ale není jasné, neboť v úterý francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian prohlásil, že rozhodnutí v této věci padne až v listopadu.

Paříž již dříve podmínila předání plavidla dodržováním vyhlášeného příměří na Ukrajině, kde se ale dále bojuje.

Foto: Wikimedia Commons
15:58

Do Donbasu údajně dorazily separatistům nové posily - z Čečenska. Alespoň podle zpráv z Twitteru.

15:20

Na začátku příštího týdne Ukrajinské dráhy obnoví železniční spojení Doněck-Kyjev. Potvrdilo to i vedení samozvané "Doněcké lidové republiky".

Doprava byla přerušena v srpnu kvůli zničené infrastruktuře ve městě Jasynuvata, kde se odehrávaly těžké boje mezi povstalci a ukrajinskou armádou. Nádraží v Doněcku zasáhly granáty, ale ne v takové míře, aby nebylo provozuschopné.

14:57

Vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou zůstanou komplikované i po zvolení nového parlamentu, předvídá šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov.

14:50

Mezi vítěznými stranami dochází k půtkám o to, kdo je vlastně vítězem nedělních parlamentních voleb. Včetně výsledků z jednomandátových obvodů, kde se volilo většinovým systémem, bude mít nejvíce poslanců Porošenkův Blok. Bez nich ovšem zřejmě těsně zvítězí Jaceňukova Lidová fronta.

"Nezávisle na diskusích mezi členy budoucí koalice je zřejmé, že frakce Bloku Petra Porošenka bude v příštím parlamentu nejsilnější," řekl šéf volebního štábu strany Vitalij Kovalčuk.

Objevují se spekulace, že by v tom případě mohl prezident chtít, aby byl předsedou vlády dosavadní vicepremiér Volodymyr Hrojsman. Premiérské křeslo si ale nárokuje i Arsenij Jaceňuk.

14:21

Ukrajina chce omezit závislost na ruském plynu. Do roku 2018 by chtěla docílit toho, aby od Gazpromu odebírala maximálně 30 % z celkového množství. Vyplývá to z návrhu koaliční smlouvy Bloku Petra Porošenka.

13:54

Volby, které plánují proruští separatisté, se sice mají uskutečnit až v neděli 2. listopadu, online hlasování už ale naplno běží.

Ústřední volební komise samozvané "Doněcké lidové republiky" oznámila, že obyvatelé Donbasu, kteří jsou mimo své domovy, mohou svůj hlas elektronicky odevzdat do pátku.

Vlajka samozvané "Doněcké lidové republiky" v Kreminci nedaleko Doněcku.
Vlajka samozvané "Doněcké lidové republiky" v Kreminci nedaleko Doněcku. | Foto: Reuters
13:16

Drtivá většina Ukrajinců (83,5 %) získává informace o situaci v zemi z televize, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu pro sociologii (KIIS).

Bezmála třetina lidí hledá nové zprávy na internetu, zhruba stejný počet lidí pak od přátel a příbuzných. Devětadvacet procent lidí důvěřuje ukrajinskému tisku, 21 % pak ruské televizi.

12:24

Německá kancléřka Angela Merkelová pohrozila, že Evropská unie nebude dodávat Ukrajině plyn zpětným směrem ze západu na východ, pokud se Kyjev s Moskvou nedohodnou na obnovení dodávek.

Ruský Gazprom dodávky Ukrajině zastavil kvůli nespláceným dluhům a jednání zatím nevedlo k dohodě, přestože ukrajinský prezident Petro Porošenko řekl, že se "rámcově" dohodl s Vladimirem Putinem na schůzce v Miláně.

Další kolo třístranných rozhovorů za účasti zástupců Kyjeva, Moskvy a Bruselu začíná dnes. Pokud se Rusko s Ukrajinou nedohodne, budou ohroženy dodávky pro země Evropské unie a její členové podle Merkelové v takovém případě nemohou část svých zásob přeposílat Ukrajině.

Německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem při návštěvě Kyjeva.
Německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem při návštěvě Kyjeva. | Foto: Reuters
12:11

Ukrajina zůstává i bez Krymu a území separatistů politicky rozdělenou zemí. Dostatečně to dokumentuje pohled na volební mapu.

Lidová fronta Arsenije Jaceňuka brala většinou západní oblasti. Blok Petra Porošenka byl úspěšný hlavně ve střední Ukrajině a ve východních oblastech nejvíce lidí hlasovalo pro Opoziční blok, sdružující hlavně bývalé stoupence svrženého Viktora Janukovyče.

Foto: Aktuálně.cz
12:06

Podívejte se, jak se během posledních dvou let změnila Ukrajina.

11:53

Jaceňuk zároveň oznámil, že i on předložil vlastní návrh koaliční smlouvy.

11:50

Arsenij Jaceňuk prohlásil, že jeho Lidové straně patří - coby vítězné partaji voleb - křeslo premiéra.

Připomněl, že strategickým partnerem je Blok Petra Porošenka. Chce ale jednat mimo jiné i s Radikální stranou Oleha Ljaška.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. | Foto: Reuters
11:14

Podle návrhu ukrajinské koaliční smlouvy by měl parlament do půli prosince vypracovat plán obnovy země pro příští léta. Do července příštího roku by pak měla spatřit světlo světa takzvaná rozpočtová deklarace, která stanoví základy budoucí přísné hospodářské a fiskální politiky.

Výdaje státního rozpočtu se mají snížit o čtvrtinu, mimo jiné i díky snížení počtu státních úředníků a orgánů státní moci. Veřejné finance se mají zvyšovat jen v případě, že vláda dokáže kompenzovat schodek v příjmové části rozpočtu.

10:58

Ruské banky přišly na Ukrajině o zhruba 12,5 miliardy dolarů, napsal list Kommersant. Podle jiných odhadů by ztráta mohla dosáhnout až dvojnásobku.

10:29

Blok Petra Porošenka sice podle průběžných výsledků parlamentních voleb lehce zaostává za Lidovou stranou Arsenije Jaceňuka, v Nejvyšší radě mu ale připadne 132 křesel, zatímco premiérově partaji 83, píše Ukrajinska pravda.

Důvod? O část poslaneckých mandátů se totiž bojuje většinovým systémem.

Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters
09:47

Ukrajinští voliči dali radikálním nacionalistům a neonacistům najevo, že jejich přítomnost v nejvyšších patrech politiky není žádána.

Majdan, svržení nenáviděného Janukovyče, boom národní hrdosti, ani konflikt s proruskými separatisty a Moskvou jim preference nezvýšily. Naopak. Volby, podobně jako jejich názoroví protivníci z komunistické strany, drtivě prohráli.

Logem radikální strany Svoboda, jejíž aktivisté Lenina "sundali", je dlaň se třemi zdviženými prsty.
Logem radikální strany Svoboda, jejíž aktivisté Lenina "sundali", je dlaň se třemi zdviženými prsty. | Foto: Martin Novák
09:33

Nová vláda bude proevropská a jejím cílem má být mimo jiné snaha o vstup do Evropské unie. I proto má mít jako první kabinet místopředsedu pro evropskou integraci.

Podle serveru Ukrajinska pravda to zmiňuje návrh koaliční smlouvy.

09:29

Blok Petra Porošenka předal návrh koaliční smlouvy Lidové frontě premiéra Arsenije Jaceňuka a hnutí Svépomoc.

Oznámila to ukrajinská média s odvoláním na tiskovou zprávu Porošenkova bloku. Novináři v Kyjevě očekávají, že tři vítězné politické strany se stanou základem budoucí proevropské koalice.

09:15

Předčasné parlamentní volby měly odstřihnout od moci zákonodárce z dob vlády prezidenta Janukovyče. Podle všeho se to ale příliš nepodařilo a do Nejvyšší rady se dostane i 70 zákonodárců, kteří hlasovali pro takzvané "diktátorské zákony", jimiž chtěl Janukovyč ukončit demonstrace na Majdanu.

