Živě: Do Bavorska dorazilo přes deset tisíc uprchlíků

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě a v České republice sledujeme v online reportáži.
Skupina běženců dorazila se západem slunce do maďarské pohraniční vesnice Rözske.
Skupina běženců dorazila se západem slunce do maďarské pohraniční vesnice Rözske. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín/Praha O azyl v České republice zatím požádalo asi 60 Syřanů. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec při návštěvě přijímacího zařízení pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna. Podle Chovance zájem o azyl jasně ukazuje, že Česká republika je pouze tranzitní zemí na cestě uprchlíků dál na západ, tedy zejména do Německa.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme v neděli sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
23:24

Vůdkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová  kritizovala Německo. Tím, že jim otevřelo své brány, prý sleduje jeden cíl: snížit platy a najmout si "otroky". "Německo si pravděpodobně myslí, že jeho populace vymírá, chce snížit mzdy a pokračuje v najímání otroků prostřednictvím masové imigrace," řekla Le Penová na shromáždění se svými příznivci v Marseille. Podle Le Penové chce Berlín vnutit svou imigrační politiků celé EU. "Německo nechce jen ovládnout naši ekonomiku, chce nás rovněž donutit, abychom přijali stovky tisíc žadatelů o azyl," uvedla s tím, že Francie nemá prostředky a ani netouží otevřít své brány "světové mizérii".

Foto: Reuters
21:53

Během víkendu dorazilo do Bavorska více než deset tisíc uprchlíků, hlásí německá média. Dobrovolníci jim nosí jídlo, pití či hračky.

21:45

Tisíce Švédů dnes na hlavním náměstí ve Stockholmu demonstrovaly na podporu uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy. Premiér Stefan Löfven před demonstranty prohlásil, že je na čase, aby také ostatní země dělaly víc pro vyřešení současné uprchlické krize. Vvedl, země bude nadále přijímat běžence, kteří prchají před různými válkami. Více uprchlíků by ale podle něj měly přijmout i další země Evropské unie.

 

"Záměrem nikdy nebylo, aby výsledkem evropské spolupráce bylo nevpustit dovnitř lidi, kteří utíkají," řekl Löfven na demonstraci, kde se podle policie shromáždilo asi 15 000 lidí. Někteří z nich drželi nápisy Vítejte či Děkujeme, Švédsko.

20:29

Česká katolická církev je připravena vyzvat své farnosti, aby přijaly mezi sebe uprchlické rodiny, musí ji o to ale požádat vláda nebo ministerstvo vnitra. ČTK to řekl mluvčí České biskupské konference František Jemelka v reakci na dnešní výzvu papeže Františka adresovanou evropským farnostem, náboženským sdružením a klášterům, aby se každý ujal aspoň jedné uprchlické rodiny. V Česku je přes 2400 farností. Podle Jemelky na aktuální potřeby uprchlíků už reaguje charita, kterou katolická církev zřizuje. Organizuje pro ně například sbírky ošacení.

19:34

Maďarská policie dnes varovala, aby se lidé nesnažili pomáhat uprchlíkům dostat se přes hranice do Rakouska. Stalo se tak poté, co skupina rakouských dobrovolníků podobný odvoz běženců v autech zorganizovala. Jak uvedla policejní mluvčí, pomoc běžencům dostat se přes hranici do Rakouska může být považována za trestný čin. Zda má policie v úmyslu zasáhnout i proti rakouským dobrovolníkům, už ale mluvčí neupřesnila.

 

Na dotaz, zda policisté zakročí i proti těm, kteří uprchlíky vozí jen k hranici bez toho, že by ji překročili, mluvčí uvedla, že podobný čin by byl považován za pomoc nelegálním imigrantům. Nicméně muselo by dojít i k určité finanční transakci. Mluvčí dodala, že každý případ by byl posuzován individuálně. Maďarská policie již tento týden zadržela čtyři aktivisty, kteří převáželi uprchlíky. Později je ale pustila.

