Živě: Exprezidenta Janukovyče hledá Interpol

Přenos skončil
Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Prezident z Ukrajiny uprchl loni koncem února. Od té doby pobývá v Rusku.
Prezident z Ukrajiny uprchl loni koncem února. Od té doby pobývá v Rusku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Boje na východě Ukrajiny se - i přes nekončící potyčky mezi proruskými separatisty a provládními jednotkami - zmírnily. V oblasti ale stále operují ruští vojáci.

Prohlásil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož je i nadále znepokojující především humanitární situace v oblasti.

Podle ukrajinské armády naopak množství a intenzita střetů rostou.

Konflikt v Donbasu si od loňského dubna vyžádal více než 4700 mrtvých. Situaci by měl pomoci vyřešit čtyřstranný summit mezi Ukrajinou, Ruskem, Německem a Francií. Podle spolkové kancléřky Angely Merkelové se ale neuskuteční, dokud nebude vidět reálný pokrok v plnění minských dohod.

Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:42

V Berlíně dnes večer skončilo téměř čtyřhodinové jednání ministrů zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska, které mělo posoudit možnost summitu o řešení ukrajinské krize, jehož uspořádání se hodlá zhostit kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Podle německého ministra zahraničí žádný summit prozatím nebude. Předpoklady pro takové setkání zatím údajně splněny nebyly a je na nich třeba nadále pracovat.

Steinmeier po setkání podle agentury DPA prohlásil, že naděje na uspořádání summitu k ukrajinskému konfliktu ještě v tomto týdnu ztroskotaly. Podmínky pro uspořádání takové schůzky zatím nebyly splněny, prohlásil šéf německé diplomacie. Příští týden by se ale podle něj mohla konat další schůzka ministrů zahraničí.

18:45

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v rozhovoru pro francouzskou televizi prohlásil, že Kyjev je připraven zavést na Donbasu zvláštní ekonomickou zónu, která bude mít vazby na Evropskou unii i na Rusko. Podmínkou jsou volby uspořádané podle ukrajinských zákonů. Prezident připomněl, že východ Ukrajiny má už nyní díky loni přijatým zákonům takovou míru autonomie, jakou nemá žádný jiný ukrajinský region.

Porošenko řekl, že ukrajinská vláda dodává povstaleckým zónám zemní plyn v hodnotě šesti až sedmi milionů dolarů denně, ale žádnou platbu za tuto surovinu nedostává. Celkově podle prezidenta stojí vojenský konflikt na východě země ukrajinskou státní pokladnu denně deset milionů dolarů, což blokuje jakýkoli hospodářský rozvoj země.

Porošenko promlouvá po uzavření volebních místností.
Porošenko promlouvá po uzavření volebních místností. | Foto: Reuters
18:40

V Berlíně dnes vpodvečer začala schůzka ministrů zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska, která by měla posoudit možnost summitu o řešení ukrajinské krize, jehož uspořádání se hodlá zhostit kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Nejvyšší představitelé Německa a Francie už dříve dali najevo, že bez naděje na zřetelný pokrok do kazašské Astany nepojedou.

Berlínských rozhovorů se účastní ministři Frank-Walter Steinmeier, Laurent Fabius, Pavlo Klimkin a Sergej Lavrov. Podle diplomatických zdrojů má být jednání jednodenní, nutnost případných dalších diplomatických kontaktů budou ministři řešit na místě.

Německo nevidí důvod distancovat se od výroků, které pronesl ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk minulý týden při návštěvě Berlína. Uvedla to dnes agentura DPA, podle níž může postoj Německa zatížit schůzku ministrů zahraničí Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny, která se bude dnes večer zabývat řešením krize na východě Ukrajiny.

 

Jaceňuk minulý týden v rozhovoru s televizí ARD použil srovnání mezi současnými boji na východě Ukrajiny a druhou světovou válkou. "Všichni si velmi dobře vzpomínáme na sovětský vojenský vstup na Ukrajinu a do Německa," řekl podle televizního tlumočníka. Slova ukrajinského premiéra vyvolala v Moskvě pobouření. Ruská diplomacie kvůli němu poslala nótu na německé ministerstvo zahraničí a požadovala po Berlínu, aby se od Jaceňukových výroků distancoval.

Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014.
Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014. | Foto: Reuters
15:46

Ruský prezident Vladimir Putin je jako sovětský vůdce Josif Stalin, také předem říká, co udělá. Ignorovat slova současného šéfa Kremlu by proto bylo chybou. V rozhovoru s ČTK to dnes řekla americká publicistka, historička a nositelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová. Shovívavá vyjádření některých středoevropských lídrů, včetně prezidenta Miloše Zemana, vůči Moskvě jsou podle ní krátkozraká.

 

Ruská zahraniční politika se podle znalkyně ruských reálií a historie řídí téměř výhradně vnitropolitickou situací. Sám Putin je podle ní revizionista, jehož dlouhodobou snahou je vrátit některé prvky sovětského systému, kterému sloužil jako agent KGB. "Dal jasně najevo, že jeho cílem je obnovit slávu minulosti. V tomto smyslu je velmi sovětským člověkem. Hodně uvažuje tak, jak ho KGB naučila, že má uvažovat," soudí autorka historie sovětského gulagu, za níž v roce 2004 dostala Pulitzerovu cenu.

 

Známá novinářka a komentátorka je v Praze na pozvání Polského institutu a Knihovny Václava Havla.

Foto: Reuters
15:38

Ukrajina začne požadovat při přejezdu linie, oddělující území separatistů, v obou směrech propustky. Obyvatelé oblasti, kde vládnou separatisté, tak propadli panice. Doprava byla omezována už dnes. V několika směrech nemohou do Doněcku z území, kontrolovaného armádou, jezdit osobní automobily ani autobusy. Píše to server segodnja.ua. Dosud například autobusy mohly jezdit z Doněcka do jiných měst na Ukrajině bez problémů. Ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že omezení dopravy souvisí s neustávajícím ostřelováním stanovišť vojáků ze strany separatistů.

Foto: Aktuálně.cz
13:10

Pokusy o mezinárodní izolaci Ruska jsou marné a nemají žádnou budoucnost.

Na jednání se svým lotyšským protějškem Edgarsem Rinkévičsem to v Moskvě prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

12:43

Podívejte se do Janukovyčova někdejšího sídla.

12:40

Kyjev exprezidenta viní z rozsáhlého zneužívání státních peněz. Podle prohlášení současné vlády společně se svými nejbližšími připravil státní kasu o miliardy eur.

Janukovyč se od svého loňského útěku skrývá v ruském Rostově na Donu.

12:39

Na seznamu lidí hledaných Interpolem se objevil někdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Podle zatykače na webu mezinárodního policejního úřadu je hledán pro zpronevěru a zneužití moci.

Kromě sesazeného prezidenta byl na seznam hledaných osob přidán mimo jiné i premiér Mykola Azarov, napsal server Ukrajinska pravda.

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v ruském Rostově na Donu. (11. března 2014)
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v ruském Rostově na Donu. (11. března 2014) | Foto: Reuters
11:11

Ukrajinský prezident Petro Porošenko doufá, že se jeho spoluobčané dočkají zrušení vízové povinnosti do zemí Evropské unie na květnovém summitu v Rize.

Hlava státu se zároveň vyjádřila k situaci v Donbasu. Podle něj je jedinou cestou, jak uklidnit situaci, "plná implementace dohod z Minsku". "K tomu bohužel nedošlo, protože ukrajinsko-ruská hranice zůstává otevřená dodávkám vojenského vybavení a klid zbraní je ozbrojenci neustále porušován," dodal Porošenko.

10:34

Organizace spojených národů zveřejnila novou bilanci konfliktu na Ukrajině. "Od půlky dubna do 6. ledna 2015 bylo na východě Ukrajiny zabito přinejmenším 4808 lidí (včetně 298 z letu MH17) a 10 468 bylo zraněno," uvádí zpráva.

V bojové oblasti zůstává podle OSN 5,2 milionu lidí, přičemž "1,4 milionu je velmi zranitelných a potřebují pomoc".

10:02

Ukrajinská armáda nesouhlasí s tvrzením NATO o klidnější situaci v Donbasu. Množství a intenzita střetů podle ní naopak rostou. Jen za uplynulých 24 hodin čelili vojáci palbě povstalců v 63 případech.

"V nezbytných případech na palbu odpovídali, aby umlčeli nejaktivnější palebná stanoviště teroristů," píše se o reakci jednotek v armádním komuniké. Palba povstalců se podle armády soustředila hlavně na doněcké letiště a jeho okolí, o nový terminál se opět tvrdě válčilo.

08:58

Kyjev zpřísnil podmínky pro vstup do oblastí takzvané "protiteroristické operace". Ti, kteří míří do Donbasu, budou podle armády potřebovat nejen pas, ale i zvláštní povolení.

07:44

Celkově je ale podle šéfa NATO situace na východě Ukrajiny stále "nestabilní a velmi složitá". "Životní podmínky, ve kterých musí žít místní obyvatelé, stále zůstávají velmi znepokojující."

Konflikt na východě Ukrajiny si od loňského dubna vyžádal více než 4700 mrtvých.

07:42

Boje na východě Ukrajiny se zmírnily, v oblasti ale stále operují ruští vojáci, kteří podporují separatisty. V rozhovoru pro německý deník Die Welt to uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Jak dodal, humanitární situace v oblasti je ale i nadále znepokojující.

"Zaznamenali jsme, že na východě Ukrajiny jsou stále přítomni příslušníci ruské armády, kteří podporují separatisty," uvedl. "Vypozorovali jsme ale zároveň, že dochází k méně střetům," dodal a situaci nazval "mírným zlepšením".

Foto: Reuters
07:27

Agentury Standard & Poor's a Moody's Investors Service rating Ruska zhoršily už loni.

S&P hodnotí Rusko známkou BBB-, tedy stejně jako Fitch. U Moody's má Rusko o jeden stupeň lepší známku, a to Baa2. U obou agentur je výhled ratingu negativní.

07:25

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings o víkendu snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na BBB-, tedy těsně nad spekulativní pásmo.

Jako důvod uvedla pokles cen ropy a hodnoty rublu, které výrazně zhoršují hospodářský výhled země. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že agentura může rating v nejbližším období ještě snížit.

Ruské rubly (ilustrační foto).
Ruské rubly (ilustrační foto). | Foto: Reuters
07:19

V pondělí se v Berlíně mají sejít šéfové francouzské, německé, ruské a ukrajinské diplomacie, aby jednali o situaci na východě Ukrajiny a o plnění 12 bodů minských dohod.

Merkelová minulý čtvrtek prohlásila, že zatím nelze zrušit sankce vyhlášené Evropskou unií proti Rusku kvůli anexi Krymu a ruské roli v konfliktu na východě Ukrajiny.

"Zavedení sankcí mělo jisté příčiny a tyto sankce mohou být staženy jen tehdy, když budou tyto příčiny odstraněny," řekla. "A vzhledem k tomu, že jednou z příčin byla anexe Krymu, pak je jasné, že tyto sankce mohou být odvolány teprve tehdy, až uvidíme nějaký pokrok ohledně Krymu. A tato věc podle mě nyní moc nadějná není."

07:17

Minské dohody, uzavřené počátkem září mezi Kyjevem a separatisty kontrolujícími část Doněcké a Luhanské oblasti, tzv. Donbas, mimo jiné počítají s oboustranným příměřím, uspořádáním místních voleb podle ukrajinských zákonů, stažením nezákonných ozbrojených uskupení z Ukrajiny a osvobozením zajatců.

Obě strany se pravidelně vzájemně obviňují, že druhá strana tyto dohody neplní.

07:16

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v prosinci navrhl, že by se 15. ledna v kazašské Astaně mohlo uskutečnit jednání lídrů Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny o konfliktu s proruskými separatisty.

Merkelová nicméně nyní nemohla potvrdit, že čtyřstranný summit se uskuteční, ať už v Astaně, či někde jinde. V jiném telefonátu hovořila také s Porošenkem.

07:15

Čtyřstranný summit o situaci na východě Ukrajiny se neuskuteční, dokud nebude vidět reálný pokrok v plnění minských dohod o urovnání krize.

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi to v telefonickém rozhovoru řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Foto: Reuters
07:12

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Zhruba polovinu spotřeby je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska. Loni však podíl ruského plynu na spotřebě kvůli pozastavení dodávek klesl na 36 procent.

07:11

Maďarsko o víkendu obnovilo dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Ty pozastavilo koncem září, jednak kvůli obavám, zda bude s to uspokojit rostoucí poptávku na svém trhu, a také kvůli plánu doplnit své zásobníky.

Podle informací na internetových stránkách společnosti Ukrtransgaz byly dodávky obnovené v sobotu v 11:00. Denní dovoz má činit 2,7 milionu metrů krychlových plynu. Loni Ukrajina dovezla z Maďarska 600 milionů metrů krychlových plynu.

Foto: Thinkstock
07:10

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 12. 1. 2015 23:43
 

Právě se děje

Další zprávy