Maďarská policie zasáhla proti běžencům slzným plynem, zbila i srbské novináře

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Vodní děla na maďarské hranici se Srbskem.
Vodní děla na maďarské hranici se Srbskem. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - Rakousko s platností od pondělní půlnoci zpřísnilo kontroly na hranicích. K obdobnému kroku přistoupilo i skandinávské Finsko.

Autobusy mířící přes Srbsko k Maďarsku se podle srbských médií otočily směrem k chorvatské hranici. Na snahu uprchlíků nacházet nové migrační trasy upozornila i OSN.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali ve středeční online reportáži.

Přenos skončil
23:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Středeční online reportáž končí, prozatím se z pražské redakce Aktuálně.cz loučíme. Situaci budeme dál sledovat v našem zpravodajství.

22:47

Do Chorvatska dnes ze Srbska dorazilo celkem 1191 migrantů pocházejících většinou ze zemí Blízkého východu. Bylo mezi 818 mužů, 189 žen a 184 dětí, uvedlo chorvatské ministerstvo vnitra.

21:56

Srbští lékaři, které citovala agentura AP, uvedli, že dva lidé byli zraněni vážně a dalších 200 až 300 osob vyhledalo lékařskou péči zejména po zásahu slzným plynem. Migranti údajně často utrpěli řezné rány, modřiny, popáleniny a také si stěžovali na problémy s očima. "Stáli u nás ve frontě, abychom ji vymyli oči, nebo jim zavázali zranění," uvedl jeden z lékařů. Maďarské úřady již dříve oznámily, že bylo zraněno nejméně 20 policistů. Běženci na policisty házeli plastové lahve či kameny.

21:55

Shrnutí: Při dnešních střetech mezi migranty a maďarskou policií na srbsko-maďarské hranici utrpělo zranění nejméně 300 lidí, bylo mezi nimi i 30 dětí, oznámila srbská televizní stanice RTS. Podle deníku The Guardian muselo být srbskými zdravotníky ošetřeno několik osob, mnozí kvůli tomu, že byli zasaženi slzným plynem. Jedna z žen pak začala během potyček rodit a jeden muž utrpěl krvácející zranění nohy.

21:06

Růst německé ekonomiky bude pravděpodobně v příštím roce o 0,25 procentního bodu vyšší, než by byl bez přílivu migrantů. Uvedl to berlínský hospodářský institut DIW. Ekonom DIW Ferdinand Fichtner řekl agentuře Reuters, že dodatečný růst bude pocházet z vyšších veřejných výdajů, protože vláda financuje ubytování, vzdělání a integraci přistěhovalců. Poroste tak vládní spotřeba, která je jednou z částí hrubého domácího produktu

21:00

Maďarští policisté vybavení obušky údajně zbili tři srbské novináře, kteří na hranici s Maďarskem natáčeli reportáže o uprchlické krizi. Informovala o tom srbská televizní stanice RTS. Policisté jim také zničili vybavení. Všichni tři byli odvezeni do nedaleké nemocnice, informovala agentura AP. Zraněnými jsou reportérka, kameraman a jeho asistent, všichni byli podle RTS zmláceni navzdory tomu, že se identifikovali jako novináři. Televizní tým údajně stál mezi maďarskou policií a migranty.

20:45

Litevská policie během necelých dvou týdnů zadržela několik desítek Iráčanů, kteří se z Polska chtěli přes Pobaltí dostat do Skandinávie, nejspíše do Finska. Uvedla to polská televize TVN 24 s odvoláním na litevské úřady. Vilnius se prý obává, že už se ocitl na nové migrační stezce. "Nikdy dříve jsme nic podobného nezaznamenali. Zdá se, že jde o nový směr nelegální migrace," řekl mluvčí pohraniční stráže Giedrius Misutis. "Litva je pro uprchlíky jen tranzitní zemí. Cílem se jeví Finsko," dodal s tím, že podezřelí z pašování Iráčanů měli finské a švédské doklady.

20:35

Podle předsedy maďarské vlády Viktora Orbána jsou zamýšlené kvóty nemoudré a nespravedlivé. Pokud by se ale na nich EU shodla kvalifikovanou většinou, Budapešť by to akceptovala. "Pokoušíme se najít spojence, ale středoevropské země nejsou ani dohromady dodatečně silné, aby jim zabránily," řekl Orbán v rozhovoru pro německý deník Die Welt.

20:30

Na maďarsko-srbské hranici se večer podle agenturních informací situace na místě uklidnila. Z iniciativy srbských úřadů autobusy odvezly migranty do srbského města Kanjiža ležícího nedaleko hranice, informovala agentura DPA.

20:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

I v Česku se stále častěji objevují případy, kdy lidé zadarmo pomáhají uprchlíkům dostat se na západ. I podobné dobročinné akce jsou však podle cizinecké policie brány jako trestní čin, za který hrozí až dva roky vězení. To samé platí i v případě, že by řidič vzal stopaře bez dokladů a chtěl jej převézt přes hranice. Česko všechny převaděče řeší ve zkráceném trestním řízení, což znamená odsouzení do 72 hodin, říká mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Více čtěte ZDE.

20:10

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyjádřil "krajní znepokojení" nad násilnostmi, které dnes na srbsko-maďarských hranicích propukly mezi maďarskou policií a uprchlíky. Představitelka UNHCR pro střední Evropu Montserrat Feixasová Viheová uvedla, že v potyčkách bylo několik utečenců zraněno. "Jsme krajně znepokojeni, protože jsme viděli násilí, kterému by se bylo možné vyhnout," řekla na hranicích.

19:33

Podle šéfa sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) je zatím zbytečné debatovat o dalších číslech, kolik uprchlíků může Česko přijmout. "Zatím platí nabídka přijmout 1500 lidí a nikdo nepřišel. Ti lidé do ČR nechtějí," řekl Hamáček v pořadu Interview ČT24 v reakci na ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, který mluvil o kapacitě až 15 000 uprchlíků.

Následný výrok ministra vnitra Milana Chovance, že Dienstbier má asi velký byt, Hamáček považuje za pokus o nadsázku.

Jan Hamáček: Někde lhůty omezují, česká tradice je jiná.
Jan Hamáček: Někde lhůty omezují, česká tradice je jiná. | Foto: Ludvík Hradilek
19:32

Reportérka německého Spiegelu hlásí z německo-rakouské hranice, že na rakouské straně stále stojí několik stovek uprchlíků. Přicházejí ze Salzburgu, odkud se během středy vydaly k hranici stovky lidí pěšky, autobusy nebo taxíky. Policie zatím těmto lidem brání překročit hranice, neboť je třeba je nejprve organizovat. Nikdo však nebude poslán zpátky, ujišťují Němci.

19:30

Francouzský premiér Manuel Valls pohrozil dočasným obnovením kontrol na hranicích. Poukázal na to, že na hranici s Itálií už země na jaře dočasné kontroly zavedla. "Nebudeme váhat, zda to udělat znovu," řekl Valls ve sněmovně, s tím, že by se tak mohlo stát v řádu dnů nebo týdnů.

19:22

Necelá stovka odpůrců islámu na výzv Úsvitu-Národní koalice dnes po 18:00 na několik minut zablokovala dopravu na hraničním přechodu Dolní Dvořiště. Chtějí tak přimět vládu, aby na ochranu hranic před přílivem uprchlíků nasadila armádu. Premiér Bohuslav Sobotka přitom v úterý slíbil, že stát vojáky k ochraně hranic povolá, pokud se s migrační vlnou nezvládne vypořádat policie. Před 18:30 organizátoři z hnutí Blok proti islámu, které se stranou Úsvitu-Národní koalice spolupracuje, akci ukončilo. Před tím, než demonstranti vytvořili lidský řetěz přes silnici, uspořádali na hranicích mítink. Protest se až na slovní konflikt demonstrantů se zástupci strany Zelených, kteří přišli s hesly Stop nenávisti! Pomoc lidem v nouzi, odehrál v klidu, připravená pořádková policie nemusela zasahovat.

19:20

Srbsko chce podle vyjádření ministra vnitra poslat na hranici s maďarskem další policejní oddíly, aby "učinily přítrž útokům na maďarské policisty". Hlavní snahou údajně bude udržet uprchlíky dál od hraničního oplocení, citovala ministra agentura Reuters.

19:05

Pokud příští týden ministři vnitra zemí EU kvalifikovanou většinou přijmou rozhodnutí o povinných kvótách pro přerozdělení uprchlíků do členských zemí přes nesouhlas Slovenska, bratislavská vláda s nimi i tak nebude souhlasit. Na půdě slovenského parlamentu to dnes prohlásil předseda vlády Robert Fico. "Každá země má suverénní právo řešit svou demografickou situaci zvaním uprchlíků, ale není možné vnucovat jiným suverénním státům, koho a za jakých podmínek musí akceptovat na svém území. Byl by to konec iluze malých států, že v EU mají svůj hlas," řekl Fico.  "Není to spor mezi špatným Východem a dobrým Západem, ale spor o pravidla EU a jejich dodržování," dodal Fico.

Foto: Reuters
18:56

V Dolním Dvořišti je podle reportéra asi třicet policistů. Po stranách silnice stojí příznivci Bloku proti islámu, hnutí, které odmítá přistěhovalce z muslimských zemí. "Drží v rukou transparent v angličtině, který říká, že země Visegrádu muslimy nechtějí. Provozu ale nebrání," popisuje Martin Novák. 

Na hraniční kontrolu čekal asi 10 minut. Na rakouské straně stálo pouze jedno policejní auto.

18:55

Zpravodaj Aktuálně.cz projíždí hraničním přechodem Dolní Dvořiště na česko-rakouské hranici a hlásí: "Český policista mi kontroloval pas a díval se mi do kufru. Tak jako všem autům přede mnou i za mnou."

Foto: Aktuálně.cz
18:30

"Jakýkoliv pokus stavět zdi a hranice, to není ta Evropa, kterou my bychom chtěli mít," reagovala na záměr Budapešti před novináři v Bruselu eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

Cecilia Malströmová
Cecilia Malströmová | Foto: Wikipedie
18:25

Maďarsko začalo vyznačovat trasu, kudy povede plot podél hranic s Rumunskem. Prodlouží tak bariéru vybudovanou na hranici se Srbskem. Cíl: zastavit příval migrantů.

Záměr Budapešti vyvolal v Bukurešti hněvivou reakci. Rumunské ministerstvo zahraničí si povolalo maďarského velvyslance.

18:18

Ze Srbska do Chorvatska dnes přišly první stovky imigrantů. Chorvatský premiér Zoran Milanović jim slíbil volný průchod do západní Evropy.

Média předtím oznámila, že k srbsko-chorvatské hranici ráno přijely první autobusy s běženci, kteří hned zamířili pěšky přes kukuřičné pole do Chorvatska. Cestou jim ale hrozí dosud neodstraněné miny z dřívějšího válečného konfliktu.

Foto: Reuters
18:12

Podívejte se na další snímky z hraničního přechodu u maďarského města Röszke...

18:05

Na Twitteru se objevují zprávy, že během potyček na hranicích bylo zraněno okolo dvou desítek maďarských policistů. Dvě děti uprchlíci údajně přehodili přes plot.

18:02

Slovinský premiér Miro Cerar ohlásil, že jeho země dočasně obnoví pohraniční kontroly na hranicích s Maďarskem.

Slovinsko, které je součástí schengenského prostoru volného cestování, sdílí hranice také s Rakouskem, Itálií a Chorvatskem. Země se chystá na příliv migrantů, kteří po uzavření maďarských hranic po stovkách vyrazili do Chorvatska, aby odtud dále pokračovali na západ.

Foto: Reuters
17:50

Srbsko "tvrdě protestuje" proti tomu, že Maďarsko na hranicích použilo slzný plyn.

17:33

Maďarská hranice dnes ráno vs. chorvatská dnes večer...

17:29

Předseda největší polské opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS), expremiér Jaroslaw Kaczyński dnes varoval, že pokud Polsko přijme migranty, může to mít negativní vliv na každodenní život v zemi. Místo toho navrhuje, aby Polsko pomohlo "bezpečně" a poslalo finanční pomoc.

"Dá se to popsat takto: nejdříve výrazně vzroste počet cizinců, pak nebudou dodržovat naše zákony a naše zvyky a později (nám) budou v různých oblastech života vnucovat svoje požadavky," varoval Kaczyński. Jako příklad zmínil třeba Švédsko, "kde se ukazuje, že děvčata, školačky, nemohou chodit v krátkých sukních, protože se to nelíbí".

Foto: Reuters
17:18

Maďarsko ponechá přechod Röszke-Horgoš uzavřený i po následujících 30 dní. S odkazem na srbské zdroje to uvedla agentura Reuters.

17:13

Podle zpráv z Twitteru byli při incidentu na maďarsko-srbské hranici zraněni nejméně dva lidé, jeden na hlavě a druhý na ruce.

16:49

Policistům se dav běženců, kteří útočili na oplocenou hranici, podařilo zastavit. Podle současných informací nikdo nebyl zraněn, jen několik lidí po policejním zásahu slzelo.

Do čela davu se postavilo několik žen, které nad hlavou držely mimina a malé děti, čímž se podle AP snažily vzbudit u policistů soucit. Ti však nikoho do Maďarska nevpustili.

Foto: Reuters
16:42

Další video zachycuje, jakým způsobem uprchlíci hraniční bariéru prolomili.

 

Maďarsko-srbská hranice

16:28

Podívejte se na záznam ze zásahu maďarské pořádkové policie.

16:25

Slzný plyn vyklidil území kolem plotu na maďarsko-srbských hranicích.

