Zeman letí do Číny po 15 letech. Poprvé bez "faktoru Havel"

Martin Novák Martin Novák
23. 10. 2014 5:57
Návštěva symbolizuje - a zároveň dokonává - obrat české zahraniční politiky.
Čínská vlajka. Ilustrační foto.
Čínská vlajka. Ilustrační foto. | Foto: ČOV/flickr.com

Praha – Skoro patnáct let dělí cesty premiéra Miloše Zemana a prezidenta Miloše Zemana do Číny.

Nejlidnatější zemi světa navštívil naposledy v prosinci 1999, dnes se tam jako hlava státu vrací. V nové éře, kterou vytyčili samotní čeští politici.

Tehdy byl ještě prezidentem Václav Havel. Kvůli lidským právům Čínu nikdy za třináct let v čele státu nenavštívil, což je evropský unikát (pro srovnání - německá kancléřka Angela Merkelová jednala v Číně od roku 2006 už sedmkrát). Pekingu vadily kontakty Havla s tibetským dalajlamou.

Nyní Václav Havel nežije, náměstek ministra zahraničí Petr Drulák označuje zahraniční politiku vedenou lidskými právy za chybnou a premiér Bohuslav Sobotka považuje vztahy s Čínou za prioritu české vlády.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v dubnu v Pekingu podepsal prohlášení, že Česká republika nepodporuje samostatnost Tibetu, a Miloš Zeman tvrdí, že politika vůči Číně musí být realistická.

Změna v českém chování koresponduje s postupným opouštěním lidskoprávního rozměru zahraniční politiky. Od tlaku na kubánský režim Češi začali ustupovat ještě v době vlády Mirka Topolánka a obchodní aktivity českých firem v Bělorusku stoupají. Zeman začal prosazovat ekonomickou diplomacii, která by ve světě měla mít na zřeteli hlavně otevírání dveří českým vývozcům a obchodníkům.

Miloš Zeman chce v Číně v nadcházejících dnech hovořit hlavně o přilákání čínských investic do České republiky a o pomoci českým exportérům (ve vzájemném obchodě má ČR obří deficit 264,5 miliardy korun, což ale vzhledem k rozdílu ve velikostech obou ekonomik není překvapující).

Jednat se má také o přímém leteckém spojení Praha - Šanghaj, které by přitáhlo více čínských turistů.

Lidská práva na Zemanově seznamu nejsou, nebo to alespoň nikde nenaznačil. Nehovořil o nich ani při své poslední návštěvě Pekingu roce 1999. Mezi podnikateli, kteří ho doprovázejí a jsou na palubě letadla, je i expremiér Petr Nečas. Politik, který se k čínské otázce ještě jako předseda vlády vyslovil razantně kritikou takzvaného dalajlámismu.

České spory o to, jak přistupovat k lidským právům v Číně, podle sinologa Ondřeje Klimeše z pražského Orientálního ústavu samotné Číňany naprosto míjejí.

"Toto Číňané nevnímají. Oni uvažují trochu v jiných kategoriích. Čína je podle nich důležitá pro celý svět a všichni s ní mají zájem obchodovat. Pokud by tento spor zaregistrovali, spíše by to brali jako potvrzení toho, že i Češi dostávají rozum a chtějí s Čínou obchodovat. Že i Čechům konečně došlo, že Čína je velká a důležitá," uvedl Klimeš pro Aktuálně.cz.

Českou ekonomiku reprezentují v Číně hlavně automobilka Škoda Auto nebo dodávky strojírenských firem.

Podle Klimeše si ale Číňané Čechy stále nejvíce spojují s komunistickým Československem.

"Znají srpen 1968, protože z důvodů čínsko-sovětské roztržky tehdy Peking stál na straně okupovaného Československa. Znají Československo z historie jako přítele, protože bylo jednou z prvních zemí, která Čínské lidové republice po jejím vyhlášení v roce 1949 pomáhala. Poměrně známé je i rozdělení Československa, ale z toho důvodu, že to je něco, co Číňané absolutně nechápou. Pro ně platí: čím větší a jednotnější země, tím lepší," říká sinolog.

"Co já mám zkušenosti, tak pořád nás nejvíce znají jako Československo z dob komunismu, kdy jsme byli oficiálně jejich přátelé. Setkávám se tam někdy s tím, že vědí o škodovkách nebo českém pivu. O tom, že se v Česku debatuje o lidských právech, v Číně, myslím, neví skoro nikdo,“ potvrzuje sinoložka Lucie Vojtašková, překladatelka z čínštiny, která se specializuje na tlumočení pro podnikatele.

Zemana by měl na závěr jeho čtyřdenní návštěvy přijmout čínský prezident Si Ťin-pching. Český prezident se chce setkat také s vedením Bank of China a s pracovníky společnosti Home Credit China, kterou vlastní skupina PPF českého podnikatele Petra Kellnera.

Obrat v českém postoji vůči Číně by měl být dokonán možná příští rok. Si Ťin-pching má pozvání do Prahy, a může se tak stát historicky prvním nejvyšším čínským představitelem, který ji navštíví.

___

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy