Podle AFP svědci u hotelu Splendid, uvádějí, že je zde mnoho mrtvých. Podle zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, zadržují ozbrojenci v hotelu zatím neznámý počet rukojmích.
Podle agentury Reuters už na místo dorazila policie a došlo k přestřelce. Podle AFP jsou jsou útočníci tři a na hlavě mají turbany. Zda jsou na místě zranění či mrtví, zatím není jasné.
Nejméně tři ozbrojenci napadli v centru Ouagadougou, metropole západoafrického státu Burkina Faso, hotel Splendid, který je oblíbený u západních turistů i pracovníků OSN. Podle AFP je na místě slyšet střelba a výbuchy. Hotel Splendid patří k nejvýznamnějším hotelům v burkinafaské metropoli, leží nedaleko mezinárodního letiště. Podle agentury AFP před hotelem hoří automobil. Terčem střelby se údajně stala i nedaleká kavárna.
V pondělí se sejde Bezpečnostní rada státu (BRS). Zabývat se bude migrací, aktuální bezpečnostní situací a bojem proti terorismu, sdělil dnes ČTK mluvčí Úřadu vlády ČR Martin Ayrer. Členové rady proberou mimo jiné systém vyhlašování stupňů ohrožení terorismem, aktuální bezpečnost v Evropské unii a v NATO, zpracování auditu národní bezpečnosti a problematiku střednědobých a dlouhodobých hrozeb a rizik. Tématem bude i takzvaný protiteroristický balíček, tedy opatření, jejichž zavedení by si vyžádalo i zásah do platných zákonů. Bezpečnostní rada státu probere, tak jako na všech svých posledních zasedáních, aktuální stav migrační krize včetně analýzy současné situace "v oblasti infrastruktury na hraničních přechodech".
"Náš odborník na výživu říkal, že situace je tam velmi špatná a dospělí vypadají opravdu vyhuble. Podle jednoho z členů tohoto výboru zemřelo za posledních 30 dní hladem 32 osob," uvedla Bettina Lüscherová, mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) . O desítkách úmrtí informovali již dříve místní lékaři i humanitární organizace.
"Ve všech těchto případech se zjistilo, že i když byly nálety vedeny v souladu se zákonem týkajícím se ozbrojeného konfliktu a s náležitou opatrností, bohužel zemřeli také civilisté," stojí v prohlášení americké armády.
Při útocích na cíle takzvaného Islámského státu (IS) zemřelo mezi dubnem a červencem loňského roku osm civilistů, tři další pak byli zraněni. Uvedla to dnes americká armáda. Od roku 2014, kdy začala mezinárodní koalice pod vedením Spojených států útočit proti IS, je to teprve potřetí, co americká armáda vydala zprávu o civilních obětech. V minulosti USA přiznaly šest civilních obětí v koaličních útocích. Poslední bilance se týká období mezi 12. dubnem a 4. červencem. Osm civilistů zemřelo při pěti náletech, z nichž poslední je ze 4. července a mířen byl na sídlo IS, které je v severosyrské Rakce. Washington uvedl, že letadla mířila na hledané radikály a že po vypálení bomb vjel do zaměřeného místa automobil a motocykl s civilisty.
Keňský prezident potvrdil smrt keňských vojáků na vojenské základně Africké unie, na kterou zaútočil somálský Šabáb. Ten uvedl, že při útoku zabil více než 60 lidí, ale ze strany Keni to bylo odmítnuto a označeno za propagandu.
Prezident se také nechal podle televizní stanice BBC slyšet, že se útoky Šabábu jeho země "nenechá zastrašit".
Kenya's president says the country "will not be cowed" by al-Shabab after militants killed Kenyan troops in Somalia https://t.co/oKdbccxSzk
— BBC Africa (@BBCAfrica) January 15, 2016
Záznam z jednoho ze čtvrtečních teroristických útoků v centru Jakarty, ke kterým se přihlásila organizace Islámský stát (IS). Zemřelo při nich sedm lidí, z toho pět útočníků.
Here's the moment militants launched an attack on Indonesia's capital, killing six people: https://t.co/PPDgmG1YqU https://t.co/8KSJwZkqDi
— Sky News (@SkyNews) January 14, 2016
Velká Británie se podílí na výcviku iráckých jednotek, které čistí město Ramádí od podomácku vyrobených bomb.
The UK currently supports the building partner capacity mission training ISF at Besmaya, Erbil and Camp Taji. https://t.co/dVYAt82e9g
— CJTF-OIR (@CJTFOIR) January 15, 2016
Mapa čtvrtečních útoků v Jakartě podle agentury AFP.
Jakarta blasts: timeline of Islamist attacks in Indonesia https://t.co/gDKb8ACb5v pic.twitter.com/2jdUNQ0NIU
— AFP news agency (@AFP) January 14, 2016
Indonéské bezpečnostní síly při zásazích napříč zemí zabily jednoho podezřelého ozbrojence a další dva zatkly, informovala agentura Reuters.
Muž zemřel při přestřelce v centrální oblasti Sulawesi, dva další byli zatčeni ve městě Cirebon na ostrově Jáva. Podle informací agentury policie trojici podezřívá z podporování Islámského státu, do čtvrtečních teroristických útoků ale zřejmě zapletena nebyla.
Čína se v boji proti Islámskému státu soustřeďuje dosud hlavně na diplomacii. Prezident Si Ťin-pching navštíví v únoru Írán a Saúdskou Arábii.
Rivalita mezi těmito dvěma zeměmi prodlužuje válku v Sýrii. Íránci podporují Bašára Asada, Saúdové povstalce a opozici.
Jak Islámský stát změnil náš svět. Jeho činy, nepřátelé a oběti ve speciální grafice Aktuálně.cz.
Radikální organizace Islámský stát (IS) byla loni druhým rokem nejaktivnější nestátní ozbrojenou skupinou na světě.
Z celkových 18 987 registrovaných útoků těchto skupin v roce 2015 jich má IS na svědomí nejméně 3317, tedy 17 procent.
Téměř polovina všech útoků se odehrála v Sýrii a Iráku, kolem 50 procent z nich spáchal IS. Ve zprávě to uvedlo londýnské sídlo poradenského a analytického střediska IHS Jane's Terrorism and Insurgency Center.
Co zatím víme o útoku v Somálsku:
Mise Africké unie v Somálsku (AMISOM) ráno potvrdila, že její jednotky byly terčem útoku.
Islamistické milice Šabáb uvedly, že převzaly kontrolu nad základnou Africké unie a zabily přes 60 keňských vojáků, kteří v rámci mise sloužili.
Keňské ministerstvo obrany tvrdí, že cílem útoku ve skutečnosti byla nedaleká základna somálské armády. Keňské jednotky spadající pod misi AMISOM podle něj vyšly Somálcům na pomoc.
Keňské ministerstvo obrany vydalo prohlášení. Stojí v něm:
Tábor somálské národní armády (SNA) byl obsazen a keňské obranné síly, spadající pod misi Africké unie v Somálsku (AMISOM), útok na podporu SNA opětovaly. Boje stále pokračují.
Keňská armáda - která slouží v misi Africké unie v Somálsku - tvrdí, že Šabáb nezaútočil na Keňany, ale na blízkou základnu somálské armády.
Šabáb naopak dříve uvedl, že cílem jeho útoků byli Keňané.
Kenya Defence Forces press release on #El-AddeAttack. pic.twitter.com/R6aqgZaKQ6
— Abdirahman Issack (@Wajia02) January 15, 2016
Útočníci nejprve přijeli vozem s výbušninou k bráně základny AU poblíž města Elade u hranic s Keňou a další bojovníci poté zahájili palbu. "Sebevražedný vůz explodoval u brány základny a útočníci vtrhli dovnitř," upřesnil agentuře Reuters somálský důstojník.
Základna Ceel Caddo leží asi 500 kilometrů západně od hlavního města Mogadiša a podle dostupných zdrojů v ní slouží příslušníci keňské armády.
BREAKING: Dozens of people were killed this morning in an attack by the terrorist group Al Shabab against (AMISOM) pic.twitter.com/Sfopiutcv1
— CRIME ALERT KENYA (@crimealertkenya) January 15, 2016
Při útoku ozbrojenců z islamistického hnutí Šabáb na základnu Africké unie (AU) na jihu Somálska zemřelo mnoho keňských vojáků. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na vysokého představitele somálské armády.
Mluvčí hnutí Šabáb tvrdí, že islamisté zabili 63 vojáků a základnu obsadili. Armáda se podle zdrojů AFP nyní snaží základnu dobýt zpět.
K zatýkání v souvislosti se čtvrtečními teroristickými útoky v Jakartě došlo za úsvitu den po útocích.
Trojice - expert na výrobu výbušnin, odborník na palné zbraně a duchovní - zadržená dnes ve svých bytech na předměstí Jakarty je podezřelá z napojení na útočníky, napsala agentura AP.
Koordinátorem útoků a prostředníkem, přes kterého proudily finance, byl podle policie Indonésan Bahrun Naim, který po zatčení v roce 2011 strávil rok ve vězení za nezákonné držení zbraní. Potom odjel do Sýrie bojovat po boku IS a nyní řídí operace na dálku ze syrského města Rakka.
Naimovým cílem je sjednotit různé skupiny z celé jihovýchodní Asie, které podporují Islámský stát, prohlásil policista Karnavian.
Jakarta attacks: Terrorist Bahrun Naim's keyboard campaign for Islamic State... https://t.co/Y1xO06gGdL pic.twitter.com/4xvpsnWWlV
— Global policy (@eglobalpolicy) January 15, 2016
Podle indonéské policie byli atentátníci napojeni na skupiny na indonéských ostrovech Jáva a Sulawesi a byli součástí globální sítě.
Šéf indonéské policie Badrodin Haiti prohlásil, že veškeré aktivity skupiny, která útoky v Jakartě provedla, byly financovány Islámským státem.
Američané na Twitteru napsali, že díky náletům, které podniká jimi vedená koalice, klesá schopnost radikálů z Islámského státu podnikat protiútoky.
Gen. Austin: #ISIL's ability to counter-attack has been diminished
— U.S. Central Command (@CENTCOM) January 14, 2016
Vyšetřovatelé rovněž oznámili, že již znají totožnost čtyř z pěti jakartských útočníků.
Dva z nich už měla policie v hledáčku dříve, napsal server BBC. Afíf Sunakin dokonce strávil sedm let za mřížemi, a to za pobyt ve výcvikovém táboře islamistů v Acehu, informoval policejní šéf Gen Badrodin Haiti.
Indonéská policie spustila rozsáhlou operaci, jejímž cílem je zneškodnit teroristické buňky v zemi. Jde o reakci na čtvrteční útok v centru metropole Jakarty.
Zatím nepotvrzené zprávy ze Somálska uvádějí, že ozbrojenci Šabábu zabili na základně Africké unie desítky vojáků.
Podívejte se, kde všude ve světě útočil Islámský stát.
INFOGRAPHIE. Les attentats de Daech dans le monde https://t.co/ZJjc2Dylx7 pic.twitter.com/3oWPPQPrVZ
— Le Parisien (@le_Parisien) January 15, 2016
Poslední dva roky lámaly rekordy jako nejteplejší v historii. Letošek ale může získat i jiný primát: může být nejhorším rokem co do počtu teroristických útoků. Zatím tomu vše nasvědčuje.
