Volby jsou pro Ukrajince nadějí, v Praze čekají hojnou účast

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
16. 5. 2014 12:10
Ukrajinci žijící v zahraničí jsou nezanedbatelnou silou. Mimo rodnou zemi jich žije až sedm milionů.
Lidé z Majdanu si přejí změnu. Přinesou ji volby, které se konají už příští neděli?
Lidé z Majdanu si přejí změnu. Přinesou ji volby, které se konají už příští neděli? | Foto: Ivo Dokoupil

Praha - Ukrajinci po celém světě spojují nadcházející předčasné prezidentské volby s nadějemi na sjednocení a uklidnění frustrované země.

Hlasovat mohou také v Praze a v Brně, kde jsou pro ně na zastupitelských úřadech zřízeny volební okrsky.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Zdroj: Aktuálně.cz

Zahraniční voliče sice nikdo osobně neagituje, ale jsou prý velmi aktivní a o kandidátech hovoří prakticky při každém setkání.

"Lidé chtějí hlasovat a dokázat tak, že si přejí dosáhnout změn demokratickou a legitimní cestou," řekl deníku Insider předseda pražské zahraniční volební komise Taras Kostjuk.

V Praze i v Brně očekává hojnou účast. "Zaregistrováno je asi 16 000 voličů a denně se hlásí další stovky zájemců," líčil na pražském magistrátu během vernisáže výstavy fotografií s příznačným názvem Světlo Majdanu.

Ta dokumentuje tragické únorové události na kyjevském náměstí Nezávislosti, jež vedly až ke svržení režimu prezidenta Viktora Janukovyče.

Samotnou vernisáž doprovázel nejen dojemný zpěv oblíbené romance Čeremšyna, ale i tradiční heslo "Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva!"

Hlavně ať najdou společnou řeč

Lidé, z nichž mnozí osobně prožili revoluci v srdci ukrajinské metropole, na ní pohnutě mluvili o nadějích spojených s volbami. Přejí si, aby z nich vzešel prezident, který zodpovědně povede zemi.

Těžko jsme si mohli pomyslet, že se něco podobného může stát na Ukrajině.

"Jsou to velmi složité pocity. Těžko jsme si mohli pomyslet, že se něco podobného může stát na Ukrajině," řekl Insideru ukrajinský velvyslanec v Praze Borys Zajčuk, podle něhož je každá událost, spojena s vývojem v rodné zemi, pro zahraniční komunitu velmi emotivní.

Náladu mezi Ukrajinci žijícími v Česku nicméně označuje za optimistickou. "Věříme, že se volby uskuteční a že bude zvolen prezident. To umožní vznik legitimní vlády. Rusové nám neustále vytýkají, že nemáme legitimní vládu, i když naše vláda legitimní je."

Budoucí naděje jsou podle něj spojeny hlavně s tím, že se lidé domluví. "Věříme, že usednou k jednacímu stolu, najdou společnou řeč a Ukrajina získá své důstojné místo v Evropě," zdůraznil.

Nejde o politika či stranu

Ukrajinský exministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který žije v českém exilu, zdůrazňuje, že blížící se hlasování by mělo být pro každého voliče "otázkou svědomí". "Nejde o politika či stranu, ale o Ukrajinu, o to, zda se ji podaří sjednotit," řekl Insideru.

Pokud voliči v zahraničí přistoupí ke svému občanskému právu zodpovědně, mohou hrát významnou roli. "Podle různých údajů je v zahraničí až sedm milionů Ukrajinců. Jen zhruba 12 procent z nich je obvykle registrováno a účastní se voleb. Pokud by ale skutečně hlasovali, pak by mohli dokonce rozhodnout o nové politické síle."

Taras Kostjuk tvrdí, že dramatické události stmelují krajany.

"Majdan pro nás znamenal velmi mnoho. Lidé ty události srdcem vnímali a vědomě podnikali kroky, které podle jejich cítění měly změnit zemi. Věděli, že riskují, že mohou být zranění, že mohou zemřít. I proto nyní chtějí hlasovat. Volby vnímají jako krok ke stabilizaci."

Vlastenec a slušný člověk

Jedním z těch, kteří byli přímo v epicentru revoluce, je Dmytro Lobač. Na Majdanu byl zraněn a nyní se zotavuje v Praze. V čele státu by rád viděl "vlastence a slušného člověka". "Věřím, že na Ukrajině budou opravdu demokratické volby a že výsledkem bude skutečné vyjádření vůle Ukrajinců, bez falšování a využívání mocenských nástrojů jako v minulosti." Vybráno prý má, ale svoji volbu tají.

Rovněž šestnáctiletý Saško Kozlovskyj z Chmelnycku je přesvědčen, že volby mají smysl.

Zranění z Majdanu v Prahe - Dmytro Lobač (vpravo v modré bundě) a šestnáctiletý Saško Kozlovskyj (vlevo).
Zranění z Majdanu v Prahe - Dmytro Lobač (vpravo v modré bundě) a šestnáctiletý Saško Kozlovskyj (vlevo). | Foto: Alexandra Malachovská

"Samozřejmě jsou tyto volby důležité pro Ukrajinu. Musí být ale zvolen důstojný politik," říká mladík, který v Kyjevě přišel o nohu a do Prahy se dostal díky české vládní pomoci spolu s dalšími zraněnými lidmi. Dodává, že stávající kandidáty nechce hodnotit a svého "favorita" údajně nemá.

Volby, nebo občanská válka

Organizátor pražské výstavy Rostislav Prokopjuk je přesvědčen, že pokud lidé nepůjdou k volbám a nenajdou společnou řeč, hrozí Ukrajině občanská válka.

"Musíme být odpovědni za to, že jsme Ukrajinci. I podle toho nás bude Evropa posuzovat," vysvětluje, proč krajany v Česku svolává na benefiční akce, jimiž se snaží přispět k pomoci lidem zraněným při tragických událostech, ale zároveň je vyburcovat k občanské aktivitě.

Potřebujeme stabilní vládu, která zachrání hospodářství a udrží jej alespoň v současném stavu.

Lidé očekávají, že nový prezident ochrání zemi před rozkolem a militantními nároky sousedního Ruska.

"Žádný investor nemá zájem o zemi, která je před rizikem územního rozpadu a vojenské intervence. Moje naděje jsou spojeny hlavně s tím, aby nezbankrotovala ekonomika. Potřebujeme stabilní vládu, které zachrání hospodářství a udrží jej alespoň v současném stavu," řekl deníku Insider podnikatel Jurij Kovtanyč.

Podle něj bude záležet na tom, zda nová hlava státu sestaví právě takovou vládu a zda bude mít schopný tým, který "zvedne zemi z popela". "Pak se prezidentem může stát kterýkoli kandidát."

Strach ze zmaření voleb

Mnozí sice pochybují o tom, zda kandidáti, kteří zrovna usilují o moc, jsou tou nejlepší volbou pro Ukrajinu, ale k volbám půjdou už jen z obav o jejich zmaření.

"Vím, že lidé v zahraničí toho moc nezmůžou, ale každý hlas je dobrý," říká zakarpatský elektrikář Vasyl, který žije v Praze a na Majdan jel hned několikrát. "Možná budu hlasovat pro Oleha Ljaška. Je to nadšený bojovník se separatisty a všemi odpůrci Ukrajiny, i když zastává poněkud radikální způsoby," hovoří o nacionalisticky orientovaném politikovi.

Kandidátům, kteří jsou považováni za favority, prý nevěří. "Musíme ale volit z toho, co máme. Země potřebuje prezidenta."

Jak vše dopadne, by mělo být jasno po 25. květnu, kdy se mají předčasné volby uskutečnit. Dosavadní průzkumy jednoznačně favorizují "čokoládového krále" Petra Porošenka.

(Text původně vyšel v sesterském online deníku Insider, který jej poskytl redakci Aktuálně.cz v plném znění)

 

Právě se děje

Další zprávy