Živě: Summit EU skončil schválením miliardy eur pro sousedy Sýrie. Cílem je snížit počet uprchlíků

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Fronta na registraci v Chorvatsku.
Fronta na registraci v Chorvatsku. | Foto: Reuters

Brusel - Velké finanční částky na pomoc syrským uprchlíkům přímo v jejich krizové oblasti, lepší ochrana vnější hranice schengenského prostoru a větší podpora Itálie a Řecka při zvládání velkého počtu utečenců .

Takové jsou závěry bruselského summitu lídrů Evropské unie o uprchlické krizi. Turecko, Libanon a Jordánsko, kde žije dohromady kolem čtyř milionů syrských utečenců, mají dostat od EU miliardu eur.

Dění kolem v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

Přenos skončil
6:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Klíčové budou jednání s Tureckem, protože z této země přicházejí běženci do Řecka, tedy na půdu Evropské unie a schengenského prostoru. Předseda Evropské rady Donald Tusk ale přiznal, že peníze nejsou to, co například Turecko po unii požaduje. Ankara by si přála vytvořit osmdesáti kilometrovou bezpečnostní zónu na hranicích se Sýrií. Mělo by jít přitom o bezletovou oblast s podporou armády. To je ale pro unii velmi citlivé téma a s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem ho chtějí evropští představitelé probrat na jeho návštěvě Bruselu 5. října.

Foto: Aktuálně.cz
5:44

Maďarský premiér Viktor Orbán navrhl, aby řecké hranice - tedy především řecké pobřežní vody - hlídaly společné síly Evropské unie, pokud to Řecko samo nemůže zvládnout.

5:39

Podle předsedy Evropské komise Donalda Tuska byl včera nejvyšší čas utišit vášně a začít řešit fakta. Evropa teď podle něj "musí napravit politiku otevřených dveří a oken" a pomoc zemím, odkud na kontinent migranti přicházejí. "Nedávno jsme navštívil uprchlické tábory v Turecku a Jordánsku a slyšel jsem dokola jen jediné: jsme odhodlaní dostat se do Evropy," uvedl Tusk s tím, že je jasné, že ta největší vlna uprchlíků Evropskou unii teprve čeká.

 

Své domovy v Sýrii muselo podle odhadů opustit 12 milionů lidí. Z toho osm milionů se přestěhovalo do jiných oblastí Sýrie a čtyři miliony teď žijí v uprchlických táborech v sousedních státech.

5.37

Evropští lídři na summitu přislíbili miliardu eur na pomoc uprchlíkům v Turecku, Jordánsku a Libanonu výměnou za lepší spolupráci při kontrole migračních tras, píše Silivie Housková z Bruselu. "Cílem opatření, o kterých jsme mluvili je zabránit migračnímu toku. My musíme udělat všechno pro to, aby se zlepšily životní podmínky uprchlíků přímo na Blízkém východě a oni pak neměli motivaci vydat se do Evropy,“ uvedl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Foto: Aktuálně.cz
5:32

Evropská unie uvolní pro Světový potravinový program (WFP) a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nejméně miliardu eur. Český premiér Bohuslav Sobotka řekl , že Česko svůj letošní příspěvek WFP zdvojnásobí. Další možné české příspěvky do různých programů pomoci bude nyní analyzovat ministerstvo zahraničí. Přehled a návrhy by měly být hotovy do konce roku.

5:30

Spolková kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci jasně vzkázala, že ekonomické migranty unie nepřijme a že ti, kteří nárok na azyl mají, si nemohou vybírat zemi, která jim ochranu udělí, neboť všechny státy EU se podílejí na společném azylovém systému.

5:25  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Redaktorka Hospodářských novin a Aktuálně.cz Silivie Housková informuje přímo z Bruselu:

 

Evropské státy se snažily přesvědčit Řeky, aby zadržovali a registrovali imigranty. Za každého uprchlíka, kterého Řecko zaregistruje a odveze do další země unie v rámci kvót, mu proto slíbili 500 eur. Jaké bylo překvapení diplomatů, když se řecká velvyslankyně nespokojila ani s tím, a před částku chtěla doplnit ještě slůvko "nejméně“. I na to ale ostatní země před několika dny přistoupily.

 

Řecký premiér Alexis Tsipras podle zdroje blízkého jednání uvedl, že „uhlídat hranice je ale téměř nemožné a vytváření takzvaných hotspotů, tedy míst, kde by imigranty zadržovali, než je odvezou dále do Evropy, nebo zpět do země původu, je proti lidským právům“. Evropským lídrům se ale nakonec podařilo Tsiprase přesvědčit o opaku, protože podle závěrečného společného prohlášní by měly hotspoty fungovat už od konce listopadu.

Foto: Aktuálně.cz
5.23

Lídři Evropské unie se na summitu po šesti hodinách  dohodli na posílené pomoci Libanonu, Jordánsku, Turecku a dalším zemím v blízkovýchodním regionu, které se samy vyrovnávají s milionovými počty uprchlíků ze Sýrie. Další pomoc bude záviset na posílené spolupráci těchto států s unií při řešení migrační krize. EU se chce intenzivněji zapojit do snah OSN o řešení syrského konfliktu.

0:01

Mimořádné zasedání vrcholných představitelů unijních zemí k migraci bylo letos svoláno už podruhé, tématem se ale zabývaly i řádné schůzky šéfů států a vlád EU.

Podle diplomatů je dnešní jednání mnohem klidnější, než například červnový summit, který před prázdninami o věci rokoval velmi intenzivně.

Představitelé osmadvacítky jsou prý nyní jednoznačně rozhodnuti se dohodnout, že Evropa bude krizi řešit společně.

23:50

Rozhovory u bruselského stolu se zřejmě protáhnou. Český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza tweetuje, že právě probíhá druhé kolo jednání.

