Výsledek jednání šéfa OSN s juntou v Barmě?Prázdné ruce

Naďa Straková
5. 7. 2009 15:00
Dvoudenní návštěva Pan Ki-muna podle některých byla zbytečná
Pan Ki-mun na jednání s generálem Than Šweiem, který se nechce vměšovat do soudního řízení s Aun Schan Su Ťij
Pan Ki-mun na jednání s generálem Than Šweiem, který se nechce vměšovat do soudního řízení s Aun Schan Su Ťij | Foto: Reuters

Yangon/Naypyidaw - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun do Barmy odjížděl se třemi cíly: měl po juntě žádat propuštění všech politických vězňů, včetně Aun Schan Su Ťij, navázání dialogu s opozicí a zajištění demokratických voleb, které se mají konat příští rok.

Z Barmy Pan Ki-mun odjížděl nejen "hluboce zklamán", jak se sám vyjádřil před novináři, ale podle některých s prázdnýma rukama. Dvě jednání s hlavním představitelem vojenské junty generálem Than Šweiem podle všeho byla ve všech třech bodech, které Pan Ki-mun měl na srdci, neúspěšná.

Zejména se mu nepodařilo uskutečnit setkání s vůdkyní barmské opozice Aun Schan Su Ťij, o které v době, kdy s ní probíhá soudní proces, velmi stál.

"Jsem hluboce zklamán, že promarnili takto důležitou šanci," řekl Pan Ki-muna na závěr své dvoudenní cesty do Barmy. Generál Than Šwei Pan Ki-munovi dal košem dokonce dvakrát. 

"Naléhal jsem, jak jsem jen mohl," řekl Pan Ki-mun novinářům. "Doufal jsem, že mojí žádosti (generál Than Šwei) vyhoví, ale bohužel se tak nestalo."

Druhé setkání s Than Šweiem trvalo jen půl hodiny a odehrálo se, tak jako to první, v hlavním městě Naypyidaw, ležícím uprostřed džungle, do kterého se smí jen se zvláštním povolením.

Jak informuje agentura AP, generál Than Šwei údajně Pan Ki-munovi opakovaně tvrdil, že by mu rád vyhověl, ale že nechce zasahovat do soudního řízení, které se Su Ťij v současné době probíhá.

Tu od poloviny května soudí za převážně zavřenými dveřmi speciální tribunál za údajné porušení podmínek domácího vězení v souvislosti s neohlášenou návštěvou amerického občana u ní doma. Pokud ji soud shledá vinnou, hrozí jí až pětileté vězení.

Aun Schan Su Ťij rozmlouvá se zahraničními diplomaty, kteří se mohli účastnit slyšení v Rangúnu. Barmská junta jí mnoho takových příležitostí v posledních letech neposkytla.
Aun Schan Su Ťij rozmlouvá se zahraničními diplomaty, kteří se mohli účastnit slyšení v Rangúnu. Barmská junta jí mnoho takových příležitostí v posledních letech neposkytla. | Foto: Reuters

Krátce poté, co do Barmy Pan Ki-mun přicestoval, tamní soud odročil další slyšení s touto prodemokratickou disidentkou na 10. července.

Prázdné ruce

Pokud soud shledá Aun Schan Su Ťij vinnou, hrozí jí až pětiletý trest vězení. V opačném případě by se měla poprvé po šesti letech dostat na svobodu, neboť jí v mezidobí skončilo šest let trvající domácí vězení, které jí barmský vojenský režim prodloužil na maximální možnou dobu.

Jenže příští rok se v Barmě mají konat svobodné volby, poprvé od roku roku 1990, kdy vyhrála opoziční strana Aun Schan Su Ťij, a teprve podruhé od vojenského puče v roce 1962.

Většina pozorovatelů je proto přesvědčena, že junta je odhodlána udržet svého úhlavního nepřítele za mřížemi přinejmenším do té doby, než volby proběhnou.

Generál Than Šwei navenek se angažuje v dialogu o demokratizaci své země, ve skutečnosti ale žádné změny neplánuje
Generál Than Šwei navenek se angažuje v dialogu o demokratizaci své země, ve skutečnosti ale žádné změny neplánuje | Foto: Reuters

Barmští generálové Pan Ki-munovi podle korespondenta BBC slíbili, že volby budou "plně demokratické". Than Šwei mu údajně řekl, že až přijede příště, generálové budou obyčejnými občany. Někteří analytici věří, že Than Šwei skutečně plánuje předat moc, kterou od roku 1962 v rukou soustředí generálové, civilní vládě.

Situaci kolem návštěvy Pan Ki-muna v Barmě ostře sledovaly světové lidskoprávní organizace. Před jeho odletem jej vyzvaly k tomu, aby učinil tuto cestu "smysluplnou", jinak hrozí, že svou přítomností v zemi hlava OSN dodá jedné z nejkrutějších vlád na světě punc legitimity.

Kritické hlasy se ozývaly i ze strany diplomatů i samotných úředníků OSN. Odjezd šéfa OSN s prázdnýma rukama není pro OSN dobrá zpráva.

Jiní zas tvrdí, že návštěva takto vysokého činitele v Barmě udržuje téma neutěšené tamní situace živé nejen v médiích, ale i v diplomatických kruzích. Jenže to může být přesně to, co vyhovuje barmským generálům. Navenek to vypadá, že pro demokratizaci své země něco dělají, ve skutečnosti ale k žádným změnám nedochází.

 

 

Právě se děje

Další zprávy