16:10

Na prohlášení Jiřího Dienstbiera o českých kapacitách pro uprchlíky zareagoval jeho vládní i stranický kolega Milan Chovanec. "Asi osobní iniciativa pana kolegy. Jen jsem nevěděl, že má tak velký byt," vzkázal Aktuálně.cz ministr vnitra.

Foto: Ludvík Hradilek
16:09

Maďarská policie nasadila slzný plyn a vodní děla, informuje Reuters. K přechodu u maďarského města Röszke už dorazilo i několik obrněných vozidel.

16:05

Na maďarské straně hraničního přechodu leží vesnice Röszke, na straně srbské pak obec Horgoš.

16:02

Skupina "agresivních" migrantů prorazila hraniční bránu ze Srbska do Maďarska, informovala maďarská policie.

V policejním prohlášení stojí, že "policie využívá zákonná a přiměřená opatření na ochranu maďarské státní hranice a vnější hranice Evropské unie."

Podle zprávy úředníka OSN, jehož cituje agentura Reuters, dorazilo k hranicím až 100 členů pořádkové policie s vodními děly a obrněnými vozidly.

Běženci se tísní před jedním z plotů na srbsko-maďarské hranici.
Běženci se tísní před jedním z plotů na srbsko-maďarské hranici. | Foto: Reuters
15:37

Za organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice hrozí podle závažnosti trestného činu od dvou do 12 let vězení. "Z praxe víme, že se tresty pohybují na spodní hranici, ale soudci udělují nepodmíněné tresty odnětí svobody od půl roku do jeden a půl roku, propadnutí věci, zabavení majetku a vyhoštění ze země," cituje ČTK mluvčí policie.

15:36

Mezi převaděči, které česká policie zadržela, bylo 12 občanů Maďarska, devět Švédů, osm Syřanů, šest Němců, čtyři Rakušané a Iráčané, tři Rumuni, dva Jordánci a po jednom podezřelém z Dánska, Francie, Slovenska, Turecka, Afghánistánu, Litvy a Česka.

15:40

Podle informací agentury Reuters plánuje Rakousko během několika příštích hodin zavést přísnější kontroly na hranicích se Slovinskem.

15:36

Česká policie od zvýšení kontrol zadržela 57 lidí podezřelých z nelegálního převádění běženců. Nejvíc jich bylo z Maďarska, Švédska a Sýrie. Mezi podezřelými byl i jeden český občan.

15:30

Mezitím na maďarských hranicích stovky běženců s klacky a kameny zaútočily na plotem chráněnou hranici se Srbskem. Policie reaguje slzným plynem.

Podle informací agentury Reuters maďarská policie nasazení svých jednotek potvrdila.

15:20

Připomeňme, co vyjádření ministra předcházelo:

Svaz průmyslu a dopravy oznámil, že podniky by nyní přijaly 5000 uprchlíků.

Podle Dienstbiera by tak celkový počet s rodinnými příslušníky mohl činit v tomto momentě 7000 až 15 000.

15:19

Ministr dodal, že je třeba nabízet nejen restrikce, ale i přívětivou tvář. ČR by měla vyslat své zástupce do zemí s největším náporem, měli by tam s uprchlíky pracovat a seznámit je s podmínkami života v Česku. Pokud by lidé měli o zemi informace, možná by v ní víc chtěli zůstat.

15:18

Podle návrhu kvót by ČR měla přijmout asi 4000 lidí. Dienstbier řekl, že by pro Česko jako desetimilionovou zemi neměl být "nezvladatelný problém" takové množství vzít.

"Zvládli bychom i násobné množství oprávněných žadatelů o azyl," řekl ministr. Poukázal na to, že v 90. letech země poskytla pomoc mnohem většímu počtu lidí z válkou postiženého Balkánu.

15:30

Zhruba 1000 žadatelů o azyl vyšlo pěsky z rakouského Salcburku směrem k německým hranicím, informuje agentura Reuters.

 

Foto: Martin Novák
15:16

Zpět do Česka, na tiskovou konferenci ministra Dienstbiera...  "Nepochybně budeme muset prokázat naprosto jasnou míru solidarity se zeměmi, které čelí největšímu náporu. Nemusí být na základě povinných kvót, v našich možnostech je mnohem více, než jsou povinné kvóty," uvedl doslova.

Foto: Vojtěch Marek
15:15

Chorvaté vytvořili facebookové stránky pro uprchlíky, kde mimo jiné radí, jak se vyhnout nášlapným minám, které v zemi zůstaly z válečného období 90. let. Vláda vyslala specialisty do pohraniční oblasti, kde běženci pěšky překračují srbské hranice.

15:09

Celkem je zhruba 700 policistů mimo své útvary a pomáhá se zvládnutím migrační krize.

"Každý kraj uvolnil policisty, které v danou chvíli uvolnit mohl," uvedla Rendlová. Při některých kontrolách se tak může stát, že jsou do nich zapojeni třeba policisté z pořádkových jednotek, kteří jinak zasahují při demonstracích nebo fotbalových zápasech.

15:08

Policie od začátku zvýšených kontrol chytila 2848 běženců, kteří byli v Česku nelegálně. ČTK to řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Zvýšené kontroly kvůli nelegální migraci začaly v tuzemsku před čtvrt rokem.

Hlídka na nádraží v Břeclavi čeká na expres z Varšavy do Vídně. Osádka vlaku je slušná. Žádné devastování ani potyčky. Policisté nemají co dělat.
Hlídka na nádraží v Břeclavi čeká na expres z Varšavy do Vídně. Osádka vlaku je slušná. Žádné devastování ani potyčky. Policisté nemají co dělat. | Foto: Attila Racek
15:07

V Maďarsku byl odsouzen první uprchlík, který se pokusil ilegálně překročit oplocenou hranici. Muž z Iráku dostal nejnižší možný trest - vyhoštění ze země na jeden rok.

14:48

Česká republika by měla být solidární a nabídnout zemím s největším náporem běženců pomoc i bez povinných kvót, vysvětlil Dienstbier na tiskové konferenci.

Česká vláda kvóty na přerozdělení uprchlíků odmítá, volá například po důsledné ostraze vnější schengenské hranice.

14:47

Česko by bylo v tuto chvíli mělo být schopno i s pomocí firem přijmout 7000 až 15 000 uprchlíků. Řekl to ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

14:28

Česko dál odmítá záměr na nouzové přerozdělení 120 000 syrských, iráckých a eritrejských žadatelů o azyl z Řecka, Itálie a Maďarska.

Jednání evropských ministrů vnitra se příští úterý zúčastní i Milan Chovanec.

"Platí mandát vlády pro ministra vnitra, protože to není nějaké nové jednání, ale je to pouze přerušené jednání, které nedospělo k závěru," řekl Sobotka.

Sobotka zopakoval, že pro Česko je nepřijatelný jakýkoliv trvalý přerozdělovací mechanismus. Nechce prý zavázat budoucí české vlády k něčemu, co by mohlo znamenat problém z hlediska ekonomického nebo sociálního vývoje.

Foto: ČTK
14:16

Chorvatská policie nabírá pěšky jdoucí uprchlíky do aut a převáží je dál. Záběry zachytil fotoreportér agentury Reuters.

Chorvartší policisté nakládají od aut běžence, kteří se pěšky vydali směrem ke Slovinsku. Premiér oznámil, že jim nebude bránit v cestě na Západ.
Chorvartší policisté nakládají od aut běžence, kteří se pěšky vydali směrem ke Slovinsku. Premiér oznámil, že jim nebude bránit v cestě na Západ. | Foto: Reuters
13:56

Angele Merkelové nestačí mimořádná schůze ministrů vnitra členských zemí EU, která je naplánovaná na 22. září, a nadále požaduje mimořádný summit EU k projednání uprchlické krize v Evropě.

Spolková kancléřka už v úterý prohlásila, že kvůli jeho svolání apelovala společně s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem na předsedu Evropské rady Donalda Tuska.

Angela Merkelová na summitu v Bruselu
Angela Merkelová na summitu v Bruselu | Foto: Reuters
13:29

Kolik stojí syrský pas na černém trhu? Nizozemský novinář koupil falešný pas za 825 amerických dolarů. S fotografií nizozemského premiéra.

13:26  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Uprchlíci na řeckém ostrově Kos drží v ruce mapu s alternativní cestou do Evropské unie přes Chorvatsko. Na mapě je vyznačená zavřená jižní hranice Maďarska.

13:23

Německá policie kvůli migrační krizi zesílila kontroly na části německo-francouzské hranice. Jde o částečné, místní a pružné kontroly na pomezí regionů Bádensko-Württembersko a Alsasko.

Agentura AFP napsala, že německá policie ani ministerstvo vnitra nechtěly upřesnit, kde všude kontroly probíhají. Pouze potvrdily, že "hlavní osou" je hranice s Rakouskem, kde němečtí policisté nyní provádějí trvalé a systematické kontroly.

Podle policejního mluvčího se na kontrolách podílí "velká část" z 1900 spolkových policistů působících v Bádensku-Württembersku.

13:13

Do Bavorska dorazilo navzdory zavedeným kontrolám na hranicích během včerejška kolem šesti tisíc uprchlíků. Informovala o tom německá policie.

13:09

Na vídeňském nádraží uprchlíci sledují mapu a plánují svoji cestu napříč Evropou.

12:43

Cesta do Chorvatska. Foto je ze severního Srbska.

12:30

Britské námořnictvo vyšle bojovou loď HMS Richmond do Středozemního moře během dvou měsíců.

12:23

Hranici ze Srbska do Chorvatska doposud překročilo 277 uprchlíků, informoval ministr vnitra Ranko Ostojič.

Foto: Reuters
12:14

Chorvatský premiér Zoran Milanovič se zřejmě ve čtvrtek sejde kvůli migrační krizi se svým rakouským protějškem Wernerem Faymannem.

11:55

Německá vláda schválila nasazení až 950 vojáků bundeswehru ve Středozemním moři. Armáda také dostala nové zadání – bude smět zastavovat a ničit lodě převaděčů, což dosud nemohla.

Německé námořnictvo se účastní pátrací a záchranné akce Evropské unie na moři.
Německé námořnictvo se účastní pátrací a záchranné akce Evropské unie na moři. | Foto: Reuters
11:46

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová podle deníku Večernji list navrhla premiérovi svolání Rady pro národní bezpečnost buď na pátek, nebo na úterý příštího týdne. Je to podle ní nutné kvůli přívalu migrantů, který zřejmě ještě potrvá dlouho, a jeho "společenským, ekonomickým i bezpečnostním dopadům".

Prezidentka se také obává, že vzhledem k různým omezujícím opatřením a zpřísněným kontrolám na hranicích států schengenského prostoru volného pohybu se migrační vlna přenese na Chorvatsko.

Foto: Reuters
11:38 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Všechny spoje do Německa jsou zrušeny," hlásí nápisy na nádraží v rakouském Salcburku. Nádraží je podle zvláštního reportéra Aktuálně.cz plné uprchlíků.

Situace není o mnoho lepší ani na hraničním přechodu do Freilassingu. Ve směru do Německa stojí obrovská kolona aut. Uprchlíci chodí přes most, který tvoří hranici, pěšky. Německá policie zadržela asi stovku běženců z Pákistánu.

Foto: Aktuálně.cz
11:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Na nádraží ve Freilassingu, německém městě naproti rakouskému Salcburku, bivakují pod dohledem policistů desítky běženců.

Čekají na vlaky do dalších míst Německa. Na místě jsou i několikadenní děti. Policie k běžencům nikoho nepouští, dobrovolníci a charita sem navezli jídlo a pití.

Situaci monitoruje zpravodaj Aktuálně.cz Martin Novák.

11:22

Damašek za vydání pasu požaduje v přepočtu asi 10 000 korun a mnozí Syřané kvůli tomu prodávají rodinné šperky nebo se zadlužují.

V Jordánsku většinou pracují bez povolení a za měsíc nevydělají ani polovinu této sumy. Pro cestu do Turecka Syřané nepotřebují vízum.

11:20

Syrská vláda začala vydávat pasy občanům, kteří uprchli před boji za hranice. Na vydání cestovních dokladů v jordánském hlavním městě Ammánu se dosud čekalo měsíc až šest týdnů.

Podle zaměstnanců syrské ambasády se doklady vydávají od dubna a každý měsíc je dostane až 10 000 Syřanů. Čekací doba však byla moc dlouhá. Většina žadatelů chce odjet do Turecka a odtud do Evropy.

11:14

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky nadále apeluje na vlády, aby nechaly hranice otevřené. Na srbské straně u maďarského Röszke jsou uvězněny stovky lidí.

11:05

Maďarský plot vystavěný na jižní hranici se Srbskem je efektivní, jak ukazuje graf zobrazující počet lidí zadržených maďarskou policií při pokusu překročit hranice během posledních 30 dní.

 

10:58

Britské královské námořnictvo vyšle do boje proti pašeráckým lodím na Středozemní moře bojovou loď HMS Richmond.

Ačkoliv nemá kapacitu pro záchranu běženců plujících na moři, znamená její nasazení podle televize Sky druhou fázi operace EU proti pašerákům. Předpokládá se totiž, že řada z nich působí na lodích na volném moři.

10:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Německé kontroly na hranicích s Rakouskem nejsou stoprocentní. Zpravodaj Aktuálně.cz Martin Novák dnes projížděl na několika místech německo-rakouskou hranici a některé menší přechody jsou bez ostrahy. Jeho reportáž z Pasova najdete zde.

