Živě: Kyjev pošle stamiliony na opevnění hranice s Ruskem

Přenos skončil
Středeční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Premiér Arsenij Jaceňuk na hranici s Ruskem.
Premiér Arsenij Jaceňuk na hranici s Ruskem. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Separatistům se nelíbí podmínky, za nichž mají jejich samozvané "lidové republiky" získat zvláštní status. Ukrajinský parlament ho totiž podmiňuje konáním mimořádných místních voleb v souladu s ukrajinskými zákony a pod dohledem mezinárodních pozorovatelů.

Zmocněnec doněckých povstalců Denis Pušilin označil novelu zákona za "krok, po němž už není možné vrátit se k minským dohodám". Vůdci Doněcké a Luhanské lidové republiky Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij hlasování ukrajinského parlamentu označili za "hanebné rozhodnutí".

Středeční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:00

Americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonickém rozhovoru shodli, že nezmírní sankce uvalené proti Rusku za jeho podporu proruských separatistů na východě Ukrajiny, dokud Moskva nesplní své závazky z minských dohod o příměří a mírovém urovnání ukrajinského konfliktu. Podle prohlášení Bílého domu se oba státníci také shodli na tom, že je nadále důležité zajistit podporu ukrajinské ekonomice.

18:15

Nynější sankce vůči Rusku je nutné velmi úzce provázat s plněním minských dohod, shodli se během dnešní schůzky v Bruselu český premiér Bohuslav Sobotka se stálým předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Na případné prodloužení sankcí, které zatím platí jen do července, je podle Sobotky ještě čas.

15:50

Švédská tajná policie SÄPO obvinila Rusko, že využívá až třetinu svého diplomatického sboru v zemi ke špionážní činnosti. Ve své výroční zprávě švédská rozvědka označila Rusko za "největší hrozbu v oblasti špionáže pro Švédsko".

 

14:40

O vybudování zdi mezi oběma zeměmi se hovoří už od loňského roku. Tehdy výstavbu navrhl šéf dněpropetrovské regionální správy Ihor Kolomojskyj. Známý oligarcha tehdy prohlásil, že by financování projektu v hodnotě zhruba 100 milionů eur mělo být zajištěno převážně ze soukromých zdrojů.

Zeď dlouhá více než 1900 kilometrů měla od Ruska oddělit Doněckou a Luhanskou oblast a také Charkovskou oblast na severovýchodě Ukrajiny.

14:32

Ukrajinská vláda pošle na vybudování plotu na hranici s Ruskem. Z rezervního fondu uvolnila 865 milionů hřiven, oznámil premiér Arsenij Jaceňuk.

Foto: Reuters
13:47

Evropská unie by podle slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka měla vyčkat s rozhodnutím o případném prodloužení protiruských sankcí až do léta.

"Nemyslíme si, že bychom měli pod tlakem přijímat rozhodnutí o sankcích nyní, máme čas do konce července," prohlásil Lajčák před poslanci evropského výboru slovenského parlamentu.

12:55

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nařídil ministerstvům spravedlnosti a vnitra a generální prokuratuře, aby "iniciovaly" předvolání ruského prezidenta Vladimira Putina a ministra obrany Sergeje Šojgua k tribunálu pro válečné zločiny v Haagu.

Jaceňuk prohlásil, že mezi důkazními materiály má být i dokumentární film "Krym: Cesta domů", kde o anexi poloostrova loni v březnu hovoří i šéf Kremlu.

Foto: Reuters
12:47

Ukrajinská armáda během posledního dne přišla o jednoho vojáka, dalších pět bylo zraněno, oznámilo velení "protiteroristické operace".

12:42

Norma, která vymezuje oblasti se zvláštním režimem a povstaleckým republikám zaručuje zvláštní status až po konání místních voleb, podle ukrajinského ministerstva zahraničí dodržuje "logiku mírového procesu".

"Příslušným rozhodnutím Nejvyšší rady se otevřela cesta k volbám v těchto oblastech v souladu s ukrajinskými právními předpisy a normami OBSE," píše se v prohlášení. Kyjev podle něj doufá, že Rusko "tuto možnost využije k opuštění cesty agrese a terorismu a vrátí se zpět na trať mírového urovnání".

12:33

K vraždě Borise Němcova tak či onak dalo zelenou ruské vedení. V rozhovoru, který dnes otiskl list The Washington Post, to prohlásil vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj.

