V dánských volbách triumfovali populisté, premiérka skončila

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2015 13:39
Dánské volby vyhrála středopravá opozice, vládu sestaví lídr opozičního bloku Lars Lökke Rasmussen.
Lars Lökke Rasmussen
Lars Lökke Rasmussen | Foto: Reuters

Kodaň – Středopravá opozice zvítězila ve čtvrtečních parlamentních volbách v Dánsku.

Dosavadní premiérka Helle Thorningová-Schmidtová již uznala porážku a podala demisi. Otevřela tak cestu pro lídra opozičního bloku Larse Lökkeho Rasmussena k zahájení rozhovorů o vytvoření nové vlády.

Rasmussen však bude pravděpodobně muset učinit velké ústupky, aby si zajistil podporu pravicových populistů, kteří ve volbách zaznamenali historický úspěch a poprvé se stávají nejsilnější stranou opozičního pravicového bloku.

Thorningová-Schmidtová, která rovněž oznámila, že končí v čele své Sociálnědemokratické strany, předložila rezignaci královně Margrethe v královském paláci. Rozhovory o sestavení budoucího kabinetu by podle agentury AP měly začít už během pátku.

Blok opozičních stran v čele s expremiérem Rasmussenem získal ve 179členném zákonodárném sboru 90 parlamentních křesel. Doposud vládnoucí středolevá koalice má v jednokomorovém Folketingu 89 mandátů. Do výsledku jsou započteny i hlasy odevzdané v Grónsku a na Faerských ostrovech. Obě oblasti jsou dánským autonomním územím a poslanci za tato území mají v parlamentu vyhrazeny dohromady čtyři mandáty.

Prohráli jsme na cílové čáře

Thorningová-Schmidtová, která byla vůbec první ženou v čele dánské vlády, ztratila přízeň voličů kvůli nepopulárním úsporným hospodářským opatřením. Premiérka parlamentní volby vypsala v naději, že oživení ekonomiky, které po nepopulárních reformách následovalo, jí zajistí znovuzvolení.

"Volby jsme nevyhráli a poraženi jsme byli na cílové čáře," řekla Thorningová-Schmidtová příznivcům. "Schopnost vést spočívá v tom, že odstoupíte ve správnou chvíli. A ta přišla teď," uvedla s dodatkem, že odstupuje z čela Sociálnědemokratické strany.

Výsledky naopak představují nečekaně přesvědčivé vítězství pro opoziční blok v čele s Rasmussenem, přestože jeho Liberální strana Venstre skončila až na třetím místě.

Výhru opozice umožnil historický úspěch pravicových populistů z Dánské lidové strany (DF), která se staví proti přistěhovalectví a je spolu s Venstre také součástí opozičního bloku. DF získala 21,1 procenta odevzdaných hlasů. Stává se tak druhou největší parlamentní stranou po premiérčiných sociálních demokratech, kteří obdrželi 26,3 procenta hlasů. Venstre získala 19,5 procenta hlasů.

"Dnes večer jsme získali příležitost... ujmout se vedoucí úlohy v Dánsku," řekl ve čtvrtek po skončení voleb Rasmussen. "Bereme na sebe (ten závazek)," řekl.

Sestavování vládní koalice by podle agentury Reuters mohlo trvat i několik týdnů. Populistická DF během předvolební kampaně nenaznačila, zda by byla ochotna se poprvé za 20 let své existence stát vládní stranou. "Budeme tam, kde bude největší politický vliv," uvedl šéf DF Kristian Thulesen Dahl.

Liberálové i populisté mají na řadu politických otázek podobný názor. Rozděluje je ale otázka veřejných výdajů: Rasmussen je chce zmrazit, Dahl je pro jejich zvýšení. Populisté a další strany středopravé opozice se rovněž těsně před volbami dohodli na podpoře britského premiéra Davida Camerona v jeho úsilí reformovat vztahy mezi Británií a EU. DF chce jít ještě dál a vypsat referendum o setrvání Dánska v unijní osmadvacítce.

 

Právě se děje

Další zprávy