Evropská unie a USA přitvrdí sankce vůči Rusku

Přenos skončil
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Na Krymu chybí voda i další komodity.
Na Krymu chybí voda i další komodity. | Foto: Reuters

Kyjev - Evropská unie hodlá podle zpráv z Bruselu razantně zasáhnout proti Rusku.

Agentura Reuters napsala, že se šéfové států a vlád EU chystají blokovat investice na ukrajinském poloostrově Krym, který Moskva anektovala.

Navíc mají unijní předáci vyzvat Evropskou investiční banku (EIB) a Evropskou banku pro obnovu a rozvoj (EBRD), aby nefinancovaly nové projekty státního sektoru v Rusku a nepůjčovaly na ně prostředky. Jde přitom o miliardové částky.

Na Ukrajině mezitím probíhají ostré boje. Armáda během noci čelila novému ostřelování z raketometů, minometů a samohybných houfnic. Zemřelo jedenáct vojáků.

Z Ruska přišlo nové obvinění, že se jeho území stalo terčem útoku. Podle Rajana Farukšina z pohraniční stráže dopadly dvě střely poblíž hraničního přechodu Kujbyševo.

Středeční dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:25

Evropská unie přitvrdí své sankce kvůli Ukrajině, plyne ze závěrů dnešního večerního summitu v Bruselu. Nově budou moci postihovat také také ruské i další subjekty, které finančně či materiálně podporují kroky podkopávající nebo ohrožující ukrajinskou suverenitu, celistvost a nezávislost. První seznam chtějí mít lídři osmadvacítky hotový do konce měsíce.

Summit dnes také vyzval Evropskou komisi, aby případ od případu vyhodnotila, které programy dvoustranné či regionální spolupráce s Ruskem pozastavit.

Evropskou investiční banku (EIB) účastníci vrcholné schůzky vyzvali, aby pozastavila podpis nových finančních operací v Rusku, členské země unie budou koordinovat své postoje v řídících orgánech Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) tak, aby také tato instituce zmrazila financování nových operací v Ruské federaci.

Premiéři a prezidenti zemí EU v závěrech své schůzky napsali, že nebyly odpovídajícím způsobem splněny body, které unijní summit žádal 27. června. Následkem je tedy dnešní rozšíření záběru sankcí.

23:20

Spojené státy dnes zavedly zatím nejtvrdší protiruské hospodářské sankce, které zasahují mimo jiné ropný monopol Rosněfť a řadu velkých bank a zbrojovek. Oznámilo to na svém webu americké ministerstvo financí. Sankce jsou reakcí Washingtonu na politiku Ruska vůči Ukrajině, kterou USA označují za neudržitelnou a nekonstruktivní.

Na sankčním seznamu se objevuje řada klíčových ruských firem, například ropný monopol Rosněfť, banky Gazprombank a Vněšekonombank a finanční a investiční společnost Novatek. Jakékoli obchodní kontakty s těmito firmami americká vláda zakazuje.

Mezi osobami postiženými sankcemi se objevují jména vůdců samozvané Doněcké lidové republiky, ale také jméno místopředsedy dolní komory ruského parlamentu Sergeje Něverova. V sankčním seznamu se ocitl ruský ministr pro záležitosti Krymu Oleg Saveljev, generál tajné služby FSB Sergej Beseda a poradce prezidenta Vladimira Putina Igor Ščogolev.

17:14

Vedení samozvané "Doněcké lidové republiky" vyhlásilo v oblasti stanné právo.

16:30

Rebelové oznámili, že opět ovládli celou obec Marynivka, kde se nachází i pohraniční přechod s Ruskem, a obklíčili jednotku vládních sil.

Útok vedli na tamní pozice Národní gardy od rána, podle agentury Ukrinform se do něj zapojilo deset tanků, pět obrněných transportérů a asi 200 bojovníků. Ukrajinské zdroje zatím ztrátu Marynivky nepotvrdily.

15:16

Dva ukrajinští pohraničníci skončili v nemocnici v ruské Rostovské oblasti. Podle Vasilije Malajeva z Federální bezpečnostní služby (FSB) utrpěli vážná zranění při incidentu, který se odehrál ráno.

14:51

Rada pro televizní a rozhlasové vysílání "Doněcké lidové republiky" vypnula vysílání ukrajinských televizních stanic, píše agentura ITAR-TASS. Separatisté namísto toho pustili do éteru ruské stanice.

14:37

Do Slavjansku, odkud byli nedávno vytlačeni proruští separatisté, dorazil na návštěvu premiér Arsenij Jaceňuk.

Podle Radia Svoboda navštívil oblasti, které během bojů utrpěly největší škody. Ve škole, již poničilo ostřelování, přislíbil, že do začátku září bude budova pro 650 žáků opravena.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014)
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014) | Foto: Reuters
14:12

K hranicím s Ukrajinou se podle Kyjeva stahují další ruské jednotky. "Na dálnici Rostov - Taganrog byly zaznamenány dvě dělostřelecké jednotky s mobilními raketomety Grad," prohlásil armádní mluvčí Lysenko.

Podle něj se prý příslušníci ruských ozbrojených sil pohybují i necelé dva kilometry od hranice, kde budují polní tábor.

13:42

Moskva se prozatím ke zprávám z Bruselu nevyjádřila. Není tudíž jasné, jaké případné odvetné kroky by přicházely v úvahu.

Kreml by nicméně na EU mohl zatlačit prostřednictvím dodávek zemního plynu. Ten už - kvůli miliardovému dluhu a neschopnosti dohodnout se na ceně - přestal Gazprom dodávat na Ukrajinu.

Podívejte se, jak je Evropa energeticky závislá na dodávkách z Ruska.

13:36

"Za posledních 24 hodin zahynulo 11 ukrajinských vojáků," oznámil na tiskové konferenci v Kyjevě mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

K podpoře pozemních sil bylo opět povoláno letectvo, ve výzbroji povstalců se však prý objevil i ruský protiletadlový raketový systém Strela-10.

13:30

S Ruskem souvisí i další agenda, kterou budou špičky EU na dnešním summitu řešit: kdo bude příštím ministrem zahraničí Unie. Šanci na tento post má Italka Federica Mogheriniová. Naráží však na tuhý odpor některých zemí, hlavně těch z východní Evropy. Pro Polsko a další státy je Mogheriniová moc proruská.

Více čtěte v článku Martina Nováka Východ nechce Italku v čele eurodiplomacie. Je prý proruská

Federica Mogheriniová s Vladimirem Putinem v Kremlu.
Federica Mogheriniová s Vladimirem Putinem v Kremlu. | Foto: Reuters
13:11

Rusko je přitom tradičně největším příjemcem půjček EBRD; banka sídlící v Londýně loni půjčila Moskvě 1,8 miliardy eur (asi 49 miliard Kč).

13:10

A další detaily ke krokům, které podle zdrojů Reuters chystá EU: Unijní předáci mají vyzvat Evropskou investiční banku (EIB) a Evropskou banku pro obnovu a rozvoj (EBRD), aby nefinancovaly nové projekty státního sektoru v Rusku a nepůjčovaly na ně prostředky.

12:55

Šéfové států a vlád Evropské unie se chystají blokovat investice na ukrajinském poloostrově Krym, který anektovalo Rusko.

Chtějí též rozšířit sankce proti subjektům podkopávajícím ukrajinskou svrchovanost. Podle agentury Reuters to vyplývá z návrhu závěrů dnešního unijního summitu.

Šéf Evropské komise Barroso a předseda Evropské rady Van Rompuy po skončení mimořádného summitu v Bruselu.
Šéf Evropské komise Barroso a předseda Evropské rady Van Rompuy po skončení mimořádného summitu v Bruselu. | Foto: Reuters
12:34

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou v posledních měsících napjaté. Země se navzájem obviňují z eskalace napětí v neklidných oblastech na východě Ukrajiny.

Podle šéfa prezidentské kanceláře Valerije Čalyje nicméně nenastal čas na přerušení diplomatických vztahů. "Momentálně posuzujeme různé varianty," řekl.

12:06

Představitelé samozvané "Doněcké lidové republiky" si údajně zřídili v Moskvě náborovou agenturu.

"Separatistické skupiny pořádají na ruském území nábor ozbrojenců. Separatisté hledají dobrovolníky, kteří mají zkušenosti s těžkou výzbrojí, jako jsou tanky či protiraketové zbraně," uvedlo v prohlášení americké velvyslanectví v Kyjevě.

"Rusko umožnilo představitelům ´Doněcké lidové republiky´ otevřít si náborovou agenturu v Moskvě."