Tvrdit, že žijeme v éře terorismu, není přehnané. Aktuálně.cz se ohlédlo dva týdny nazpátek - až k začátku letošního roku. Zjistili jsme, že bez teroristického útoku se odehrál jen jediný. Neděle 10. ledna.
K teroristickému útoku došlo i v Somálsku. Islamisté z hnutí Šabáb tam zaútočili na základnu Africké unie. Incident se stal u hranic s Keňou u města Elade. Útočníci najeli vozem s výbušninou do sídla brány základny a další bojovníci poté zahájili palbu. Informace o případných obětech zatím nejsou k dispozici.
Mluvčí islamistických milicí Šabáb prohlásil, že jeho muži základnu obsadili a že vojáci unie ze základny po útoku utekli. Podle somálských úřadů a svědků z místa ale boje pokračují.
Indonéská policie zatkla tři muže. Jsou podezřelí z napojení na pět útočníků, kteří ve čtvrtek odpálili nálože v centru metropole Jakarty.
Policie při prohlídce domu jednoho z mrtvých atentátníků nalezla černou vlajku Islámského státu, což podle agentury AP potvrzuje předpoklad úřadů, že islamistická organizace za útoky skutečně stála.
Egypt se chystá ve svých turistických resortech zavést řadu nových bezpečnostních opatření. Káhira tak reaguje mimo jiné na nedávný útok ozbrojenců na hotel v rudomořském letovisku Hurgada. Útočníci při něm pobodali tři evropské hosty.
K novým opatřením bude podle ministerstva cestovního ruchu patřit mimo jiné umístění většího množství bezpečnostních kamer v letoviscích Hurgada a Šarm aš-Šajch. Egyptská vláda prý rovněž nakoupí větší množství skenovacích rámů a v resortech navýší také počet členů bezpečnostních složek a psů vycvičených na hledání výbušnin. Na posílení bezpečnosti chce Káhira vydat navíc celkem 250 milionů egyptských liber (zhruba 80 milionů Kč).
Vdova po Američanovi zabitém při útoku v Jordánsku podala žalobu na Twitter. Sociální síť podle ní nechala samozvané hnutí Islámský stát (IS) vědomě využívat svých služeb k šíření propagandy, získávání peněz a k lákání nových členů.
"Bez Twitteru by prudký rozvoj IS v nejobávanější teroristickou skupinu na světě během posledních několika let nebyl možný," stojí podle Reuters v žalobě podané u kalifornského soudu. Twitter označil žalobu za neopodstatněnou.
Salah Abdeslam, jediný uprchlý terorista z Paříže, kontaktoval obhájce Svena Maryho, napsala s odvoláním na nejmenovaný zdroj agentura Belga.
Advokát zvěsti odmítl komentovat, nicméně belgická média připomínají, že Mary už loni v prosinci prohlásil, že by jednoho ze strůjců krveprolití obhajoval, pokud by o to byl požádán.
Pařížská prokuratura ve čtvrtek večer oznámila totožnost muže, jenž se odpálil při loňské listopadové razii v bytě na předměstí Saint-Denis. Byl to 25letý Belgičan marockého původu Chakib Akrouh. Kromě něj při zásahu zemřeli hlavní strůjce pařížských atentátů Abdelhamid Abaaoud a jeho sestřenice Hasna Aitboulahcenová.
Nejprve krátké shrnutí čtvrtečního dění:
V centru Jakarty došlo k sérii teroristických útoků. Přihlásila se k nim teroristická organizace Islámský stát. Zemřelo sedm lidí, z toho pět útočníků.
V turecké provincii Dyarbaikr zahynulo při explozi automobilu s výbušninami šest lidí a téměř 40 jich bylo zraněno. Za akcí stojí kurdští radikálové.
Turecko se po úterním atentátu v Istanbulu, který si vyžádal deset mrtvých mezi německými turisty, pustilo do bombardování pozic Islámského státu. Zabilo při tom 200 "teroristů".
Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme boj s terorismem a organizací Islámský stát.