Živě: Složte zbraně! zní z Ženevy k separatistům i radikálům

Přenos skončil
Čtvrteční události kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Živě: Složte zbraně! zní z Ženevy k separatistům i radikálům
Živě: Složte zbraně! zní z Ženevy k separatistům i radikálům | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Ženeva - Ruský prezident Vladimir Putin přiznal, že na Krymu v březnu zasahovali ruští vojáci. Řekl to v televizní debatě, kterou živě vysílalo několik televizních stanic.

Šéf Kremlu zároveň popřel, že by ruská armáda operovala na východě Ukrajiny. A odsoudil Kyjev za to, že tam proti vlastním lidem nasazuje vojáky a tanky.

"Kyjevské úřady se dopustily vážného zločinu, když poslaly na civilní obyvatelstvo tanky a letectvo," uvedl doslova.

Operace, kterou Kyjev označuje jako "protiteroristickou", na Ukrajině stále pokračuje.

Nejméně tři mrtvé a třináct zraněných si vyžádala noční přestřelka ve městě Mariupol, kde ozbrojenci zaútočili na kasárna.

Rusko-ukrajinský konflikt živě:

Přenos skončil

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy je otázkou, zda Rusko svého vlivu, uplatňovaného doposud podle jeho slov "rozvratným způsobem" na Ukrajině, využije k obnově pořádku v této zemi. Obama vyjádřil naději, že Rusko nynější dohodu o Ukrajině ze své strany splní. Dosavadní praxe v něm nicméně vzbuzuje pochybnosti. Podle amerického prezidenta ženevské jednání nabízí vyhlídku, že mezinárodní diplomacie může stále přispět ke snížení napětí na Ukrajině. Pokud k žádnému pokroku nedojde, budou proti Rusku použity nové sankce.

Americký prezident Barack Obama řešil po telefonu situaci na Ukrajině s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Během telefonátu se shodli, že Rusko by mělo využít svého vlivu na ozbrojené skupiny na východní Ukrajině, a přispět tak k uklidnění situace v této oblasti. K dění na Ukrajině se vyjádřil i český prezident Miloš Zeman, který varoval Rusko před invazí na východ sousední země.

Klíčové body řešení ukrajinské krize, na kterých se v Ženevě ve společném prohlášení shodli ministři zahraničí Ruska, USA a EU Sergej Lavrov, John Kerry a Catherine Ashtonová:

- žádné další násilí: všechny strany konfliktu se musí zdržet veškerých násilností, nelegálně vyzbrojené skupiny musí odevzdat své zbraně, radikálové musí vyklidit okupované budovy, úřady i veřejná prostranství

 - klíčová role Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE): USA, Rusko i EU se shodly na tom, že OBSE ve zprostředkování smíru na Ukrajině podporují a že její misi poskytnou pozorovatele

- změna ústavy: proces musí být transparentní a musí do něj být zapojena široká veřejnost; Rusko požaduje federalizaci Ukrajiny, což Kyjev odmítá, regionům chce ale udělit větší pravomoci

- amnestie: protestující, kteří složí zbraně a opustí okupované budovy nebudou stíháni, pokud se nedopustili vážných zločinů

- ekonomická stabilita Ukrajiny je důležitá: účastníci konference se shodli na významu ekonomické a finanční rovnováhy této východoevropské země, o možnostech podpory chtějí jednat

Foto: Reuters

Pět desítek lidí přišlo před budovu ruského velvyslanectví v Praze, aby protestovali proti ruskému vpádu na Krym aktivitám Ruska ve východních oblastech Ukrajiny. Organizátoři demonstrace požadavky formulovali v dopise ruskému velvyslanci. Dožadovali se například zrušení ruské okupace Krymu, zastavení akcí ruských vojáků na východní Ukrajině nebo ukončení "falešné propagandy vůči Ukrajině".

Foto: Reuters

Ministr zahraničí USA John Kerry označil výsledek jednání v Ženevě za "dobrou práci", upozornil ale, že slova na papírech se musí stát skutečností. Dodal, že svému ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi jasně řekl, že v případě nedodržení ruských závazků nebudou mít Spojené státy jinou možnost než na Moskvu uvalit další sankce.

Foto: Reuters

Účastníci schůzky v Ženevě vyzvali, aby všechny nelegálně ozbrojené skupiny na Ukrajině složily zbraně, aby se budovy obsazené ozbrojenci vrátily svým původním vlastníkům a aby skončila okupace nejrůznějších prostranství. Vyzvali rovněž k vyhlášení amnestie pro všechny účastníky protestních akcí s výjimkou těch, kteří mají na svědomí závažné trestné činy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že výzva k odevzdání zbraní a ukončení okupačních akcí se týká obou stran konfliktu, tedy proruských separatistů i pravicových radikálů podporujících vládu v Kyjevě. "Zbraněmi mohou disponovat jen vojáci a policisté," dodal Lavrov.

Foto: Reuters

Účastníci ženevské schůzky o Ukrajině se shodli na nezbytnosti mírového řešení ukrajinské krize. Po skončení jednání to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Shoda podle něj panovala i v tom, že klíčovou roli musí sehrát sami Ukrajinci a že v zemi musí začít široký národní dialog. USA i EU chtějí podle Lavrova s Ruskem o Ukrajině dále jednat. V Ženevě se sešli šéfové diplomacií Ukrajiny, Ruska, USA a Evropské unie.

Proruští separatisté pronikli do budovy mezinárodního letiště v Doněcku na východě Ukrajiny, ale zatím nic dalšího nepodnikají, uvedli zástupci letiště. Stoupenci Ruska se již dříve nechali několikrát slyšet, že je potřeba činnost letiště zablokovat, aby se do města nemohli dostat pravicoví radikálové z hnutí Pravý sektor. "Ano, máme hosty. Jsou uvnitř terminálu. Zatím nic nepodnikají, letiště pracuje normálně," potvrdili představitelé doněckého letiště. V okolí budovy se údajně pohybují i automobily s dalšími desítkami proruských separatistů a někteří směřují k letišti pěšky a v rukou nesou vlajky jimi nedávno vyhlášené Doněcké republiky. Podle reportérů přímo na místě to nevypadá, že by tito lidé měli zbraně.

17:15

Rusko žádá urychlené vysvětlení omezení vstupu svých občanů na ukrajinské území. Podle agentury Reuters to oznámilo ruské ministerstvo zahraničí a dodalo, že může přijmout odvetná opatření.

 

17:03

Ukrajinské úřady upřesnily, že do země nevpustí ruské muže ve věku od 16 do 60 let. Přicestovat budou moci jen v určitých případech: pokud mají na Ukrajině příbuzné, cestují se svými rodinami nebo jedou na Ukrajinu na pozvání určité firmy či konkrétní osoby. "Omezení se týká ruských občanů, protože máme k dispozici informace o možných provokacích na hranicích a dokonce i o teroristických útocích," uvedl mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Oleh Slobodjan. "Speciální pozornost bude věnována mužům v produktivním věku, kteří cestují sami nebo ve skupině," dodal.

Ukrajinec z Doněcku, který chce do Ruska.
Ukrajinec z Doněcku, který chce do Ruska. | Foto: Reuters
16:14

Ukrajinská pobřežní stráž zadržela tři ruské občany, kteří se snažili přejít hranice s 5 miliony hřiven (8,9 milionu korun) v hotovosti, informuje o tom server Kyiv Post.

16:08

Moskva by měla okamžitě stáhnout své jednotky od východní hranice Ukrajiny a přestat řídit separatistické síly, které se snaží o připojení částí země k Rusku. Vyplývá to z usnesení, na němž se shodli ve Štrasburku europoslanci během posledního zasedání končícího volebního období.

Evropský parlament.
Evropský parlament. | Foto: Reuters
15:52

Separatisté ve Slovjansku unesli novináře Sergeje Leftera a obvinili jej ze spolupráce s Pravým sektorem, píše list Ukrajinská pravda.  

15:40

Další informace k zákazu ruských mužů na ukrajinském území: Rusové, kteří mají na Ukrajině příbuzné, dostanou výjimku.

Žena drží v rukou pasy Ukrajiny a Ruska.
Žena drží v rukou pasy Ukrajiny a Ruska. | Foto: Reuters
15:18

Ukrajinský prezident Arsenij Jaceňuk prohlásil, že se Rusko snaží sabotovat prezidentské volby vypsané na 25. května. "Rusku jde jen o jedno. Další rozmíšky a další provokace, protože cíl, jaký si Putin dnes (při televizním projevu pozn. red.). oficiálně vytyčil, je zhatit volby," řekl ukrajinský ministerský předseda novinářům.

Ukrajinský premiér Asenij Jaceňuk.
Ukrajinský premiér Asenij Jaceňuk. | Foto: Reuters
14:27

Podle českého ministerského předsedy Bohuslava Sobotky nastal čas na další sankce proti Rusku. Premiér to prohlásil po setkání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Sobotka zároveň Rusko vyzval, aby stáhlo své vojáky z blízkosti ukrajinských hranic.

"Česká republika s velkým znepokojením sleduje vysokou koncentraci ruských vojsk na hranicích Ukrajiny. Domníváme se, že by Rusko mělo skutečně přistoupit k deeskalaci situace, že by se měla snížit vojenská přítomnost Ruska podél ukrajinských hranic," řekl český premiér.

Foto: Aktuálně.cz
14:17

Bankou, kterou Ukrajina viní z financování ozbrojenců na východě země, je ruský Sberbank.

Podle tajné služby SBU finanční ústav od března převedl na podporu militantních skupin 45 milionů hřiven. Každý z ozbrojenců podle tajné služby dostával mezi 200 a 500 dolary denně.

Kyjevská pobočka Sberbank - zřejmě jako známku loajality - vyvěsila ve čtvrtek ukrajinskou vlajku.

Logo Sberbank
Logo Sberbank | Foto: Reuters
14:08

V čem se Rusové liší od příslušníků západních národů? "Rusové jsou v duši vřelejší a méně pragmatičtí," řekl ruský prezident Vladimir Putin na závěr svého diskusního maratonu s televizními diváky. Celkem šéf Kremlu odpovídal 3 hodiny, 56 minut a 29 vteřin.  

13:34

Ruský prezident Vladimir Putin v televizní diskusi odpovídá i na otázky whistleblowera Edwarda Snowdena. Na dotaz, zda ruské tajné služby využívají podobné špiclovací praktiky jako Američané, šéf Kremlu odpověděl, že ne, mimo jiné proto, že Rusko nemá takové technologické a finanční prostředky jako Spojené státy.

 

Snowden se ptá Putina

13:13

Sankce Západu už komplikují život ruským miliardářům, přiznal ruský prezident Vladimir Putin. Ten se svěřil, že manželka podnikatele Gennadije Timčenka, miliardáře a prezidentova osobního přítele, nemohla kvůli zablokované kartě zaplatit nákup.

Foto: MasterCard
13:01

Putin k otázce vztahů se Spojenými státy: Důvěra byla silně podlomena, nikoliv však vinou Ruska. Krize vzájemných vztahů nezačala na Krymu, ale v Libyi. Udělám ale všechno pro to, abychom důvěru obnovili.

Vladimir Putin a Barack Obama
Vladimir Putin a Barack Obama | Foto: Reuters
12:47

Ukrajina má měsíc na to, aby Rusku zaplatila dluhy za plyn. Pokud tak neučiní, bude jí nadále dodáván jen plyn, za který zaplatí předem, prohlásil podle moskevského korespondenta ABC News Kirita Radiaho ruský prezident Vladimir Putin.

Zamrzlý tlakoměr: Pod námrazou je vidět, jak ručička spadla k nule.
Zamrzlý tlakoměr: Pod námrazou je vidět, jak ručička spadla k nule. | Foto: Reuters
12:36

Evropa je na ruském plynu závislá, míní Putin. "Pokrýváme asi 30 až 35 procent  spotřeby evropských zemí. Mohou přestat kupovat ruský plyn? Podle mého názoru to není možné," prohlásil šéf Kremlu a dodal, že transit přes Ukrajinu je z hlediska zásobení Evropy nejrizikovějším elementem.

12:13

Americký ministr zahraničí John Kerry podle serveru Kyiv Post ujistil šéfa ukrajinské diplomacie Andrije Deščycju, že Spojené státy nadále podporují ukrajinskou teritoriální celistvost.

John Kerry na snímku z 24. ledna 2013, kdy zahraničnímu výboru Senátu vysvětloval, proč by se měl stát ministrem.
John Kerry na snímku z 24. ledna 2013, kdy zahraničnímu výboru Senátu vysvětloval, proč by se měl stát ministrem. | Foto: Reuters
12:08

ČTK připomíná, kdy dostal Putin svolení Rady federace se zásahem na Ukrajině: Putinovu žádost o nasazení ruských vojáků na ukrajinském území schválila horní komora parlamentu jednomyslně 1. března. "Žádám o využití ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny do normalizace společensko-politické situace v této zemi," uvedl tehdy šéf Kremlu v prohlášení.

12:02

"Drahá paní, k čemu by nám byla Aljaška?" reagoval Putin na dotaz, zda bude chtít Rusko zpět jeden ze současných států USA.

Petici "Aljaška zpátky Rusku" prozatím na stránkách Bílého domu podepsalo přes 42 000 lidí. "Nebudeme se tím zabývat," dodal šéf Kremlu.

11:55

Vladimir Putin komentuje blížící se ukrajinské volby. Podle něj jsou nelegitimní.

"Jak mohou být tyto volby v pořádku, když jsou kandidáti z východu mláceni?" ptá se šéf Kremlu.

11:50

Kdyby Rusové udeřili na Ukrajinu, jak velkou šanci by proti nim měla ukrajinská armáda? Podívejte se na grafiku, která srovnává počty vojáků, vojenské techniky i rozpočtu na obranu obou zemí.

11:45

Obyvatelé separatistické (a takřka nikým neuznané) Podněsterské republiky by podle Putina měli mít "právo rozhodnout o vlastním osudu".

Politici moldavského regionu ve středu požádali Kreml o oficiální uznání coby nezávislého svrchovaného státu. Doposud ho uznávají pouze další separatistické oblasti - Abcházie, Jižní Osetie a Náhorní Karabach.

Foto: Aktuálně.cz
11:42

Putin označil Ukrajinu za "Novorus". "Ukrajinci a Rusové jsou v podstatě jeden národ. Jen se nacházíme v různých státech," říká.

11:40

Ukrajinské ozbrojené složky zadržely deset ruských občanů s vazbami na zpravodajské služby. S odvoláním na ukrajinskou Státní bezpečnostní službu to píše agentura Reuters.

Žena drží v rukou pasy Ukrajiny a Ruska.
Žena drží v rukou pasy Ukrajiny a Ruska. | Foto: Reuters
11:30

"Nebylo by senzační, kdyby Putin oznámil ustanovení anti-NATO s Čínou? No dobře, tak příště," tweetuje v reakci na Putinova slova o Severoatlantické alianci šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simonjanová.

Šéf Kremlu v televizi mimo jiné odsoudil rozšiřování NATO po rozpadu Sovětského svazu a naznačil, že prohloubí vojenskou spolupráci s Pekingem.

11:20

Zpátky k Vladimiru Putinovi, televizní debata stále pokračuje.

"Nesmíme zažívat žádnou euforii. Musíme se pořád držet faktů a reálií. Národnostní složení Krymu a jižních a východních regionů Ukrajiny je rozdílné. Definitivní rozhodnutí o návratu Krymu do Ruské federace bylo přijato pouze na základě referenda. Jinou volbu jsme neměli," říká.

A pokračuje: "Co se jižních a východních oblastí Ukrajiny týče, musíme lidem pomoci, abychom jim pomohli zachovat jejich práva. Za to budeme bojovat."

Putin říká, že mu Rada federace dala pravomoc použít vojenskou sílu na Ukrajině. "Velice spoléhám, že nebudu muset toto oprávnění použít a že se situace na Ukrajině vyřeší jinými prostředky," dodává.

Vladimir Putin v živé televizní debatě (17. 4. 2014)
Vladimir Putin v živé televizní debatě (17. 4. 2014) | Foto: Reuters
11:14

Prezident Vladimir Putin v televizní debatě přiznal, že na Krymu skutečně operovali ruští vojáci (což Moskva dlouhé týdny popírala).

V Luhansku či Doněcku přitom působí jedni a titíž ozbrojenci, které fotoreportéři zachytili již v březnu na anektovaném poloostrově...

Příznivce připojení k Rusku v ukrajinském Luhansku.
Příznivce připojení k Rusku v ukrajinském Luhansku. | Foto: Reuters
11:10

V Ženevě začala čtyřstranná jednání mezi ministry zahraničí Ukrajiny, Spojených států, Ruska a Evropské unie o ukrajinské krizi.

Ukrajinská delegace podle diplomatů připravila návrhy na větší zohlednění přání etnických Rusů žijících na východě Ukrajiny, informovala agentura DPA. Chce ale také předložit důkazy o podílu Moskvy na ozbrojených akcích proruských separatistů.

Spojené státy jsou v případě ztroskotání dnešních rozhovorů připraveny výrazně zpřísnit sankce proti Rusku.

Foto: Aktuálně.cz
10:59

"Kyjevské úřady se dopustily vážného zločinu, když poslaly na civilní obyvatelstvo tanky a letectvo," prohlásil Putin v debatě, kterou několik ruských televizních stanic vysílá v přímém přenosu.

10:55

Putin poděkoval umělcům, kteří ho otevřeně podpořili během anexe Krymu.

Více o dopisu umělců si můžete přečíst ZDE.

10:49

"Putin hraje velmi nebezpečnou propagandistickou hru," píše na Twitteru nezávislý novinář Maxim Eristavi. Reaguje tak na vystoupení důstojníka Berkutu v ruské televizi.

Dotazy Putinovi totiž mohl položit právě i příslušník ukrajinského Berkutu, dnes již neexistujících zásahových oddílů ukrajinské policie, které stojí za únorovým krveprolitím na Majdanu. "Plnili jste svoji povinnost," slyšel od šéfa Kremlu.

Foto: Reuters
10:48

Putin odmítl, že by exprezident Janukovyč utekl z Ukrajiny. Podle něj byl nucen odjet, protože se garanti dohody z 21. února zmocnili sídla prezidenta a vlády. "Šlo o státní převrat."

10:46

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč  situaci nezvládl, protože nenašel dost síly podepsat rozkaz k použití síly proti vlastnímu obyvatelstvu, tvrdí dále ruský prezident. Jaunkovyč se mu s tím údajně osobně svěřil.

10:40

Putin v televizní diskusi s diváky potvrdil, že se na Krymu pohybovali ruští vojáci. "Již několikrát jsem o tom hovořil, třeba v rozhovorech se svými zahraničními kolegy. A netajil jsem se tím, že jsme chtěli zajistit podmínky pro to, aby obyvatelé mohli hlasovat v referendu. Museli jsme učinit opatření, aby se situace nevyvíjela tak, jak se vyvíjí na východě Ukrajiny. Aby tam nevstoupily tanky a obrněné transportéry. Za zády Krymu skutečně stáli naši vojáci. Působili velice korektně a profesionálně."

Foto: Reuters
10:25

"Věřím, že s Ukrajinou jednou najdeme společnou řeč, jsme - v dobrém slova smyslu - odsouzeni ke spolupráci a máme společné zájmy," uvedl Putin ke krizi rusko-ukrajinských vztahů. A připomněl: Rusko Ukrajině v minulosti poskytlo pomoc v řádech miliard dolarů.

10:16

Jakýkoliv podíl ruské moci na destabilizaci Ukrajiny šéf Kremlu odmítá. "Rusko nikdy neplánovalo žádné anexe, naopak. Nějaké ruské jednotky? To je nesmysl, na východě nejsou žádní ruští vojáci. Jsou to všechno místní občané a největším důkazem je, že lidé sundali masky v pravém slova smyslu," řekl v televizní debatě Vladimir Putin. Když se dostavilo k volbám 83 procent lidí a přes 96 procent se vyjádřilo k připojení, bylo jasno, že jde o přání většiny národa, dodal.

10:11

Krátce po desáté začíná televizní debata ruského prezidenta Vladimira Putina. Hned od začátku mluví o Ukrajině: "Když tehdejší prezident Janukovyč odmítl podepsat dokument o asociaci s EU - vlastně to ani neodmítl, protože jen řekl, že to za těchto podmínek nemůže podepsat -, začaly známé nepokoje, které vedly k neústavnímu převratu a ozbrojenému uchopení moci. Na východě a jihovýchodě se začali lidé obávat o svoji budoucnost, o práva některých národnostních menšin, včetně ruské. Namísto toho, aby rozpoznali, že se děje něco špatného, a zahájili dialog, došli mocní v Kyjevě až k tomu, že na civilní obyvatelstvo poslali tanky a letectvo," říká.

Foto: Reuters
10:01

Před ženevským hotelem, kde mají ve středu proběhnout jednání mezi Spojenými státy, Ruskem, Evropskou unii a Ukrajinou, byly zatčeny dvě aktivistky z hnutí Femen. Těsně před příjezdem šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova se provinily tradiční formou protestu - "nahoře bez", píše agentura Reuters.

