Živě: Boje na východě Ukrajiny už stály život 200 civilistů

Živě
Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Separatisté čím dál častěji útočí na pozice pohraniční stráže. Podle Kyjeva se snaží vybudovat koridory pro přísun lidí i materiálu.
Separatisté čím dál častěji útočí na pozice pohraniční stráže. Podle Kyjeva se snaží vybudovat koridory pro přísun lidí i materiálu. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - V oblastech Ukrajiny, kde probíhá armádní "protiteroristická operace", zemřelo mezi 15. dubnem a 11. červnem přes 200 civilistů, informoval náměstek ministra zdravotnictví Ruslan Saljutin.

Kyjev stále řeší, jak učinit přítrž přílivu zbraní a ozbrojenců na východ země.

Hodlá proto uzavřít hranice s Ruskem. Momentálně prý hledá způsoby, jak to nejúčinněji udělat. Vyloučeno prý není ani zaminování určitého území.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
20:00

Vzbouřenci z "Luhanské lidové republiky" požádali Rusko a dalších 14 států o uznání své nezávislosti. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na tiskovou službu luhanských separatistů. Žádost o uznání odeslali do několika postsovětských států, ale i do Číny nebo Srbska.

19:25

Bývalý vůdce slavjanských radikálů Vjačeslav Ponomarjov byl odvolán z funkce "lidového starosty" a uvězněn kvůli finančním machinacím s prostředky z městské pokladny. Novinářům to ve středu ve Slavjansku řekla radní Viktorija Paciorová. Zprávu o zadržení bojovného předáka separatistů přinesla ukrajinská média v úterý.
O konci Ponomarjovova působení v čele slavjanských vzbouřenců údajně rozhodl "ministr obrany" samozvané Doněcké lidové republiky Igor Girkin-Strelkov, který je podle ukrajinských novinářů důstojníkem ruské vojenské rozvědky.

16:35

Doněcké proruské milice propustily v Horlivce 14 příslušníků ukrajinských bezpečnostních složek. Podle serveru 112 jde o osm členů jednotek ministerstva vnitra a šest příslušníků pohraniční stráže.

16:01

Pušilin přiletěl do Moskvy kvůli účasti na demonstraci, která byla se souhlasem moskevské radnice svolána na podporu východoukrajinských separatistů.

Mítinku, kterého se má podle organizátorů zúčastnit na 1500 lidí, budou jako hosté přítomni zástupci vzbouřenců z Doněcké a Luhanské oblasti.

15:58

Doněčtí vzbouřenci jsou ochotni jednat s Kyjevem pouze s ruským zprostředkováním. Po příletu do Moskvy to prohlásil vůdce samozvané "Doněcké lidové republiky" Denis Pušilin.

Rozhodnutí o nezávislosti je podle něj nezvratné, jednat prý lze pouze o humanitárních otázkách a odchodu ukrajinských vojsk.

Foto: Reuters
15:42

Do jednání o dodávkách zemního plynu by se měli zapojit prezidenti obou států. Oznámil to eurokomisař Günter Oettinger. Dosavadní rozhovory na úrovni ministrů energetiky zkrachovala.

Kyjev trvá na ceně 285 dolarů za 1000 metrů krychlových, Moskva požaduje minimálně o sto dolarů více.

15:00

Další kolo plynových jednání skončilo bez dohody, ale rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem budou pokračovat. Prohlásil to ruský ministr energetiky Alexander Novak. Kyjev má do pondělí čas, aby zaplatil dlužnou částku, dodal.

14:28

Starosta milionového Doněcku Oleksandr Lukjančenko tvrdí, že východ Ukrajiny je "na pokraji humanitární katastrofy".

"Zavedením stanného práva se situace nezlepší, ale naopak," citovala ho agentura ITAR-TASS. "Stanné právo povede ke zničení městské infrastruktury a spustí nekontrolovaný tok uprchlíků."

Vrtulník Mi-24 ukrajinské armády nad letištěm v Doněcku.
Vrtulník Mi-24 ukrajinské armády nad letištěm v Doněcku. | Foto: Reuters
13:54

Celkový počet obětí boje se separatisty není možné určit. Armáda doposud ohlásila několik desítek mrtvých.

Podle dostupných informací zemřelo při několika incidentech v Doněcku či u Kramatorsku na 100 proruských ozbrojenců.

Rakve pro oběti pondělního krveprolití v Doněcku. Během bojů o tamní letiště zemřelo nejméně 34 separatistů.
Rakve pro oběti pondělního krveprolití v Doněcku. Během bojů o tamní letiště zemřelo nejméně 34 separatistů. | Foto: Reuters
13:51

V oblastech, kde probíhá "protiteroristická operace", zemřelo mezi 15. dubnem a 11. červnem přes 200 civilistů.

Informoval o tom náměstek ministra zdravotnictví Ruslan Saljutin. "Je mezi nimi 15 žen a dvě děti," řekl na tiskové konferenci. Dodal, že nejmladší oběti byly čtyři roky.

Podle něj není možné v mnoha případech určit, kdo je civilista a kdo "terorista". "Pro nás není rozdíl mezi těmi, jimž pomáháme. To rozhodnutí je na soudech."

13:33

Statisícový Slavjansk, považovaný za hlavní baštu proruských radikálů, trápí docházející zásoby. Nemá vodu, proud ani plyn. Lidé hromadně prchají.

Foto: Reuters
13:31

V Doněcké a Luhanské oblasti nefunguje už přes měsíc deset nemocnic, napsal server Ukrajinska pravda. Velký problém mají záchranáři i v armádou obléhaném Slavjansku a také v Kramatorsku, kde chybí i benzin pro sanitky.

13:02

Evropská unie možná odloží podpis obchodní dohody s Ukrajinou, a to kvůli "technickým potížím". S odvoláním na diplomatické zdroje o tom informoval server EUobserver.

12:59

Separatisté hlásí, že u Nikolajevky v Doněcké oblasti se bojuje. Na místo podle nich dorazily tři obrněné transportéry a pět autobusů s ukrajinskými vojáky.

12:36

Jak je Evropa závislá na ruském zemním plynu? Podívejte se.

12:30

Ruské plány obejít Ukrajinu při dodávání plynu do Evropy se komplikují. Po nátlaku Evropské komise zastavilo práce na plynovodu South Stream Bulharsko a po něm teď i další země, kterou má potrubí procházet. Srbsko.

"Musíme zastavit práce na South Streamu, když je zastavilo i Bulharsko. Dokud se Bulharsko, Evropská unie a Rusko nedohodnou, nemá smysl pokračovat," řekla deníku Blic srbská vicepremiérka Zorana Mihajlovičová.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
12:08

Novým ukrajinským ministrem zahraničí by se měl stát Pavlo Klimkin, dosavadní velvyslanec v Německu. Informoval o tom zdroj z kanceláře prezidenta Petra Porošenka.

11:34

Ukrajina na nedávných volbách ušetřila 575 milionů hřiven. Premiér Arsenij Jaceňuk chce proto navrhnout vládě, aby peníze převedla na armádu.

"Volby se konaly v jednom kole, takže jsme ušetřili peníze," vysvětlil. Vojsko se už dva měsíce pokouší vypořádat s proruskými separatisty na východě země, doposud ale s nevelkými úspěchy.

Ukrajinský voják u silniční zátarasy severně od Slavjansku.
Ukrajinský voják u silniční zátarasy severně od Slavjansku. | Foto: Reuters
09:56

Ani noc na středu se na východě Ukrajiny neobešla bez incidentů. Proruští separatisté zaútočili na dvě stanoviště armády, vojáci palbu opětovali. Informace o případných obětech nejsou známy.

09:42
09:41

Předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, tvrdí, že Krym se pouze vrátil tam, kam patří. "Ve skutečnosti byl Krym anektován Ukrajinou před 23 lety," prohlásil Sergej Naryškin. "Bylo to mírumilovné, ale tak či onak šlo o anexi."

Krym přitom patřil pod Ukrajinu od roku 1954, kdy ho tehdejší sovětské republice věnoval Nikita Chruščov. Rusko se poloostrova zmocnilo v půli března, Západ na něj kvůli tomu uvalil řadu sankcí.

08:37

Ukrajina hodlá uzavřít hranici s Ruskem, aby zabránila přílivu ozbrojenců a zbraní. Podle Antona Heraščenka z ministerstva vnitra není vyloučeno, že na část území položí miny.

"Zaminování vlastního území je nebezpečné pro obyvatele Ukrajiny i zvířata. Není to lehká otázka, ale národní bezpečnost je důležitější," řekl podle serveru Ukrinform v rozhovoru pro 5 kanal.

"Musíme zvážit všechna pro a proti. "Existuje mnoho způsobů, jak se (s tím) vypořádat bez min, ale ty vyžadují čas a peníze. Nyní nemáme dost jednoho ani druhého."

08:03

První místopředseda krymské vlády Rustam Těmirgalijev odstoupil. Podle agentury ITAR-TASS už nadále nechce působit ve veřejném životě.

Od premiéra Sergeje Aksjonova dostal medaili "Za návrat Krymu".

07:07

O bruselských jednáních podle ITAR-TASS hovořil ruský prezident Vladimir Putin telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ujistil ji, že Rusové jsou připraveni jednat konstruktivně, aby se dospělo k vzájemně přijatelné dohodě.

Ruský prezident Vladimir Putin hovoří na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu.
Ruský prezident Vladimir Putin hovoří na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu. | Foto: Reuters
07:00

Rusko posunulo termín, odkdy má Ukrajina platit za ruský zemní plyn předem, na 16. června. "Ruská strana udělala vstřícný krok, aby mohla pokračovat konstruktivní jednání," řekl šéf Gazpromu Alexej Miller. Na dnešek jsou v Bruselu naplánována třístranná jednání zástupců Ruska, Ukrajiny a Evropské komise, která mají odvrátit hrozbu přerušení dodávek ruského plynu na Ukrajinu a následně dále do Evropy.

Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy
Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy | Foto: Reuters
06:55

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme vše důležité kolem rusko-ukrajinské krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 11. 6. 2014 20:05
 

Právě se děje

Další zprávy