Válka o Kyjev online: Mrtvých je už 25, raněných stovky

Přenos skončil
Těžkooděnci zaútočili na Majdan, nepokoje se šíří i do ostatních koutů Ukrajiny.
Kyjev, 19. 2. 2014.
Kyjev, 19. 2. 2014. | Foto: Reuters

Kyjev - Původně pokojný pochod k parlamentu, jenž měl přimět poslance ke změnám ústavy a okleštění pravomocí prezidenta, přerostl na Ukrajině v krvavé střety mezi demonstranty a policií.

Centrum Kyjeva se tak v době, kdy se zdálo, že obě strany ustupují, znovu proměnilo v bojiště. Protesty se posléze rozšířily i do dalších koutů země.
Bezpečnostní složky v metropoli zaútočily na tábor opozičních stoupenců, v ulicích hoří. Prezident Viktor Janukovyč z násilí viní opozici. Její předáci by se podle něj měli distancovat od radikálů.

Oficiálně si střety doposud vyžádaly 25 mrtvých, a to včetně nejméně sedmi policistů a novináře. Při střetech podle opozice utrpělo zranění přes 1000 lidí, úřady hovoří o polovině. Přes 240 lidí bylo hospitalizováno.

Dramatické dění v Kyjevě sledujeme živě:

Přenos skončil

Opoziční předák Vitalij Kličko je nyní v úřadu prezidenta Viktora Janukovyče, se kterým chce jednat o nynější vyhrocené situaci. Spolu s ním je tam i další opoziční předák Arsenij Jaceňuk. Podle dostupných informací však ještě o půlnoci středoevropského času k jednání pořád nedošlo.

Centrum Kyjeva bylo uzavřeno. Policie propouští pouze trolejbusy a vozidla městské hromadné dopravy. Kyjevské vedení oznámilo, že provoz metra, který byl přerušen v úterý odpoledne, nebude obnoven, dokud neustanou ozbrojené střety ve městě.

Vysílání televize 5. kanal, které zajišťovala informační podporu protestním aktivistům, bylo zastaveno, včetně satelitního přenosu.

Podle agentury Unian v Kyjevě mizí chléb a další základní potraviny. Obyvatelé metropole se údajně masově zásobují nejnutnějším zbožím.

V několika městech na západě Ukrajiny včetně Lvova, Ternopilu a Ivano-Frankivsku se aktivisté pokoušejí znovu obsadit administrativní budovy, které uvolnili v minulých dnech.

Podle agentury AP policie pronikla do opozičního tábora, protestující se jí v tom ale snažili zabránit. Na televizních záběrech bylo vidět několik potyček demonstrantů s těžkooděnci, protestující na bezpečnostní složky házeli zápalné lahve a kameny. Policisté použili vodní děla a ohlušující granáty. Část Majdanu se ocitla v plamenech. Demonstranti zapalovali pneumatiky, aby zabránili policistům v postupu směrem k táboru.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč by měl učinit vše pro to, aby bylo v Kyjevě zastaveno násilí. Řekl to dnes ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek. Situace na Ukrajině je podle něj mimořádně vážná. Ministr kvůli aktuálnímu vývoji chystá usnesení pro středeční jednání vlády.

Kvůli zastavení provozu metra ovládl Kyjev dopravní kolaps. Vedení metra opatření vysvětluje hrozbou teroristického útoku. Původně tvrdilo, že se stanice uzavírají kvůli masovým nepokojům...

Agentura Unian tvrdí, že na Evropské náměstí v epicentru konfliktu dorazilo několik dodávek s desítkami lidí v uniformách, vyzbrojených kalašnikovy. Jsou v kuklách a míří k Ukrajinskému domu.

Demonstranti zapálili obrněný transportér na hlavní kyjevské třídě Chreščatyk.

Informace ministerstva vnitra, podle nichž policisté neútočí, se značně rozcházejí s tím, co píší ukrajinská média.

Server Ukrajinska pravda hlásí, že pořádkové síly zahájily ve 20:00 místního času (19:00 SEČ) útok proti osadě v centru Kyjeva (známé jako Majdan),  kterou tu vybudovali bojovníci s režimem prezidenta Viktora Janukovyče. Za použití dýmovnic prý těžkooděnci prorazili část barikád a postupují z několika stran. Cestu si jistí pomocí vodních děl.

 

Aby zabránila dalším násilnostem, omezí ukrajinská vláda počínaje dnešní půlnocí pro automobily provoz na přístupových cestách do Kyjeva. Píše to agentura Reuters. Zastaví tak protestující, kteří se do Kyjeva sjíždí ze zbytku země.

Mezi mrtvými je podle Interfaxu i jeden Gruzínec.

Prezident Viktor Janukovyč se lídry opozice sejde ve středu v 11:00 kyjevského času (v 10:00 SEČ). Opozice ale nemá radikály v Kyjevě pod kontrolou.

Policie v Kyjevě ještě žádný útok nezahájila, uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva vnitra Sergej Burlakov s tím, že policejní oddíly zatím pouze rozebírají barikády. "Protesty utichají", dodal. Nikdo však prý nedokáže odhadnout, jak se bude situace vyvíjet dál.