Ruská opozice podle něj podcenila mez, za kterou je prezident Vladimir Putin ochoten zajít, aby se udržel u moci a zachoval svou oblibu.

12:00

Slovenský prezident Andrej Kiska se v květnu v Moskvě nezúčastní oslav 70. výročí konce druhé světové války.

"Vzhledem k událostem na Ukrajině a na Krymu se nechci zúčastnit oslavy síly armády na vojenské přehlídce, ale chci si připomenout ty, kteří si to od nás zaslouží nejvíce - vojáky padlé ve druhé světové válce," řekl Kiska v Bardejově během své pracovní cesty na východním Slovensku.

Do Moskvy se naopak chystá český prezident Miloš Zeman.

Slovenský prezident Andrej Kiska navštívil 3. března 2015 centrálu NATO v Bruselu.
Slovenský prezident Andrej Kiska navštívil 3. března 2015 centrálu NATO v Bruselu. | Foto: ČTK
11:40

Summit Evropské unie by mohl tento týden výrazným způsobem svázat evropské hospodářské sankce spuštěné kvůli ukrajinské krizi s uplatňováním minské dohody o urovnání ukrajinské krize.

Novinářům to řekl vysoce postavený evropský činitel. Společný návrh podle něj v těchto hodinách připravují Donald Tusk, který jednání premiérů a prezidentů zemí Unie předsedá, spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.

11:15

Pro zajímavost - píseň v podání mužského sboru ruské Černomořské flotily, která se objevila na YouTube, obsahuje refrén tohoto znění:

Krym vrátil se domů. Teď už navěky
pod ruskou hvězdou porostou naše děti.
Hrdinství dědů a otců jsme zničit nenechali,
za velkou Rus jak jeden muž jsme bojovali.

YouTube: Oslavná píseň o Krymu

11:11

Jak napsala ČTK, pečlivě se na dnešní den připravili poslanci dolní komory ruského parlamentu, kteří svou schůzi po poledni předčasně ukončí, aby se mohli zapojit do hlavní moskevské manifestace.

Vstoje ráno vyslechli oslavnou píseň Krym se vrátil domů z dílny krymské senátorky Olgy Kovitidiové.

11:08

V Rusku se konají hlavní oslavy prvního výročí anexe Krymu, které připadají na den, kdy prezident Vladimir Putin podepsal smlouvu o začlenění poloostrova do Ruské federace.

Na Krymu je státní svátek, manifestace a oslavné pochody se už konaly nebo se očekávají prakticky ve všech velkých ruských městech. Ty hlavní se uskuteční odpoledne v Moskvě, kde se čeká i účast hlavy státu.

10:55

Občanští demokraté vyzvali vládu, aby zaujala nekompromisní stanovisko vůči Rusku. Jde o reakci na úterní rozhodnutí Moskvy rozmístit balistické rakety v Kaliningradské oblasti u hranic s Polskem.

Podle ODS mohou "bezprostředně ohrozit i bezpečnost České republiky". "Jde o nepřijatelný konfrontační krok, který nemůže zůstat bez reakce," píše strana v prohlášení.

10:41

Ruská armáda spustila další část manévrů. Do pohotovosti byly podle agentury TASS uvedeny speciální jednotky z centrálního vojenského distriktu, stejně jako letectvo rozmístěné u Volhy, na Uralu a na západní Sibiři. Cvičení má zahrnovat i ostré střelby.

10:26

Doněčtí separatisté tvrdí, že ukrajinská armáda pokračuje v porušování příměří.

"Během uplynulého dne bylo naše území napadeno ve 14 případech. Deset útoků bylo vedeno protiletadlovými zbraněmi na pozice milicí ve vesnici Spartak," citovala povstalecká agentura DAN "ministerstvo obrany".

10:02

Je to vlastně paradox: Česko je politiky spojeneckých zemí NATO v poslední době vnímáno jako nečitelný partner, a přesto si generálové Aliance zvolili českého generála Petra Pavla do čela Vojenského výboru NATO.

Končící náčelník generálního štábu poskytl Aktuálně.cz obsáhlý rozhovor. Mimo jiné řekl, že NATO Rusku odpoví manévry s desetitisíci vojáky.

Hovořil i o stupňující se bezpečnostní krizi v Evropě a o tom, co s tím jako druhý muž nejmocnějšího politicko-vojenského uskupení světa může - či hodlá - udělat. Do křesla předsedy Vojenského výboru NATO usedne Petr Pavel v červnu.

