Policisté ve Lvově prosili na kolenou o odpuštění

Přenos skončil
Pondělní dění na Ukrajině, která prožila víkend plný zvratů, jsme sledovali online
Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajina má za sebou pohnutý víkend. Nově vzniklá proevropská většina rušila v parlamentu nevyhovující zákony i odvolávala nepohodlné ministry.

Prezident Viktor Janukovyč se v sobotu pokusil o útěk do Ruska, ale jeho letoun z doněckého letiště kvůli zásahu personálu neodstartoval.

Odvolaná hlava státu podle ministerstva vnitra odjela na Krym, nicméně v pondělí prchla vozem i z jihokrymské Balaklavy. Policie na něj vydala zatykač kvůli "hromadným vraždám civilistů", pátrá i po dalších čelných představitelích režimu.

Prezidentské pravomoci převzal nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov. Expremiérka a opoziční vůdkyně Julija Tymošenková opustila vězení, aby vzápětí oznámila, že zatím se do velké politiky výrazněji zapojit nehodlá.

Pondělní vývoj na Ukrajině jsme sledovali online:

Přenos skončil

Ukrajinská volební komise oznámila, že všechny osoby, o nichž se hovoří jako o kandidátech na hlavu státu, se mohou květnových voleb zúčastnit. Potvrdila tak, že kandidatura je otevřená i pro předsedkyni strany Vlast Juliji Tymošenkovou, která byla v roce 2011 odsouzena za překročení pravomocí

Ruský prezident Vladimir Putin dnes o překotném vývoji na Ukrajině telefonicky hovořil s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem. Oznámila to bez dalších podrobností kremelská tisková služba. Lukašenko se k událostem vyjádřil už v neděli. "Majdan pro nás není jen nepřijatelný, Majdan u nás prostě nebude," citovala ho domácí listy.

Podle nepotvrzených zpráv ukrajinské agentury Unian se svržený ukrajinský prezident  Viktor Janukovyč uchýlil na základnu ruské námořní pěchoty v sevastopolském Kozáckém zálivu.

Západním státům nezáleží na osudu Ukrajiny, ale řídí se jen svými "jednostrannými geopolitickými kalkulacemi", stojí v prohlášení ruského ministerstva zahraničí ke změně politických poměrů v Kyjevě.

Politická dohoda, kterou Evropská unie v pátek zprostředkovala mezi Viktorem Janukovyčem a tehdejší opozicí, byla podle Moskvy jen zástěrkou k převzetí moci.

Zástupci zemí Visegrádské čtyřky vyzvali k zajištění mohutné finanční pomoci politicky otřesené Ukrajině. Sami pak nabídli případně pomoci této zemi po energetické stránce, a sice zpětnými dodávkami plynu.

Informovala o tom agentura MTI po budapešťské schůzce ministrů zahraničí sedmi východoevropských států, včetně zemí V4, ke krizi na Ukrajině. Česko zastupoval Lubomír Zaorálek.

Vůdkyně ukrajinské strany Vlast Julija Tymošenková popřela, že by měla v plánu odejít z politiky. Odmítla tak spekulacw, které se vyrojily o víkendu poté, co odmítla kandidovat na uvolněné místo předsedy ukrajinské vlády.

Kampaň k mimořádným prezidentským volbám, které se mají konat 25. května, začne v úterý. Oznámila to v Kyjevě ústřední volební komise. Parlamentní volby mají být podle návrhu poslaneckých frakcí v červnu nebo říjnu.

Počínaje úterkem mohou politické strany navrhovat kandidáty k prezidentským volbám, dodala komise. Podle ukrajinských médií jsou favority prezidentských voleb šéf hnutí UDAR Vitalij Kličko a vůdkyně strany Vlast Julija Tymošenková. Ta ovšem o víkendu popřela zprávy o tom, že se už o své kandidatuře rozhodla. Není navíc jasné, zda a jakého kandidáta předloží poslanecké torzo dosud vládní Strany regionů.

Podle řeckého ministra zahraničí Evangelose Venizelose je zapotřebí uspořádat mezinárodní konferenci o Ukrajině, která zabrání tomu, aby v zemi vypukl chaos. Šéf aténské diplomacie se tak podle agentury Reuters vyjádřil na budapešťské schůzce ministrů zahraničí sedmi východoevropských států ke krizi na Ukrajině. Českou republiku zastupuje Lubomír Zaorálek.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv zpochybňuje nové představitele Ukrajiny. "Nerozumíme tomu, co se tam děje. Jde však o skutečnou hrozbu pro naše zájmy a pro naše občany," nechal se slyšet.

Potvrdil ale, že nedávno dojednanou smlouvu o zlevnění plynu a půjčce by poslední vývoj neměl ohrozit. "Nepracujeme s jednotlivci či určitými lidmi, tohle je (záležitost) mezistátních vztahů."

Jednání o další části ruské půjčky bude pokračovat, jakmile se podaří sestavit novou vládu, napsal server Kyjev Post.

Šéf parlamentní frakce Vlast Arsenij Jaceňuk prohlásil, že je Ukrajina na pokraji bankrotu. Státní pokladna je podle něj rozkradená a hrozí zadržování výplat. "Situace v zemi je velmi těžká. Takovou ekonomickou a politickou katastrofu Ukrajina neznala za celé dějiny své nezávislosti," řekl podle serveru Ukrajinska pravda.

Nová vláda musí podle Jaceňuka vzniknout do 24 hodin. "Musíme vytvořit vládu, schválit ji s lidmi na Majdanu a začít pracovat," uvedl a dodal, že kabinet čekají "krajně nepopulární, ale jedině správné" kroky v zájmu vyřešení situace.

V nové vládě by podle něj měli být také zástupci Majdanu. V každém ministerstvu pak navrhuje vytvořit funkci náměstka ministra pro boj s korupcí.

Ukrajinské ministerstvo financí mezitím oznámilo, že země bude pro období do roku 2015 potřebovat 35 miliard eur (957,7 miliard korun) zahraniční pomoci. Evropská unie již pro účely reformy přislíbila 20 miliard eur.

"Zatím u nás sice nic takového, co se stalo na Ukrajině, určitě nehrozí, ale Rusko nás přesto, i po vstupu do NATO a EU, považuje za svou sféru vlivu a podle toho se tu chová," piše v komentáři pro Aktuálně.cz Karel Hvížďala.

"Ruština tu přece zní stále hlasitěji a častěji. Ruské tajné služby tu aktivně operují, jak o tom hovoří výroční zprávy BIS, a nepokojů na Ukrajině mohou využít k tomu, aby u nás získaly azyl stovky či tisíce jejich lidí."

"V Kyjevě je klid. V ulicích panuje normální život, začíná pracovní týden, lidé jdou za svými denními povinnostmi," řekl ČTK europoslanec Libor Rouček, který je jedním z členů delegace z Bruselu.

"Ale samozřejmě na Majdanu stále jsou stovky lidí. Organizátoři, se kterými jsme mluvili, na rozdíl od roku 2004 nechtějí Majdan vyklidit, chtějí udržovat tlak na politiky, aby se to nezvrhlo jako v roce 2004," dodal.

Dosud vládní Strana regionů se přesouvá do opozice. Oznámil to předseda jejího klubu Oleksandr Jefremov. Partaji sesazeného prezidenta Janukovyče momentálně ve 450členném parlamentu patří 130 křesel, v uplynulých dnech ji opustilo 77 zákonodárců.

Ukrajinská policie vydala zatykač na svrženého prezidenta Janukovyče. Podezírá ho z podílu na "hromadných vraždách civilistů". Kromě něj jsou v hledáčku i další představitelé režimu, oznámil na Facebooku úřadující ministr vnitra.

Evropská unie je připravena podpořit reformy na Ukrajině 20 miliardami eur, a to jakmile země ustaví novou vládu. V rozhovoru pro kanál 1+1 to prohlásil německý předseda Zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok.

Objevují se zprávy, že odvolaný prezident Janukovyč byl po sobotním neúspěšném odletu do Řecka údajně zadržen na Krymu. Úřadující ministr vnitra Arsen Avakov ale informaci nemohl potvrdit. Na dotazy novinářů reagoval pokrčením ramen.

Prezidentův zmocněnec v parlamentu Jurij Mirošničenko rezignoval na svůj post. Zároveň vyzval obyvatele Krymu a východu a jihu země, aby zachovali klid. "Dnes není den, kdy bychom měli uvažovat o rozdělení Ukrajiny," citoval ho list Ukrajinská pravda.

Ne všichni jsou nadšeni z událostí několika posledních desítek hodin. V Oděse se sešli odpůrci Majdanu, kteří s sebou přinesli transparenty. Jeden z nich hlásá "Nejsme žirafí maso pro EU".

Americký ministr financí Jack Lew vyzval Ukrajinu, aby co nejdříve po vzniku nové vlády zahájila jednání s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o balíčku finanční pomoci.

Šéfka MMF Christine Lagardeová se nechala slyšet, že fond je připraven poskytnout Kyjevu pomoc, jakmile o to bude požádán. "Je ale třeba, aby na Ukrajině byl někdo, s kým je možné jednat."

Rusko v neděli odvolalo velvyslance na Ukrajině ke konzultacím do Moskvy. "Vzhledem ke zhoršující se situaci na Ukrajině a potřebě komplexní analýzy situace, rozhodli jsme se odvolat ruského velvyslance na Ukrajině ke konzultacím do Moskvy," uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí.

Ukrajina je připravena k jednání s nejvyššími představiteli Ruska a bude se snažit zlepšit vzájemné vztahy obou zemí. Prioritou pro Kyjev je však návrat k evropské integraci. Prohlásil to v nedělním projevu k národu nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov, který převzal i prezidentské pravomoci.

Ukrajinci dál žasnou nad luxusním životem dosavadní elity. Toto je například pokoj v "zlaté rezidenci" bývalého generálního prokurátora Viktora Pšonky.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym uvedl, že oponenti bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče nedodrželi mírovou dohodu, kterou podepsali v pátek, a chopili se moci. Nejdůležitější věcí je nyní podle něj zajistit splnění dohody zprostředkované třemi nejvyššími diplomaty Evropské unie, napsala agentura Reuters.

Vyšetřovatelé a novináři zkoumají v opuštěné rezidenci prezidenta Viktora Janukovyče množství dokumentů, které tam po sobě zanechal. Novináři našli tisíce stran plavajících v blízkém jezírku či na jeho dně. Některé nalezené dokumenty byly ohořelé, jiné byly stále zabaleny v různých složkách a fóliích. Potápěči následně objevili dalších zhruba 160 složek s různými smlouvami, výpisy, příkazy k platbám a dalšími listinami. Mnohé z těchto dokumentů mají přímý vztah k rezidenci, která byla o víkendu příkazem parlamentu znárodněna.

"Janukovyč opustil rezidenci ve velkém spěchu, takže na místě mnohé zanechal. Tyto dokumenty zaměstnají vyšetřovatele i investigativní novináře na řadu měsíců," uvedl server Kyiv Post.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 25. 2. 2014 7:47
 

Právě se děje

Další zprávy