Živě: Jako nacistické deportace? Maďaři si předvolají rakouského velvyslance kvůli kritice

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín -  Podle odhadů OSN do Evropy přijde jen ze Sýrie do konce roku další milion uprchlíků. Maďarsko, Rakousko a Německo se snaží zvládnout příval, během kterého má tento víkend dorazit dvakrát více běženců než ten minulý.

Maďarský premiér Viktor Orbán nechává budovat masivní oplocení na hranicích se Srbskem. Rakousko pozastavilo železniční dopravu z Maďarska a mezi oběma zeměmi se vyhrocuje dlouhodobá rozepře ohledně zacházení s vlnami běženců.

V ulicích evropských metropolí vyjadřovaly desítky tisíc lidí s uprchlíky solidaritu. V Londýně demonstrovalo podle různých odhadů 90 000 až 100 000 za vstřícnější imigrační politiku.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:30

Nové mezinárodní rozhovory o politickém řešení syrské krize prosazoval německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier během dnešní schůzky se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Oba politici se shodli na tom, že by měla vzniknout nová kontaktní skupina, která by se touto věcí zabývala. S odvoláním na zdroje z německých diplomatických kruhů to napsala agentura DPA. "Oba ministři se dohodli, že poskytnou pevnou politickou podporu vyslanci OSN pro Sýrii - Italu Staffanu de Misturovi - a jeho záměru na vytvoření syrské kontaktní skupiny," uvedl zdroj Reuters. De Mistura vybídl znepřátelené strany v Sýrii, aby se zapojily do pracovních skupin pod vedením OSN, jejichž prostřednictvím by se zabývaly politickými, vojenskými, bezpečnostními a dalšími otázkami.

22:40

V Mnichově dnes imigranty podpořili hráči Bayernu, z nichž každý před zápasem na domácím hřišti přivedl na trávník jedno dítě běženců. Z tribun jim aplaudovalo 75 000 diváků, uvedla agentura AP. V bavorském městě jenom za dnešní den očekávají až 13 000 nově příchozích uprchlíků. Podporu běžencům vyjádřili i fanoušci londýnského Arsenalu, kteří před dnešním utkáním rozvinuli transparent s nápisem Uprchlíci vítáni. Arsenal rovněž věnuje z každého dnes prodaného lístku 1,50 libry (asi 55 korun) charitativní organizaci Save the Children, která dělá sbírku na pomoc uprchlíkům.

20:10

Maďarsko vyšle po víkendu na hranici se Srbskem dalších 4300 vojáků. Jejich hlavním úkolem bude pomoci s rychlejším budováním plotu proti imigrantům. Řekl to dnes maďarský ministr obrany István Simicskó v rozhovoru s deníkem Magyar Idők. Plot by měl být podle ministra hotový do konce října.

Vojáci by měli též pomáhat policii s dohledem nad dodržováním nových, přísnějších protiimigračních zákonů, které začnou platit 15. září. Trestné bude překonávání plotu a více bude postihováno též pašeráctví lidí. Na dotaz ohledně případného použití zbraní, pokud Maďarsko vyhlásí krizový stav, Simicskó podle agentury MTI odpověděl, že i to je možnost, pokud by bylo potřeba ochránit životy vojáků a policistů.

Foto: Jakub Plíhal
20:00

"Islám je hnusný a špatný," řekl dnes na pražské demonstraci představitel Bloku proti islámu Martin Konvička. "Stěhování není zločin," znělo jedno z hesel, s nimiž vyšli do ulic pro změnu zastánci uprchlíků. Podívejte se na fotoreportáž ze sobotních akcí v Praze.