Do parlamentu se dostali nejen na kandidátce Opozičního bloku, ale de facto všech proevropských stran.

08:44

Na Ukrajině je sečteno 98 % všech hlasů. A Blok Petra Porošenka dotahuje Lidovou frontu Arsenije Jaceňuka. Momentálně je dělí pouhé tři desetiny procenta (21,82 ku 22,12 %).

08:36

K ukrajinským hranicím se blíží další konvoj s humanitární pomocí z Ruska. Sto kamionů s 3000 tunami nákladu dorazil podle agentury TASS do Voroněžské oblasti. Agentura připomíná, že Moskva už do Donbasu poslala 6000 tun pomoci.

08:27

Sesazený prezident Viktor Janukovyč údajně utratil 20 miliard dolarů ze státních rezerv, aby zabránil devalvaci ukrajinské hřivny.

Podle někdejšího šéfa Národní banky Ukrajiny Volodymyra Stelmacha tak Janukovyč učinil kvůli rostoucí inflaci. Chtěl tak zabránit rostoucí inflaci a tím pádem i růstu deficitu státního rozpočtu.

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v ruském Rostově na Donu. (11. března 2014)
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v ruském Rostově na Donu. (11. března 2014) | Foto: Reuters
08:16

Končící ukrajinská vláda schválila seznam 14 ruských umělců, jejichž pobyt na Ukrajině je nežádoucí. Informovalo o tom ministerstvo kultury s tím, že jde o reakci na jejich podporu proruským separatistům v Donbasu.

Kompletní seznam nebyl  zveřejněn, nicméně na něm figuruje mimo jiné zpěvák a politik Josif Kobzon. Ten byl nedávno jmenován honorárním konzulem samozvané "Doněcké lidové republiky" v Ruské federaci.

08:11

Hovoří se navíc o tom, že by se ministerstvo vnitra - jemuž od pádu režimu prezidenta Viktora Janukovyče šéfuje Arsen Avakov - mohlo přejmenovat na ministerstvo vnitřních politik.

08:07

Ačkoliv oficiálně ještě není sečteno, povolební vyjednávání už začala.

V pořadí druhý Blok Petra Porošenka je podle serveru Ukrajinska pravda ochoten v rodící se koaliční vládě přenechat post premiéra současnému předsedovi vlády Arseniji Jaceňukovi.

Žádá za to ale podporu v parlamentu při jmenování ministra vnitra. Toho totiž podle ukrajinských zákonů nejmenuje premiér, ale právě zákonodárný sbor.

08:05

Ukrajina potřebuje dvě miliardy dolarů, aby byla schopna zajistit si dostatek plynu na zimu. Napsal to server ZN.ua s odvoláním na ministra financí Oleksandra Šlepaka. "Nyní se bavíme o koupi sedmi miliard kubických metrů plynu před koncem topné sezony," řekl.

Země se s nedostatkem plynu potýká od června, kdy kvůli sporům o cenu a úhradu několikamiliardového dluhu přestala odebírat plyn z Ruska.

Nové sankce zasáhnou ruské plynaře.
Nové sankce zasáhnou ruské plynaře. | Foto: Reuters
08:02

Nejprve krátké shrnutí úterních událostí:

Ukrajinská ústřední volební komise finišuje se sčítáním volebních lístků z nedělních parlamentních voleb. Dosavadní výsledky ukazují, že vítězem se podle všeho stane Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka. Strana získala 22,22 procenta hlasů.

V těsném závěsu je na druhém místě favorizovaný prezidentský Blok Petra Porošenka, který od voličů obdržel 21,82 procenta hlasů.

Na východě země, kde se separatisté připravují k vlastním volbám, mezitím stále dochází k porušování příměří, jež bylo uzavřeno před necelými dvěma měsíci.

08:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 29. 10. 2014 22:05
 

Právě se děje

Další zprávy