23:16

"Lidé, kteří žijí v Turecku nejsou ohroženi na životě, není tam nebezpečno, nehrozí žádné neštěstí, které ohrožuje jejich životy. Mohli by tam zůstat, EU by za to mohla zaplatit," pokračoval Milanovič.

Řecko by pak podle něj mělo lépe hlídat své námořní hranice a také hranice s Tureckem. "Právě jsem dostal dopis od tureckého premiéra, který tvrdí, že celková výše nákladů pro Turecko už přesáhla 8 miliard eur," doplnil chorvatský premiér.

23:05

Chorvatský premiér Zoran Milanovič o přestávce promluvil s novináři. Včerejší dohoda o přerozdělení 120 tisíc uprchlíků podle něj pro Chorvatsko není "žádnou hrozbou".

"Můžeme ubytovat několik tisí lidí natrvalo, pokud budou chtít zůstat v Chorvatsku. Nevidím to jako hrozbu," řekl podle serveru Politico.eu.

Předseda SDP a kandidát na premiéra Zoran Milanovič (druhý zleva) slaví s kolegy ze sdrážení Kukuriku volební vítězství
Předseda SDP a kandidát na premiéra Zoran Milanovič (druhý zleva) slaví s kolegy ze sdrážení Kukuriku volební vítězství | Foto: Reuters
22:59

Státníci v Bruselu diskutují už přes čtyři hodiny. 

Výstupem z dnešního jednání podle všeho bude potvrzení vyšší finanční podpory programům OSN i státům, které se starají o uprchlíky na Blízkém východě, například Turecku.

Summit také nejspíš potvrdí potřebu výraznější ochrany vnější hranice schengenského prostoru a nutnost zlepšení a zrychlení procesu registrace a identifikace žadatelů o azyl v hraničních státech unie.

22:35

Slovenský premiér Robert Fico je prý jediný, kdo odmítá úterní dohodu o relokaci 120 000 běženců.

Na Slovensku jsou v březnu parlamentní volby "a já se domnívám, že pak zmírní svou důraznou rétoriku", řekl serveru Politico.eu nejmenovaný unijní diplomat.

Foto: Ludvík Hradilek
22:25

Syřan, který je nyní v Maďarsku ve vazbě kvůli střetům mezi migranty a policií, patří k muslimskému fundamentalistickému hnutí využívanému teroristy. Napsala to dnes agentura MTI s odvoláním na sdělení centrály maďarské policie.

Muž měl u sebe podle policie celkem devět pasů, z nichž osm bylo vydáno na jiné osoby a zřejmě nejsou padělané. Podezřelý měl také platné schengenské vízum.

22:15

Podle zpráv z Twitteru se Německo, Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko snaží protlačit mnohem tvrdší kontrolu nad vnějšími hranicemi EU.

22:09

Podle bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho dohoda o přijetí 120 000 uprchlíků nic neznamená.

Toto číslo nepředstavuje vůbec nic, protože za nimi jsou miliony a miliony dalších, kteří se tlačí, aby se dostali do Evropy, řekl Sarkozy.

Foto: Reuters
21:55

Tomáš Prouza tweetuje ze zákulisí jednání v Bruselu...

21:50

Na 5000 lidí demonstrovalo v Erfurtu proti azylové politice německé a durynské vlády. V dalším východoněmeckém městě, v Lipsku, se jich sešly stovky.

21:18

Po krátké schůzce před mimořádným summitem EU k migraci vydaly země V4 společné prohlášení, ve kterém mimo jiné zdůraznili potřebu efektivní kontroly a ochrany vnějších hranic EU, rychlého schválení seznamu takzvaných bezpečných zemí, jejichž občané nebudou mít nárok na azyl, a aktivnější účasti na řešení konfliktů v Libyi, v Sýrii a obecně na Blízkém východě.

Mezi další priority řešení uprchlické krize země V4 zařadily zefektivnění procedur vracení uprchlíků bez práva na azyl, zavedení funkčních kontrolních středisek na vnějších hranicích a efektivnější pomoc zemím původu či tranzitním státům s cílem bojovat proti základním příčinám migrace.

21:15

Další spolupráce v rámci Visegrádské skupiny má ppodle českého premiéra Bohuslava Sobotky smysl, přestože v některých případech se stanoviska členských zemí liší.

"Skupina V4 v minulosti opakovaně ukázala, že je akceschopná, že je schopna prosadit své názory a závěry," uvedl dnes při příchodu na summit.

21:03

Rozhořčení nepanuje. Tak evropští diplomaté popisují atmosféru na mimořádném summitu.

20:54

Česko nabídlo Maďarsku pomoc při ostraze schengenské hranice. "Chceme tak vyjádřit solidaritu i v konkrétní, praktické rovině. V současné době ... analyzujeme možnosti, co bychom byli schopni poskytnout," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Do Maďarska by z Česka mohla putovat technika a řádově desítky vojáků. V minulosti se mluvilo o tom, že by česká armáda mohla pro zvládání migrační krize poskytnout například speciální techniku na monitorování pohybu lidí.

Foto: Ludvík Hradilek
20:42

Uprchlíci přicházejí do Opatovace. Z tábora jsou pak převáženi do Maďarska.

20:21

Popularita německé kancléřky Angely Merkelové klesla podle průzkumu pro magazín Stern a televizi RTL na 49 procent, což je letos nejnižší hodnota.

Merkelová, která je v poslední době kritizována za svůj přístup k uprchlické krizi, ztratila v pravidelném průzkumu oproti předchozímu týdnu tři procenta.

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
20:11

Na přechodu Bajakovo-Batrovci se napětí zvýšilo v noci na dnešek poté, co ho na srbské i chorvatské straně zablokovaly kamiony na protest proti chorvatské blokádě srbské nákladní dopravy.

Záhřeb k tomu přistoupil v pondělí jako k odvetnému opatření vůči Bělehradu za to, že údajně pouští do Chorvatska příliš velké množství běženců. V úterý úřady vjezd obnovily jen částečně pro kamiony s nebezpečným nebo rychle se kazícím nákladem.

