Živě: Řekové odmítli návrh věřitelů, Evropa řeší co dál

Živě
Nedělní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.
Odpůrci návrhu věřitelů slaví.
Odpůrci návrhu věřitelů slaví. | Foto: Reuters

Atény/Brusel – Atény za sebou mají den, kterému s napětím přihlížela celá Evropa.

V nedělním referendu Řekové jasnou většinou více než 61 procent hlasů odmítli návrh mezinárodních věřitelů, který měl vést k oddlužení země.

Premiér Alexis Tsipras kromě odhodlání co nejrychleji znovu zasednout k vyjednávacímu stolu vyjádřil také naději, že Evropská centrální banka (ECB) zvýší strop nouzového financování řeckých bank.

Představitelé ECB by se měli sejít už v pondělí. Na úterní večer pak předseda Evropské rady Donald Tusk svolal summit zemí eurozóny.

Pondělní vývoj kolem řecké krize sledujeme v online reportáži.

Řecká krize:

Živě
Aktualizovat reportáž
7:03

Jak bude Evropa reagovat na řecké "Ne"? O tom se bude teprve jednat. Předseda Evropské rady Donald Tusk se ráno chystá o situaci jednat s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, šéfem Evropské centrální banky Mariem Draghim a vedoucím ministrů financí zemí eurozóny, Nizozemcem Jeroenem Dijsselbloemem. Na úterní večer Tusk svolal mimořádný summit zemí eurozóny, kterému bude předcházet přípravné jednání ministrů financí zemí platících eurem.

Večer se pak německá kancléřka Angela Merkelová plánuje v Paříži sejít s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Foto: Reuters
7:00

Dobré ráno z pražské redakce. Vývoj kolem řecké krize pro vás budeme sledovat i během pondělí.

2:31

Pro tuto chvíli se s vámi loučíme z pražské redakce Aktuálně.cz. V online zpravodajství z Řecka pro vás budeme pokračovat už za několik málo hodin.

2:24

Proč bylo v Řecku referendum? Co přinese a jak se nás týká? Vše důležité o řecké krizi.

Podrobnosti si připomeňte v našem speciálu o řecké krizi: Den D je tu. Řecko rozhodne o sobě i o Evropě

Foto: Aktuálně.cz, Thinkstock, Reuters
2:20

Výsledná mapa hlasování...

2:18

Ideální výsledek nedělního referenda je podle dřívějšího vyjádření řecké vlády přesvědčivá většina pro Ne a řecké setrvání v eurozóně. Takový scénář je ale možný, jen když bude Evropská centrální banka extrémně vstřícná. Nebo by místní museli být ochotní přijímat i další souběžnou měnu. Podrobnosti najdete v textu Euro i po bankrotu? Nad Řeckem by se museli slitovat Němci.

Foto: ČTK
2:13

Jedinou jistotou v řecké krizi zůstává po nedělním referendu nejistota. V komentáři k výsledkům hlasování, ve kterém Řekové odmítli podmínky eurozóny, to napsal list The Wall Street Journal.

Podobný názor má i agentura Reuters, podle které se dnes Řecko probouzí do nejisté budoucnosti. Řecko se dostalo na nezmapované území a jeho šance na udržení si společné evropské měny jsou nejisté, uvedla agentura AP.

2:11

Ještě jeden snímek...

Foto: Reuters
2:10

Nadšení odpůrci návrhu věřitelů slaví v ulicích Atén - zachyceno očima fotografů agentury Reuters.

Foto: Reuters
1:59

Hlasy jsou sečteny:

Ne návrhu věřitelů: 61,31 procent

Ano: 38,69 procent

1:16

Oslavy v Aténách...

1:15

Sečteno je už téměř 98 procent hlasů. 61,32% říká "ne" návrhu věřitelských institucí. 38,68% je naopak pro jeho přijetí.

0:55

Analytik Deutsche Bank George Saravelos řekl britskému Guardianu, že řecká centrální banka nyní zjišťuje, kolik likvidity řecké banky nyní mají.

Vše pak bude záležet na připravenosti Evropské centrální banky poskytnout likviditu řeckým bankám.

Bude podle něj nutno rychlé rozhodnutí, zda se vrátit na cestu jednání nebo směřovat k odchodu Řecka z eurozóny.

Foto: Reuters
0:35

Vůdkyně opozičních socialistů Fofi Gennimataová uznala výsledky referenda. "Respektujeme verdikt lidu. Lid chce, abychom zůstali v Evropě a chce dohodu. Země musí vyjít ven ze slepé uličky, kde se ocitla vinou vlády," prohlásila politička.

"PASOK (Panhelénské socialistické hnutí) vedl svou bitvu za 'ano' v zájmu řeckého lidu. Je na čase, aby předseda vlády uvedl do praxe svůj slib dohody do 48 hodin k obnovení stability v zemi. Čas se odpočítává, Řecko nesnese další zdržení," dodala.

