Gruzínský sen miliardáře Ivanišviliho ovládl volby. Opozice mluví o podvodech, nechce výsledky uznat

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2016 16:37
V sobotních parlamentních volbách v Gruzii jasně vyhrává podle předběžných oficiálních výsledků vládní strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Opozice hovoří o podvodech a úspěch vládní strany odmítá, ale podle pozorovatelů OBSE byly volby v zásadě v pořádku a ani čeští pozorovatelé se se žádnými problémy nesetkali.
Příznivci uskupení Gruzínský sen oslavují vítězství v parlamentních volbách.
Příznivci uskupení Gruzínský sen oslavují vítězství v parlamentních volbách. | Foto: Reuters

Tbilisi - V sobotních parlamentních volbách v Gruzii jasně vyhrává podle předběžných oficiálních výsledků vládní strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Vyplývá to z průběžných výsledků zveřejněných ústřední volební komisí. Vítězství Gruzínského snu nad opoziční stranou UNM se očekávalo. Opozice ale hovoří o podvodech a úspěch vládní strany odmítá, nicméně podle pozorovatelů OBSE byly volby v zásadě v pořádku a ani čeští pozorovatelé se se žádnými problémy nesetkali.

Vzhledem k tomu, že se v gruzínských volbách hlasuje podle smíšeného klíče, není konečný výsledek ještě zdaleka jasný. Ze 150 členů parlamentu bude 77 zvoleno poměrným způsobem na základě stranických kandidátek a zbylých 73 většinovým způsobem v jednomandátových okruzích.

Po sečtení výsledků v 83 procentech volebních okrsků, kde se volilo poměrným systémem, má Gruzínský sen nadále kolem 49 procenta odevzdaných hlasů, zatímco Sjednocené národní hnutí (UNM) exprezidenta Michaila Saakašviliho jen přibližně 26 procent, upřesnila podle agentur volební komise.

Podobné jasné vítězství vládní strany předpověděly i odhady provedené na základě průzkumů mezi voliči při odchodu z volebních místností. 

Nicméně na výsledek voleb v jednomandátových kruzích bude nutné ještě počkat. Předběžné sčítání podle agentury AP naznačuje, že ve více než 50 okruzích zřejmě přijde na řadu druhé kolo, protože žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů potřebnou k vítězství hned v prvním kole.

Opozice však hovoří o podvodech a odmítá výsledky uznat. "Byly nám ukradeny hlasy. Budeme naše hlasy bránit," prohlásila podle agentury AFP šéfka kampaně UNM Nika Meliaová před stoupenci své strany shromážděnými u sídla ústřední volební komise.

Odmítavý postoj zaujala rovněž bývalá předsedkyně parlamentu Nino Burdžanadzeová, která stojí v čele další opoziční strany Demokratického hnutí-Sjednocená Gruzie. "Naše strana tyto výsledky neuzná. Tyto volby nebyly ani svobodné, ani spravedlivé," prohlásila.

Ústřední volební komise podle AFP již oznámila, že zaregistrovala 46 stížností na porušení volebních procedur, které předložili politické strany a pozorovatelé.

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v dnešním prohlášení hodnotila volby vcelku pozitivně. Ocenila, že byly konkurenční a dobře zorganizované a základní práva byla celkově respektována. Mise nicméně zároveň upozornila na stížnosti ohledně kampaní odporujících zákonům, na případy násilností, na určité procedurální problémy při sčítání hlasů a na nevyrovnané informování některými sdělovacími prostředky.

Čeští zástupci mezi zahraničními pozorovateli Adolf Beznoska a Václav Klučka v oblasti města Mccheta, kde působili, žádné nesrovnalosti nezaznamenali. "Navštívili jsme 11 volebních středisek v oblasti Mcchety a s žádnými problémy jsme se nesetkali. Všude se všechno pečlivě kontrolovalo a všude byli přítomni zástupci politických stran," sdělil ČTK telefonicky Beznoska. Hodnocení voleb v těchto střediscích podle něj bylo "velmi dobré" nebo "dobré".

Sobotní volby se označují za test stability země. V této jihokavkazské zemi se 4,5 milionu obyvatel vládla před volbami napjatá atmosféra, poznamenaná několika násilnými střety. Během samotných voleb ale vážnější incidenty nebyly hlášeny.

Saakašvili vládl Gruzii devět let, ale po prohraných volbách před čtyřmi lety odjel do zahraničí a nyní působí na Ukrajině jako gubernátor Oděsy. Ivanišviliho Gruzínský sen tehdy po prvním pokojném převzetí moci za dobu gruzínské nezávislosti uvrhl do vězení desítky bývalých státních činitelů včetně expremiéra Vana Merabišviliho a vysloužil si za to kritiku západních spojenců. Saakašvili je v Gruzii stíhán kvůli podezření ze zneužití moci a ze zpronevěry.

 

Právě se děje

Další zprávy