Foto: Reuters
10:29

Maďarská policie již zahájila trestní řízení proti 35 osobám za nelegální překročení hranice se Srbskem poté, co země zavřela své hranice.

Podle informací státní tiskové agentury MTI maďarské orgány obdržely během včerejšío dne 94 žádostí o azyl ve dvou speciálních tranzitních zónách, z nichž 19 bylo zamítnuto.

10:18

Chorvatský premiér Zoran Milanovič prohlásil, že všem 150 běžencům, kteří v noci na dnešek překročili hranici ze Srbska, je země připravená nejen umožnit, ale také pomoci projít Chorvatsko. Informovala o tom agentura Reuters.

"Chorvatsko je zcela připravené uprchlíky přijímat, nebo jim pomoci dostat se tam, kam chtějí, což je samozřejmě Německo a skandinávské země," nechal se slyšet.

9:56

Podle agentury Reuters maďarské armádní jednotky a zeměměřiči mapují na hranicích s Rumunskem cestu, kudy by bylo možné prodloužit hraniční plot.

9:50

Chorvatská policie sdělila, že běžence přicházející ze Srbska registruje a bude je převážet do přijímacího tábora u Záhřebu.

9:33

Na hranici mezi Srbskem a Chorvatskem hrozí běžencům nebezpečí v podobě minových polí, která jsou pozůstatkem války v Jugoslávii. Nevládní organizace proto apelují, aby využívali pouze silnice a nepřecházeli pole a neoznačené cesty, kde hrozí výskyt nášlapných min.

09:05

"Je možné, že vytvoříme koalici ochotných," glosoval rakouský kancléř Werner Faymann odpor části zemí Evropské unie vůči kvótám. Podle deníku Der Standard by takový plán vůbec nepočítal s východoevropskými státy, které se přerozdělování běženců brání.

08:50

První skupina běženců dorazila do chorvatského města Šid, uvedla srbská televize RTS.

08:48

V Maďarsku v úterý zaznamenali výrazný pokles počtu nových imigrantů poté, co Budapešť v noci na úterý fakticky uzavřela hranici se Srbskem.

Policie oznámila, že zadržela 367 osob, které do země vstoupily nelegálně. Drtivá většina z nich bude podle agentury AFP soudně stíhána pro poškození plotu, který vláda nechala postavit na hranicích se Srbskem. Zbylých 51 čeká řízení kvůli nezákonnému vstupu do země.

Běženci prolézají pod plotem ze Srbska do Maďarska.
Běženci prolézají pod plotem ze Srbska do Maďarska. | Foto: Reuters
08:40

Rakouská policie prozatím zavedla kontroly na třech hraničních přechodech, a to Nickelsdorf, Deutschkreuz a Schachendorf. Během dne by se ale měly rozšířit na dalších deset přechodů, citovala agentura APA nejmenovaného policejního mluvčího.

08:33

Novým cílem běženců je podle novinářů Tovarnik, zhruba třítisícová chorvatská obec.

07:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Do Pasova poblíž německo-rakouské hranice se sjíždějí policisté z celé země. Po obnovení hraničních kontrol hlídkují s dalekohledy na dálnici i menších přechodech na vedlejších silnicích. Nasazeni jsou samozřejmě též na zdejším vlakovém nádraží. Po Gevgeliji v Makedonii a budapešťském Keleti je pasovská železniční stanice další, na jejíchž peronech a v čekárnách se odehrává uprchlická krize. S tím rozdílem, že tudy migranti pouze neprojíždějí. Po strastiplné cestě jsou totiž v cíli."

Přečtěte si reportáž Martina Nováka přímo z místa.

Foto: Martin Novák
07:47

Na srbsko-chorvatské hranici.

07:44

Podle předpokladů uprchlíci změní svou trasu do západní Evropy a pojedou právě přes Chorvatsko a Slovinsko.

07:42

Podle zpravodaje AFP na autobusové nádraží v Šidu autobus se skupinou 30 až 40 migrantů dorazil po celonoční jízdě kolem 04:30 SELČ. Vyjel z jihosrbského Preševa, které leží u hranic Makedonie, z níž uprchlíci do Srbska přicházejí.

07:28

K srbsko-chorvatské hranici dorazily podle agentury Reuters desítky běženců. "Procházejí přes kukuřičná pole," vypověděli svědci.

07:12

Do Evropy míří přes Středozemní moře tisíce dalších lidí, ačkoliv jich jen během letoška zemřelo podle odhadů na 2700. Zachraňovat je pomáhají i lodě Lékařů bez hranic.

06:59 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Na Blízkém východě zůstává drtivá většina z několika milionů Syřanů, kteří uprchli z válkou zmítané země. V uprchlických táborech jich mnoho prožilo několik let. Bez naděje na návrat do své domoviny častěji končí v rukou pašeráků, nebo v náborech Islámského státu.