Foto: Jakub Plíhal
19:21

Rakouský kancléř Werner Faymann dnes uvedl, že už nastal čas odvolat mimořádná opatření, která umožňovala neomezený příliv tisíců uprchlíků z Maďarska přes Rakousko do Německa. "Vždy jsme říkali, že jde o mimořádnou situaci, ve které musíme jednat rychle a humánně. Pomohli jsme více než 12 000 lidí v nouzové situaci. Nyní se musíme posunout krok po kroku ke zrušení mimořádných opatření a k normálu, v souladu s právem a důstojností," prohlásil Faymann po "intenzivních rozhovorech" s německou kancléřkou a maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy
Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy | Foto: Reuters
18:50

Bývalý polský prezident a někdejší předák legendární odborové organizace Solidarita Lech Walesa se domnívá, že uprchlíkům, kteří utíkají před válkou a pronásledováním, je třeba pomoci. Naznačil, že by byl ochoten přijmout některé z nich i do svého domu.


"Měli bychom se podělit i o poslední krajíc chleba s těmi, kteří jsou v nouzi," uvedl Walesa, který je nositelem Nobelovy ceny za mír. "Jsme lidské bytosti a oni se ocitli v tragické situaci," dodal v rozhovoru s polskou televizní stanicí.

 

Na dotaz, zda by si byl ochoten vzít uprchlíky také k sobě domů, Walesa odpověděl, že ano, nicméně že by k tomu nejdříve potřeboval získat souhlas své manželky.</p>

Foto: Reuters
16:55

Uprchlíků v táboře ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku přibývá. Podle původních plánů ministerstva vnitra jich mělo být v zařízení umístěno 220, dnes tam žije 330 lidí. Kapacity pro přijetí dalších lidí se nyní připravují. Novinářům to dnes řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který si areál přijel prohlédnout.

 

Pelikán se dnes s uprchlíky setkal. "Hovořil jsem s nimi. Všichni říkali, že je o ně v rámci možností dobře postaráno," uvedl. V souvislosti s nedávným útokem na pracovníka ostrahy tábora připustil, že uprchlíci jsou pod tlakem. "Moc nevědí, co s nimi bude. Nikdo z nich si asi takto nepředstavoval závěr své cesty. Jsou tady dlouho. Je to velký problém, pro který budeme muset hledat řešení. Takto to nemůže zůstat," doplnil.

Foto: Jakub Plíhal
16:11

Do Mnichova dnes podle bavorských úřadů dorazí dalších asi 4000 uprchlíků z Rakouska, přes které vlaky a autobusy běžence přivezly od maďarských hranic. Za sobotu to bylo asi 6800 migrantů. Mnoho spojů proto v bavorské metropoli nezastavuje a pokračuje v cestě do dalších spolkových zemí.

 

"Organizaci (na mnichovském hlavním nádraží) jsme změnili tak, že mnoho vlaků z Vídně v Mnichově už nezastavuje a pokračuje do Berlína, Severního Porýní-Vestfálska a Bádenska-Württemberska" řekl podle webu listu Die Welt mluvčí bavorské policie Thomas Baumann.

 

Rakouské úřady předpokládají, že za dnešek do Německa odjede dalších asi 10 000 lidí. V Německu si je jednotlivé spolkové země rozdělují podle počtu obyvatel a podle své hospodářské síly. Zvláštní vlakový spoj odvezl například 570 lidí do durynského Saalfeldu, odkud jich více než polovina pokračovala do Drážďan. Tam budou ubytováni ve škole pro důstojníky. Jiné autobusy rozvezly uprchlíky do Hamburku nebo Dortmundu. Na každé zastávce migranty srdečně zdravili místní lidé, rozdávali jim jídlo nebo hračky pro děti.

Foto: Aktuálně.cz
15:21

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítá přijmout uprchlíky z válkou zmítané Sýrie. Řekl, že jeho země je příliš malá na to, aby se běženců ujala. K přijetí Syřanů vyzval předseda hlavní opoziční Strany práce Jicchak Herzog. Během dnešního zasedání vlády Netanjahu řekl, že Izrael "není lhostejný k lidské tragédii", jakou prožívají syrští uprchlíci a připomněl, že v izraelských nemocnicích se léčí lidé, kteří utrpěli zranění v občanské válce v Sýrii.

 

"Izrael je ale příliš malou zemí," řekl pravicový premiér s tím, že pokud by se jeho vláda ujala arabských uprchlíků, byla by tím v Izraeli narušena demografická rovnováha. Asi pětina z 8,3 milionu obyvatel Izraele jsou Arabové. Není také jasné, zda by vzhledem k nepřátelství mezi obě zeměmi nějací Syřané o azyl v Izraeli stáli.

14:36

Nejhorší uprchlická krize od roku 1945, kterou v těchto dnech zažívá Evropa, vytváří mezi západní a východní částí kontinentu takovou propast, jakou Evropa nezažila od časů války v Iráku. Tehdy americký ministr obrany Donald Rumsfeld hovořil o dělení na "novou a starou Evropu" a na mysli měl stoupence a odpůrce Spojených států.

 

Německo a Francie ve čtvrtek nařídily Evropské komisi, aby vypracovala "udržitelný a závazný" mechanismus pro přerozdělení uprchlíků mezi jednotlivými členskými zeměmi EU. Jak píše server britského listu The Guardian, premiéři Maďarska, Polska, Slovenska a Česka ale v pátek Paříži a Berlínu vzkázali, aby se "šly vycpat" a že multikulturalismus v západním stylu neznamená nic jiného než problémy. A že oni rozhodně nemají v úmyslu opakovat chyby z dřívějška.

 

Sedm zemí střední Evropy a Pobaltí by se mělo ujmout méně než 30.000 běženců. Pro velká města jako je Varšava, Praha a Budapešť by to neměl být problém. Východoevropané se ale uchylují k provinčnosti a cítí rozhořčení nad tím, co vnímají jako šikanu ze strany Německa. Vedení v této skupině, podle níž je "Evropa na draka", si udržuje maďarský premiér Viktor Orbán. Slovenský premiér Robert Fico ani český prezident Miloš Zeman za ním ale příliš nezaostávají, píše britský deník.

 

Foto: Jakub Plíhal
14:05

Policisté od června zadrželi v České republice zhruba 2500 běženců. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) během návštěvy přijímacího zařízení pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna

Muž vyhlíží z okna vlaku na nádraží v maďarském Bicske. Uprchlíci odmítají vystoupit a zaregistrovat se ve zdejším detenčním táboře.
Muž vyhlíží z okna vlaku na nádraží v maďarském Bicske. Uprchlíci odmítají vystoupit a zaregistrovat se ve zdejším detenčním táboře. | Foto: Reuters
13:42

Angela Merkelová a Viktor Orbán spolu v sobotu telefonicky hovořili. Údajně se shodli, že příjezd několika tisíc uprchlíků z Maďarska do Německa o víkendu byl vyjímečnou události, vynucenou okolnostmi.

13:01

Papež František dnes během modlitby na Svatopetrském náměstí vyzval evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny. "Evangelium nás vyzývá k solidaritě, musíme dát uprchlíkům konkrétní naději," řekl papež.


Dvě rodiny migrantů v nejbližších dnech ubytují rovněž dvě vatikánské farnosti, dodala hlava katolické církve. Papež si přeje, aby se biskupové působící po Evropě zasadili o to, že v jejich diecézích výzva ohledně přijímání migrantů padne na úrodnou půdu.

 

Papež František v Sarajevu.
Papež František v Sarajevu. | Foto: Reuters
12:44

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy navrhl, aby vznikly záchytné tábory na hranicích schengenského prostoru. Konkrétně v Srbsku a Bulharsku. Rovněž vyzval k tomu, aby evropské země rozlišovaly mezi ekonomickými migranty a válečnými uprchlíky.

12:00

Do Německa přišly od pátku z Maďarska tisíce nových uprchlíků.

11:40

Internetové stránky www.protiimigraci.cz s výzvou proti přijímání uprchlíků, jejímž iniciátorem je bývalý prezident Václav Klaus, čelily podle provozovatelů útokům hackerů i snahám o manipulaci s podpisy. Během soboty, kdy Klaus výzvu zveřejnil, zaznamenali více než dvacítku pokusů o prolomení stránek. Průběžně se pracuje na dalším zabezpečení a odstraňují se i smyšlené podpisy pod výzvou, řekl dnes ČTK Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Foto: Lukáš Bíba
11:11

Sobotka, Chovanec i policejní prezident Tomáš Tuhý navštívili zařízení v Zastávce, které má kapacitu 216 míst a v současné době je obsazeno asi 170 běženci. Uprchlíci návštěvy využili a v hloučcích skandovali "freedom" (svoboda). Poukazovali na to, že chtějí dál na západ. Čeští policisté ale jednají podle zákona a zadržují všechny cizince, kteří nemají povolení k pobytu nebo ke vstupu na území ČR. Policisté denně zajistí desítky uprchlíků. Rekordní počet jich našli v srpnu ve vlaku v Břeclavi, který mířil z Maďarska do Německa. Tehdy jich zajistili přes 200.