20:09

Na hlavním srbsko-chorvatském hraničním přechodu Bajakovo-Batrovci se odpoledne obnovil provoz, ale nákladní auta ze Srbska projíždět dál nesmějí.

Oznámila to chorvatská média, která dřív hlásila, že přechod je volný pro veškerou dopravu v obou směrech a skončila tak blokáda srbských kamionů zavedená Záhřebem kvůli množství migrantů přicházejících ze Srbska.

Chorvatský premiér Zoran Milanović podle televize B92 řekl, že si počká, co Srbsko podnikne po půlnočním ultimátu.

20:05  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Jen do Řecka letos přes moře přišlo skoro 350 tisíc běženců...

20:00

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz řekl, že na evropské řešení uprchlické krize by měly přispět členské země i z národních rozpočtů.

V krátkodobé perspektivě by peníze mohly být uvolněny z evropských fondů, ale vyzvali jsme vedení jednotlivých zemí, aby přispěli z domácími zdroji, řekl Schulz na tiskové konferenci po zahájení summitu o migraci.

Foto: Aktuálně.cz
19:51

Bosna a Hercegovina nevylučuje, že pustí migranty mířící do západní Evropy přes své území. Při návštěvě Makedonie to dnes řekl bosenský ministr zahraničí Igor Crnadak.

Šéf bosenské diplomacie uvedl, že pro Sarajevo není uzavření hranice žádným řešením. "Naopak to hledání řešení ztěžuje," zdůraznil ministr. Přes Makedonii od začátku roku přešlo více než 160 000 běženců.

Běženci v Turecku
Běženci v Turecku | Foto: Reuters
19:45

Předseda Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu Gianni Pittella se pustil do slovenského premiéra Roberta Fica. Podle něj "ztrapnil" celou "rodinu progresivistů".

Pittelovi se mimo jiné nelíbily Ficovy výroky ohledně migrace muslimů, které podle něj nebudou tolerovány. Informoval o tom server Politico.eu.

19:30

Chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić vysvětluje použití slzného plynu v urpchlickém táboře v Opatovaci snahou zachránit děti před ušlapáním.

19:14

Mezi uprchlíky a policií v chorvatském přijímacím centru v Opatovaci dnes údajně došlo k potyčkám...

19:12

Státy, které nechtějí respektovat hodnoty a principy EU, by měly zvážit svou přítomnost v unii, řekl dnes francouzský prezident François Hollande před summitem o migraci.

"Evropa je soubor hodnot a principy. Ti, kdo nechtějí respektovat tyto principy, si musí klást otázku o své přítomnosti v EU," řekl Hollande na otázku novináře o výrocích maďarského premiéra Viktora Orbána.

19:09

Země V4 dnes před začátkem neformálního setkání Evropské rady vydaly společné prohlášení. Zasazují v něm například o efektivní kontrolu vnějších hranic EU, efektivnější návratovou politiku nebo zavedení funkčních "hotspotů".

Celý text prohlášení najdete zde.

18:55

Senát podpořil plán EU proti nelegální migraci, který počítá mimo jiné s likvidací lodí pašeráků lidí. Současně doporučil Evropské komisi zaměřit se na příčiny migrace a na vytvoření legálních a bezpečných migračních kanálů pro uprchlíky do Evropy. Své doporučení na rozdíl od dlouhé dopolední diskuse k usnesení o migrační krizi schválila horní komora dnes odpoledne během deseti minut.

18:41

Snímek z místa jednání...

18:33

Summit začíná...

18:21

Sobotka v této souvislosti vyloučil, že by se Česko připojilo ke Slovensku a že by se s Evropskou unií kvůli kvótám soudilo.

Foto: ČTK
18:19

Premiér Sobotka podotkl, že přestože ministři vnitra většiny členských zemí v úterý prosadili přerozdělování migrantů prostřednictvím kvót proti vůli Česka a některých dalších zemí, nehodlá na dnešním summitu blokovat dohodu o zavedení jiných společných postupů.

"To neznamená, že nejsme schopni se dohodnout na tom, aby další opatření, která navrhuje Evropská komise - hotspoty, posílení ochrany vnějších hranic, pomoc těm zemím, kde jsou dnes uprchlíci - nebyla realizována," řekl novinářům premiér.

18:17

Návrhy na další financování související s uprchlickou krizí, jak je dnes jako své priority pro příštích šest měsíců představila Evropská komise:

Zvýšení krizového financování pro nejpostiženější země:

100 milionů eur pro rok 2015 nad rámec už vyčerpaných 73 milionů. Zvýšení financí pro odpovědné evropské agentury Frontex, Europol a EASO:

1,3 milionu eur v letošním roce na personální posílení Frontexu o 60 osob, EASO a Europolu po 30 osobách;

dodatečných 600 milionů eur pro příští rok. Podpora mezinárodních organizací:

členské země EU by měly zvýšit své příspěvky Světovému potravinovému programu (WFP) OSN na úroveň roku 2014, neboť některé je od té doby snížily, třeba až o 99 procent;

EK zvýší krizovou humanitární pomoc o 200 milionů eur ještě v letošním roce jak pro WFP tak pro další agentury, například Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR);

zvýšení humanitární pomoci o 300 milionů eur v roce 2016 na pokrytí základních potřeb uprchlíků jako je jídlo a přístřeší. Zvýšení podpory syrských uprchlíků:

dalších 300 milionů eur na pomoc třetím zemím, které hostí uprchlíky ze Sýrie; spolu s přesunem dalších prostředků to umožní v této fázi získat na podporu uprchlíků v oblasti Blízkého východu přes 500 milionů eur;

příspěvky členských zemí by měly tuto částku dorovnat na celkovou jednu miliardu eur.

EU je připravena mobilizovat až jednu miliardu eur podpory pro Turecko a 17 milionů pro Srbsko a Makedonii ve snaze pomoci těmto zemím vyrovnat se s migrační krizí. Pomoc Africe

ustavení fondu se základním kapitálem 1,8 miliardy eur.