"Zastavte Putinovu válku!" Aktivistky ukrajinského feministického hnutí Femen před budovou parlamentu v krymském Simferopolu. (6. března 2014)
"Zastavte Putinovu válku!" Aktivistky ukrajinského feministického hnutí Femen před budovou parlamentu v krymském Simferopolu. (6. března 2014) | Foto: Reuters
9:55

Jak se vlastně na krizi na Ukrajině dívají Rusové? V rozhovoru pro Aktuálně.cz to vysvětluje šéfredaktorka v ruštině vycházejícího týdeníku Pražský telegraf Natallie Sudlianková.

Ukrajinec z Doněcku, který chce do Ruska.
Ukrajinec z Doněcku, který chce do Ruska. | Foto: Reuters
9:43

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dorazil do Ženevy, kde se má zúčastnit jednání se zástupci Evropské unie, Ukrajiny a Spojených států, píše na Twitteru reportér listu KyivPost Isaac Weeb.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
9:36

Ve východoukrajinském Mariupolu, kde se v noci strhla přestřelka mezi separatisty a ukrajinskými vojáky, přistálo pět helikoptér a letadlo ukrajinské armády s vojáky vybavenými granátomety. Ve městě už jsou i ukrajinští odstřelovači. S odvoláním na místní média o tom informovala agentura RIA Novosti. Při nočních bojích v ulicích měst podle Kyjeva padli 3 proruští ozbrojenci, 13 jich bylo zraněno a dalších 63 bylo zadrženo.

Vojáci v obci Perevalnoje u Simferopolu.
Vojáci v obci Perevalnoje u Simferopolu. | Foto: Reuters
9:23

Rusko může ztratit důvěryhodnost jako bezpečný dodavatel zemního plynu. Evropská unie to píše ve společném dopise ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Text dopisu má Český rozhlas exkluzivně k dispozici.

 

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
08:43

Europoslanci se scházejí na posledním jednacím zasedání před květnovými volbami. A jedním z hlavních bodů bude přijetí usnesení "O ruském nátlaku na země Východního partnerství a zejména destabilizaci východní Ukrajiny".

Znění navržené nejdůležitějšími poslaneckými frakcemi odsuzuje Rusko za výcvik a řízení separatistických sil na Ukrajině a dopředu odmítá uznat jakákoli referenda o odtržení nějaké části Ukrajiny podobná tomu krymskému.

Členky Evropského parlamentu na jednání ve Štrasburku.
Členky Evropského parlamentu na jednání ve Štrasburku. | Foto: Reuters
08:26

Na 300 ozbrojenců v noci zaútočilo na kasárna ukrajinské armády v Mariupolu. Tři separatisté byli podle ministra vnitra Arsena Avakova zabiti, 13 lidí utrpělo zranění.

08:11

Navzdory rostoucímu napětí v regionu, včetně průletů ruského vojenského letounu okolo amerického torpédoborce hlídkujícího v Černém moři, Obama zůstává přesvědčen, že Rusko se nechystá vyvolat vojenský konflikt s USA.

"Nemají zájem o vojenský střet s námi a my nepotřebujeme válku."

08:09

Hrozby dalšími sankcemi neustávají. "Pokaždé když Rusko podnikne kroky směřující k destabilizaci Ukrajiny a porušení její svrchovanosti, bude to mít následky," prohlásil americký prezident Barack Obama v rozhovoru pro televizi CBS.

"Putinova rozhodnutí jsou špatná nejen pro Ukrajinu. Dlouhodobě uškodí i Rusku," dodal.

Barack Obama na summitu o jaderném odzbrojení, který se konal v nizozemském Haagu. (25. března 2014)
Barack Obama na summitu o jaderném odzbrojení, který se konal v nizozemském Haagu. (25. března 2014) | Foto: Reuters
08:06

Západní diplomaté vzhlížejí k Ženevě, kde se dnes mají uskutečnit čtyřstranné rozhovory o situaci na východě Ukrajiny.

Zatímco Kyjev bude žádat ukončení ruské podpory pro separatisty i stáhnutí ruských vojáků od hranic i z Krymu, Moskva je přesvědčena, že receptem na ukrajinskou krizi je vypracování hluboce pozměněné ústavy země za rovnoprávné účasti všech regionů a politických sil.

08:03

Dobré ráno z pražské redakce, i dnes pro vás budeme sledovat aktuální dění na Ukrajině v online reportáži.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 18. 4. 2014 0:18
 

Právě se děje

Další zprávy