Příslušník Ruské ortodoxní armády, nově vzniklé separatistické skupiny ve východoukrajinském Doněcku.
Příslušník Ruské ortodoxní armády, nově vzniklé separatistické skupiny ve východoukrajinském Doněcku. | Foto: Reuters
10:29

Agentura UNIAN pro změnu píše, že rebelové od rána útočí na jednotky Národní gardy u obce Marynivka, kde se nachází i pohraniční přechod s Ruskem. Gardistům se podařilo útoky vedené za palby tanků, minometů a řízených střel odrazit, ale nyní separatisté útočí v jiném místě, u obce Tarany.

10:27

Armáda oznámila, že vládní jednotky během uplynulé noci čelily v Doněcké a Luhanské oblasti palbě povstalců z raketometů, minometů a samohybných houfnic. Ztráty se podle listu Ukrajinska pravda ještě upřesňují.

10:26

Pokusy o jednání s proruskými separatisty na Ukrajině neuspěly.

"Bohužel, videokonference se separatisty, naplánovaná na úterý, se nekonala," uvedla kontaktní skupina, již tvoří zástupci Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

"Svědčí to o tom, že separatisté nejsou ochotni zapojit se do důležitých jednání o oboustranně uznávaném příměří."

10:23

"Ruská agrese vůči Ukrajině má jeden nesporný přínos," píše Vít Beneš z Ústavu mezinárodních vztahů. "Pročistila vzduch. Ukázala nám, co si kdo opravdu myslí, kdo komu věří, kdo má jaké mindráky a kdo koho považuje za hrozbu."

Přečtěte si jeho text Prašivé NATO? Poučení z ukrajinské krize.

Letiště ve východoukrajinském Kramatorsku. (16. dubna 2014)
Letiště ve východoukrajinském Kramatorsku. (16. dubna 2014) | Foto: Reuters
10:10

Obyvatelé Kyjeva přinášejí květiny k ruské ambasádě, aby uctili památku obětí nehody z moskevského metra. Informovala o tom rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Při úterním neštěstí u stanice Slavjanskij bulvar zemřelo 22 lidí, desítky dalších jsou s vážnými zraněními hospitalizovány.

10:01

Na ruské území už v neděli dopadl granát odpálený z Ukrajiny. V ruském městě Doněck, jež leží v Rostovské oblasti, zabil jednoho člověka. To vedlo k další eskalaci napětí mezi oběma zeměmi.

U hranic se podle NATO opět soustřeďuje na 12 000 ruských vojáků. Tisk dokonce začal spekulovat o "cílených odvetných úderech" na Ukrajině.

09:59

Rusko tvrdí, že se jeho území stalo terčem útoku z Ukrajiny. Podle Rajana Farukšina z pohraniční stráže dopadly dvě střely poblíž hraničního přechodu Kujbyševo.

"Zaměstnanci celní správy byli evakuováni ve středu v 7:50 moskevského času kvůli výbuchům granátů vypáleným z ukrajinského přechodu Marinovka," prohlásil. Nikdo podle něj nebyl zraněn.

09:47

Spojené státy pracují se spojenci v Evropě na dalších sankcích vůči Rusku.

Při úterním telefonickém rozhovoru to Porošenkovi řekl americký viceprezident Joe Biden.

Foto: Reuters
09:42

Anexe Krymu a postoj vůči dění na Ukrajině přinášejí ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi politické body.

"Od března 2014 můžeme mluvit o nové putinovské většině," citovala agentura ITAR-TASS Pavla Danilina z Centra pro politické analýzy. Podle něj začala pětina Rusů vnímat Putina pozitivněji, a to včetně lidí s vyšším vzděláním. Šéf Kremlu si polepšil i u obyvatel metropole, kteří jsou k němu tradičně kritičtější.

Už dřívější průzkumy ukázaly, že Putina v čele Ruska by i po roce 2018 rádo vidělo 66 % Rusů.

Foto: Reuters
09:34

Německá kancléřka Angela Merkelová ujistila prezidenta Petra Porošenka, že se o dění na Ukrajině bude jednat i na dnes začínajícím summitu EU. Pro Unii prý jde o jednu z prioritních otázek, napsal server Ukrajinska pravda.

09:31

Ukrajina má za sebou relativně klidnou noc. Armáda doposud neinformovala o žádných nových bojích či ztrátách.

Od počátku "protiteroristické operace" nicméně na východě země přišla o 258 vojáků. "Dalších 922 bylo zraněno a 45 zůstává v zajetí," oznámil mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

Ukrajinská armáda u Slavjansku.
Ukrajinská armáda u Slavjansku. | Foto: Reuters
09:30

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz. Situaci na východě Ukrajiny i dnes sledujeme v online reportáži.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 17. 7. 2014 0:02
 

Právě se děje

Další zprávy