Nairobi - Dramatický příběh malé lvice Elsy, která vyrůstala u lidí a pak se vrátila zpět do divoké africké přírody, dnes znají milióny lidí na celém světě.
Mnohem méně známá je však skutečnost, že autorka slavné knihy Příběh lvice Elsy Joy Adamsonová měla kořeny na území dnešní České republiky.
Díky výstavě, kterou od úterý v keňském Národním muzeu v Nairobi prezentuje české předsednictví EU, to nyní mají šanci zjistit obyvatelé i návštěvníci keňské metropole.
Tam se tento týden sjeli ministři životního prostředí členských zemí Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), aby vedli jednání o ochraně klimatu či nakládání s chemickými látkami a odpady.
Osudy slavné spisovatelky, malířky a ochránkyně přírody tak budou dotvářet kulisu rozhovorů, jež by měly přispět k nastolení "zeleného nového údělu", jak představu provázaného řešení globální ekonomické a klimatické krize popsal první náměstek ministra životního prostředí České republiky Jan Dusík.
Útěk před Hitlerem
Joy Adamsonová se narodila v roce 1910 v Opavě jako Friederike Victoria Gessnerová. K přírodě měla blízko již v útlém dětství, které strávila na břehu řeky Moravice. Její pradědeček - Carl Weisshuhn - měl přírodu stejně tak rád a chystal se v takzvané „Kružberské skále" zřídit rodinné mauzoleum. Ta je dnes hojně využívána horolezci.
Do Keni utíkala mladá vystudovaná módní návrhářka se svým manželem židovského původu před Hitlerovým válečným běsněním.
Zde poznala krásy africké přírody a začala malovat. Její důsledně provedené kresby rostlin jí získaly britskou Grenfellovu zlatou medaili a dodnes se používají k ilustracím botanických knih.
Adamsonová kreslila také keňské kmeny a její obrázky nyní tvoří důležitou součást sbírky keňského národního muzea v Nairobi. Jsou důležité zejména proto, že některé kmeny již zanikly, a Adamsonová je jediná, která je ve svých skečích zachytila. Část kreseb je také vystavena v sídle keňského prezidenta.
Průkopnice ochrany přírody
Přelomový bod v životě opavské rodačky přišel až s lvíčetem, které její třetí manžel George Adamson přinesl domů v roce 1956.
Své poznatky z výchovy malé lvice, která dostala jméno Elsa, si Adamsonová zapisovala a později využila v knize Příběh lvice Elsy (Born free), jež se v překladech do 25 jazyků ihned stala bestsellerem.
Kniha totiž vyšla v době, kdy se Evropa vzpamatovávala z útrap druhé světové války a lidé žíznili po pozitivních příbězích, které by je ujistily, že život má i pozitivní stránky.
Lvici Elsu se manželům Adamsonovým podařilo vrátit zpět do divoké přírody a od té chvíle se stali průkopníky v navracení zvířat do přírody. Z výtěžku za prodej knih založili nadaci "Elsa Wild Animal Appeal", jejíž pobočky vznikly po celém světě a dodnes fungují například v USA, Kanadě, Japonsku a Keni.
Konkrétně v Keni byly prostředky z nadace využity na letecké kurzy pro strážce zvěře, kteří se mohli v malých letadlech dostat i do nepřístupných částí země a účinněji zasahovat proti pytlákům.
Joy Adamsonová byla v roce 1980 v keňské rezervaci Shaba brutálně zavražděna svým bývalým sluhou, kterého dříve propustila za drobnou krádež.
Za svůj život stačila napsat celkem 17 knih, které byly přeloženy do 25 jazyků, a prodalo se jich na 5 milionů výtisků.
Safari z Opavy do Keni
Nairobská výstava, nazvaná "Joy Adamsonová: Dlouhá cesta z Opavy do Keni" („Joy Adamson: A long safari from Opava to Kenya"), představuje život a práci opavské rodačky v unikátních fotografiích i dokumentech.
Na výstavě jsou k vidění také její osobní věci včetně deníku či šatů. Výstavu doplňuje sbírka afrických masek, sošek a textilií.
Na vernisáži bude rovněž pokřtěno anglické vydání životopisu Joy Adamsonové pod stejným názvem, jaký nese výstava (česká verze knihy vyšla pod titulem Setkání se smrtí). Křtu životopisu se zúčastní i jeho autorka, bývalá konzulka českého velvyslanectví v Keni Zuzana Beranová.