Vrazi srbského premiéra Djindjiče byli odsouzeni

lem, Reuters, ČTK
23. 5. 2007 12:22
Za vraždu z roku 2003 maximum: čtyřicet let vězení
"Legija" Ulemek během soudního přelíčení
"Legija" Ulemek během soudního přelíčení | Foto: Reuters

Bělehrad - Srbský soud dnes vynesl verdikt nad vrahy prozápadního srbského premiéra Zorana Djindjiče. Dva z obžalovaných dostali maximální trest 40 let vězení.

Zoran Djindjić, který se mimo jiné zasloužil o vydání bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče haagskému tribunálu, byl zastřelen 12. března 2003 na nádvoří sídla srbské vlády.

Hlavními podezřelými mezi dvanácti obžalovanými byli bývalý velitel speciálních policejních jednotek známých jako "červené barety" Milorad Ulemek zvaný Legija (Legionář) a jeho zástupce Zvezdan Jovanović přezdívaný Zmija. 

Oba dostali nejvyšší možný trest -  čtyřicet let vězení. Ulemek měl údajně atentát na Djindjiče zorganizovat, Jovanović provést.

Ulemek si přitom odpykává již jiný čtyřicetiletý trest, a to za vraždu někdejšího srbského prezidenta Ivana Stamboliće a atentát na opozičního předáka Vuka Draškoviće.

 

Odplata za Miloševiče

Většinu z obviněných tvoří někdejší členové polovojenských jednotek podporovaných Miloševičem, které se účastnily vojenských konfliktů v Bosně, Chorvatsku a Kosovu. Pět z nich je stále na útěku.

Obžaloba tvrdí, že cílem vraždy bylo vrátit moc kruhům loajálním Miloševičovi.

Milošević byl svržen na podzim 2000 a na jaře příštího roku ho Djindjić vydal k trestnímu stíhání Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), kde Milošević loni v březnu zemřel.

Kvůli vydání Miloševiče se Djindjič stal trnem v oku srbských nacionalistů, kteří ho označovali za zrádce. Krajně nacionalistická Srbská radikální strana ho i nyní označuje za "mafiánského premiéra".

S Miloševičem odchází "starý" Balkán - NAJDETE ZDE

Prozápadně orientovaní Srbové na Djindjiče i přes dřívější obvinění, že reformy prosazoval s dávkou arogance, vzpomínají s respektem a pro některé z nich se stal mučedníkem snah jejich země o spolupráci se Západem.

Srsbký premiér Zoran Djindjić na fotografii z roku 2003
Srsbký premiér Zoran Djindjić na fotografii z roku 2003 | Foto: Reuters

Kdo si vraždu objednal?

Právní zástupci Djindjičovy rodiny i premiérova osobního strážce, který byl při atentátu zraněn, tvrdí, že obžalovaní byli pouze nástrojem v rukou těch, kdo si vraždu někdejšího premiéra objednali.

Proces, který se táhl tři a půl roku, poznamenalo značné napětí. Zavražděni během něho byli dva klíčoví svědci, předsedající soudkyně nedávno dostala dopis, ve kterém jí bylo vyhrožováno smrtí. 

Dopis soudkyni Natě Mesarevičové poslali podle představitelů soudu patrně Srbové žijící ve Spojených státech. Policie případ vyšetřuje.

 

Právě se děje

Další zprávy