Vzpomínka na staré časy. Místo Kima potká Zeman vůdce Laosu

Martin Novák Martin Novák
1. 9. 2015 13:22
V Pekingu má Miloš Zeman na programu tři bilaterální schůzky. S Vladimirem Putinem, venezuelským vůdcem Nicolásem Madurem a prezidentem Laosu Choummalym Sayasonem.
Vlevo Miloš Zeman. Vpravo archivní fotografie z návštěvy Miloše Jakeše v Laosu.
Vlevo Miloš Zeman. Vpravo archivní fotografie z návštěvy Miloše Jakeše v Laosu. | Foto: ČTK, TV Prima, Aktuálně.cz

Praha – Se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem se český prezident Miloš Zeman v Pekingu nesejde. Má však na programu bilaterální schůzku se zástupcem jiné z posledních čtyř zemí, kde stále vládne komunistická strana a kde zůstávají symbolem moci hvězda, srp a kladivo.

Vedle Vladimira Putina a venezuelského prezidenta Nicoláse Madura se Zeman potká s Choummalym Sayasonem. Prezidentem Laoské lidově demokratické republiky (LLDR).

Foto: Aktuálně.cz

Bude to první schůzka hlav států po pětatřiceti letech. Naposledy navštívil laoskou metropoli Vientiane Gustáv Husák v roce 1980.

Laos jde v posledních letech čínskou a vietnamskou cestou. Snaží se přilákat zahraniční investice, založil burzu, podporuje turistický průmysl.

Mezi Českem a Laosem je ale ekonomická provázanost téměř nulová. Agentura Czech Trade na svých webových stránkách BusinessInfo.cz v sekci o českých investicích uvádí jedinou větu: "Neevidujeme přímé české investice v teritoriu ani aktivity českých firem v oblasti."

V roce 2014 Česká republika vyvezla do Laosu zboží za pouhých 8,7 milionu korun, což Laos řadí v žebříčku dovozců z Česka na 174. místo na světě.

Režim však zůstává – alespoň podle mínění organizací, sledujících dodržování lidských práv – jedním z nejrepresivnějších na světě. Marxisticko-leninská Lidová demokratická strana Laosu si od roku 1975 udržuje pozici jediné legální strany a veřejná kritika vlády není tolerována, podobně jako v Číně nebo Vietnamu (ten Zeman navštívil jako premiér v roce 1999).

V souladu s tímto systémem je tak Sayasone, se kterým se český prezident sejde, zároveň předsedou Lidové revoluční strany Laosu. Stejně jako býval Gustáv Husák prezidentem a současně generálním tajemníkem ÚV KSČ.

Organizace Human Rights Watch uvádí, že režim unáší aktivisty, kteří se mu odváží postavit. Nejznámější je případ Sombatha Somphoneho, který zmizel v prosinci 2013 v hlavním městě a od té doby je nezvěstný.

"Laoská vláda má za sebou dlouhou historii plnou mizení lidí, represivních zákonů a dlouhodobých trestů vězení pro své kritiky," říká Philippe Dam z Human Rights Watch.

Thajský deník Bangkok Post nedávno napsal, že po reformách a změnách v Barmě se Laos stal nejtvrdším, nejvíce represivním režimem v jihovýchodní Asii.

Zemanova návštěva bude tak trochu vzpomínkou na zašlé časy. Do roku 1989 patřil Laos mezi největší příjemce československé pomoci. Praha sem dodávala i potraviny a ve velké míře i zbraně, stovky Laosanů studovaly na československých univerzitách.

Představitelé západních států se s laoskými protějšky příliš nesetkávají. Jediným americkým politikem, který od poloviny sedmdesátých let zemi navštívil, byla před třemi roky ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

 

Právě se děje

Další zprávy