0:30

Příslušníci politické opozice v pátek večer netajili rozčarování nad výraznou porážkou tábora 'ano', tedy příznivců dohody s věřiteli, a vyzvali Tsiprase, aby se do 48 hodin dohodl s mezinárodními věřiteli na nových podmínkách, jak slíbil, že po vítězství učiní.

0:15

Při 90 procentech sečtených lístků vypadalo rozložení hlasů takto...

0:14

"Jsme připraveni pokračovat v jednání s věrohodným plánem. Zátěž musí jít z hospodářsky slabých na hospodářsky silné. Tentokrát bude na stole i téma řeckého dluhu," pokračoval Tsipras.

Řecký premiér také vyjádřil přesvědčení, že Evropská centrální banka (ECB) si plně uvědomuje "humanitární rozměr", který dostala řecká krize. Nepřímo tak naznačil přání, aby ECB zvýšila objem nouzového financování z programu ELA. Bez něj se řecké banky neobejdou. Řecká centrální banka dnes večer uvedla, že chce žádost podat ještě dnes.

Alexis Tsipras v dnešním televizním projevu.
Alexis Tsipras v dnešním televizním projevu. | Foto: Reuters
0:13

Řecký premiér Alexis Tsipras po vítězném "Ne" podmínkám eurozóny k dohodě o finanční pomoci Řecku hodlá zahájit další vyjednávání s věřitelskými institucemi, které už ale bude zahrnovat i odpis řeckých dluhů. Partneři Řecka tuto podmínku dosud odmítali a požadovali, aby Atény nejprve provedly strukturální reoformy své ekonomiky.

"Jsem si plně vědom toho, že mandát, který mi dáváte, není žádným příkazem pro roztržku s Evropou. Tohoto úkolu se zhostím bez odkladu. Lid reagoval na správnou otázku. Neodpověděl, zda zůstat "uvnitř či vně eurozóny," řekl Tsipras.

0:12

Šéf euroskupiny - tedy ministrů financí eurozóny -  Jeroen Dijsselbloem označil výsledek řeckého referenda za "politováníhodný".pro Řecko.

0:10

Sečteno je 95 procent hlasů:

Ano návrhu: 38,68%

Ne návrhu: 61,32%

 

0:06

Podle britského deníku Guardian se před bankomaty v Aténách začínají po půlnoci opět vytvářet fronty, jak si lidé snaží vybrat povolený příděl 60 euro na den. Lidé se podle deníku obávají, že bankomaty mohou v pondělí "vyschnout úplně".

CO SE DĚLO V NEDĚLI:

23:59

Podle předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze výsledek řeckého referenda dostal Řecko do horší vyjednávací pozice, než ve které bylo před tím.

Podle něj není pravdivé tvrzení řeckého premiéra, že odmítnutí dosavadních podmínek věřitelů znamená vyjednání podmínek lepších. Rozhodnutí Řeků je nutno respektovat, ale řecká vláda nyní musí přesvědčit svých 18 partnerů v eurozóně, že nová dohoda je vůbec možná.

Foto: Aktuálně.cz
23:50

Předseda Evropské komise Juncker chce o důsledcích řeckého referenda po konzultacích s evropskými představiteli promluvit k evropskému parlamentu v úterý.

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters
23:45

V aténských ulicích...

23:39

"Řekové se rozhodli pro horší a těžší variantu. Nejen pro Řecko, ale pro celou Evropu. Chápu odhodlání prezidenta Hollanda a kancléřky Merkelové, ale myslím si, že je téměř nemožné držet Řeky v eurozóně proti jejich vůli," reagoval na řecké referendum český premiér Bohuslav Sobotka.

Foto: ČTK
23:36

V Aténách je po půlnoci, ale oslavy zastánců odmítnutí věřitelských podmínek splácení řeckých dluhů pokračují a dlouho pokračovat asi budou.

23:32

Bývalý český ministr financí a místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek soudí, že byl patrně zahájen odchod Řecka z eurozóny.

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek | Foto: DVTV
23:32

Předseda Evropské rady Donald Tusk svolal na úterní večer summit zemí eurozóny.

Reaguje tak na výsledky dnešního referenda v Řecku, kde voliči velkou většinou hlasů odmítli podmínky mezinárodních věřitelů k poskytnutí další finanční pomoci. Evropská komise oznámila, že výsledky referenda uznává.

23:30

Sečteno je téměř 92 procent hlasů a výsledek je stále stejný. Přes 61 procent lidí nechce přijmout  návrh věřitelů.

22:53

Navzdory řeckému ne podmínkám věřitelů doufá Bělobrádek v to, že zvítězí zdravý rozum. Podle Babiše Řecko v eurozóně nikdy nemělo být.

22:47

"Řecké NE by mělo zastavit sérii ekonomicky neefektivních a nesmyslných půjček ze strany věřitelů," uvedla v reakci na řecké referendum česká ODS.

"Evropské státy ve snaze zachovat politické dogma stále užší politické integrace nenávratně ztratily 240 miliard eur. Tato praxe musí dneškem skončit,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. ůŘecká krize by pro Českou republiku měla být varováním před socialisticky neodpovědnou ekonomickou politikou, ale i před ideologicky motivovaným přistoupením k měnové unii, která pro nás v současně podobě nepřináší žádné výhody," doplnil.

Foto: Bára Sobotková
22:45

Tsipras také oznámil, že požádá řeckého prezidenta, aby na pondělní ráno svolal svolal schůzku lídrů politických stran.

 

22:45

Řekové podle Tsiprase nerozhodovali o tom, zda chtějí nebo nechtějí zůstat v Evropě. Na stole teď podle něj bude vyjednávání o dluhu.

22:42

"Jsme připraveni pokračovat ve vyjednávání s plánem reforem,“ uvedl řecký premiér Tsipras.

K vyjednávacímu stolu podle něj Řecko vyrazí už zítra. Cílem Atén přitom bude obnovení bankovního systému, uvedla s odkazem na Tsiprase agentura Reuters.

Alexis Tsipras před volební místností v Aténách.
Alexis Tsipras před volební místností v Aténách. | Foto: Reuters
22:38

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande se shodli, že summit eurozóny o výsledcích řeckého referenda by se měl konat v úterý.

Řekl to mluvčí německé vlády. Oba politici se také shodli, že výsledky referenda je nutno respektovat.

22:35

"Řecké odmítnutí reforem nemůže znamenat, že peníze dostanou snáze,“ tweetuje slovenský ministr financí Peter Kažimír.

22:27

Ministři financí eurozóny se během následujícího týdne setkají, aby probrali výsledky řeckého referenda. Informovala o tom agentura Reuters. Ke schůzce by nicméně nemělo dojít hned v pondělí.

22:20

Sečteny jsou více než čtyři pětiny hlasů. Tábor odpůrců návrhu věřitelů zatím vítězí s téměř 62 procenty.

22:18

Ekonomický komentátor britského listu The Guardian Larry Elliot soudí, že věřitelé by měli respektovat výsledek řeckého referenda a dát Řecku něco, aby mohlo překonat krizi.

"Věřitelé budou v pokušení nechat Řeky chvíli se smažit a zjistit, zda několik týdnů ekonomiky bez hotovosti dokáže to, co referendum nedokázalo: změnit režim. Tsipras bude pod tlakem, aby rezignoval a vypsal nové volby, pokud se ekonomické zprávy budou zhoršovat, a to by mohlo skončit zvolením vlády, která se více přizpůsobí zbytku Evropy."

Věřitelé by měli respektovat výsledek referenda, uvědomit si, že musejí Řecku něco dát, aby zabránili eskalaci krize mimo veškerou kontrolu a měli by si uvědomit, že snížení dluhu musí být výslovnou součástí finančního balíčku, který pomůže nejslabšímu členovi eurozóny překonat nekolik příštích let. Zjednodušeně: měli by zkusit méně biče a více cukroví."

22:16

Místopředseda poslaneckého klubu Merkelových křesťanských demokratů Ralph Brinkhaus v televizi ZDF upozornil, že nevidí možnost poskytnutí dalšího balíčku finanční pomoci Řecku.

"Pro nás vždy platilo pravidlo, že pomoc se dává výměnou za reformy," upozornil s tím, že "objektivně" nepůjde dál Řekům pomáhat, když v reformách nebudou pokračovat.

22:14

Francouzský nedělník Le Journal du Dimanche (JDD) s odvoláním na jeho nejbližší okolí dnes uvedl, že Hollande chce nezávisle na výsledku referenda i nadále naléhat na to, aby Řecko setrvalo v eurozóně.

22:14

Lídr řecké Nové demokracie a bývalý premiér Antonis Samaras oznámil rezignaci na vedoucí post ve straně.

22:02

Záběry z Atén...

22:00

"Ne pěti rokům pokrytectví, ne dalším škrtům, ano skutečnému vyjednávání," řekl také Varufakis.

22:00

Budeme vůči Komisi pozitivní a pokusíme se uzavřít tuto ránu, která je také evropskou ranou, uvedl řecký ministr financí Janis Varufakis.

21:55

"S tímto výsledkem dostal premiér (Alexis Tsipras) jasný mandát od řeckého lidu," reagoval na první výsledky mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Podle něj tento mandát znamená, že řecká vláda má bránit svůj postoj vůči mezinárodním věřitelům a také svůj návrh, který věřitelům předložila. "Opravdové vyjednávání musí začít dnes v noci," dodal Sakellaridis.

 

21:46

Dvě třetiny hlasů jsou sečteny a výsledky jsou stále stabilní. S více než 61 procenty stále přesvědčivě vede tábor odpůrců návrhu věřitelských institucí, pro návrh je necelých 39 procent hlasů.

21:44

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel prohlásil, že řecký premiér Alexis Tsipras strhl poslední most ke kompromisu.

21:42

Podle liberální frakce v Evropském parlamentu je nyní "na řeckém premiéru Tsiprasovi, aby dokázal, že skutečně chce zůstat v eurozóně". Podle předsedy frakce Guye Verhofstadta Tsipras "musí navrhnout věrohodný program reforem a splátek. Pokud to udělá, měli by mu evropští představitelé dát novou šanci". Podle Verhofstadta "Tsipras vyhrál referendum doma, ale ztratil důvěryhodnost ve zbytku Evropy".

21:41

Promluvil řecký ministr financí Janis Varufakis. S tímto odvážným ne zítra vybídneme naše partnery, abychom našli společnou řeč, uvedl.

Foto: Reuters
21:28

"Řekové, kterých si ohromně vážím, padli za oběť populistickému politickému vedení,“ komentuje situaci polská premiérka Ewa Kopaczová.

Foto: Reuters
21:01

Vůdkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Pen dnešní řecké NE vřele uvítala. Na svém twitterovém účtu napsala: "Pěkná a velká lekce demokracie, toto řecké NE. Národy jsou zpátky!".

Foto: Reuters
21:00

Záběr z večerních Atén...

20:52

Belgický ministr financí je jedním z prvních ministrů eurozóny, který reagoval na zřejmé vítězství NE v řeckém referendu. Podle Johana Van Overtveldta takový výsledek celou věc zkomplikuje, napsala agentura AP.

Van Overtveldt ale řekl televizi VRT, že dveře k jednání s řeckou vládou zůstávají otevřené. Podle něj by rozhovory měly začít "doslova během hodin". Euroskupina podle něj může opět jednat o opatřeních, které "pomohou řecké ekonomice a dají Řekům perspektivu pro budoucnost".

20:50

Polovina hlasů je sečtena. S 61 procenty stále přesvědčivě vede tábor odpůrců návrhu věřitelských institucí, pro návrh je necelých 39 procent hlasů.

20:43

Ministři financí zemí eurozóny nemají v plánu svolat na pondělí mimořádnou schůzku k Řecku. Řekl to dnes zdroj agentury Reuters v Bruselu. Podle něj není o čem jednat, protože ministři nevědí, jaký postoj řecká vláda po referendu zaujme. Řekové se v referendu zřejmě vyslovili proti dohodě s mezinárodními věřiteli, k nimž patří i ostatní země eurozóny.

"Rozhodně ně. Oni (ministři) by nevěděli, o čem mají jednat," řekl zdroj. Odpovídal na otázku, zda je na pondělí plánována schůzka euroskupiny.

Evropská komise se k průběžným výsledkům referenda zatím nevyjádřila. K hlavním věřitelům Řecka patří i Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka.

Foto: Reuters
20:42

Centrum řecké metropole Atén zaplavily večer tisíce lidí, kteří v dnešním referendu odmítli dohodu se zahraničními věřiteli, tedy i s eurozónou. Pro NE hlasovalo podle zatím nejnovějších zveřejněných výsledků přes 61 procent voličů.

Jásající davy začaly zaplňovat tradiční shromaždiště demonstrací - náměstí Syntagma pod budovou řeckého parlamentu. Tam v koncertní atmosféře demonstrovali odpůrci dohody s věřiteli i v pátek večer, kdy se jich sešlo kolem 30 000.

I dnes přitom bylo na záběrech televizních kamer vidět, jak lidé mávají nad hlavami řeckými vlajkami.

20:36

Ideální výsledek dnešního referenda podle řecké vlády je přesvědčivá většina pro Ne a řecké setrvání v eurozóně. Takový scénář je ale možný, jen když bude Evropská centrální banka extrémně vstřícná. Nebo by místní museli být ochotní přijímat i další souběžnou měnu. Podrobnosti najdete v textu Euro i po bankrotu? Nad Řeckem by se museli slitovat Němci.

Foto: ČTK
20:33

Shrnuli jsme pro vás odpovědi na nejdůležitější otázky, které se týkají plebiscitu i řecké krize jako takové.

Více zde: Otázky a odpovědi k řecké krizi a referendu

Foto: Aktuálně.cz, Thinkstock, Reuters
20:32

Známá už je volba více než 40 procent Řeků, kteří došli k hlasovacím urnám. Výsledek je stále stejný, zatím s 61 procenty vítězí odpůrci návrhu.

20:19

Stále více je slyšet názory, že opoziční vůdce a bývalý premiér Antonis Samaras by měl rezignovat na funkci lídra strany Nové demokracie – pokud v referendu s přehledem vyhrají odpůrci dohody s věřiteli, jak zatím naznačuje průběžné sčítání hlasů. Uvedl to server The Guardian. Sečteno ale zatím není ani 40 procent hlasů.

Foto: Reuters
20:14

Odpůrci návrhu už oslavují, podle průběžného sčítání hlasů mají jasný náskok.

20:11

Sečteno 35 procent: Ne návrhu má 61 procent, pro návrh hlasovalo 39 procent voličů.

19:53

V Aténách je vcelku klid...

19:52

Sečtena je čtvrtina hlasů, čísla zůstávají v podstatě neměnná. Ne má stále přes 60 procent, ano necelých 40 procent.

19:42

Více než pětina hlasů je šečtena. Stále vedou odpůrci návrhu věřitelů - mají přes 60 procent hlasů. Na příznivce návrhu tak zbývá necelých 40 procent.

19:40

Řecko dosáhne dohody s věřiteli do 20. července, do kdy musí splatit Evropské centrální bance dluh 3,5 miliardy eur, řekl státní ministr a hlavní poradce řeckého premiéra Nikos Pappas.

19:37

Výsledky v jednotllivých krajích můžete sledovat online.

 

19:28

Čekání na výsledek...

19:23

Sečteno je přes 12 procent hlasů. Ne získává přes 60 procent, ano pak necelých 40 procent.

 

19:15

Sečteno je necelých osm procent hlasů. Ano má zatím 40,2 %, ne pak vede s 59,8%.

19:11

O zavedení paralelní měny se v Řecku nejedná, uvedl vyjednávač řecké vlády.

19:07

Pracovní skupina při euroskupině - neboli ministrech financí eurozóny - by se měla v pondělí setkat, ať už je výsledek referenda jakýkoliv.

19:03

Řecký ministr financí Janis Varufakis by měl podle informací agentury Reuters ještě dnes jednat s předními řeckými bankéři.

19:00

Mluvčí řecké vlády uvedl, že tamní banky mají v úmyslu Evropskou centrální banku (ECB) požádat o navýšení stropu nouzového financování ELA. Informovala o tom agentura Reuters.

18:49

Podle agentury GPO pro televizi Mega se proti dohodě vyslovilo 51,5 procenta voličů, zatímco 48,5 procenta hlasovalo 'ano', tedy pro dohodu s věřiteli. Podle agentury Metron Analysis pro televizi Ant1 je tábor odpůrců dohody silnější a má 52 procent voličů, zatímco pro dohodu jich bylo 48 procent.

Další dvě agentury přiznávají větší rozpětí v možném výsledku. Institut MRB pro televizi Skai uvádí, že proti dohodě s věřiteli, tedy 'ne', hlasovalo 49 až 54 procent lidí, pro možnost 'ano' pak 46 až 51 procent. Ústav Marc pro televizi Alpha píše o 49,5 procenta až 54,5 procenta mezi odpůrci a 45,5 procenta až 50,5 procenta mezi zastánci dohody.

18:45

Podle odhadů z průzkumů provedených mezi řeckými voliči během dnešního referenda se těsná většina hlasujících vyslovila proti dohodě s mezinárodními věřiteli. Podle řeckých médií se na tom shodují všechny agentury, které průzkum provedly.

Jde o výsledky průzkumů provedených během dne telefonicky mezi voliči, nikoliv o takzvané "exit polls", což jsou první odhady na základě dotazů při odchodu voličů z volebních místností.

18:40

Hlavní řecký vyjednavač Euclid Tsakalotos naznačil, že v případě vítezství příznivců Ne se řecko vrátí k vyjednávání se dvěma novými argumenty: novým mandátem a před několika dny zveřejněnou zprávou Mezinárodního měnového fondu (MMF) hovořící o neudržitelnosti řeckého dluhu.

18:37

Podle odhadů k referendu dorazilo na 65 procent lidí.

18:24

K jednání o řecké krizi se v pondělí večer sejdou francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová.

Francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová.
Francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
18:17

Průběh vlastního hlasování byl poměrně klidný, zájem voličů byl však podle odhadů o něco slabší než při lednových volbách, kdy k volebním urnám dorazily dvě třetiny oprávněných voličů.

18:11

Tři průzkumy zveřejněné po skončení referenda ukazují, že zřejmě zvítězili stoupenci NE návrhům mezinárodních věřitelů, uvádí agentura AP.

18:07

Podle zpráv na Twitteru poslední průzkumy dávají větší šanci odpůrcům návrhu věřitelů. Odhady ale mluví pouze o několikaprocentním náskoku.

18:00

Volební místnosti se uzavírají.

17:56

Volební místnosti se za pár minut uzavřou. Řecký list Kathimerini odhaduje, že volební účast může být podobná jako ta při lednových volbách, tedy přes 60 procent.

17:53

Pokud vyhraje NE, řecký premiér Alexis Tsipras zřejmě ihned odletí do Bruselu, aby s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem jednal o dohodě o snížení řeckého dluhu. Tvrdí to alespoň nejmenovaný ministr SYRIZY.

Řeckého premiéra Tsiprase vítá předseda Evropské komise Juncker, 22. června 2015
Řeckého premiéra Tsiprase vítá předseda Evropské komise Juncker, 22. června 2015 | Foto: Reuters
17:23

Hlasování na ostrově Evia. Možnosti jsou dvě - volte ne, nebo ne - tweetuje novinář Daniel Howden.

17:20

Spekuluje se, že v případě řeckého 'ne' věřitelé nebudou mít náladu Řekům ustupovat o nic více než v minulosti.

V této souvislosti se podle řeckého listu Ta Nea hovoří o takzvaném "Gremainu", kdy Řecko setrvá v eurozóně, ale jeho zdroje zcela vyschnou, protože věřitelé už Aténám nic nepošlou.

16:40

Bezprostředně po vyhlášení výsledků referenda, v němž občané Řecka hlasují o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize, spolu budou telefonicky hovořit francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová. Do jednání se mají zapojit i další evropští lídři, napsal dnes francouzský nedělní Le Journal du dimanche (JDD). Některá další média však uvádějí, že se jejich oficiální vyjádření k Řecku dá očekávat spíše až v pondělí, po sečtení všech odevzdaných hlasů.

S odvoláním na nejmenované zdroje list JDD uvedl, že Hollande podle svého nejbližšího okolí poznamenal, že bude dál naléhat, aby Řecko setrvalo v eurozóně, ať již hlasování dopadne jakkoli. S Merkelovou má jednat o tom, jak pokračovat v řešení řecké krize poté, co se voliči vyjádří.

Francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová.
Francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
15:40

Pokud se jakýmkoli způsobem podaří vyřešit řeckou krizi, ať už záchranou Řecka, nebo jeho odchodem se skupiny zemí platících eurem, může to zlepšit pohled Čechů na eurozónu. Vyplynulo to z vyjádření státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize.

"Ukáže to, že systém je nastaven dobře, že jedna nemocná země nenakazí všechny ostatní," řekl Prouza. Eurozóna je podle něho silnější než v minulosti, kdy ekonomické problémy jižních států dopadly i na další země.

Většina Čechů podle průzkumů dlouhodobě odmítá přijmout euro. Prouza soudí, že za tímto postojem nejsou fakta, ale záporné emoce, jež lze měnit jen obtížně. "Eurozóna funguje, je silná, je to výrazně lepší aranžmá než mít 19 jednotlivých měn místo jedné," zdůraznil Prouza.

14:50

Pokud řečtí voliči v dnešním referendu odmítnou požadavky mezinárodních věřitelů a nakonec budou nuceni odejít z eurozóny, případná nová drachma nebo jakákoli dočasná platební jednotka by zpočátku výrazně oslabila. Shodují se na tom analytici, které oslovila agentura Reuters. Někteří z nich upozorňují, že hodnota nové měny by mohla spadnout až na pětinu současné hodnoty eura.

V případě takzvaného Grexitu, tedy odchodu Řecka z eurozóny, by Evropská centrální banka (ECB) měla Řekům zastavit přísun nových eur. Zásoby tvrdé měny, jimiž Atény disponují, zřejmě nebudou stačit na to, aby mohla vláda pokrýt všechny své závazky. To by vládu patrně donutilo začít vydávat dlužní úpisy, jimiž by platila státním zaměstnancům a které by použila i k výplatě důchodů.

Kupní síla dlužních úpisů, ať již na ulici nebo v zahraničí, by pak byla přímým měřítkem hodnoty nové měny

12:47

Řecký ministr financí Janis Varufakis potvrdil, že když Řekové v referendu řeknou Ano, odstoupí ze své funkce. Reportérovi německého Bildu ale zároveň řekl, že Ano většinu nezíská.

Foto: Reuters
12:31

A v Řecku už jsou evidentně lidé, kteří se na Grexit připravují. Tento taxikář začal přijímat drachmy.

12:27

Řecká vláda chce vítězství Ne a zároveň zůstat v eurozóně. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz ale dnes německému rozhlasu řekl, že to není možné, že případné odmítnutí věřitelských návrhů na pokračování záchranného programu bude v důsledku znamenat vystoupení Řecka z eurozóny.

12:24

Evropská centrální banka je připravena učinit dodatečná opatření, pokud to bude nezbytné, řekl to dnes ráno agentuře Reuters člen rady banky Benoît Cœuré. "V následující situaci velké nejistoty v Evropě a ve světě si je ECB jistá, že když bude potřeba, abychom udělali víc, uděláme víc. Najdeme potřebné nástroje. Naše vůle jednat v tomto případě by měla být nezpochybnitelná," uzavřel Cœuré.

12:09

Řecký ministr financí Janis Varufakis hlasoval i o své budoucnosti. Pokud by Řekové většinou zvolili Ano pro záchranný program od věřitelů, rezignoval by.

Foto: Reuters
11:26

Hlasoval už i ministr financí Janis Varufakis. Řekové podle něj mají šanci ukázat, že demokracie a euro mohou fungovat současně.

10:52

Řecko není firma, i když by to pro zacházení s ním bylo daleko jednodušší. Je to stát, který v sobě obsahuje kromě ekonomiky mnoho dalších oblastí, u nichž nevystačíme s pouhým účetně-ekonomickým má dáti dal. Píše ve svém blogu scénárista a dramaturg Jan Štern a vysvětluje tím, proč podle něj není dobrým řešením bankrot země. Věřitelé by podle něj měly část dluhu odepsat, jak to po nich chce řecká vláda.

Foto: Aktuálně.cz
10:39

Jak svou volbu zdůvodňují "obyčejní" Řekové?

"Hlasovala jsem 'ne', nikoli 'ano', což je volba, na které trvají naši evropští partneři. Jsem už téměř čtyři roky bez práce a říkala jsem si, že musím být trpělivá... Už mám ale dost nouze a nezaměstnanosti," řekla agentuře Reuters třiačtyřicetiletá volička z Atén.

"Jsem nucen hlasovat 'ano', protože chci zůstat v eurozóně a v Evropské unii. Nedokážu si představit, že by bylo Řecko mimo Evropu a nemyslím si, že když řekneme 'ne', tak v Evropě můžeme zůstat. To nemohu riskovat," zdůvodnil svou volbu osmačtyřicetiletý Dimitris Danikoglu, který pracuje v rodinném klenotnictví.

Foto: Reuters
10:14

Ne s úsměvem. Řecký premiér se volbou netajil. Odmítnutí věřitelských návrhů chce i od řeckého lidu. "Můžete ignorovat vůli jedné vlády, ale ne vůli celého národa. Jsem si jistý, že otevřeme novou cestu pro všechny evropské národy," dodal Tsipras ke své volbě.

Foto: Reuters
10:04

Že řecký prezident hlasoval pro Ano, tedy proti řecké vládě, není překvapení. Jde o pravicového politika, jehož domácí stranou je opoziční Nová demokracie. Kdyby stejně jako on hlasovala většina Řeků, znamenalo by to zemětřesení ve vládě Alexise Tsiprase.

Sám premiér zatím jen naznačil, že by mohl v případě neúspěchu rezignovat. Řecký ministr financí Janis Varufakis to řekl jasně, když vyhraje volba Ano, odstoupí. To by znamenalo minimálně to, že Řecko by mělo lepší pozici v klíčové euroskopině, kde se scházejí ministři financí eurozóny. Varufakis naposledy včera výrazně naštval své vyjednávací partnery, když věřitelské instituce přirovnal k teroristům.

Foto: Reuters
09:49

Pro Ano, tedy pro přijetí podmínek mezinárodních věřitelů a pokračování záchranného programu pro Řecko, už hlasovalo několik prominentních řeckých politiků. Například tři bývalí premiéři Kostas Karamanlis, George Papandreu a Antonis Samaras, který je současným vůdcem řecké opozice a předsedou konzervativní strany Nová demokracie.

Pro Ano hlasoval také řecký prezident Prokopis Pavlopulos (na obrázku vedle premiéra Tsiprase). "Nezávisle na výsledku musíme následující těžkou cestu zvládnout společně," apeloval na řecký lid.

Nový řecký prezident Prokopis Pavlopulos a řecký premiér Alexis Tsipras.
Nový řecký prezident Prokopis Pavlopulos a řecký premiér Alexis Tsipras. | Foto: Reuters
09:21

V této škole říká své Ne premiér Alexis Tsipras.

08:59

V Řecku je i přes start fatálního hlasování po ránu klid. Hlasovací místnosti jsou už tři hodiny otevřené. Reportéři nabírají první ohlasy. Tato žena řekla BBC, že hlasovala pro svou zemi. A také to, že se nedá žít s důchodem ve výši 600 euro.

08:03

Podle průzkumů lze očekávat velmi těsné referendum. Agentura Bloomberg se ptala více jak tisícovky Řeků, došla k nerozhodnému výsledku: 43 % pro Ne, 42,5 % pro Ano. Pro setrvání v eurozóně jsou čtyři Řekové z pěti (81 %).

07:55

Řecká vláda si od referenda slibuje, že získá silný mandát pro další jednání s věřiteli. To bude samozřejmě platit, jen pokud většina Řeků řekne Ne nabízenému záchrannému programu. Vláda Alexise Tsiprase znovu požaduje po věřitelích odpuštění části dluhu, který tvoří gigantických 177 procent řeckého HDP (Česko je pod 60 procenty). Věřitelé ale chtějí zpět všechny své peníze a po Řecích požadují další úsporná opatření. Ministr financí Janis Varufakis zároveň zdůrazňuje, že Ne v referendu neznamená Ne pro euro. Řekové chtějí zůstat v eurozóně.

Alexis Tsipras v Evropském parlamentu.
Alexis Tsipras v Evropském parlamentu. | Foto: Reuters
07:28

Když v říjnu 2009 socialisté s převahou vyhráli parlamentní volby v Řecku, slíbili voličům štědřejší státní výdaje. Právě tento moment je zpětně považován za počátek řecké krize. Připomeňte si, jak zadlužená země dospěla až k referendu, v němž rozhoduje o osudu dohody s věřiteli.

06:48

Polské ministerstvo financí je spolu s centrální bankou připraveno intervenovat na devizovém trhu v případě, že výsledek řeckého referenda povede k nadměrnému oslabení polského zlotého. "Máme rozsáhlé devizové rezervy, a to jak na straně vlády, tak na straně centrální banky. Pokud by tedy zlotý nadměrně oslabil, jsme já i guvernér (centrální banky Marek) Belka v případě potřeby připraveni intervenovat," řekl agentuře PAP polský ministr financí Mateusz Szczurek.

Připomeňme, že Česká národní banka naopak stále drží závazek, že kurz koruny nesmí posílit pod 27 CZK/EUR. Případné oslabování koruny by ČNB naopak nevadilo. Koruna v pátek posilovala až pod 27,10 a byla tak k euru nejsilnější od listopadu 2013, kdy ČNB zahájila intervence.

Foto: Thinkstock
06:33

Vláda premiéra Alexise Tsiprase lidem doporučila, aby návrh zahrnující tvrdá úsporná opatření odmítli, opozice naopak obyvatele vyzývá, aby jej přijali. Průzkumy veřejného mínění před referendem naznačovaly, že počet voličů, kteří se chystají návrhy věřitelů podpořit, je prakticky vyrovnaný s počtem těch, kteří je chtějí odmítnout.

6:04

Referendum bedlivě sledují finančníci v celé Evropě. V britské bance Barclays se v neděli sejdou v 18 hodin, uvedl mluvčí. Krom toho mají na celý víkend naplánovány telekonference a rozhovory s klienty, píše německý Die Welt. Chystají se i francouzští experti z Exane BNP Paribas: po referendu ve 20.15 budou mít telekonferenci. Analytici z Hargeaves Lansdown v Londýně mají v neděli večer zůstat doma, v pondělí ale musí přijít do kanceláří už brzy ráno.

Foto: barclays.com
6:04

A o čem vlastně Řekové hlasují?

Otázka, na kterou odpovídají, je dost komplikovaná. Celý text zní: "Měl by být přijat návrh dohody předložený 25. června Euroskupině Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, sestávající ze dvou částí tvořících celý návrh? První dokument nese název "Reforms for the completion of the current programme and beyond" (Reformy nutné pro dokončení nynějšího programu a pro další období) a druhý "Preliminary debt sustainability analysis" (Předběžná analýza dluhové udržitelnosti)."

6:04

Prognózy, co bude po referendu, zatím nejsou příliš optimistické. S temnou předpovědí ohledně Řecka přišel v sobotu například institut Economist Intelligence Unit (EIU). Zemi podle něj po referendu ovládne nestabilita, vzroste politický extremismus.

V referendu předpovídá vítězství odpůrců návrhu věřitelů. Poté se podle něj ještě zvýší sociální napětí a politická propast mezi obyvateli Řecka.

6:03

Shrnuli jsme pro vás odpovědi na nejdůležitější otázky, které se týkají plebiscitu i řecké krize jako takové.

Více zde: Otázky a odpovědi k řecké krizi a referendu

Foto: ČTK
6:02

Aktuálně.cz dění kolem Řecka podrobně sledovalo i v sobotu. Připomeňte si to hlavní, co klíčovému referendu předcházelo. Více ČTĚTE ZDE.

Sympatizanti Řecka na Trafalgarském náměstí v Londýně.
Sympatizanti Řecka na Trafalgarském náměstí v Londýně. | Foto: Reuters
6:01

Volební místnosti se otevřely v 7 hodin řeckého času, zavřou v 19 hodin (volí se tedy od 6 do 18 hodin SELČ). První spolehlivé výsledky by mohly být k dispozici zhruba dvě hodiny po uzavření volebních místností.

V posledních průzkumech byly oba tábory vyrovnané.

K referendu musí přijít nejméně 40 procent oprávněných voličů. Těch je v zemi celkem 9,8 milionu.

Volební lístek. Referendum v Řecku, 5. 7. 2015.
Volební lístek. Referendum v Řecku, 5. 7. 2015. | Foto: Reuters
6:00

Po celém Řecku se otevírají volební místnosti. Referendum o návrhu mezinárodních věřitelů právě začalo.

6:00

Dobré ráno. Z pražské redakce Aktuálně.cz pro vás opět sledujeme vývoj v Řecku. Dnešek nabídne mimořádné drama.

Zahraničí Ekonomika ČTK Zahraničí, Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2015 7:01
 

Právě se děje

Další zprávy