Podle Chovance by se měla situace zlepšit, až Maďarsko dokončí oplocení své jižní hranice a přijme taková opatření v zákonech, která povedou k omezení uprchlické vlny. "Tím se dostaneme na okraj migračních tras a počet běženců bude klesat. Nejsme jejich cílovou zemí, nejsme u nich oblíbení, protože ví, že je zadržíme a umístíme do zařízení," dodal.

11:06

O azyl v České republice zatím požádalo asi 60 Syřanů. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec při návštěvě přijímacího zařízení pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna. Policie přitom každý den zadrží desítky uprchlíků, v některých případech i stovky. Přesná souhrnná čísla policie nezveřejnila. Podle Chovance zájem o azyl jasně ukazuje, že Česká republika je pouze tranzitní zemí na cestě uprchlíků dál na západ, tedy zejména do Německa.

"Zanalyzovali jsme současnou situaci a polovinu migrantů tvoří lidé ze Sýrie. Dále jsou tam občané Afghánistánu, Pákistánu, Iráku a Bangladéše. Policie má situaci pod kontrolou a na základě analýzy není nutné nasazovat armádu," dodal k aktuální situace premiér Bohuslav Sobotka.

Foto: Ministerstvo vnitra
10:54

Rakouské dráhy (ÖBB) za sobotu převezly zhruba 11 000 migrantů ve směru na Německo. Agentuře APA to řekla mluvčí ÖBB. Dnes ráno vlaky odvezly dalších asi 2200 běženců, kteří do Rakouska přišli z Maďarska.

Podle policie a dobročinné organizace Caritas strávilo asi 1000 uprchlíků noc na dnešek v okolí vídeňského Západního nádraží. Zástupci ÖBB a Caritas také poděkovali těm, kteří přinesli dary do sbírky pro uprchlíky, žádné další věci už ale nepřijímají. Řada Vídeňanů také nechala migranty přespat u sebe doma.

Foto: Reuters
10:21

Na nádraží v Dortmundu, kam během dneška přijedou vlaky s asi 1400 běženci, lidé už v sobotu večer přinášeli deky, spacáky nebo hračky. Dorazilo tam ale i skoro 30 neonacistů, kteří vykřikovali hesla jako "Německo Němcům, cizinci ven". Před nádražní budovou se pravicoví extremisté střetli se stovkami protidemonstrantů. Policie proti davu použila slzný plyn a policejní psi nejméně dva lidi zranili, uvedl portál listu Die Welt.

10:20

Maďarská policie dnes informovala, že hranici se Srbskem překročilo v sobotu ilegálně 774 lidí, z toho 169 dětí. V uplynulých týdnech to přitom bylo každý den 1500 až 3000 migrantů. Podle maďarských médií se proud migrantů přes jižní hranici snížil možná i kvůli deštivému počasí.

09:54

Premiér Bohuslav Sobotka dnes podniká „inspekční cestu za uprchlíky a jejich strážci“. Spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem už navštívili přijímací tábor pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna. Přijeli se podívat, jak zařízení funguje, a hovořili s jeho vedením.

Premiér se také pojede přesvědčit, jak fungují policejní hlídky. Zastaví se na policejním kontrolním stanovišti na dálnici D2, která vede ze Slovenska. Navštíví rovněž nádraží v Břeclavi, které zpravidla bývá prvním místem, kde se migranti cestující mezinárodními vlaky z jihu Evropy do Německa setkají s českými policisty. Sobotka se setká se starostou Břeclavi a navštíví i zařízení pro zajištění cizinců v nedaleké Poštorné.

Foto: Ludvík Hradilek
09:44

Prezident Miloš Zeman se na tiskové konferenci v Pekingu krátce vyjádřil i k problematice uprchlíků a podpořil protiimigrační iniciativu svého předchůdce Václava Klause. "Tato iniciativa obsahuje stejné myšlenky, jako já říkám celou dobu... Myslím si, že v tomto s Václavem Klausem souhlasím."

Klaus v sobotu inicioval petici, která vyzývá českou vládu k zajištění vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti hranic státu všemi prostředky, včetně využití policie a armády. Žádá také odmítnutí kvót pro přerozdělování uprchlíků, dodržování platných smluv v azylové politice a odmítá tlak na jejich změny, které by usnadnily další imigraci.

Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě.
Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě. | Foto: ČTK
09:30

Polská prokuratura začne vyšetřovat nenávistné komentáře, které se na adresu migrantů objevují v internetových diskuzích. Informuje o tom portál Wyborcza.pl. Autoři některých příspěvků například navrhují, aby byli uprchlíci ze Sýrie posíláni do bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi. "Třeba by šlo znovu otevřít Osvětim pro migranty a zavést tam plyn," napsal jeden z nich. Za podobné komentáře mohou hrozit až tři roky vězení.

"Takové reakce mě pobuřují, i jako občana," řekl polský generální prokurátor Andrzej Seremet, který sám v 80. letech emigroval do Spojených států. Varšavská prokuratura bude zjišťovat, zda se autoři komentářů nedopustili trestného činu vyzývání k rasisticky či nábožensky motivované nenávisti, nebo zda veřejně neponižují lidi jiných národností.

09:12

Během dnešního jednání špiček německé vládní koalice, v níž jsou také sociální demokraté (SPD), hodlá CSU se svými partnery mluvit o možnostech Německa z hlediska přijímání dalších uprchlíků a o opatřeních, která by omezila příchod dalších migrantů do největší země EU.

Podle informací německé policie dojelo do bavorské metropole jen za sobotu zhruba 6900 lidí, které si pak mezi sebou rozdělily různé spolkové země.

09:11

Německou kancléřku Angelu Merkelovou z Křesťanskodemokratické unie (CDU) za její přístup k migrantům z Maďarska kritizuje bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), která na celoněmecké úrovni utváří s CDU politický blok. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann si stěžoval, že Merkelová rozhodnutí o přijetí uprchlíků z Maďarska, na kterém se dohodla v noci na sobotu s rakouským protějškem Wernerem Faymannem, nekonzultovala se spolkovými zeměmi. Povolit migrantům, kteří začátkem týdne uvázli na budapešťském Východním nádraží (Keleti), aby přijeli do Německa, "byl v rámci Evropy naprosto špatný signál", řekl Herrmann.

Foto: Reuters
09:09

V noci na dnešek museli zdravotníci z Nickelsdorfu odvézt do okolních nemocnic 16 lidí, mezi nimiž bylo sedm těžce nemocných dětí. Měly průjem, zvracely a byly dehydrované.

09:08

Na maďarsko-rakouské hranici zavládl po dvou dnech nad nedělním ránem klid, další migranti z Maďarska již do rakouského Nickelsdorfu nepřicházeli. Od páteční noci dorazilo z Maďarska do Nickelsdorfu 8500 až 10 000 uprchlíků. Většina z nich zamířila dál do Německa, vlaky je dovezly hlavně do Mnichova.

Podle zástupce policejního ředitele rakouské spolkové země Burgenland Christian Stella dorazilo naposledy o půlnoci asi 1000 lidí na maďarskou stranu hranice, odkud museli do Rakouska pěšky. Nyní už je podle něj klid. Nicméně maďarská státní televize uvedla, že k rakouské hranici míří další běženci.

Foto: Reuters
08:07

Na ostrově Lesbos se včera střetla policie a asi 3000 uprchlíky, kteří protestovali proti zdlouhavému čekání na registraci. Starosta Spyros Galinos varoval, že Lesbos bude bojkotovat řecké parlamentní volby, které se konají 20. září, jestliže jim centrální vláda nepomůže a nezačne situaci v oblasti okamžitě řešit.

Německo, které se jen v sobotu chystalo na pět až deset tisíc nových uprchlíků, nejprve ukázalo uprchlíkům vlídnější tvář, když se na nádraží v Mnichově shromáždily desítky dobrovolníků i řadových Němců, kteří přišli uprchlíky přivítat. Večer pak přišla zpráva, která připomněla, že i u našich západních sousedů jsou lidé, kteří se neštítí ničeho. Policie prohledala v Berlíně byt šestadvacetiletého muže, který údajně na Facebooku oslavoval smrt tříletého syrského chlapce, který se utopil na cestě z Turecka do Řecka.

Sobotní dění kolem uprchlické krize si připomeňte zde.

08:00

Dobré ráno z pražské redakce. Dění kolem uprchlické krize v Evropě pro vás budeme sledovat i po celou neděli.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 6. 9. 2015 23:24
 

Právě se děje

Další zprávy