Foto: ČTK
09:56

Vojenský analytik Dmytro Tymčuk tvrdí, že Rusko zintenzivnilo rozmisťování "materiálních a technických zdrojů" v Donbasu, které podle něj naznačují přípravu další ofenzivy.

Podle něj do Luhanské oblasti doputovalo mimo jiné sedm tanků a jedenáct obrněných vozidel, stejně jako dvě minometné baterie. Armáda nicméně informace nepotvrdila.

09:49

Rada Evropy rozhodla, že na reformy na Ukrajině přispěje v následujících třech letech celkem 45 miliony eur. Největší část peněz by měla směřovat na ochranu lidských práv.

09:45

Novelu kritizoval i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Agentuře TASS řekl, že jde o "prudký ústup od minských dohod", protože žádá volby provedené fakticky bez účasti nynějších vedoucích představitelů lidových republik.

Moskva vyzve Paříž a Berlín, aby Ukrajinu přiměly k bezpodmínečnému plnění minských dohod.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
09:31

Vůdci Doněcké a Luhanské lidové republiky Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij označili hlasování ukrajinského parlamentu za "hanebné rozhodnutí".

"Popíráním zvláštního statusu Donbasu Kyjev šlape po křehkém míru z Minsku a dovedl situaci do slepé uličky. (Prezident Petro) Porošenko a (premiér Arsenij) Jaceňuk se cynicky vysmáli svým partnerům z Evropské unie, kteří jednání (v Minsku) věnovali tolik úsilí. Doněcká a Luhanská lidová republika prohlašují, že kompromis s Kyjevem není možný, dokud nebude zrušeno včerejší odsouzeníhodné rozhodnutí Porošenka a Nejvyšší rady," napsali ve společném prohlášení.

Igor Plotnickij (vlevo) a Alexandr Zacharčenko, vůdci samozvaných povstaleckých republik v Donbasu.
Igor Plotnickij (vlevo) a Alexandr Zacharčenko, vůdci samozvaných povstaleckých republik v Donbasu. | Foto: Reuters
09:20

"Doněcká lidová republika" podle Pušilina včas Kyjev varovala před podobnými kroky, ale ukrajinská vláda se "rozhodla jít svou cestou".

09:13

Separatistům se nelíbí podmínky, za nichž mají jejich samozvané "lidové republiky" získat zvláštní status. Zmocněnec doněckých povstalců Denis Pušilin označil novelu zákona za "krok, po němž už není možné vrátit se k minským dohodám".

"Minské dohody s žádnou novelou zákona o zvláštním správním režimu nepočítají. Zákon tak pozbyl životaschopnosti," konstatoval. Dodal, že nové znění zákona doněčtí separatisté neuznají, protože je "právně nesmyslné a politicky nicotné".

09:05

Ve vyšetřování vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova se objevilo nové jméno muže, který má údajně příbuzenské svazky s dvěma členy ruského parlamentu.

Novým podezřelým je podle agentury RBK jistý Ruslan Geremejev, který prý pomáhal vražedný útok zorganizovat s hlavním podezřelým, Čečencem Zaurem Dadajevem.

Geremejev je údajně blízký příbuzný poslance ruské Státní dumy Adama Delimchanova a rovněž senátora Sulejmana Geremejeva. Oba muži patří k nejbližšímu okruhu spolupracovníků čečenského vůdce Ramzana Kadyrova a oba mají podle ruských médií kriminální minulost.

Pochod za zavražděného Borise Němcova
Pochod za zavražděného Borise Němcova | Foto: Reuters
09:02

Nejprve krátké shrnutí úterních událostí:

Ukrajinský parlament přijal návrh zákona o zvláštním statusu pro samozvané povstalecké republiky. Části Donbasu, které kontrolují separatisté, označuje za "dočasně okupovaná území".

Platnost normy nicméně byla odsunuta až na dobu, kdy se v Doněcké a Luhanské oblasti uskuteční volby v souladu s ukrajinskou legislativou.

Ruská armáda pošle na anektovaný poloostrov Krym několik strategických bombardérů. Do Kaliningradské oblasti, která leží u hranic s Polskem, se mají pro změnu přesunout ruské taktické raketové systémy Iskander.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 18. 3. 2015 23:08
 

Právě se děje

Další zprávy