Z Bruselu jede do Kodaně zelený vlak. Proti emisím

Zahraničí Zahraničí
5. 12. 2009 18:15
Z Bruselu vyrazil speciální vlak se zeleným pruhem, jede na ekologický summit do Kodaně
Z dnešní demontrace na podporu snížení emisí v Bruselu.
Z dnešní demontrace na podporu snížení emisí v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Snižujme emise skleníkových plynů. S takovým poselstvím dnes vyrazil z Bruselu speciální vlak se zeleným pruhem.

Veze na 450 cestujících. Jsou mezi nimi významní představitelé OSN a Evropské unie, aktivisté a novináři. Putují do Kodaně, kde se bude konat konference OSN o klimatických změnách. Vlak pojede asi čtrnáct hodin a zastaví v Kolíně nad Rýnem a v Hamburku.

Podobné vlaky jsou podle agentury AP vypravovány i z dalších evropských metropolí. Jedna zelená souprava se ke Kodani blíží z Japonska. Na summit se vydala přes Čínu a Rusko.

Pořadatelé všech těchto zvláštních vlaků vyzvali účastníky klimatického summitu k tomu, aby skutečně prosazovali takový způsob ekonomiky a takovou veřejnou dopravu, které by snížily emise skleníkových plynů. "Kdokoli si myslí, že to není možné, se mýlí," komentoval to ředitel programu pro životní prostředí OSN Achim Steiner.

Životnímu prostředí podle něj pomůže třeba to, že si lidé i při cestách přes hranice států vyberou místo pohodlnějšího letadla nebo automobilu vlak.

Většina lidí cestuje na summit letadly

Vypravené vlaky přesto nejsou ničím jiným než pouhým symbolem. Drtivá většina z 15 tisíc účastníků summitu, kteří se na dvoutýdenní setkání sjedou z různých koutů světa, se totiž do Kodaně dopraví letadly. Letouny přitom podle ochránců životního prostředí zatěžují ovzduší téměř čtyřikrát více než vlaky, poznamenala agentura AP.

Demontrovalo se dnes také v Londýně.
Demontrovalo se dnes také v Londýně. | Foto: Reuters

Kodaňský summit má vypracovat dohodu 192 členských zemí OSN o výrazném snížení emisí skleníkových plynů. Ty podle odborníků způsobují oteplování planety. Tají ledovce, zvyšují se hladiny moří a na zemi ubývá pevniny. Doprava se přitom na emisích ve světě podílí asi 27 procenty.

Jako neoficiální hymnu summitu vybrala OSN podle stanice BBC píseň Boba Dylana A Hard Rain's A Gonna, která byla poprvé uvedena v roce 1962 během studené války a pro generaci šedesátých let se stala vyjádřením obav z možného atomového konfliktu. Nyní má symbolizovat obavu před klimatickými změnami a ekologickou katastrofou.

Český zpěvák, mandolinista a skladatel Robert Křesťan pojmenoval českou verzi Dylanovy skladby Čím dál tíž se dejchá.
- Snižujme emise skleníkových plynů. S takovým poselstvím dnes vyrazil z Bruselu speciální vlak se zeleným pruhem.

Do ulic vyšli aktivisté

Před kodaňským summitem vyšli do ulic také aktivisté. Masivní demonstrace se konaly v Londýně, Berlíně, Paříži i dalších městech. Největší akce se konala v Londýně. Tam se sešlo dokonce 20 tisíc lidí.

Foto: Reuters

Ekologové požadují, aby zástupci členských zemí OSN na konferenci nejen zasedali, ale aby také přinesli nějaké konkrétní výsledky. 

"Britská vláda musí usilovat o to, aby bylo v Kodani dosaženo všezahrnující, spravedlivé a závazné dohody," citovala agentura AP představitelku organizace Oxfam, která se na uspořádání londýnské demonstrace podílela. Ekoložka mluvila o snížení emisí skleníkových plynů, které přispívají k oteplování planety.

Demonstraci předcházela ekumenická bohoslužba, na které představitelé anglikánské, katolické i metodistické církve vyzvali křesťany, aby se zamysleli nad svým způsobem života a nad tím, jaký má vliv na planetu.

V centru Paříže se shromáždilo asi 1500 stoupenců ekologického hnutí Greenpeace, kteří upozorňovali na potenciálně katastrofické důsledky oteplování Země. "Přihořívá, jednejme teď," skandovali demonstranti.

Před Braniborskou bránou v Berlíně vlezla skupina aktivistů v maskách světových státníků do velkého akvária a nechala se až po bradu zatopit vodou. Tak podle nich dopadneme, pokud proti globálnímu oteplování nezasáhneme.

Dějištěm dalších akcí ekologů byly například Glasgow, Belfast a irská metropole Dublin.

 

Právě se děje

Další zprávy