Vojáci z občanské války půjdou do vězení na 6060 let

Simona Holecová
3. 8. 2011 9:20
Soud v Guatemale vynesl první tresty za masakry civilistů během občanské války
Odsouzeni na 6060 let každý. Díváte se do tváří (zleva doprava) Daniela Martineze Hernandeze, Reyese Collina Gualipa a Manuela Popa.
Odsouzeni na 6060 let každý. Díváte se do tváří (zleva doprava) Daniela Martineze Hernandeze, Reyese Collina Gualipa a Manuela Popa. | Foto: Reuters

Ciudad de Guatemala - V Guatemale vynesl soud historické rozsudky. Vůbec poprvé se snažil najít tresty za masakry na civilním obyvatelstvu, kterých se vojáci dopouštěli během vleklé občanské války.

Ta trvala více než třicet let - až do roku 1996. Vláda si tehdy vycvičila eskadry smrti, jejichž úkolem bylo likvidovat protivládní síly.

Guatemalský soud nyní shledal vinnými čtyři bývalé vojáky. Každému z nich vyměřil více než 6 tisíc let - přesně 6060 roků - vězení za roli, kterou sehráli při jednom z masakrů v roce 1982.

Tehdy ve vesnici Dos Erres na severu země zahynulo 250 lidí. Odsouzení vojáci měli mít na rukou krev 201 obětí. Trest dostali za zločiny proti lidskosti.

Konec? Ne, začátek

Tamní tisková agentura AGN označila rozhodnutí za přelomové a historické. Aktivisté věří, že soudce vytvořil precedens pro příští právní spory.

"To, co jsme tady u soudu slyšeli, jasný a nekompromisní verdikt, to je jen začátek," citovala stanice CNN ředitelku Asociace pro příbuzné zadržených a zmizelých Auru Elenu Farfanovou.

Vojáci - Carlos Antonio Lopez Carias, Reyes Collin Guali, Daniel Martinez Mendez a Manuel Pop Sun - se cítí nevinní.

"Už jsem několikrát řekl, že jsem nevinný... není tam žádný pevný důkaz," řekl CNN Carias.

Proti němu svědčila například pětašedesátiletá Petronila Lopez Mendezová, která ve vesnici přišla o muže a dva dospívající syny. Podle jejího svědectví jí Carias řekl, že dostane svou rodinu zpátky, pokud zaplatí. "Platila jsem mu, ale synové ani manžel v té době už nežili. Nikdy se nevrátili," napsala agentura AGN.

Felicita Helenia Ramirezová přišla při masakru o rodiče, jí se podařilo odplížit do bezpečí. "Když jsem se vrátila, byla vesnice vypálena do základů. Všude ležely rozházené věci a šaty. Našla jsem fotku maminky. To je jediná věc, která mi zbyla," popsala.

OSN eviduje za 36 let trvání občanské války v Guatemale 669 masakrů.

 

Právě se děje

Další zprávy