WikiLeaks je mezi nominovanými na Nobelovu cenu míru

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 2. 2011 15:23
WikiLeaks si prý Nobelovu cenu zaslouží například za rozpoutání revoluce v Tunisku
Převezme si  důchovní otec WikiLeaks Julian Assange i Nobelovu cenu míru?
Převezme si důchovní otec WikiLeaks Julian Assange i Nobelovu cenu míru? | Foto: Reuters

Oslo - Nobelovu cenu za mír by měla letos dostat organizace WikiLeaks. Myslí si to aspoň norský politik Snorre Valen, který ji na ni oficiálně nominoval.

Wikileaks si podle něj cenu zaslouží za to, že prostřednictvím svého serveru publikuje utajované informace, čímž zásadně ovlivňuje širokou veřejnost.

Server Juliana Assangeho se tak stal jedním z největších bojovníků za transparentnost a svobodu slova posledních sta let, řekl norský levicový poslanec v rozhovoru pro tiskovou agenturu NTB.

Jako příklad uvedl revoluci v Tunisku. Ke svržení diktátora bin Alího by podle Valena nedošlo, kdyby WikiLeaks nezveřejnila informace o finančních poměrech prezidentovy rodiny.

Nedohledatelné zdroje

Publikováním dokumentů WikiLeaks přispívá i k potlačování korupce a boji za lidská práva, argumentuje Snorre Valen.

Nezisková organizace WikiLeaks sdružuje novináře, informatiky a aktivisty. Jejím cílem je zveřejňovat materiály, které platí za tajné.

WikiLeaks dokumenty získává prostřednictvím svých webů od anonymních informátorů. Její zdroje jsou prý díky sofistikované technologii prakticky nedohledatelné.

Organizaci proslavilo hlavně publikování tajných depeší z afghánské a irácké války a vynášení informací z církevních, vládních, finančních a diplomatických kruhů.

Tři tisíce vyvolených

Loni dostal Nobelovou cenu míru uvězněný čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, který si ji však nemohl převzít. Navzdory mezinárodním protestům Číňané na slavnostní ceremoniál nepustili ani nikoho z jeho rodiny.

Nominace na Nobelovu cenu mohou každoročně podávat asi tři tisíce osob, kterým Nobelova komise rozešle příslušné formuláře. Většinou jde o významné osobnosti z politických, vědeckých a společenských kruhů.

Cena se uděluje od roku 1901, na základě poslední vůle švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Jejím smyslem je ocenit největší přínosy v oblasti fyziky, chemie, medicíny, literatury a zásluh o mír.

Slavnostní udělování Nobelovy ceny za mír se koná vždy 10. prosince v Oslu, jména laureátů ale bývají zveřejněna už během října.    

 

Právě se děje

Další zprávy