Foto: Reuters
18:08

Zástupci Visegrádu na schůzce před začátkem dnešního summitu...

18:06

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová ocenila úterní rozhodnutí ministrů vnitra o kvótách a relokaci uprchlíků.

"Bylo to velmi důležité rozhodnutí. Je to sice jen část celého procesu, ale dodává to unii věrohodnost u jejích partnerů," řekla.

18:03

Před začátkem - francouzský prezident Francois Hollande hovoří s německou kancléřkou Angelou Merkelovou...

18:01

Pro připomenutí: Co řekli při příchodu. Videa z příjezdu evropských státníků do Bruselu naleznete například zde.

Foto: Reuters
17:58

Na hlavním srbsko-chorvatském hraničním přechodu je prý opět plně obnoven provoz, včetně srbské nákladní dopravy, kterou Záhřeb od pondělí blokoval.

17:57

Uprchlíci u chorvatského hraničního přehodu Bapska. Čekají na autobus...

17:54

"Nepřijde sem ani jeden uprchlík, to vám garantuju!" prohlásil slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák cestou ze summitu v Bruselu, kde byly schváleny uprchlické kvóty. Novinářům ukázal i video, jak toho chce dosáhnout - postavením mobilních bariér na hranici.

Bariéra se vejde do jednoho lodního konterjneru, dá se rozložit během několika minut a následně se naplní pískem, píše server pluska.sk.

17:53

Česká vláda nebude kvůli kvótám bojkotovat jiná opatření na řešení migrační krize. Evropská unie se na nich musí rychle dohodnout, řekl před začátkem summitu český premiér Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
17:51

Podle předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze hrozí, že bez okamžitého uvolnění peněz z EU se do Evropy vydá další milion uprchlíků.

Martin Schulz, kandidát na šéfa Evropské komise.
Martin Schulz, kandidát na šéfa Evropské komise. | Foto: Reuters
17:50

Pokud Řecko není s to bránit své hranice, měly by to dělat další členské země EU, řekl maďarský premiér Viktor Orbán před začátkem summitu.

Orbán se bránil tomu, že by jeho země postavením plotů na hranicích se Srbskem zablokovala svou hranici. Máme přechody, kudy může kdokoli legálně vstoupit do země, řekl.

Jasným řešením nynější krize podle něj je dodržovat předpisy týkající se schengenského prostoru. To prý dělá jeho země na vnější hranici Schengenu. Když se nebudou dodržovat předpisy, ocitne se celá EU v chaosu, řekl.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
17:45

Kdo se dnes sjel do Bruselu? Seznam naleznete zde.

Foto: Thinkstock
17:42

Na Twitteru se objevil návrh společného prohlášení neformálního setkání prezidentů a předsedů vlád EU...

17:35

Britský premiér David Cameron oznámil, že Británie poskytne Sýrii pomoc dalších 100 milionů liber (3,7 miliardy korun), z toho 40 milionů půjde pro Světový potravinový program, který zajišťuje jídlo pro uprchlíky v táborech.

Foto: Reuters
17:25

Otázka kvót pro rozdělování uprchlíků není pro českou vládu tak důležitá, aby kvůli ní vytvářela v Evropské unii neshody. Před odletem na dnešní summit EU to novinářům řekl český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Dodal, že přestože Polsko na úterním jednání ministrů vnitra nehlasovalo podle předem dojednané pozice takzvané Visegrádské skupiny, spolupráce V4 bude pokračovat.

Tomáš Prouza
Tomáš Prouza | Foto: Matej Slávik
17:15

"Nejde o akutní potřebu, jde o připravenost," vysvětluje ministr.

17:14

Ministr obrany Martin Stropnický oznámil, že ženisté z Olomouce staví cvičně na Libavé humanitární tábor.

17:00

Prezident Zeman v Třinci nejen nešetřil kritikou Polska, ale i chválou pro Slovensko, které - stejně jako Češi - kvóty odmítli.

"Dovolte mi, abych v této situaci ocenil stanovisko Slovenska a osobně slovenského premiéra, který včera (v úterý) prohlásil, že dokud bude premiérem na Slovensku, žádné kvóty nebudou," řekl.

16:10

Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval, že v úterý přijaté kvóty nejsou dostatečné. Podle něj do Evropy mohou přijít miliony uprchlíků, nikoliv tisíce.

16:05

Dům je podle Anzböcka vybaven i sanitárním zařízením. "Do Amstettenu by se mohlo okamžitě nastěhovat 50 lidí," tvrdí správce.

O nabídce má rozhodnout spolková země Dolní Rakousy, píše list Kronen Zeitung. Samotné město Amstetten nápad odmítá. "Dům hrůzy" nechce dlouhodobě nikdo koupit. Nabízí se za 200 000 eur (5,4 milionu Kč).

Policista před domem v dolnorakouském Amstettenu, kde otec ve sklepě držel 24 let svou dceru
Policista před domem v dolnorakouském Amstettenu, kde otec ve sklepě držel 24 let svou dceru | Foto: Reuters
16:04

Dům v rakouském Amstettenu, v jehož podzemí Josef Fritzl 24 let věznil a znásilňoval svou dceru, nabízí správce majetku jako možnou ubytovnu pro uprchlíky.

"Hrůzné sklepní vězení, v němž se kdysi odehrávaly zlé věci, je dávno zaplněno betonem. A také jsme dům zbavili všech špatných vzpomínek. Je k dispozici uprchlíkům jakožto bezpečné ubytování," zdůvodnil Walter Anzböck svou nabídku.

Josef Fritzl po vynesení rozsudku
Josef Fritzl po vynesení rozsudku | Foto: Report
15:55

Dalšími návrhy ve finanční oblasti jsou zvýšení podpory programů OSN, které pomáhají se zásobováním uprchlických táborů na Blízkém východě, zvýšení prostředků na vlastní evropskou humanitární pomoc v příštím roce a více peněz na podporu uprchlíků ze Sýrie, kteří jsou v táborech v oblasti.

Zvláštní fond má vzniknout na podporu afrických zemí. V něm by pro začátek mělo být 1,8 miliardy eur (přes 21,5 miliardy Kč).

Foto: Reuters
15:53

Evropská exekutiva příští týden navrhne vyčlenit v letošním rozpočtu dalších 100 milionů eur (asi 2,7 miliardy Kč) na pomoc postiženým členským zemím. Dosavadní podpora ve výši 73 milionů eur (necelé dvě miliardy Kč) už totiž byla vyčerpána.

O 1,3 milionu eur (asi 35 milionů Kč) navrhuje komise zvýšit letošní financování Frontexu, Europolu a EASO, především na personální posílení. V příštím roce mají tyto agentury dostat o 600 milionů eur více (přes 16 miliard Kč).

15:52

Týmy pomáhající s registrací uprchlíků by měli tvořit odborníci z dalších zemí EU ve spolupráci s evropskými agenturami, jako je Frontex, Europol či Evropský podpůrný azylový úřad (EASO).

15:50

Rychlé ustavení týmů, které by v migrací zasažených místech pomáhaly registrovat žadatele o azyl, ale také posílení podpory členským zemím při ochraně vnější hranice Schengenu.

To jsou priority Evropské komise k řešení migrační problematiky pro příští půlrok. "Od začátku krize v květnu Evropská komise obrátila každý kámen, abychom v evropském rozpočtu našli prostředky," řekl novinářům předseda Komise Jean-Claude Juncker.

Dostupné peníze se tak ze 4,6 miliardy eur (přes 124 miliard Kč) vyšplhaly na 9,5 miliardy (přes 256 miliard Kč).

15:33

Polsko sklidilo kritiku českého prezidenta Miloše Zemana. Ten během setkání se zaměstnanci Třineckých železáren připomněl, že v Polsku se nedávno změnil prezident.

"Polsko je zemí s poloprezidentským systémem podobně jako Francie. Já si nejsem zcela jist, zda to byla právě osoba nového polského prezidenta, která vedla k určité změně postoje Polska," řekl Zeman.

Uvedl, že nechce používat patetických termínů, jako je zrada. "Chci pouze tvrdit, že když se země Visegrádu na něčem dohodnou, a to opakovaně, tak slušný člověk dohodu neporušuje."

15:24 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Nastupuju do autobusu, kde si připadám nějak navíc. Uvnitř jsou výhradně Afghánci. Usedám ke staršímu muži a mlčky sleduji, jak řidič posledního z nastupujících peskuje za to, že na něj musí čekat. Dívám se kolem, chci zapříst rozhovor, ale narážím na jazykovou bariéru..."

Etnolog Michal Pavlásek prošel s uprchlíky balkánskou trasu, po níž běženci míří do Evropy. Z Řecka se s různými skupinami lidí dostal až do Maďarska. Aktuálně.cz přináší první díl jeho cestovního deníku.

Foto: Jiří Kropáček
15:09

Armáda je - v případě eskalace migrační krize - připravena nasadit k ochraně hranic Česka až 5000 vojáků.

Omezený počet vojáků je připravena vyslat také k řešení situace v záchytných táborech v okolí krizových míst. Šlo by například o zdravotníky nebo personál k zajištění bezpečnosti, oznámilo ministerstvo obrany.

14:53 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Slovensko se rozhodlo dát k soudu rozhodnutí EU o povinných národních kvótách pro imigranty. Takto to vidí karikaturista Petr Vyoral.

Foto: Petr Vyoral
14:45

Maďarští vojáci podle chorvatských médií od rána budují plot na hranici v Gole.

14:42

Evropská komise zahájila s 19 státy Evropské unie celkem 40 řízení, a to kvůli nedostatkům v zavádění potřebných pravidel. Slibuje si od toho zlepšení fungování společného azylového systému. Dva dopisy s formálním upozorněním míří i do Prahy.

"Solidarita musí jít ruku v ruce s odpovědností, jsou to dvě strany téže mince," zdůraznil na tiskové konferenci místopředseda komise Frans Timmermans. Připomněl, že dnešní postup doplňuje už dříve zahájených 35 řízení. Komise podle něj míní svou roli vážně a dublinský systém, tedy způsob jak EU řeší žádosti o azyl, může řádně fungovat, jen pokud jeho pravidla členské státy korektně převezmou a uvedou do života.

14:37

Polsko bude přijímat pouze takové uprchlíky, kteří budou ochotni splynout se společností, ujistil ministr zahraničí Grzegorz Schetyna.

"Bude nám záležet na tom, abychom přijímali lidi, kteří se budou moci asimilovat, budou chtít žít v Polsku, budou chtít se stát Poláky," prohlásil Schetyna s tím, že příslušná procedura výběru uprchlíků je velice zevrubná, což skýtá i jisté záruky.

"Každá země rozhodne konkrétně o každém příjmení, o každé osobě. Samozřejmě pro to použijeme zpravodajské služby, veškeré možnosti státu. Zda si vybereme mladé lidi, zda také děti, sirotky ze Sýrie, to už bude na rozhodnutí úřadu pro uprchlíky," řekl ministr.

14:25

Dnešní obálka nejčtenějšího polského týdeníku, který pod titulkem  "Co nás otravují uprchlíci? - Poláci mezi solidaritou a strachem" popisuje vztah Poláků k uprchlíkům z muslimských zemí.

"Náš problém s uprchlíky spočívá v tom, že pro část Poláků samotná existence různých kultur, ras a vyznání je provokací," je první věta ústředního článku, který především kritizuje, jak se problému s utečenci chopila opoziční konzervativní pravice, která směřuje k vítězství ve volbách.

14:06

Orbán, který čelil v zahraničí kritice kvůli stavbě plotu z ostnatého drátu na maďarsko-srbské hranici, dnes zdůraznil, že jeho vláda v tvrdém postoji vůči běžencům vytrvá.

