Z evropských vod budujeme hřbitov, míní maltský premiér

Jakub Novák
12. 10. 2013 14:50
Reagoval tak na další tragédii, k níž došlo v sobotu ve Středozemním moři.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Valletta (Malta) - Současný postoj Evropské unie k uprchlíkům ze severu Afriky vede k přeměně Středozemního moře ve hřbitov. A je proto potřeba okamžitě zasáhnout a jednat.

Po sobotní tragédii nedaleko italského ostrova Lampedusy, kde přišlo o život minimálně padesát běženců včetně dětí a která následovala jen necelý týden po doposud největší tragédii tohoto druhu, to řekl maltský premiér Joseph Muscat.

Zatímco totiž díky okamžité akci maltských a italských úřadů bylo zachráněno mnoho lidských životů, zbytek Evropy podle něj doposud oběma těmto zemím poskytoval pouze "prázdná slova".

"Nevím, kolik ještě lidí bude muset zemřít předtím, než se něco změní," cituje Muscata BBC. "Pravidla se musí změnit - a není otázkou, zda budou mírnější nebo přísnější. Čelíme špatně nastavenému systému a potřebujeme ho opravit," dodává s tím, že jinak se budou vody Středozemního moře dál měnit v jeden velký hřbitov.

Bez pomoci

Jeho slova rozhodně nemají daleko k pravdě - podle údajů BBC totiž ve vodách omývajících jih Evropy zahynulo od roku 1988 už více než 19 tisíc uprchlíků, kteří se snažili často na přeplněných a technicky nevyhovujících plavidlech dostat z Afriky do vysněné Evropy.

Itálie mimo jiné i proto už v minulosti mnohokrát volala potom, aby jí ostatní země Unie pomohly s tisíci uprchlíků, kteří každý rok přistanou u jejích břehů.

Po tragédii, k níž došlo minulý týden také nedaleko italského ostrova Lampedusa a při níž utonulo minimálně 328 afrických běženců, se Evropská unie rozhodla Itálii v této věci pomoci. Obě tragické události, k nimž v posledních dnech došlo, přitom pochopitelně rozvířily debaty o nové podobě imigrační politiky Unie.

Škrty v rozpočtu

Její provádění v praxi se totiž musí mimo jiné vyrovnávat s nedostatkem financí, jak ukazuje případ "Evropské agentury pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států Evropské unie" (Frontex). Ta od svého vzniku v roce 2004 čelí významným škrtům ve svém rozpočtu - jen v posledních letech se tak musela vyrovnat s poklesem finančních prostředků z původních 118 milionů eur v roce 2011 až na 85 milionů eur pro letošní rok.

Přitom k Lampeduse vzdálené jen asi 120 kilometrů od břehů severní Afriky, Sicílii a mnoha dalším italským ostrovům míří každoročně desítky tisíc uprchlíků a další podobné tragédie jsou tak jen otázkou času.

Jejich rozsah však bude do značné míry ovlivněn dalšími kroky ze strany Unie; evropští lídři jsou však v této věci často bezradní, jelikož balancují mezi politickými tlaky na omezení přílivu uprchlíků do Evropy a potřebou pomoci těm, kteří jsou v natolik zoufalé situaci, že riskují podobně extrémně nebezpečnou cestu přes moře.

 

Právě se děje

Další zprávy