Průlom. Ukrajina a Rusko se snaží najít společnou řeč

Živě
Páteční události kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Vláda je nelegitimní, musí se taky stáhnout, vzkazují zástupci samozvané Doněcké lidové republiky.
Vláda je nelegitimní, musí se taky stáhnout, vzkazují zástupci samozvané Doněcké lidové republiky. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Ženeva - Poprvé po mnoha týdnech se zdá, že se Ukrajina a Rusko snaží najít společnou řeč. Nebo se tomu alespoň nebrání.

Rusko ve čtvrtek v Ženevě souhlasilo s odzbrojením proruských separatistů, Ukrajina dá amnestii protestujícím, kteří složí zbraně a opustí okupované budovy.

Ukrajinský úřadující prezident Oleksandr Turčynov a premiér Arsenij Jaceňuk dnes v televizním prohlášení slíbili decentralizaci moci a zvláštní postavení ruštiny v nové ústavě. Oznámila to agentura AFP s tím, že tyto přísliby nového prozápadního režimu v Kyjevě mají oslabit vření na ruskojazyčném východu země, který zachvátilo povstání proruských separatistů.

Cesta ke smíru je však ještě dlouhá; záleží na tom, zda obě strany budou to, co je na papíře, také dodržovat.

A z Doněcku už do Kyjeva zamířil vzkaz, že separatisté budovy opustí ve chvíli, kdy posty vyklidí "nelegitimní vláda" premiéra Arsenije Jaceňuka.

Dění kolem Ukrajiny jsme sledovali i v pátek v online reportáži.

Rusko-ukrajinský konflikt živě:

Živě
Aktualizovat reportáž
20:30

"K Rusku se nelze chovat jako k provinilé školačce, které ukazují papír, kde je třeba zaškrtnout, jak splnila domácí úkoly. To není možné," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury ITAR-TASS o prohlášeních, že USA budou pozorně sledovat, jak Rusko plní své závazky.

19:20

"V některých prohlášeních amerických představitelů znějí ultimativní tóny, pokoušejí se nám vyhrožovat novými sankcemi, což je naprosto nepřijatelné. Vzniká dojem, že ve Washingtonu řeč sankcí stále více nahrazuje normální diplomacii," citovala agentura ITAR-TASS ruské diplomaty.

"Smysl ženevské schůzky spočívá ve vyslání jasného signálu do Kyjeva, že situaci lze stabilizovat jedině zahájením plnohodnotného dialogu s regiony, a to hlavně s těmi, kde převládají ruskojazyční obyvatelé," zdůraznila ruská diplomacie.

18:40

Americký prezident Barack Obama ještě ve čtvrtek zapochyboval, zda Rusko, které podle něj zatím svůj vliv uplatňovalo "rozvratným způsobem", opravdu přispěje k obnově pořádku na Ukrajině. Dosavadní praxe prý v šéfovi Bílého domu vzbuzuje pochybnosti. Pokud k žádnému pokroku nedojde, budou proti Rusku použity nové sankce, pohrozil Obama na tiskové konferenci ve Washingtonu.

Ruská diplomacie dnes nad těmito výroky vyjádřila "rozčarování". Američané se prý jen snaží ospravedlnit počínání kyjevského režimu, který chce na jihu a východě Ukrajiny násilím potlačit protesty obyvatel rozhněvaných porušováním svých práv a který se pokouší svalovat odpovědnost za krizi na Rusko.

Foto: Aktuálně.cz
18:05

"Ukrajinská vláda je připravena provést ústavní reformu, která poskytne širší pravomoci regionům (...). Souhlasíme s udělením zvláštního postavení ruštině a zaručujeme ochranu tohoto jazyka," řekl Jaceňuk, doprovázený Turčynovem. "Chceme, aby na Ukrajině zavládla shoda (...). Naše vláda je vládou Doněcka, Lvova, Luhanska i Simferopolu. Jsme schopni zachovat ukrajinský stát," dodal.

17:17

Washington se podle ruského ministerstva zahraničí snaží ospravedlnit použití síly Kyjeva vůči rusky hovořící části ukrajinských obyvatel. Další vyhrožování sankcemi ze strany Američanů je podle Moskvy nepřijatelné.  

17:00

Ukrajinští aktivisté se zaměřili na kyjevskou pobočku ruské banky Sberbank. Tu prokuratura vyšetřuje kvůli podezření, že financovala ozbrojence na východě země.

Logo Sberbank
Logo Sberbank | Foto: Reuters
16:57

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nabízí proruským separatistům na východě země, kteří odmítají složit zbraně, uznání ruštiny jako jazyka s výjimečným postavením.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014)
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014) | Foto: Reuters
16:25

Hnutí odporu Julije Tymošenkové je připraveno bránit Ukrajinu se zbraní v ruce. Podle reportéra listu The Guardian Aleca Luhna to v Kyjevě oznámila sama bývalá premiérka a jedna z ústředních postav Oranžové revoluce. Ze strany evropského vyslance Elmara Broka se jí prý dostalo ujištění, že pokud Rusko nestáhne své vojáky od ukrajinské hranice, může EU už příští čtvrtek zpřísnit sankce.

Foto: Reuters
15:45

Ruština a ukrajinština si nejsou příliš vzdálené, ale Moskva a Kyjev jako by mluvily navzájem zcela nesrozumitelnými jazyky. Porovnejte dva diametrálně rozdílné názory na ukrajinskou krizi.

15:40

Separatisty ovládaná oblastní správa v Luhansku podmiňuje složení zbraní tím, že parlament a vláda v Kyjevě uspořádá referendum o budoucím správním uspořádání a o statusu ruštiny jako druhého státního jazyka. Do 9. května by měla být vyhlášena amnestie, která by se vztahovala jak na povstalce, tak na příslušníky zásahových jednotek Berkut věrných bývalému režimu.

Vojáci, kteří i s těžkou technikou zběhli k separatistům, v centru Slavjansku. (16. dubna 2014)
Vojáci, kteří i s těžkou technikou zběhli k separatistům, v centru Slavjansku. (16. dubna 2014) | Foto: Reuters
14:26

Na dvě desítky aktivistů, kteří se hlásí k Doněcké lidové republice, přebraly kontrolu nad městem Seversk, píše ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na svého zpravodaje. Podle něj nad správní budovou a policejní stanicí zavlály ruské vlajky.

14:02

"Čtyři roky měla Ukrajina prezidenta z Doněcku, který centralizoval moc. Znenadání Doněck podporuje decentralizaci," píše na Twitteru Kristi Raik z Finského institutu mezinárodních vztahů.

13:39

SBU oznámila, že po dobu velikonočních svátků pozastavuje "aktivní fázi protiteroristické operace" na východě Ukrajiny.

Pravoslavné Velikonoce se řídí starým juliánským kalendářem a slaví se většinou o týden později než Velikonoce katolické. Metodika určování jejich začátku je ale v obou církvích odlišná, a tak rozdíl v datech Velikonoc není stálý. Letos dokonce Velikonoce slaví obě velká křesťanská náboženství ve stejné době.

Podle ukrajinských pohraničníků se liberálnější velikonoční režim zavádí i na hraničních přechodech s Ruskem, které Kyjev ve čtvrtek zablokoval pro držitele ruských pasů starší 16 let.

13:21

Ukrajinská vláda vypracovala návrh zákona o amnestii. Ta se má vztahovat na ty, kteří dobrovolně odevzdají nezákonně získané zbraně a vyklidí okupované objekty.

Premiér Jaceňuk v parlamentu vyjádřil naději, že zákon bude v co nejkratší době schválen.

12:59

Na Ukrajinu stále proudí ruský zemní plyn, oznámil šéf státní společnosti Naftogaz Andrij Kobolev. "Ukrajina má momentálně v podzemních zásobnících na sedm miliard kubických metrů plynu," dodal.

Před pár dny přitom z Kyjeva zaznívala prohlášení, že s odběrem suroviny z Ruska končí. Důvodem je cena, kterou ruský Gazprom zvýšil na 485 dolarů za tisíc metrů kubických.

ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Reuters
12:16

"Naše postoje se nemění. Budovy neopustíme a trváme na požadavku, aby se 11. května konalo referendum (o federalizaci)," citovala agentura AP vůdce doněckých separatistů Denisa Pušilina.

11:43

Roztrhne se Ukrajina? Jedenáct českých reportérů, kteří jako novináři zažili Rusko a Ukrajinu na vlastní kůži, odpovídá v anketě Aktuálně.cz.

11:40

Tajná sužba SBU informovala, že ve vlaku vypraveném z krymského Simferopolu byla při celní prohlídce v ukrajinském Melitopolu nalezena zásilka munice.

Pohraničníci našli v jednom z vagónů několik stovek nábojů, střelný prach a roznětky. Munici se na Ukrajinu podle SBU pokoušeli propašovat dva ukrajinští průvodčí.

11:38

Na Ukrajině byl vydán zatykač na Alexandra Janukovyče, syna svrženého prezidenta. Muž, jehož jmění se odhaduje na půl miliardy dolarů, je od února stíhán za padělání dokumentů a podvody. Hrozí mu až pět let vězení.

Podle dostupných informací je vlastníkem řady bank, energetických firem a těžebních společností. Kromě Ukrajiny údajně podniká i ve Švýcarsku a Nizozemsku. Ke svému majetku podle ukrajinských vyšetřovatelů přišel zejména díky politickému vlivu svého otce.

Foto: Reuters
11:27

Komando ukrajinské tajné služby SBU vytlačilo v Kramatorsku z místního radiotelekomunikačního centra separatisty a obsadilo televizní vysílací věž.

Vzbouřenci se vysílacího zařízení zmocnili ve čtvrtek a zprovoznili dříve vypnutý příjem ruských televizních kanálů. Po zásahu SBU bylo ruské vysílání znovu vypnuto, oznámil list Ukrajinska pravda.

11:13

Zástupci samozvané Doněcké lidové republiky tvrdí, že jsou připraveni držet se dohody z Ženevy. Budovy ale vyklidí pouze v případě, že tak učiní i politici v Kyjevě.

"Oni také okupují budovy," reagovali prostřednictvím svého vůdce Denisa Pušilina. Naráželi tak na prozatímní vládu Arsenije Jaceňuka, která se moci chopila po sesazení prezidenta Viktora Janukovyče.

10:53

Demonstranti, kteří zůstávají na kyjevském náměstí Nezávislosti, odmítají odejít. Podle agentury AFP hodlají na Majdanu vytrvat až do voleb, které jsou naplánovány na 25. května.

10:26

Důstojník slovenské armády z tamního generálního štábu je podezřelý ze špionáže pro Rusko. Uvedla to slovenská televize Markíza.

Muž prý mohl přicházet do styku s tajnými informacemi EU nebo NATO. Ministerstvo obrany v Bratislavě zprávu nepopřelo, o podrobnostech ale odmítlo hovořit.

Vojenské tajné služby podle Markízy dotyčného sledovaly zhruba dva roky. Aktivitu údajně zvýšil poté, co vypukla krize na Ukrajině.

10:05

Ve Slavjansku, který je už týden pod kontrolou separatistů, rezignovala na funkci starostky Nelja Štepová. V minulých dnech se několikrát vyslovila pro zachování územní celistvosti země. Teď podle televize Espreso beze stopy zmizela.

10:00

Poměrně klidnou noc narušil ozbrojený incident nedaleko Kramatorsku na severu Doněcké oblasti. Ukrajinské jednotky se tam pokusily zlikvidovat kontrolní silniční post povstalců, aby zajistily průjezd vojenské techniky na nedaleký Slavjansk.

Z místa bojů se podle agentury Unian ozývaly výstřely a výbuchy granátů, nad Kramatorskem kroužily bojové vrtulníky. Střety si údajně vyžádaly jednu oběť.

Ukrajinská stíhačka přelétá nad letištěm v Kramatorsku.
Ukrajinská stíhačka přelétá nad letištěm v Kramatorsku. | Foto: Reuters
9:00

Ukrajinská vláda chce do letošního října provést reformu ústavy a decentralizovat státní správu. Stojí to v usnesení, které se objevilo na jejích webových stránkách.

Do veřejné diskuse o formách decentralizace chce zapojit orgány místních samospráv, společenské organizace a podnikatelské svazy. Koordinovat ústavní reformu má ministerstvo pro místní rozvoj.

8:16

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy je otázkou, zda Rusko svého vlivu, uplatňovaného doposud "rozvratným způsobem" na Ukrajině, využije k obnově pořádku v této zemi. Obama vyjádřil naději, že Rusko nynější dohodu o Ukrajině ze své strany splní.

Foto: Reuters
8:15

Tady jsou klíčové body ženevské dohody:

- žádné další násilí: všechny strany konfliktu se musí zdržet veškerých násilností, nelegálně vyzbrojené skupiny musí odevzdat své zbraně, radikálové musí vyklidit okupované budovy, úřady i veřejná prostranství,

 - klíčová role Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE): USA, Rusko i EU se shodly na tom, že OBSE ve zprostředkování smíru na Ukrajině podporují a že její misi poskytnou pozorovatele,

- změna ústavy: proces musí být transparentní a musí do něj být zapojena široká veřejnost; Rusko požaduje federalizaci Ukrajiny, což Kyjev odmítá, regionům chce ale udělit větší pravomoci,

- amnestie: protestující, kteří složí zbraně a opustí okupované budovy, nebudou stíháni, pokud se nedopustili vážných zločinů,

- ekonomická stabilita Ukrajiny je důležitá: účastníci konference se shodli na významu ekonomické a finanční rovnováhy této východoevropské země, o možnostech podpory chtějí jednat.

Foto: Reuters
8:10

Připomínáme, co se stalo ve čtvrtek: Ukrajinci, Rusové, Američané a země EU po setkání v Ženevě vyzvali, aby všechny nelegálně ozbrojené skupiny na Ukrajině složily zbraně.

Shodli se také na vyhlášení amnestie pro všechny účastníky protestních akcí s výjimkou těch, kteří mají na svědomí závažné trestné činy.

Čtvrteční dění najdete v online reportáži ZDE.

Foto: Reuters
8:00

Dobré ráno z pražské redakce, i dnes pro vás budeme sledovat aktuální dění na Ukrajině v online reportáži.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 19. 4. 2014 0:11
 

Právě se děje

Další zprávy