Káthmándú - Zemětřesení v Nepálu, které zemi postihlo koncem dubna, nejen zdevastovalo infrastrukturu a připravilo o život tisíce lidí, ale - jak nyní zjistili vědci - doslova pohnulo Mount Everestem.
Nejvyšší hora světa se po otřesech, jež dosáhly síly 7,8 stupně Richterovy stupnice, posunula o tři centimetry na jihozápad, napsala agentura AP s odvoláním na geologický výzkum čínské vlády.
Pohyby Mount Everestu přitom nejsou nic nového. V průběhu let se himalájský masiv nejen posunuje, ale taktéž roste do výšky.
Do osudného zemětřesení, které v Nepálu usmrtilo více než 8700 lidí, se hora posunovala severovýchodně rychlostí čtyři centimetry za rok. Za posledních deset let se tak přestěhovala o celých 40 centimetrů a navíc o tři centimetry vyrostla.
Zemětřesení ji tedy v mžiku nejen posunulo o tři centimetry, ale navíc opačným směrem. Hora se tak dostala zpět na místo, kde se mohla nacházet zhruba před devíti měsíci.
Evropská kosmická agentura (ESA) minulý měsíc rovněž poskytla satelitní data, podle nichž se vrchol Mount Everestu scvrkl o necelých 2,5 centimetru.
Kromě toho však měl v dubnu tento himálajský vrchol ležící na hranici Nepálu a Číny kvůli zemětřesení na svědomí život osmnácti lidí, které zavalila lavina.
Následné otřesy půdy, zaznamenané 12. května, už sice s horou nepohnuly, ale pokračující laviny stále znemožňují dokončit evakuaci těl všech obětí.