"Maďarsko má v současné chvíli za úkol zajišťovat vnější hranici EU a tuto funkci bude plnit. Pokud bychom z toho ustoupili, mohou se obnovit i hranice mezi Maďarskem a Rakouskem nebo mezi Rakouskem a Bavorskem," řekl.

14:04

Evropská unie se musí v uprchlické krizi vrátit k dodržování dohodnutých pravidel. Nyní vládne chaos a všechna řešení jsou jen improvizovaná, což je dlouhodobě neudržitelné. Dnes se na tom na tiskové konferenci shodli maďarský premiér Viktor Orbán a premiér největší německé země Bavorska Horst Seehofer.

"Nyní jsme ve stavu, kdy neplatí žádná pravidla, kdy vše běží bez jakéhokoli systému a řádu, kdy každý den improvizujeme. Jedině díky masivnímu nasazení obcí, humanitárních organizací, obyvatel a policie se to daří zvládat," řekl Seehofer. "Proto se plně shodujeme na tom, že je třeba udělat vše pro to, aby se znovu vrátil nějaký řád."

13:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Poláci nás zradili, shodují se čeští, slovenští a maďarští politici. "Nikoli. Jen vědí, jak se dělá evropská politika," vysvětluje ve svém komentáři vedoucí zahraniční rubriky Hospodářských novin Martin Ehl.

"Polská vláda usoudila, že by odmítnutí kvót bylo pro postavení země v EU horší než jejich přijetí. Ačkoli se vystavila riziku tvrdých útoků v čase volební kampaně, udělala odvážné rozhodnutí. A vyjednala si výjimku."

13:36

Evropská komise oznámila finanční balík, jenž má pomoci nečlenským zemím s uprchlickou krizí. Miliarda eur má jít do Turecka, kde našlo dočasnou skrýš přes dva miliony lidí. Sedmnáct milionů eur dostane Srbsko, které se stalo jednou z hlavních tranzitních zemí.

13:12

Skupina běženců zanechala Chorvatům vzkaz před tím, než překročila slovinskou hranici.

13:03  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Na řecký ostrov Lesbos dnes dorazilo v rozpětí pouhých tří hodin 2500 nových uprchlíků. Většina z nich jsou Afghánci. S odvoláním na svědky o tom informovala agentura Reuters. Na plážích ostrova se za deště vylodili lidé ze 40 gumových člunů. Na každém z nich bylo až 70 lidí. Břehy pokryly záchranné vesty a mnoho z příchozích je podchlazeno. Z břehů bylo na moři vidět dalších devět člunů. Podle fotografa Reuters, který na ostrově pracuje delší dobu, dnešní skupina převyšuje běžný "provoz".

Foto: Reuters
12:49

Do Chorvatska v úterý dorazilo rekordních 8750 imigrantů.

12:28 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Kvóty na jednání evropských ministrů vnitra prošly. A už to doma jede na plné obrátky: Byly protlačeny na sílu, je to Mnichov, Poláci zradili, ztráta národní suverenity, je to jen šidítko, které nemá smysl. Hysterie okolo kvót, jako by to byl národní malér, jako by nás vojska EU okupovala (žádná neexistují). Proč tak zběsilá reakce?" ptá se Martin Fendrych ve svém komentáři Kvóty prošly. Mnichov? Ztráta suverenity? Naše špičky jsou doma populisti, venku bačkory.

Foto: Aktuálně.cz
12:24

Slovenský premiér je přesvědčen, že systém kvót selže. "To je sem budeme vozit vlakem?" ptal se podle Denníku N ohledně běženců, kteří by na Slovensko měli přijít. Podle plánu by mělo k našim východním sousedům dorazit 802 uprchlíků.

12:22

"Není to překvapení. Uznáváme vážnost situace, navrhujeme jiné řešení. Hrozba sankcí neexistuje," doplnil premiéra ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák.

12:22

"Jako suverénní země odmítáme takový diktát," prohlásil Fico, ale dodal, že Slovensko bude navzdory žalobě "projevovat elementární míru solidarity" s každým, kdo potřebuje pomoc. 

Foto: Reuters
12:17

Slovensko podává kvůli kvótám žalobu na Evropskou unii. Podle Denníku N to oznámil premiér Robert Fico. Předseda vlády zároveň upozornil, že Bratislava "tento právní akt nebude implementovat".

12:05

Krakovský senátor za vládní Občanskou platformu Janusz Sepiol na své facebookové stránce komentoval včerejší "odtržení" Polska od společného stanoviska zemí visegrádské čtyřky v otázce kvót na uprchlíky poměrně drsně.

"Dost romantického poblouznění v otázce visegradské skupiny! Teď je vidět, že Polsko nemůže jít po stejné cestě s bývalými spojenci Hitlera ... jiné osudy, jiné vnímání, jiné zájmy."

11:59

Slovní přestřelka mezi europoslancem a někdejším vyjednávačem s EU Pavlem Teličkou a ministrem Milanem Chovancem pokračuje.

"Rozhodnutí o povinných kvótách je ale založeno na ustanovení Smlouvy o EU o sdílené odpovědnosti a solidaritě, tedy na tzv. primárním právu Unie. Výjimky si mohly vyvzdorovat pouze státy, které v době přijímání Smlouvy o EU už byly členy Unie, konkrétně Velká Británie, Dánsko a Irsko," napsal Telička na svém webu.

Dodává, že "vyjednávač jedná pouze o mandátu, který dostal od vlády". "Zda šlo v případě vyjádření ministra Chovance pouze o nekorektnost, či neznalost, nechávám bez dalšího komentáře."

11:58

Rumunsko může zvládnout počet uprchlíků, které mu na základě kvót určila Evropská komise. Ale lituje toho, že návrh byl prosazen většinovým hlasováním, a nikoliv vyjednáváním. Uvedl to dnes rumunský prezident Klaus Iohannis. Rumunský ministr vnitra v úterý spolu s kolegy z České republiky, Slovenska a Maďarska hlasoval proti návrhu na přerozdělení 120 tisíc běženců mezi státy EU.

