"Mnohá z těchto opatření jsou nejen v rozporu s evropskými standardy lidských práv, ale jsou také škodlivá pro sociální soudržnost a jsou neúčinná. Místo aby těmto lidem pomohly, evropské státy se pouštějí do závodů v zapuzování migrantů, v rozporu se zásadou solidarity mezi státy a normami lidských práv," zdůraznil.
Muižnieks upozornil, že neexistuje žádný zázračný způsob rychlého vyřešení složitého problému. Evropské státy ale podle něj vědí o široké škále možností pro střednědobé a dlouhodobé řešení.
Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks varoval evropské státy, že politikou uzavírání hranic před uprchlíky, stavěním plotů a dalšími kroky se dostávají do začarovaného kruhu. Podle komisaře je tato politika kontraproduktivní, neúčinná, škodlivá a odporuje evropským normám pro lidská práva. Problém podle něj nemá rychlé řešení a je třeba hledat střednědobé a dlouhodobé východisko.
"Mnoho států zvažuje či provádí kontraproduktivní politiku," uvedl komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižniekss tím, že tyto státy stavějí ploty, omezují výhody pro uchazeče pro azyl, zabavují jim majetek, nutí uchazeče o azyl platit za pobyt v přijímacích střediscích či ve vazbě, omezují spojování rodin a poskytují uchazečům o azyl jen dočasné a nejisté postavení.
Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve na okraj dnešní bruselské schůzky kritizoval rozhodnutí Belgie zpřísnit kontroly na belgicko-francouzské hranici kvůli obavám z přívalu uprchlíků z rušeného uprchlického tábora v severofrancouzském Calais. "Toto rozhodnutí se nám zdá podivné, stejně jako jeho zdůvodnění," řekl ministr. Neodpovídá prý realitě, že by migranti z Calais mohli způsobit nával na belgické hranici.
Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas po zasedání ministrů řekl, že většina členských zemí podpořila řecké námitky proti "jednostranné" politice Rakouska ohledně zpřísnění kontroly hranic a také proti svolání středeční vídeňské minikonference s balkánskými zeměmi věnované uprchlické krizi. Podle řecké agentury AMPE ale ministr popřel, že by na schůzi vládlo "elektrizované ovzduší". Podle něj naopak panovala přátelská atmosféra. Připustil však, že vzniklo "malé napětí" vzhledem k názorovým rozdílům mezi Aténámi a Vídní.
V den, kdy Řecko kvůli středeční schůzce Rakouska se zeměmi Balkánu odvolalo svou velvyslankyni z Vídně, bylo také v Bruselu patrné napětí, které nyní v EU panuje v souvislosti s migrací a děním v Řecku a na západním Balkáně.
"Rakousko se k nám chová jako k nepřátelům," řekl dnes řecký ministr pro migraci Janis Muzalas svým protějškům podle diplomatického zdroje citovaného agenturou AFP. "Řecko nebude akceptovat jednostranné akce. Jednostranných akcí je schopno i Řecko," citovala ministra agentura DPA. Muzalas dále v Bruselu podle médií prohlásil, že Řecko "nepřipustí, aby se pro Evropu stalo Libanonem, skladištěm duší", a to ani v případě, že by dostalo rozsáhlou finanční pomoc.
Bulharský parlament dnes schválil případné nasazení armády k ostraze hranic před přílivem uprchlíků. Týká se to podle agentury DPA i bulharsko-turecké hranice, což je vnější hranice Evropské unie. Rozhodnutí o možném nasazení armády je nyní už v rukou vlády. Pro novou úpravu se ve druhém a třetím čtení vyslovilo 137 zákonodárců bez debaty a bez hlasů proti, napsala DPA. Sofia se obává většího přílivu uprchlíků v důsledku zostřené kontroly námořní hranice mezi Tureckem a Řeckem. Země v současnosti prodlužuje svůj 30kilometrový plot, který v polovině roku 2014 zbudovala na hranici s Tureckem. Prodloužen má být zhruba o 130 kilometrů, z nichž 60 už je údajně hotových.
V centru Atén se dnes pokusil oběsit pákistánský uprchlík, který patřil ke skupině lidí snažících se přes Řecko dostat do některé ze západoevropských zemí. Informovala o tom agentura AP, podle jejíhož fotografa byl muž v bezvědomí převezen do nemocnice. Neštěstí se stalo na centrálním aténském náměstí, kde se shromažďují migranti přivážení na řeckou pevninu z ostrovů v Egejském moři. Pákistánec se pokusil oběsit na jednom ze stromů na náměstí. Podle svědků byl zoufalý z toho, jak se oddalovala jeho plánovaná cesta přes Balkán na západ Evropy.
V centru Atén se pokusil oběsit pákistánský uprchlík, který patřil ke skupině lidí snažících se přes Řecko dostat do některé ze západoevropských zemí. Muž byl v bezvědomí převezen do nemocnice, informovala agentura AFP.
Neštěstí se stalo na centrálním aténském náměstí, kde se shromažďují migranti přivážení na řeckou pevninu z ostrovů v Egejském moři. Pákistánec se pokusil oběsit na jednom ze stromů na náměstí. Podle svědků byl zoufalý z toho, jak se oddalovala jeho plánovaná cesta přes Balkán na západ Evropy.
Podívejte se na nové fotografie z "Džungle".
Podle francouzského serveru iTélé se likvidace v "Džungli" nebude týkat mešit či kostelů, škol a divadla, které se v jižní části tábora nalézá.
Francouzské úřady podle serveru Francetv.info nechtějí v příštích třech týdnech použít při likvidaci tábora sílu.
Francouzská soudkyně potvrdila částečnou demolici uprchlického tábora poblíž Calais, známého jako "Džungle".
Bulharský parlament podle očekávání schválil nasazení vojáků na 275 kilometrů dlouhé hranici s Tureckem, a to kvůli migrační krizi.
Nepodporujeme systém kvót na rozdělení uprchíků v Evropě, protože by změnil etnický, kulturní a náboženský profil Maďarska a Evropy, zopakoval v rozhovoru pro německý bulvár Bild maďarský premiér Viktor Orbán.
Ten ve středu vyhlásil referendum o tom, zda by Maďarsko mělo systém kvót přijmout. Rozhodnutí nepodpořit systém, kvůli němuž Budapešť žalovala EU u Evropského soudu, podle něj "není namířeno proti Evropě, ale na ochranu demokracie".
Atmosféra na schůzce ministrů vnitra zemí EU byla velmi vyostřená. "Ministři se přímo hádali a vyčítali si konkrétní kroky," řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.
"Nebylo zvykem, aby si ministři skákali na radě do řeči. To si nepamatuji za těch osm let, co tady jsem. Už to začíná být opravdu velmi emotivní. Ta čísla (počtu uprchlíků) se zásadním způsobem zvyšují a jsou o dost vyšší než vloni v této době," dodal.
Ve slovenském uprchlickém táboře v Humenném, kde jsou kromě dalších umístěni i asyrští běženci z Iráku, vypukly dětské neštovice, píše Denník N.
Dostal je jeden z dospělých obyvatel tábora, ale nikoli ze skupiny iráckých křesťanů, kteří přišli na Slovensko na konci loňského roku.
Tábor čeká třítýdenní karanténa i proto, že mezi skupinou utečenců jsou děti. Podle vedení tábora by ale nemoc neměla nijak narušit proces integrace.
Chovanec rovněž ujistil, že Česko podporuje celoevropské řešení migrační krize. Zároveň ale zmínil existenci záložního Plánu B, tedy vznik "linie Makedonie - Bulharsko".
Za ČR jsem jasně deklaroval: Podporujeme celoevropské řešení migrační krize. Nemít záložní plán je ale luxus, který si nemůžeme dovolit.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) February 25, 2016
Ministr vnitra Milan Chovanec na Twitteru napsal, že vyčinil řeckému ministru pro migraci Janisu Muzalasovi. Ten se ve státní televizi ERT zostra pustil mimo jiné do Visegrádu. "... nejenže nepřijaly jediného uprchlíka, ale neposlaly jim byť jedinou deku... nebo policisty k posílení (agentury na ochranu vnějších hranic) Frontexu," prohlásil.
Řeckému min. pro migraci jsem dnes řekl osobně v Bruselu, že příště by bylo lepší zjistit si fakta, než V4 neprávem obviní z nesolidárnosti.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) February 25, 2016
Řecko stáhlo svého velvyslankyni z Rakouska. To ve středu uspořádalo setkání zemí na takzvané západobalkánské trase, přes kterou proudí uprchlíci do středu Evropy. Právě Řecko ale do Vídně nepozvalo.
Tisíce běženců raději vyrazily na sever i pěšky. Rozhodla se pro to například skupina uvízlá v údolí Tempi asi 175 kilometrů jižně od makedonské hranice.
"Uprchlíci všech věkových kategorií, muži, ženy a děti, dokonce i lidé na invalidním vozíčku vyrazili pěšky na (hraniční přechod) Idomeni," napsal Ethnos, podle kterého lidé zoufale obcházeli policisty, kteří se je pokusili zastavit.
Situace v Řecku se kvůli opatřením na hranicích zhoršuje. Podle serveru Protothema je asi 5000 uprchlíků v autobusech, které podle okolností popojíždějí hlemýždím tempem sem a tam, nebo jsou uvízlé u dálničních mýtných stanic, jež v posledních týdnech navíc zablokovali se svými traktory zemědělci, bouřící se proti důchodové reformě.