Hvězdná hodina euroskeptiků: Vyhráli ve Francii i Británii

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 26. 5. 2014 5:33
Euroskeptická pravice zvítězila v Británii, Dánsku a Francii, Řekové zvolili naopak radikální levici.
Evropské volby otřásly hlavně politickou scénou ve Francii.
Evropské volby otřásly hlavně politickou scénou ve Francii. | Foto: Reuters

Praha – Z voleb do Evropského parlamentu ve všech osmadvaceti členských zemích výrazně vyčnívá jeden výsledek: Vítězství krajně pravicové a euroskeptické Národní fronty ve Francii.

Marine Le Penové se povedlo to, co jejímu otci a dlouholetému vůdci strany Jeanu-Marie Le Penovi nikdy. Vyhrála volby.

Sice jen do Evropského parlamentu a při třiačtyřicetiprocentní účasti, ale na pořádný politický otřes to stačí. Národní fronta dostala pětadvacet procent hlasů a ukázala, že nedávný úspěch v komunálních volbách nebyl náhodný.

Foto: Aktuálně.cz

28 zemí Evropské unie - 28 problémů. Přehledná grafika.

Socialisté skončili až třetí a Francouzi tak účtují s prezidentem Francoisem Hollandem za jeho neplnění slibů o hospodářském oživení a snížení nezaměstnanosti.

Ve volebním štábu Národní fronty se po oznámení výsledků zpívala Marseillaisa a Marine Le Penová okamžitě vyzvala k rozpuštění francouzského parlamentu a k předčasným parlamentním volbám.

"Co jiného by měl prezident udělat po takovém jasném odmítnutí voliči? Parlament nyní absolutně nereprezentuje vůli Francouzů," řekla politička novinářům.

Je to vůbec poprvé, co strana, která se vymezuje proti evropské integraci a proti přistěhovalcům, vyhrála volby v tak důležité zemi. Le Penová je zároveň v zahraniční politice velmi proruská a proputinovská, byť tento fakt v kampani nehrál podstatnou roli.

Marine Le Penová má k dobré náladě důvod. Vyhrála.
Marine Le Penová má k dobré náladě důvod. Vyhrála. | Foto: Reuters

"Je to víc než varování, je to zemětřesení," řekl k výsledkům francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

"Lidé promluvili jasně a hlasitě. Nechtějí být dále vedeni těmi, kteří rozhodují za našimi hranicemi. Eurokomisaři a nevolenými technokraty. Chtějí být ochránění před globalizací," uvedla lídryně francouzské krajní pravice.

Dosud měla Národní fronta tři europoslance, teď jich bude mít pětadvacet.

Další triumf euroskeptiků v Británii

Proruští euroskeptici zvítězili také ve Velké Británii. Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), která chce pryč z Evropské unie, podle předběžných výsledků eurovolby na ostrovech vyhrála a nechala za sebou opoziční labouristy i vládní konzervativce.

"Výsledek přinese zásadní změnu do britské politiky," prohlásil šéf UKIP Nigel Farage v rozhovoru pro list Daily Telegraph.

UKIP podle předběžných výsledků získala 27,5 procenta hlasů, a bude tak mít 23 europoslanců. Labouristé i konzervativci se musí spokojit s 18 europoslanci.

Třetí zemí, kde už vyhrála euroskeptická a protipřistěhovalecká strana, je Dánsko. Zvítězila tam Dánská lidová strana s 23 procenty hlasů.

Jednička na kandidátce strany Morten Messerschmidt údajně dostal nejvíce preferenčních hlasů v historii Dánska.

Dánská lidová strana v minulosti proslula hlavně jako formace vystupující proti přílivu muslimských imigrantů do Dánska. Messerschmidt ale řekl, že chce v Evropském parlamentu spolupracovat spíše s konzervativními stranami, a ne například s francouzskou Národní frontou či řeckým Zlatým úsvitem.

Alexis Tsipras komentuje výsledky voleb.
Alexis Tsipras komentuje výsledky voleb. | Foto: Reuters

V Řecku triumfovala krajní levice

Ten v Řecku nijak výrazně neuspěl, získal deset procent hlasů. Vysoká nezaměstnanost a vyčerpanost Řeků tvrdými úspornými opatřeními vynesly v této zemi k vítězství také stranu kritickou k Bruselu, ale z opačného politického spektra: Koalici radikální levice (SYRIZA) - dostala přes 26 procent hlasů.

Řekové tak z velké části volili proti vládě, která jim vnucuje drastické škrty, aby země mohla čerpat mezinárodní finanční pomoc.

"Vláda ztratila morální a politickou legitimitu. Lidé odmítli politiku škrtů, je to velké vítězství levice," uvedl na sociální síti Twitter předseda strany Alexis Tsipras, který zároveň vyzval k předčasným volbám.

Šéf UKIP Nigel Farage.
Šéf UKIP Nigel Farage. | Foto: Reuters

Rakušané volili hlavně dvě největší strany. Lidovce (ÖVP) a socialisty. Krajně pravicoví Svobodní dostali 20,5 procenta hlasů a skončili třetí. Oproti volbám v roce 2009 jim preference stouply o sedm procent, ale k vítězství mají daleko. Lidovci vyhráli s více než 27 procenty.

Německu zvítězila podle očekávání koalice CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, překvapením je ale zisk jednoho mandátu pro neonacistickou Národní demokratickou stranu (NPD).

Také v Itálii zvítězila vládní Demokratická strana, kterou vede bývalý starosta Florencie a nyní premiér Matteo Renzi. Získala 40 procent hlasů. Hnutí pěti hvězdiček, které chce referendum o vystoupení z eurozóny a návratu k liře, zaostalo o sedmnáct procent.

Praví Finové dostali třináct procent hlasů.
Praví Finové dostali třináct procent hlasů. | Foto: Reuters

Tradiční strany vyhrály i ve Finsku a Švédsku, radikálové tam ale oproti minulým volbám posílili. Švédští demokraté získali 9,8 procenta hlasů, poprvé v historii se tak dostanou do Evropského parlamentu. Tato strana staví kampaň na tom, že imigranti berou práci rodilým Švédům.

Jejich finská obdoba – strana Praví Finové – dostala dokonce skoro třináct procent hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy