Volby ve Venezuele začal spor o návštěvu hrobu Cháveze

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 4. 2013 7:50
Venezuela volí prezidenta. Kandidáty jsou vládní Maduro a "prozápadní" Capriles
Předvolební kampaň obou táborů byla velmi emotivní.
Předvolební kampaň obou táborů byla velmi emotivní. | Foto: Reuters

Caracas - Ve Venezuele začínají důležité prezidentské volby. Voliči rozhodnou, zda se jihoamerická země s téměř 30 miliony obyvatel bude dál ubírat krajně levicovým směrem, který nastavil zesnulý prezident Hugo Chávez, nebo přijde změna v podobě opozičního kandidáta Henriqua Caprilese.

Neboli: jestli zvítězí kult charismatického Cháveze a jeho často nesplnitelné sliby, nebo prozápadnější Capriles, který málokdy z hlavy sundá svou baseballovou čepici.

Už v předvečer voleb se ale v zemi objevily spory o jejich průběh. Venezuelská opozice nařkla podle BBC vládního kandidáta na hlavu státu Nicoláse Madura z porušení volebního zákona. Prý nedovoleně pokračoval v kampani ve státní televizi.

Maduro, kterého si bývalý dlouholetý vůdce zvolil za svého následovníka, se v předvečer voleb objevil v televizi ve společnosti slavného argentinského fotbalisty Diega Maradony při návštěvě hrobu Cháveze. S úřadujícím prezidentem také televize odvysílala rozhovor.

Opoziční kandidát Henrique Capriles je přesvědčen, že tím Maduro "nestoudně porušil volební pravidla". Lidé z jeho tábora proto podali stížnost volební komisi. Kampaň oficiálně skončila ve čtvrtek.

 

Někdejší odborový předák a dlouholetý Chávezův spojenec Nicolás Maduro tak do posledních hodin před volbami pokračoval v duchu své kampaně, v níž nemusel nic složitého vymýšlet. Označil se za syna charismatického vůdce a slíbil "pokračování socialistické revoluce".

Voličům v předvolební agitaci namíchal koktejl složený ze srdceryvných vzpomínek na Cháveze, zdůrazňování jeho dědictví a výhrůžek před opozičními čachry a sabotážemi, všímá si ČTK.

Venezuelská média zaujal například tím, že popisoval své setkání s Chávezovým duchem v podobě malého ptáčka nebo hrozil těm, kteří ho nebudou volit, prastarou kletbou.

Henrique Capriles.
Henrique Capriles. | Foto: Reuters

Naopak čtyřicetiletý guvernér státu Miranda Henrique Capriles zvolil pragmatičtější přístup: Vsadil na ekonomická témata, což by v době, kdy Venezuelu po 14letém socialistickém úřadování sužuje dvouciferná inflace, mohlo zabrat. Capriles slíbil, že hospodářství země do roka postaví na nohy.

Slibuje rovněž konec vyvážení levné ropy, jejímž prostřednictvím si Hugo Chávez kupoval přízeň okolních zemí, jakožto i vymýcení všudypřítomné korupce.

S Havanou, nebo Washingtonem?

Nicolás Maduro.
Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Výběr mezi ním a Chávezem zvoleným nástupcem Nicolásem Madurem je důležitý také pro zahraničně-politické vztahy.

Chávez nenáviděl Spojené státy a sám sebe pasoval do čela jakési antiamerické koalice zemí. Zařadil tím Venezuelu po bok takových zemí, jako jsou Írán nebo Kuba.

Capriles míní zahraniční orientaci země obrátit opačným směrem a motivovat zahraniční investory tím, že je zbaví strachu z chávezovského zestátňování. Inspiroval se prý v Brazílii, kde se za vlády tamní prezidentky Dilmy Rousseffové podařilo v zemi nastartovat ekonomický růst a snížit chudobu.

Poslední rozloučení s Chávezem:

Roussefová nicméně podpořila Madura a v jeho prospěch podle BBC jasně hovoří i předvolební průzkumy. 

Stejně jako v loňských volbách, ke kterým přišlo přes 80 procent registrovaných voličů, se i v neděli očekává vysoká účast. Volební místnosti se uzavřou půl hodiny po půlnoci našeho času, výsledky by měly být známy už v pondělí ráno.

 

Právě se děje

Další zprávy