Foto: David Kohout
19:30

Současnou migrační vlnu je podle představitelů hnutí ANO nutné řešit mimo Evropu. Po návštěvě uprchlického zařízení v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku to dnes řekli vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš a europoslanec Pavel Telička. Podle Babiše je třeba také jasně definovat, kdo je "skutečný uprchlík" a kdo uprchlík ekonomický. "Mohli bychom také popřemýšlet, jestli nezavedeme karty pro ekonomické uprchlíky, kteří by přišli, ale dopředu už by věděli, kde budou pracovat," řekl Babiš České televizi. Pokud by poté tito uprchlíci ze zaměstnání odešli, měli by podle vicepremiéra zřejmě tři měsíce na to, aby si našli jinou práci, jinak by museli z Česka odejít. "Náš sociální systém nemá předpoklady pro to, abychom pokryli i takovéhle problémy," podotkl vicepremiér.

Foto: Matej Slávik
19:20

Francouzský prezident François Hollande se dnes poprvé od vypuknutí uprchlické krize osobně setkal se syrskými imigranty. Bez ohlášení navštívil uprchlické centrum na předměstí Paříže, informoval Elysejský palác. Ve středisku v Cergy-Pontoise, kde nyní žije asi stovka běženců, strávila hlava Francie bez přítomnosti médií hodinu a půl. Prezident prý s desítkami Syřanů "dlouze hovořil" a mimo jiné jim přislíbil, že jejich žádost o azyl vyřídí francouzské úřady do 15 dnů.

18:51

Desetitisíce lidí se shromáždily v Londýně, aby vyjádřily solidaritu s uprchlíky, jak dokazují fotografie.

18:44

Solidaritu uprchlíkům vyjadřovalo nejvíce lidí ve Velké Británii. Za vstřícnější imigrační politiku demonstrovali i lidé v Manchesteru.

17:55

Maďarsko oznámilo, že si předvolá rakouského velvyslance. Stalo se tak poté, co rakouský kancléř Werner Faymann přirovnal zacházení s uprchlíky v Maďarsku k nacistickým deportacím, napsala agentura Reuters.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó řekl agentuře MTI, že Faymannova slova "nejsou hodna evropského lídra 21. století".

Rakouský kancléř podle šéfa maďarské diplomacie už týdny vede "lživou kampaň" proti Maďarsku. Tím, že činí "nezodpovědná prohlášení, která u ekonomických migrantů vzbuzují falešné iluze a neoprávněné sny", brzdí nalezení společného evropského řešení uprchlické krize, uvedl také Szijjártó.

17:39

Podle Viktora Orbána mají kvóty smysl, pokud jsou uzavřené hranice. V rozhovoru pro Bild maďarský premiér mimo jiné prohlásil, že jeho manželka a děti se prý v otázce uprchlíků angažují a velmi pomáhají a on sám by uprchlickou rodinu přijal, kdyby "to migranty nebylo chápáno jako povzbuzení k tomu, aby přišli do Evropy".

Vyjádřil se také k otázce islamizace. Řekl, že on sám je obdivovatelem islámu, bez jehož filosofie by část světa kdysi podlehla barbarství. Skrze přistěhovalectví se ale muslimové v blízké budoucnosti stanou prý v Evropě většinou.

"Když Evropa souboj kultur dovolí, pak křesťané prohrají. Taková jsou fakta," prohlásil také. Pro ty, kdo chtějí zachovat Evropu coby křesťanský kulturní okruh, je jediným východiskem už další muslimy nevpouštět. "O tom ale evropské politické špičky nehovoří rády," nechal se slyšet.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
17:13

I v Bratislavě se dnes konaly dvě akce pořádané odpůrci migrace a zastánci pomoci uprchlíkům. Kritici příchodu běženců do Evropy pochodovali a demonstrovali, sympatizanti iniciativy Výzva k lidskosti zaměřené na pomoc uprchlíkům zase přišli na koncert.

Pochodu "proti islamizaci Evropy" se zúčastnilo kolem tisícovky lidí včetně sympatizantů české neparlamentní Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

16:45

V Röszke pokračuje budování plotu podél hranice. Práce je téměř u konce.

15:55

Manifestace na podporu běženců a za vstřícnější imigrační politiku se dnes koná i v Kodani, kam podle agentury AFP dorazilo na 30 000 lidí.

15:41

V Londýně se dnes podle listu The Guardian shromáždily tisíce lidí, kteří chtějí vyjádřit podporu uprchlíkům. Pochod, který povede z Park Lane až po Downing street, se koná před nouzovým jednáním o evropské uprchlické krizi, jehož se zúčatní ministři vnitra členských zemí EU.

Akce s názvem Solidarita uprchlíkům se plánují i v dalších evropských metropolích.

 

15:03

Nejvíce opuštěných dětských uprchlíků přijímá Švédsko. Místní úřady odhadují, že jich letos požádá o azyl 12 000. Děti přicházejí hlavně ze Sýrie, Afghánistánu, Eritreje, Somálska a Palestiny. Většinou jsou propašovány v autobusech nebo na lodích, ale stává se, že jsou nuceny ujít cestu do Švédska pěšky a přespávat v lesích.

Foto: Reuters
14:34

Navzdory policejnímu a armádnímu dohledu se v Röszke objevují první pokusy překročit oplocené maďarské hranice.

14:26

Šéf francouzské diplomacie odvolal honorární konzulku v tureckém letovisku Bodrum poté, co připustila, že prodává nafukovací čluny a vesty adeptům na migraci do Evropy.

Televize France 2 ještě v pátek odvysílala záběry pořízené skrytou kamerou, ukazující ženu s rozmazanou tváří, která připustila, že jako majitelka obchodu prodává čluny a nafukovací vesty uprchlíkům, snažícím se s nasazením života doplout k řeckým ostrovům. "Kdybychom přestali prodávat (čluny), prodá je obchod hned vedle. Nic by se nezměnilo," tvrdila. Na přepravě migrantů se podle ní podílejí i místní turecké úřady.

Na obchodu byla vyvěšena francouzská vlajka a tabulka konzulátu. Honorární konzulové, vykonávající svou funkci zdarma, se smějí věnovat profesi, kterou si vydělávají na živobytí.

Po odvysílání reportáže ministr zahraničí Laurent Fabius nařídil činnost honorární konzulky pozastavit.

14:18

Rakouský kancléř Werner Faymann kritizoval Maďarsko pro jeho zacházení s uprchlíky. V rozhovoru pro německý časopis přirovnal jednání maďarského premiéra Viktora Orbána k nacistické politice během holocaustu.

"Nastrkat uprchlíky do vlaků, které jedou někam úplně jinam, než kam chtěli jet oni, připomíná ty nejtemnější kapitoly z dějin našeho kontinentu," řekl novinářům z časopisu Der Spiegel.

Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy
Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy | Foto: Reuters
13:32

Maďarské hranice od šesté hodiny ranní překročilo již 1257 lidí, převážně běženců ze Sýrie. Situaci v Röszke monitorují pracovníc UNHCR.

13:21

Podle odhadů OSN bude další milion lidí v Sýrii do konce roku vyhnán ze svých domovů, pokud bude válka pokračovat jako doposud. Tito lidé by se mohli přidat k proudu uprchlíků směřujících do Evropy, varoval Jakúb El Hillu, který přímo v Sýrii jako představitel OSN koordinuje humanitární pomoc.

"Pokud se něco velkého nestane ohledně politického vyřešení konfliktu, lidský vlak, který se už rozjel ze Sýrie a okolí, pojede ještě po mnoho měsíců," řekl agentuře Reuters. "Jeden milion lidí byl letos v rámci Sýrie přesídlen a předpověď počítá do konce roku s dalším milionem, pokud se boje budou stupňovat jako dosud," Hillu v telefonickém rozhovoru vedeném z Damašku. "Lze bezpečně předpokládat, že do Evropy zamíří více lidí. A je to tak správně, protože země, které tak štědře přijaly uprchlíky, jako Libanon, Jordánsko, Irák, Turecko a Egypt, také dosáhly bod zlomu, anebo přinejmenším některé z nich," dodal.

Občanská válka, v níž od roku 2011 přišlo o život 250 000 lidí, donutila polovinu všech Syřanů uprchnout ze svých domovů. Ze čtyř milionů lidí udělala uprchlíky v cizině, z dalších 7,6 milionu lidí se stali běženci ve vlastní zemi.

12:43

Nedaleko tábora v maďarské pohraniční obci Röszke, kudy denně překračuje hranice EU tisíce běženců, pracují vězni na dokončení masivního plotu. Ten má v říjnu zemi oddělit od sousedního Srbska. Tři a půl metru vysokou bariéru, která má být ve výsledku 175 kilometrů dlouhá, staví podle Reuters tucty vězňů z nedalekého Segedínu.

Na stavbě bariéry se trestanci podílejí od samého začátku. Zda se jejich počet kvůli urychlení stavby zvýšil, tamní vězeňská služba nesdělila. Reuters uvádí, že nyní jich na hranici je zhruba 350 a dohlíží na ně 65 strážců.

Trestanci v Maďarsku mají povinnost pracovat, pokud jsou toho schopni. Typicky jsou zaměstnaní například ve vězeňských pekárnách, v mlékárnách nebo šijí uniformy.

11:10

Pět uprchlíků, včetně čtyř dětí, se pohřešuje poté, co se jejich člun převrhl u řeckého ostrova Samos, ležícího v Egejském moři poblíž Turecka. Místní policie dokázala zachránit z člunu 24 trosečníků, po nezvěstných pátrá, uvedla agentura AFP.

Od počátku letošního roku podle Mezinárodní organizace pro migraci nalezlo smrt ve vlnách Středozemního moře více než 2700 z přibližně 430 tisíc migrantů, kteří se vydali do Evropy.

10:17

Pro připomenutí, Česko by mělo přijmout 1340 lidí od maďarské, 1251 od řecké a 387 osob od maďarské strany. V případě, že návrh členské země EU schválí, by tyto počty doplnily celkem 1100 osob, které se Česká republika už dříve rozhodla dobrovolně převzít od Itálie a Řecka.

Představou evropské exekutivy je, že členské země budou v pravidelných intervalech oznamovat, kolik lidí jsou v danou chvíli schopné převzít. Maďarsko, Řecko a Itálie pak ve spolupráci s Evropským azylovým podpůrným úřadem a zástupci přijímající země přímo identifikují osoby, které splňují stanovené podmínky.

Foto: Reuters
10:15

Evropská komise v rámci projektu kvót pro rozdělení migrantů mezi zeměmi EU počítá s tím, že v určitých případech bude možnost konkrétní osobu odmítnout. Vyplývá to z návrhů komise, které v pondělí v Bruselu na mimořádné schůzce projednají ministři vnitra a spravedlnosti evropské osmadvacítky. Odmítnout přijetí navržené osoby má být možné například z bezpečnostních důvodů.

9:59

Kromě Česka, Slovenska, Polska a Maďarska odmítly povinné kvóty na počet uprchlíků i Pobaltské státy.

Když se Lotyšsko minulý týden rozhodlo přijmout 250 z desítek tisíc uprchlíků hledajících útočiště v Evropě, shromáždily se před parlamentem stovky lidí včetně seniorů či rodin s dětmi s transparenty varujícími, že cizinci přinesou zemi zkázu. Podobný protest se konal i v sousedním Estonsku, zde lidé demonstrovali proti plánu přijmout letos zhruba 150 uprchlíků.

9:55

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval podle BBC Evropskou unii, aby zemím sousedícím se Sýrií poskytla 3 miliardy eur na pomoc uprchlíkům, kteří sem utekli před občanskou válkou. Podobná podpora Turecka, Libanonu a Jordánska by podle něj mohla zastavit masovou imigraci do Evropy.

Přímo přes Maďarsko putují běženci do západní Evropy. V letošním roce zatím překročilo jeho hranice okolo 150 tisíc osob.

Foto: Reuters
9:27

Papež František vyzval minulou neděli všechny katolické farnosti, náboženské komunity a svatyně v Evropě, aby přijaly jednu rodinu uprchlíků. V Evropě je asi 120 tisíc farností, z toho zhruba 27 tisíc v Itálii.

Reakce na výzvu jsou zatím smíšené. "Myslím, že převažuje strach. Podněcuje ho to, co lidi slyší o zločinnosti, a kladou otázky, jako: Jak ty lidi zvládneme? Co budou dělat? Jak dlouho zůstanou?," prohlásil například pastor šesti farností v severní Itálii Lucio Mozzo. Naopak otec Mario Ziello, pastor farnosti v jedné z nejchudších a zločinem nejzamořenějších čtvrtí Neapole, uvedl, že přijmou rodinu bez ohledu na její náboženské vyznání a navzdory finančním těžkostem farnosti. "Chudí jsou často ochotnější pomoci jiným, protože vědí, co znamená utrpení," věří.

Papež František během audience ve Vatikánu.
Papež František během audience ve Vatikánu. | Foto: Reuters
9:19

Na srbsko-maďarských hranicích mnoho uprchlíků říká, že utekli před válkou v Sýrii či Afghánistánu. Ale mnozí z nově příchozích se netají tím, že se snaží využít pootevření hranic Evropské unie prostě proto, aby se vymanili z chudoby, napsala agentura AFP v reportáži z maďarské pohraniční obce Röszke.

"V Pákistánu nic nefunguje, ani elektřina, ani voda, ani ekonomika," poznamenává jeden z nich. "Viděli jsme v televizi, že se jiným lidem povedlo dostat se do Evropy," dodal jeden z jeho společníků s vyhublou tváří a se starým podnikatelským kufříkem v ruce.

"Situace využívá příliš mnoho lidí. Co se pak stane s námi, opravdovými oběťmi válek," zlobí se ovšem afghánský uprchlík. "Utekl jsem z Kábulu, protože se tam neustále válčí," tvrdí. Skupina mladých Syřanů z města Idlib na severozápadě země zdůrazňuje, že utekli před smrtí z rukou zabijáků režimu Bašára Asada a Islámského státu.

7:06

Přečtěte si na Aktuálně.cz: Nálada v Evropě se změnila, měli bychom uprchlíky přijmout, říká ministr Pelikán

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán je zatím jediným členem kabinetu Bohuslava Sobotky, který otevřeně podporuje povinné kvóty na přerozdělení uprchlíků mezi země Evropské unie. 

Foto: Ludvík Hradilek
7:03

O povolání armády se uvažuje i v Maďarsku, které nevylučuje vyhlášení krizového stavu. V takovém případě by pak vláda mohla povolat k ostraze hranic vojsko. Jasno v této věci bude v úterý.

Přes zemi se v posledních dnech snaží projít co nejvíce lidí, v zemi má totiž od 15. září platit zpřísněný azylový zákon. Premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že každý, kdo nelegálně překročí hranici, bude zadržen. Předpokládá se, že běženci Maďarsko začnou obcházet přes jiné země, na vyšší počty migrantů se již připravuje Slovinsko.

7:01

Německo o víkendu očekává příchod až 40 tisíc nových běženců. Berlín uvedl do pohotovosti armádu - v případě nutnosti budou se zvládáním přívalu uprchlíků pomáhat čtyři tisíce vojáků.

Za minulý víkend do země přišlo 20 tisíc nových běženců, další tisíce pak dorazily v dalších dnech.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

ČTK Reuters Tereza Holanová Simona Fendrychová ČTK, Reuters, Tereza Holanová, Simona Fendrychová
Aktualizováno 12. 9. 2015 23:39
 

Právě se děje

Další zprávy