Na cestu do Evropy nemají peníze. Mnohým pak strach brání nasednout do vrtkavých, dřevěných bárek. Život v táboře je příliš těžký, shodují se ve svých výpovědích.

Foto: Reuters
06:58

Český ministr obrany Martin Stropnický je přesvědčen, že u maďarských hranic by měl vzniknout záchytný tábor. "Se solidním základním vybavením. Žádosti o azyl je třeba vyhodnotit. To chce čas. Tábor u maďarských hranic by mohly postavit země Visegrádu. Jako příspěvek, který může přispět k řešení krize víc než alibistické kvóty," vysvětlil.

06:54

Evropská unie se musí zasadit o zlepšení humanitárních podmínek v uprchlických táborech v Jordánsku a v Libanonu, aby omezila příchod běženců do Evropy, prohlásila po jednání s německými zemskými premiéry spolková kancléřka Angela Merkelová.

"Musíme více pomáhat zemím, odkud uprchlíci odcházejí, případně v nichž se po opuštění vlasti zdržují."

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
06:52

Autobusy, které dosud vozily migranty ze srbské jižní hranice s Makedonií na sever k Maďarsku, nyní začaly mířit do Chorvatska. Stalo se tak poté, co Budapešť uzavřela hranice. Informovaly o tom srbská rozhlasová stanice B92 a deník Blic.

06:51

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Melissa Flemingová v úterý uvedla, že důsledkem maďarských kroků může být to, že si uprchlíci najdou nové trasy.

Jeden z uprchlíků, kterého citovala agentura Reuters, pak zmínil právě Chorvatsko. "Asi zkusíme Chorvatsko, pak Slovinsko a odtud do Vídně a Německa. Nevím, jestli je to dobrý plán, ale musíme to zkusit," uvedl.

06:43 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zde se můžete podívat, jaké jsou hlavní trasy běženců do Německa. To letos očekává až milion žadatelů o azyl. Kancléřka Angela Merkelová kontroly zdůvodnila skutečností, že to usnadní pomoc uprchlíkům.

Foto: Aktuálně.cz
06:39

Připomeňme, že doposud obnovilo kontroly na hranicích kromě Maďarska a Rakouska i Německo. Počet policistů v pohraničí zvýšily i české či slovenské úřady.

06:37

Finsko je další zemí Evropské unie, která kvůli současné uprchlické krizi zvyšuje ostrahu hranic. Plně obnovit hraniční kontroly zatím nechce, u hranic se Švédskem ale zavádí častější namátkové kontroly. Švédsko, které je pro běžence jednou z hlavních cílových zemí, o hraničních kontrolách podle premiéra Stefana Löfvena zatím neuvažuje, napsal portál The Local.

06:34

Rakousko od půlnoci zavedlo kvůli uprchlické krizi dočasné hraniční kontroly, které se prozatím týkají Slovenska, Maďarska, Slovinska a Itálie. Ministerstvo obrany v úterý večer oznámilo, že v blízkosti hranic rozmístí 635 vojáků, celkem jich může být nasazeno až 2200.

Na východě na rakousko-maďarském pomezí budou vojáci hlídat na některých hraničních přechodech, nasazeni budou i na nádražích v Salcburku, Welsu či Linci.

06:32

Nejprve krátké shrnutí úterních události:

- Maďarsko zavřelo hranici se Srbskem. Jedinou šancí, jak se mohou běženci dostat do země, jsou takzvané "tranzitní zóny", kde jim ale maďarské úřady zamítají žádosti o azyl. Ty, kteří se pokusí překonat plot jinak, čeká obvinění z trestného činu a až tři roky vězení. Budapešť rovněž hodlá vybudovat plot i na 450kilometrové hranici s Rumunskem.

- Českou poslaneckou sněmovnou prošla ve druhém čtení novela zákona o azylu. Vládní návrh počítá například s tím, že se zkrátí doba, po kterou žadatelé o ochranu nebudou moci pracovat. Nyní je to 12 měsíců, nově by se lhůta měla zkrátit na půlku.

- Za týden, v úterý 22. září, se kvůli uprchlické krizi uskuteční mimořádná schůzka ministrů vnitra zemí Evropské unie, která naváže na pondělní ministerské jednání. Dnes to podle agentury Reuters oznámilo Lucembursko, které nyní Evropské unii předsedá.

06:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Martin Novák ČTK Reuters Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, ČTK, Reuters
Aktualizováno 16. 9. 2015 23:48
 

Právě se děje

Další zprávy