Za otravou ruského exšpióna je Moskva, říká expert. V nemocnici se probral přiotrávený policista

Martin Novák Martin Novák
8. 3. 2018 12:10
Sergej Skripal pracoval v ruské vojenské rozvědce, zároveň ale předával informace o ruských agentech Britům. V neděli se ho někdo pokusil zavraždit.
Sergej Skripal na archivním snímku ruské vojenské rozvědky.
Sergej Skripal na archivním snímku ruské vojenské rozvědky. | Foto: Facebook

Londýn - Britští vyšetřovatelé mají šanci, že se dozvědí podrobnosti o pokusu zavraždit bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. V nemocnici se zlepšil stav policisty, který byl v neděli jako první u dvojice ležící na lavičce v jihoanglickém městě Salisbury.

Muž přišel do kontaktu s nervovou paralytickou látkou, která byla použita proti Skripalovi a jeho dceři. Dostal se ale už z nejhoršího a ve čtvrtek začal komunikovat.

Šestašedesátiletý Skripal a jeho třiatřicetiletá dcera Julie upadli v neděli do bezvědomí poté, co je někdo otrávil v pizzerii v Salisbury, zní dosavadní závěry vyšetřování.

Britské ministerstvo vnitra nezveřejnilo, o jakou látku jde. Způsob provedení ale ukazuje na to, že by se mohlo jednat o plyn VX, který i jen v malé míře způsobuje u oběti křeče, poruchy dýchaní a následně udušení.

Právě VX použily loni v únoru v Malajsii dvě ženy, když zaútočily na Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Muž zemřel na následky otravy v sanitce, vše trvalo jen čtvrt hodiny.

Skripalovi nyní leží na jednotce intenzivní péče a jsou v kómatu.

Podobné jako Litviněnko

Sergej Skripal byl v Rusku odsouzen za špionáž pro Británii, ven se dostal v roce 2010 při výměně agentů. Britská média proto píší, že na pokusu o vraždu se mohli podílet Rusové.

Celá událost totiž připomíná rok 2006, kdy byl v londýnské restauraci otráven poloniem v čaji bývalý důstojník ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) Alexandr Litviněnko.

Britští vyšetřovatelé tehdy podezírali z činu ruského obchodníka Andreje Lugového. Ten se později stal poslancem ruské Dumy (dolní komory parlamentu) za Liberálně-demokratickou stranu Vladimira Žirinovského. A Moskva jej odmítla vydat.

Expert na Rusko a ruskou zahraniční politiku Mark Galeotti ukazuje na podobnosti s případem Skripal. Jak řekl britskému deníku The Guardian, za nedělním pokusem o vraždu vidí jasnou ruku Kremlu.

"Rusové předpokládali, že Skripal stále dělá pro britskou nebo západní rozvědku a že jednoduše neodešel do výslužby," domnívá se Galeotti.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson oznámil, že Londýn tentokrát podnikne tvrdé kroky proti pachatelům vraždy, pokud bude mít dostatečné důkazy. "Musíme zachovat chladnou hlavu a počkat, až budeme mít jasné důkazy," uvedla pak ve čtvrtek ministryně vnitra Amber Ruddová.

Jed v deštníku

Zřejmě nejslavnějším případem politicky motivované vraždy ve Velké Británii je smrt bulharského disidenta Georgiho Markova v roce 1978. Spisovatel v exilu kritizoval bulharský komunistický režim a ten se jej rozhodl zbavit.

Agent na zastávce autobusu píchl Markova do stehna špičkou deštníku. Dostal mu tak do těla malou kuličku napuštěnou jedovatým ricinem. Markov zemřel za čtyři dny.

Záběry ruského exšpióna Sergeje Skripala z obchodu jen 5 dní před otravou | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy