Živě: Makedonci zvažují stavbu plotu. I my potřebujeme nějakou fyzickou bariéru, říkají

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Plot u Szegedu v Maďarsku.
Plot u Szegedu v Maďarsku. | Foto: Jakub Plíhal

Budapešť/Brusel/Berlín - Na rakousko-maďarský přechod v Nickelsdorfu dorazily v noci další 2000 běženců.

Lidé přicházejí pěšky po skupinách o zhruba sto lidech z města Hegyshalomu v Maďarsku. Rakouská policie musela kvůli novému náporu uprchlíků uzavřít z bezpečnostních důvodů silnici vedoucí z hranice k Nickelsdorfu.

Ve středu večer zastavilo kvůli kontrolám pasů a dokladů Dánsko provoz na železniční trati z Německa.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
21:35

Evropa nese vinu za současný příliv uprchlíků ze Sýrie na starý kontinent a měla by za něj převzít plnou zodpovědnost. Podle agentura AP to dnes uvedl ministr informací vlády syrského prezidenta Bašára Asada Umrán Zuabí.

Syřané podle Zuabího prchají ponejvíce z oblastí ovládaných protivníky Asadova režimu. Proti Damašku stojí kromě demokratické opozice, jejíž povstání stálo na počátku občanské války v Sýrii, také radikální islamisté z organizace Islámský stát (IS) a konkurenční fronta An-Nusra napojená na teroristickou síť Al-Káida.

Evropské země, které do Sýrie "poslali teroristy" a "uvalily na syrský lid hospodářské sankce", musejí převzít podle Zuabího plnou zodpovědnost za svou protisyrskou politiku, jejímž důsledkem je prý právě současná migrační vlna.

21:00

Americký prezident Barack Obama nařídil přípravit přijetí nejméně 10 000 syrských uprchlíků v USA v příštím rozpočtovém roce, který začíná 1. října. Řekl to dnes podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Kongres bude podle něj muset v tomto směru přijmout patřičné finanční i bezpečnostní závazky. Spojené státy poskytly od vypuknutí války v Sýrii před čtyřmi lety azyl zhruba 1500 běžencům. Earnest dodal, že USA též dosud předaly asi čtyři miliardy dolarů (přibližně 96 miliard korun) humanitárním organizacím zajišťujícím pomoc pro imigranty v Evropě.

Foto: Reuters
20:25

Radikální islamisté žijící v Německu se snaží verbovat migranty přicházející do země. Podle agentury DPA to dnes uvedl zástupce Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který vykonává v Německu funkci civilní kontrarozvědky. Takzvaní salafisté, kteří prosazují návrat k raným formám islámu, se při pokusech o radikalizaci obrací prý především na mladé lidi.

"Salafisté se snaží oslovovat mimo jiné i mladé uprchlíky bez doprovodu, kteří do naší země přicházejí bez rodin, a proto obzvlášť touží po kontaktu a podpoře," uvedl mluvčí bavorské pobočky BfV. Radikálové přitom působí především v azylových střediscích, narazit na ně lze prý ale už i přímo na mnichovském nádraží, kam přijíždí vlaky s tisícovkami migrantů putujících po takzvané balkánské stezce.

Podle nedávné zprávy BfV počet islámských radikálů v Německu stále roste. Salafistů je v zemi už asi 7500. V roce 2011 jich přitom byly jen stovky. "Tito lidé pomáhají šířit propagandu Islámského státu," uvedl předseda úřadu Hans-Georg Maassen.

20:15

Maďarská vláda ustoupila od zamýšlených tranzitních zón na hranicích se Srbskem. Jejich vytvoření mělo být součástí "protikrizových opatření" připravovaných na 15. září s cílem přispět k rychlejšímu vyřizování žádostí o azyl.

"Racionalita velí od tohoto opatření ustoupit," konstatoval dnes řekl šéf úřadu premiéra Viktora Orbána János Lázár.. Podle jeho vyjádření k vyřizování registrací a žádostí o azyl budou stačit stávající záchytné tábory.

Záměr maďarské vlády zřídit na hranicích tranzitní zóny kritizoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Poukázal zejména na nedostatek místa v pásmu u hranic s ohledem na množství přicházejících lidí.

19:50

Makedonie uvažuje o tom, že po vzoru Maďarska vybuduje na hranicích plot ve snaze zastavit příval migrantů přicházejících hlavně z Řecka. Řekl to dnes makedonský ministr zahraničí Nikola Poposki v rozhovoru, který poskytl maďarskému týdeníku Figyelő.

"My také potřebujeme nějakou fyzickou bariéru, abychom omezili ilegální překračování hranic... Ať už půjde o vojáky nebo o plot či o kombinaci obojího," prohlásil šéf makedonské diplomacie, aniž sdělil podrobnosti.

"V Evropě nepanuje shoda na tom, jak tuto věc vyřešit," posteskl si v této souvislosti Poposki v interview.

Úřady uvádějí, že letos už prošlo Makedonií více než 160 000 uprchlíků. Tato bývalá jugoslávská republika je pro migranty tranzitní zemí na cestě do Srbska, odkud utečenci pokračují přes Maďarsko do bohatších států Evropské unie, zejména do Německa. Přicházejí hlavně z Řecka, menší počet ale putuje i přes Bulharsko.

19:15

Jednání ministrů zahraničí visegrádské skupiny (V4) o migrační krizi, kterého se v pátek v Praze zúčastní také ministři zahraničí Lucemburska a Německa, je "znamením rostoucího napětí s Berlínem", napsala dnes agentura AFP.

Cílem setkání je mimo jiné zevrubněji seznámit šéfy diplomacií Německa a také Lucemburska, jakožto nynějšího předsednického státu EU, s odmítavým postojem zemí V4, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, ke snaze Evropské komise a potažmo Berlína zavést povinné kvóty pro přijímání uprchlíků.

Podle AFP se dnes mezi unijními zeměmi prohloubily rozpory v otázce řešení uprchlické krize. Několik zemí se prý "postavilo otevřeně proti politice 'velkorysosti' obhajované Berlínem vůči uprchlické vlně, která stále narůstá na evropských cestách".

"Den poté, co předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker mohutně vyzval členské země EU ke 'smělosti' a 'lidskosti', se místo toho znásobily známky napětí v Maďarsku, v Rumunsku a na Slovensku, ale také v Dánsku a v Rakousku," upozornila agentura. Podle ní je "nekonečný proud uprchlíků, často ze Sýrie nebo z Iráku, daleko od toho, aby vysychal. Počet lidí zaznamenaných dnes, jak přecházejí hranice mezi Srbskem a Maďarskem, stejně jako na hranicích s Rakouskem, dosáhl nového rekordu.

18:50

Katolická církev chce do 24. září spustit registrační web pro nabídky pomoci uprchlíkům. Oznámilo to dnes vedení České biskupské konference (ČBK), které zároveň vyzvalo farnosti a řády, aby prostřednictvím chystaného webu pomoc nabídly. ČBK také vyzvala všechny, aby nepodléhali strachu a projevům extremistů.

18:45

Nadšeného přijetí se dnes dostalo kancléřce Angele Merkelové při návštěvě přijímacího střediska pro žadatele o azyl v berlínské čtvrti Špandava (Spandau). Migranti nejmocnější ženu Německa vítali potleskem, několik z nich si s ní udělalo i selfie, napsala agentura DPA. Do Německa už dorazil se svou rodinou také Iráčan, jehož fotografiepřed časem obletěla doslova celý svět.

Při návštěvě střediska Merkelová dnes vybídla k co možná nejrychlejší integraci migrantů na pracovní trh i do společnosti. Podle dnešního prohlášení ministryně práce a sociálních věcí Andrey Nahlesové může ale okamžitě do práce nastoupit vzhledem ke své kvalifikaci jen každý desátý migrant. Do jejich přeškolení chce proto investovat 600 milionů až 1,1 miliardy eur (16,2 až 29,7 miliard Kč).

Angela Merkelová na summitu v Bruselu
Angela Merkelová na summitu v Bruselu | Foto: Reuters
17:50

Evropské unii chybí společná strategie k řešení uprchlické krize, její vrcholné orgány se o takovýto společný postup nijak viditelně nesnaží. Viditelné jsou naopak separátní přístupy některých zemí jako Německa a Francie. Napsal to místopředseda Sněmovny a šéf opozičního hnutí STAN Petr Gazdík v dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Vyzval ho, aby začal moderovat dialog evropských státníků o přístupu k imigrantským vlnám. Na Gazdíkův dopis upozornil server iDnes.

"Orgány Evropské unie prostě nefungují tak, jak mají, a proto jsem se obrátil na pana Tuska jako předsedu Evropské rady, který by měl být slyšen. Pokud má být Evropská unie brána vážně, musí občané od jejích představitelů vidět jasné kroky," objasnil dnes Gazdík ČTK důvody, proč se na Tuska obrátil. Pokud Tusk nebude reagovat, Gazdík by se obrátil na starosty ve všech zemích EU, aby společně dali najevo Evropské komisi i radě, "že takhle to dál nejde".

Foto: Ludvík Hradilek
17:40

Nynější uprchlickou krizi je třeba vnímat především jako příležitost, míní Andrew Stroehlein z bruselské pobočky mezinárodní organizace Human Right Watch (HRW). Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v europarlamentu podle něj představil kroky v tomto smyslu. Podle Iverny McGowanové z Amnesty International (AI) byly návrhy malým posunem správným směrem, globální uprchlickou krizi ale nevyřeší z krátkodobého ani dlouhodobého hlediska.

Evropa a její země by podle HRW měly změnit svůj pohled na celou uprchlickou krizi. "Není to zátěž. Pokud se to udělá dobře, může se jednat o příležitost," míní Stroehlein. Přijímajícím zemím může přispět, když příchozí integrují, uznají například jejich kvalifikaci a využijí jejich potenciál.

Podle McGowanové z AI musí unijní země začít spolupracovat spolu s komisí na zásadní změně celého evropského azylového systému. Ten by měl být založen na zvýšení pomoci hraničním státům při zvládání a řešení žádostí o azyl. "Členské země EU by měly hledat, jak posílit bezpečné cesty pro příchod do unie, a ne hledat bezpečné země, kam žadatele vracet," dodala zástupkyně organizace.

17:13

Uprchlíci jsou v Maďarsku odkázáni především na pomoc humanitárních organizací a odborníků.

16:52

Stovky běženců opustily tábor v Röszke, aby se pokusily dojít do Budapešti.

 

16:27

V Röszke se situace zhoršuje. Je chladno, prší a běženci stále nemají k dispozici stany.

16:09

Tranzitní zóny podél jižní hranice Maďarska jsou zrušeny. Běženci budou muset na azylové řízení čekat na srbské straně. K hranicím se přesouvají ozbrojené složky, které mají za úkol hranici hlídat.

16:03

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila uprchlický tábor v Berlíně. Počet migrantů, kteří do německé metropole proudí, označila jako "velikou výzvu".

15:41

Maďarské ministerstvo vnitra navrhlo vyhlásit "krizový stav v důsledku masové migrace".

Informovala o tom agentura Reuters. Návrh má být první položka, která bude projednána na zasedání vlády 15. září.

15:37

České podniky, které nyní trápí nedostatek zejména technických profesí, jsou ochotné okamžitě zaměstnat 5000 uprchlíků ze zemí, jako je Sýrie. Plyne to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy. Firmy preferují zahraniční pracovníky, kteří mají technické vzdělání, umí anglicky a jsou ochotni se rekvalifikovat.

15:22 Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Přibližně 2500 syrských a afghánských uprchlíků právě připlulo do Atén.

15:15

Poslanci Evropského parlamentu dnes na závěr plenárního zasedání ve Štrasburku schválili společné usnesení podporující plány Evropské komise na řešení současné uprchlické krize.

Z 21 českých europoslanců usnesení podpořili jen tři. Ruku pro něj zvedli Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák a Jaromír Štětina. Všichni tři jsou zástupci nejsilnější lidovecké frakce EPP a do europarlamentu je vyslala TOP 09.

Rezoluce vyzývá k vytvoření trvalého mechanismu rozmísťování běženců mezi členské státy, k úpravě stávajícího pravidla o navracení migrantů do první země vstupu v rámci EU nebo k účinnějšímu potírání pašeráctví lidí.

15:05

Na nádraží Keleti v Budapešti mezitím uprchlíkům nadále pomáhají dobrovolníci.

Simona Fendrychová ČTK Zuzana Kleknerová Michal Žák Reuters Martin Novák Simona Fendrychová, ČTK, Zuzana Kleknerová, Michal Žák, Reuters, Martin Novák
Aktualizováno 11. 9. 2015 0:01
 

Právě se děje

Další zprávy