Washington - Okolnosti smrti malíře Vincenta van Gogha byly 124 let po jeho skonu zřejmě definitivně objasněny.
Podle obecného mínění, podpořeného mnoha publikovanými životopisy, se mělo za to, že si van Gogh vzal život sám.
O sebevraždě ostatně před tím, než zemřel, mluvil i sám umělec.
Letos se do vyšetřování úmrtí nizozemského velikána vložil americký forenzní expert Vincent Di Maio a přišel s důkazem, který verzi o sebevraždě jedné z nejvýznamnějších postav výtvarného umění všech dob vyvrací.
Smrt nastala 29 hodin po výstřelu
Van Gogh zemřel až 29 hodin poté, co do jeho břicha pronikla kulka, a v posledních chvílích života byl v péči lékaře Paula Johna.
Uznávaný balistik Di Maio tak mohl vycházet z jeho popisu zranění. "Pokud by se van Gogh zastřelil sám, a rána by tedy vycházela z bezprostřední blízkosti, usadily by se v okolí rány saze a střelný prach," cituje Di Maia britský deník The Independent.
Hlaveň musela být v době výstřelu nejméně třicet až šedesát centimetrů od těla.
"O ničem takovém se ani v jedné z lékařských zpráv nepíše, což znamená, že hlaveň zbraně musela být nejméně třicet až šedesát centimetrů od těla," uzavírá jednoznačně expert, který se proslavil na americkém případu vraždy George Zimmermana.
Kulka navíc do malířova hrudníku pronikla přímo, tedy v úplně jiném úhlu, než jaký odpovídá sebevraždě.
Pijatika, která se zvrhla
Závěry amerického odborníka tak nasvědčují teorii, s níž přišli autoři van Goghova životopisu z roku 2011 Steven Naifeh a Gregory White Smith.
Badatelé došli k závěru, že malíře postřelili dva mladíci, kteří s ním na jeho oblíbené pole chodili popíjet.
"O těch dvou klucích, z nichž jeden chodil v kovbojském převleku a měl u sebe kvůli tomu poškozenou pušku, se vědělo, že chodí s Vincentem popíjet. Máme tu tedy párek teenagerů se špatně fungující zbraní, kluka, který si rád hraje na kovboje, a tři lidi, kteří toho nejspíš hodně vypili," shrnul před třemi roky BBC argumenty jeden z autorů životopisu Steven Naifeh.