Živě: Porošenko posílá separatistům plyn a elektřinu

Přenos skončil
Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
"Je zapotřebí, aby lidé dostali možnost přežít těžké období a věděli, že mohou počítat se státní pomocí," říká ukrajinský prezident Porošenko.
"Je zapotřebí, aby lidé dostali možnost přežít těžké období a věděli, že mohou počítat se státní pomocí," říká ukrajinský prezident Porošenko. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Hlavní dopad západních sankcí na Rusko se projeví v průběhu příštího roku, změnu přístupu Moskvy k Ukrajině lze ale očekávat až ve střednědobém horizontu. Konstatuje to zpráva ministerstva zahraničí k dopadům sankcí EU na Rusko kvůli jeho zasahování do krize na Ukrajině.

Dokument upozorňuje i na to, že sankce a jejich líčení v ruských médiích vytvářejí prostor pro další represe Kremlu proti občanské společnosti a svobodě tisku v zemi.

Křehké příměří na východě Ukrajiny je dodržováno.

Konflikt na východě Ukrajiny si podle nové bilance OSN vyžádal 4634 obětí, přes 10 000 dalších bylo zraněno.

Podle donbaských separatistů se v pátek večer v areálu doněckého mezinárodního letiště, donedávna místa netužších bojů, setkal velitel obléhající povstalecké jednotky se svým ukrajinským protějškem a oba muži podali ruce.

Od té doby na frontové linii podle dostupných informací nepadl jediný výstřel.

Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:10

Přes tři hodiny jednali dnes v Římě ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov. Jednání bylo věnováno zejména situaci na Blízkém východě, ale podle ruských i amerických zdrojů bylo jednání Kerryho a Lavrova věnováno i situaci na Ukrajině. Téma války v Donbasu bylo dnes také obsahem telefonické konference mezi ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Podle francouzské prezidentské kanceláře se shodli na potřebě "institucionalizovaného řešení" krize v Donbasu s důrazem na zachování územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny.

Porošenko evropské státníky informoval, že od počátku nového příměří, které platí od 9. prosince, na východě Ukrajiny nezahynul jediný člověk, i když klid zbraní se opakovaně porušuje.

15:40

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes nařídil vládě, aby zajistila dodávky elektřiny a plynu pro obyvatele povstaleckých oblastí na východě země. Oznámila to v Kyjevě prezidentská kancelář. Do konce letošního roku chce prezident dohodnout se separatisty výměnu rukojmích a zajatců.

Prezidentský příkaz je na začátku zimy pro Donbas vítaná zpráva, tím spíš, že od poloviny listopadu vyhlásil Kyjev faktickou hospodářskou blokádu vzbouřeneckých zón. Státní úřady v Doněcké a Luhanské oblasti přestaly pracovat, centrální banka z Donbasu stáhla hotovost a zablokována byla výplata penzí a sociálních dávek.

"Je zapotřebí, aby lidé dostali možnost přežít těžké období a věděli, že mohou počítat se státní pomocí," komentoval Porošenko své dnešní rozhodnutí. Zdůraznil také potřebu zajistit pro ukrajinské obyvatele povstaleckých oblastí dostatek potravin a léků.

12:30

Ruské ministerstvo obrany dnes popřelo informace o tom, že se jeho vojenský letoun v pátek nad územím Švédska málem srazil s civilním letadlem mířícím z Kodaně do polské Poznaně. Informovala o tom dnes agentura AP. "Let se uskutečnil v souladu s pravidly platnými pro využívání vzdušného prostoru, nebyly narušeny hranice jiných států a byla dodržena bezpečná vzdálenost od dopravních cest civilních letounů," řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Zároveň tvrdil, že v té samé oblasti prolétal i průzkumný letoun NATO.

Více čtěte zde

Pasivní radar VERA-NG.
Pasivní radar VERA-NG. | Foto: ERA
09:50

Kvůli zákazu přístupu na západní finanční trhy se podle dokumentu také zpomalují a zastavují strategicky významné investiční projekty v Rusku. Dlouhodobější trvání sankcí při současné nízké ceně ropy bude podle jeho autorů vytvářet "vnitropolitická dilemata", jako zda podporovat neefektivní státní firmy, nebo zda bude nutné provést vnitřní reformy a diverzifikovat ekonomiku.

Sankce tentokrát dopadly na ruské banky.
Sankce tentokrát dopadly na ruské banky. | Foto: Reuters
09:45

"Nejviditelnějšími projevy současné situace jsou propad rublu, omezený přístup na finanční trhy a odliv kapitálu. Spolu se snížením cen ropy tak dochází k synergickému efektu, který značně poškozuje ruskou ekonomiku," uvádí zpráva. "Hlavní dopad sankcí v kombinaci s dalšími faktory se projeví teprve v průběhu roku 2015, kdy můžeme předpokládat další růst inflace, reálný růst cen a pokračující odliv zahraničního kapitálu," dodává. dokument.

09:40

Hlavní dopad západních sankcí na Rusko se projeví v průběhu příštího roku, změnu přístupu Moskvy k Ukrajině lze ale očekávat až ve střednědobém horizontu. Konstatuje to zpráva ministerstva zahraničí k dopadům sankcí EU na Rusko kvůli jeho zasahování do krize na Ukrajině, kterou bude v pondělí projednávat vláda a kterou má ČTK k dispozici. Dokument upozorňuje i na to, že sankce a jejich líčení v ruských médiích vytvářejí prostor pro další represe Kremlu proti občanské společnosti a svobodě tisku v zemi.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 15. 12. 2014 0:01
 

Právě se děje

Další zprávy