11:44

Svědectví z Bourbon Argos, záchranné lodi Lékařů bez hranic:

11:42

Bavorský premiér Horst Seehofer se podle očekávání pustil do kritiky kancléřky Angely Merkelové. Podle něj svými výroky v podstatě vyzvala běžence, aby se z Maďarska přesunuli do Německa.

Zásadní chybu prý udělala, když dala najevo, že uprchlíci ze Sýrie mají v Německu velkou šanci získat azyl, přestože hranice EU překročili v jiném státě. "Německo tak zastavilo platnost (evropských azylových) pravidel," řekl podle agentury DPA Seehofer na sjezdu své vládní Křesťanskosociální unie (CSU).

11:28

Komentář premiéra Bohuslava Sobotky:

"I když se mi použití kvót nelíbí, nesouhlasím s nimi, a hlasovali jsme jako stát proti, Evropa se nesmí na řešení migrační krize rozpadnout. Nechci proto žalobami dál stupňovat napětí. Lano můžete napínat jen do určité míry a pak se přetrhne. Čekají nás další bitvy o realistický přístup k migrační krizi a potřebujeme, aby partneři v Evropě naše argumenty poslouchali."

11:13

Maďarský premiér Viktor Orbán se cestou do Bruselu zastavil v Bavorsku, a to kvůli schůzce s tamním premiérem Horstem Seehoferem. Ten nedávno Orbána pochválil za to, jak se jeho země vypořádala s uprchlickou krizí.

11:05

Britské listy se podivují nad úterním schválením kvót.

The Telegraph napsal, že rozmístění migrantů v zemích EU přes odpor Česka, Slovenska, Rumunska a Maďarska je "vysoce rozdělujícím" krokem, na základě kterého hrozí štěpení kontinentu.

Rovněž deník The Guardian zdůrazňuje, že rozmístění imigrantů se prosadilo přes odpor některých středoevropských zemí. Jedná se podle listu o "zlomové rozhodnutí", po němž bude dnešní summit napjatý.

10:57

Česko přijme závazky, které mu budou plynout z dohody v Evropě o migrační krizi. Senátorům to oznámil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Výslovně neřekl, zda se to bude týkat i povinných kvót na přerozdělování uprchlíků do zemí Unie, které ČR dlouhodobě odmítá.

"My na sebe vezmeme ty závazky, které nám z dohody v Evropě budou plynout, o tom by neměl nikdo pochybovat," uvedl Zaorálek. Podle něj jedině společný postup dá EU sílu se s přílivem uprchlíků vyrovnat.

10:49

Do Chorvatska přišlo za poslední týden 44 000 běženců, oznámila tamní vláda.

10:34

Na 5400 uprchlíků přišlo v úterý z Maďarska do Rakouska. To je zhruba polovina počtu běženců, kteří na rakouské území vstoupili v pondělí. Informovala o tom dnes agentura APA s odvoláním na rakouskou policii.

Podle ní množství migrantů výrazně nestoupá ani dnes. V ranních hodinách přivezl vlak z Maďarska k hranici s Rakouskem 2500 uprchlíků.

10:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Po kvótách na přerozdělení uprchlíků, které - přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska - v úterý schválili ministři vnitra EU, přichází na řadu další krok: nátlak na Řeky. Evropské unii se nelíbí, že nedostatečně chrání své hranice. Na staronového řeckého premiéra Alexise Tsiprase proto zatlačí na dnešním summitu EU.

Více v textu Silvie Houskové Kvóty prošly, teď je řada na Řecích. Evropa je nutí zavřít hranice.

09:56

Česko by se proti kvótám nemělo bránit soudně. "Bránit se soudně není rozumné, protože nám to EU vrátí i s úroky. Dostáváme z EU desítky miliard Kč ročně, měli bychom na dnešním summitu dát jasný návrh, jak krizi vyřešit systémově," napsal ČTK vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Obdobný názor před zasedáním vlády vyjádřili i ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). O možné soudní dohře rozhodnutí dříve uvažoval vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Foto: Martin Svozílek
09:49

"Přistěhovalci nejsou oběti. Většina z nich sem přišla pro peníze," řekl AFP protestující Litevec Pols Vaivods. Chválil přitom Maďarsko a jeho vládu, která před běženci zablokovala maďarskou hranici.

"To není rasismus. Jsme proti přijetí imigrantů. Můžeme jim pomoci jinak, například zasíláním zdravotní pomoci," tvrdil jiný demonstrant Ainis Pogris.

09:47

Stovky Lotyšů demonstrovaly v úterý večer v Rize proti rozhodnutí Lotyšska přijmout 776 migrantů, napsala dnes agentura AFP. Odpůrci přijímání migrantů nesli transparenty vyzývající k demisi vlády.

Předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera přirovnávali podle AFP k nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi. "Baltské země patří nám," stálo také na transparentech demonstrantů, kterých bylo podle policie kolem 500.

09:43

Je úplně jedno, jestli bude kvóta pro Česko tři, čtyři, pět, nebo deset tisíc uprchlíků, míní ve svém komentáři Uprchlické kvóty jsou výrazem rozumu Petr Honzejk z Hospodářských novin. Podle něj je to šance uvědomit si, že Česká republika je sebevědomou zemí, která dokáže bez problémů absorbovat "pár promile kulturní jinakosti".

"Jsme šťastnou zemí ležící shodou okolností ve šťastné části světa a můžeme, či spíše měli bychom projevit velkorysost. Podobnou, jako vůči nám samým projevila Evropa po roce 1989," napsal.

Petr Honzejk
Petr Honzejk | Foto: Matej Slávik
09:36

Rovněž český tisk soudí, že povinné kvóty nejsou řešením uprchlické krize.

"Utečenci by měli mít právo si vybrat, kde chtějí v Evropě žít," napsal v komentáři šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl. "Že většina z nich volí země pověstné svou finančně hebkou náručí? To už je zas věcí těchto zemí. A bude to právě tento faktor, který může vést nejen k rozkladu Evropské unie, ale i těchto velkorysých států," míní.

"Problém kvót není v jejich existenci ani v povinném charakteru - i solidarita se řídí pravidly. Problém je v tom, že evropské špičky je považují za řešení, aniž by řešily vnější hranici Schengenu," napsal komentátor Lidových novin Zbyněk Petráček. Pokud podle něj zůstane vnější hranice otevřená, jsou kvóty jen "hrátky s hausnumery".

09:30

Přijetí kvót je podle slovenského tisku "krajnost a diktatura silnějších států".

"Němci opět ukázali východní Evropě, co je to arogance moci. Síla. A podraz. Převálcování východoevropských států na radě ministrů znamená, že Němci vyhráli svou 'bleskovou válku'. A malé východní státy obrali o zbytky suverenity," napsal na svém webu list Hospodárske noviny.

Deník Pravda v článku pod titulkem "Slovensku vnutili kvóty" uvedl, že země utrpěla porážku ve svém boji proti kvótám na přerozdělování uprchlíků a že konflikt ohledně řešení uprchlické krize pokračuje. "Evropa je rozdělena tak, jako snad ještě nikdy nebyla. Ke společné dohodě se totiž nedospělo a kvóty byly prosazeny proti vůli Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska," napsal deník.

09:21

Na letos již druhém mimořádném summitu EU k migraci se ale s velkou pravděpodobností odrazí schválení kvót. Návrh byl přijat proti vůli čtyř států, včetně České republiky, a dá se čekat, že především premiéři Slovenska a Maďarska Robert Fico a Viktor Orbán se k věci ostře vyjádří.

09:16

Po rušném úterý očekává belgická metropole neméně bouřlivou středu. Večer se v Bruselu na mimořádném summitu sejdou premiéři a prezidenti zemí Evropské unie, aby diskutovali o unijní reakci na nynější migrační krizi.

Probírat mají především celkový přístup k situaci a takové strategické otázky, jako je pomoc hraničním zemím Unie se zvládáním situace, lepší návratová politika, posílení spolupráce s Tureckem a dalšími zeměmi Blízkého východu nebo diplomatické úsilí o urovnání syrského konfliktu.

09:11

Všechny členské země Evropské unie by měly přijmout svůj spravedlivý podíl uprchlíků. V telefonickém rozhovoru se na tom shodl americký prezident Barack Obama s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Obama s Merkelovou podle vyjádření Bílého domu hovořil především o evropské reakci na syrskou uprchlickou krizi. Shodli se prý na tom, že její řešení musí být celoevropské.

"Diskutovali rovněž o tom, jak zmírnit příčiny přílivu uprchlíků, a obzvlášť pak jak usnadnit politický přechod, který by umožnil sjednocení Syřanů," dodal Bílý dům.

Foto: Reuters
09:02

Německo letos přijalo už více než 500 000 běženců, informuje list Thüringer Allgemeine. Počet uprchlíků přicházejících do Bavorska na počátku týdne opět vzrostl. V pondělí jich bylo přes 11 000, tedy více než dvojnásobek oproti neděli, kdy bylo zaznamenáno 5300 příchodů.

08:54

Německá kancléřka Merkelová Evropu vyzvala k soudržnému konání. "Kdo utíká před válkou a politickým pronásledováním, může v Evropě najít útočiště - říkám v Evropě," zdůraznila.

"Čím více budeme táhnout za jeden provaz, tím rychleji to dokážeme," dodala kancléřka, která byla v poslední době v Německu i v mnoha evropských státech kritizována za to, že do Německa pozvala prakticky všechny Syřany, čímž prý uprchlickou krizi v Evropě ještě zhoršila.

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
08:51

Úterní schválení kvót naopak ocenil francouzský prezident Francois Hollande. "Evropa přijala svou odpovědnost vůči uprchlíkům," prohlásil podle agentury AFP.

Evropa je podle Hollanda schopna uprchlíky přijímat, ale "s podmínkami a pravidly", což požaduje také Francie. Před pracovní večeří s britským premiérem Davidem Cameronem novinářům také zdůraznil, že dohoda umožní vytvořit informační a registrační centra pro uprchlíky.

08:48

Mezi ministrem vnitra Milanem Chovancem a Pavlem Teličkou se večer na Twitteru strhla přestřelka.

08:45

A jak na schválení kvót reagovali politici?

- Povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků nejsou řešením migrační krize a nebudou fungovat, prohlásil premiér Bohuslav Sobotka.

- Prezident Miloš Zeman doufá, že Evropská rada úterní rozhodnutí ministrů vnitra revokuje.

- Slovensko je podle premiéra Roberta Fica v otázce povinných kvót připraveno vstoupit do právního sporu s Bruselem. "Dokud budu premiérem, kvóty pro uprchlíky na Slovensku platit nebudou."

08:42

Nejprve si shrňme hlavní úterní události:

- Ministři vnitra Evropské unie schválili kvóty na přerozdělení uprchlíků.

- Výsledkem je kompromis, podle kterého bude v první fázi dvouletého programu rozděleno 66 000 osob z Itálie a Řecka a původně "maďarských" 54 000 se mezi tyto země rozdělí až v dalším roce.

- Proti kvótám byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko. Finsko se hlasování zdrželo. Polsko nakonec hlasovalo pro.

- Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová tvrdě kritizovala německou kancléřku Angelu Merkelovou za to, že prý svou vstřícnou politikou vůči uprchlíkům "nevědomky způsobila chaos".

08:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Kateřina Vítková Martin Novák ČTK Reuters Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Kateřina Vítková, Martin Novák, ČTK, Reuters
Aktualizováno 24. 9. 2015 5:53
 

Právě se děje

Další zprávy