Agentura Interfax přichází s novými počty obětí. Odvolává se na polici. Podle ní bylo dnes v Kyjevě zabito devět lidí - sedm civilistů a dva policisté.

Co se dnes od rána děje v Kyjevě? Souhrnnou zprávu si můžete přečíst ZDE.

Eskalaci násilí v Kyjevě hlasitě kritizují zahraniční politici a diplomaté.

"Návrat k násilí na Ukrajině určitě není cestou, jak dosáhnout dohody a zajistit zemi lepší budoucnost," řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

"Odsuzuji veškeré použití násilí, včetně násilí vůči veřejným a stranickým budovám," přidala se šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová.

"Obnovení násilí v Kyjevě je politováníhodné, s ohledem na pozitivní dynamiku, která se rýsovala po víkendu," uvedl americký velvyslanec na Ukrajině Geoffrey Pyatt. "Politika se má dělat v parlamentu, ne na ulici."

Opozice se bojí, že se těžkooděnci pokusí rozehnat i protestující shromážděné na centrálním kyjevském náměstí Nezávislosti, píše ČTK. Opoziční vůdce Vitalij Kličko proto vyzval ženy a děti, aby raději náměstí opustily.

Zraněni nejsou zdaleka jenom demonstranti. Agentura Reuters zveřejnila sérii fotografií, na nichž jsou vidět zakrvácení členové ukrajinských policejních jednotek.

Předseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Rybak popřel, že se dnes zhroutil nebo byl hospitalizovaný, jak odpoledne uváděla ukrajinská média. Zároveň oznámil, že se chce prezident Viktor Janukovyč ve středu sejít se zástupci opozice.

Různí se také informace o raněných. Generální prokurátor Viktor Pšonka tvrdí, že zraněno bylo přinejmenším sto lidí. Opozice už mluví o třech stovkách.

Lidé se nechávají ošetřit v provizorních zdravotnických střediscích. Mají rozbité hlavy, polámané končetiny. Část z nich je ošetřována také v budově parlamentu, kam je přinesli opoziční poslanci.

Počet obětí v Kyjevě bude zřejmě vyšší, než se zatím uvádělo. Ukrajinská redakce BBC uvedla, že potvrzeno je přinejmenším sedm mrtvých. Zpravodaj prý osobně viděl bezhlavé tělo poblíž budovy parlamentu. 

Poblíž vchodu do metra Chreščatyk leží podle agentury Interfax-Ukrajina těla dvou osob - muže a ženy.

Před chaosem varovala i ukrajinská armáda.

Ukrajinské ministerstvo vnitra uvedlo, že v Kyjevě dnes zemřel jeden policista.

Rozsáhlé nepokoje paralyzovaly v Kyjevě dopravu. Omezen je i provoz metra. "Lidé vyrazili sklo na stanici metra Chreščatyk. Stanice je zaplavena demonstranty," uvádí Unian. Provozovatel metra hlásí, že provoz je zastaven "v souvislosti s masovými nepokoji".  Cestující mohou pouze vystupovat.

Kolik je v Kyjevě mrtvých? Informace rozcházejí. Kyjevská televize Espreso odpoledne uvedla, že byl při násilnostech smrtelně zraněn jeden z protestujících. Lékaři z opozičního tábora mají zprávy o celkem třech obětech, list Ukrajinská pravda zmiňuje pět.

Ultimátum, které demonstrantům daly Ministerstvo vnitra a Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU), vypršelo. Do 18:00 kyjevského času (17:00 SEČ) měla opozice zastavit násilí a usednout k jednacímu stolu.

Zraněných rychle přibývá. Svědci z místa hlásí, že na chodnících leží desítky zraněných lidí - policisté i demonstranti. "Nepouštějí k nám vozidla záchranné služby. Lidé zemřeli na následky střelných zranění hlavy a srdce," vysvětluje aktivistka Olga Bohomolcová.

Opoziční poslanci ze strany Vlast se vydali pěšky z budovy parlamentu na Majdan. Jejich vůdce Arsenij Jaceňuk uvedl, že opozice neustoupí. "Žádnou paniku. Neustoupíme. Ani krok zpátky. To je náš prostor svobody a budeme ho bránit," prohlásil. Lidé na náměstí se modlí.

"Tisíce lidí prchají směrem k Majdanu. Policisté je pronásledují střelbou z gumových projektilů," napsala agentura Unian.

Obávané policejní oddíly Berkut zahájily v centru Kyjeva rozsáhlou ofenzívu. Obsadily Evropské náměstí a vytlačují opoziční aktivisty směrem k náměstí Nezávislosti, známému jako Majdan.

Těžkooděnci podle svědků útočí i přímo na barikádách, které až dosud chránily osadu opozičních aktivistů.

Zuzana Kleknerová Petr Jemelka Alexandra Malachovská Zuzana Kleknerová, Petr Jemelka, Alexandra Malachovská
Aktualizováno 19. 2. 2014 0:10
 

Právě se děje

Další zprávy