Vietnam bohatne. A poznává rozvody či pozdní manželství

Zdeněk Mihalco
13. 7. 2008 16:30
Společnost překotně mění ekonomický růst
Tradiční klobouky se stále nosí. Fungování společnosti se však mění
Tradiční klobouky se stále nosí. Fungování společnosti se však mění | Foto: Jan Hořínek

Hanoj - Vietnam patří k nejrychleji bohatnoucím zemím světa. A ekonomické změny provázejí rychlé změny životního stylu a společnosti.

K proměně Vietnamu začalo docházet po reformě v devadesátých letech známé jako "doi moi". Od té doby se Vietnam otevřel světu, do země zamířila řada zahraničních investorů i turistů. A ekonomika roste stálým, v průměru sedmiprocentním růstem, byť zejména venkov je stále velmi chudý.

Politicky zůstává Vietnam komunistickou zemí, která drží pod zámkem politické vězně a potlačuje svobodu slova.

Jak ukázal dosud nejrozsáhlejší průzkum vietnamských rodin, lidé se berou později a dospívající se dříve dostávají z vlivu rodičů a stále více prosazují vlastní názory.

Zlepšuje se gramotnost společnosti, rodiny ve velkém nakupují televize a motocykly, ale rovněž roste počet obézních lidí.

OSN ve svém průzkumu monitorovala 9300 vietnamských domácností.

Rozvodů přibývá

Ukázalo se, že rychle stoupá počet rozvodů, byť oproti západní společnosti jde stále o velmi nízká čísla - rozvedeno je 1,4 obyvatel Vietnamu starších patnácti let.

Z výzkumu rovněž plyne, že manželství jsou uzavírána stále později. Naprostá většina lidí však žije v manželském svazku, a to nejčastěji z důvodu, "že už na manželství měli věk".

Nové silnice i vily. Z chudé země se stal východoasijský ekonomický tygr
Nové silnice i vily. Z chudé země se stal východoasijský ekonomický tygr | Foto: Jan Hořínek

Devadesát procent lidí uvedlo, že má spokojené manželství. Zároveň drtivá většina Vietnamců nepovažuje za vhodné partnerské soužití mimo manželský svazek ani předmanželský sex. Také je však ve Vietnamu velmi vysoký počet potratů, a to hlavně v případech, kdy je žena těhotná před sňatkem.

Většina z 54 národů obývajících Vietnam patří k patriarchálním společnostem a muži stále vlastní většinu majetku a jsou považováni za hlavu rodiny. O domácí práce, ale i rodinný rozpočet se však ve většině případů stará manželka.

Rodiče dávají svým dětem stále více volnosti a respektují názory dospívajících. Zároveň je však zcela běžné pomáhat rodičům v práci. Pětaosmdesát procent manželů se snaží děti povzbuzovat ve vzdělání, které považuje za prioritu. Takřka všichni vietnamští rodiče uvedli, že se snaží zajistit rovný přístup ke vzdělání synům i dcerám.

Ve společnosti má však tradičně žena spíše podřadné postavení, například se po svatbě stěhuje k rodině manžela. V zemi je také rozšířená prostituce. Až do poloviny dvacátého století bylo ve Vietnamu běžné mnohoženství, dnes už se však nevyskytuje.

Ve Vietnamu zároveň zůstává rozšířen respekt ke starším. Polovina seniorů žije v domácnostech se svými dětmi. Dospělí, kteří nežijí se svými potomky, jim často alespoň zasílají peníze.

Sen rodiny: motocykl

Většina lidí má doma televizi (v neděli sledovali soutěž Miss Universe, která se konala ve plážovém letovisku Nha Trang), a takřka dvě třetiny domácností vlastní největší symbol vietnamského ekonomického růstu - motocykl. Rychle roste také počet mobilních telefonů a počítačů v rodinách a připojení k internetu.

Naopak auto vlastní méně než procento obyvatel a třeba sporák má jen necelá polovina rodin.

Výzkum také upozornil na vážný problém současné vietnamské společnosti - domácí násilí, které bylo dosud do značné míry tabuizováno. S nějakou formou domácího násilí (zahrnuje i nadávky nebo ponižování) se setkala více než pětina respondentů.
Vietnamská vláda už přijala legislativu, která by problém měla pomoci vyřešit.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Vietnamky žijící v Česku

Zpět na speciál Proměny východoasijské společnosti

 

Právě se děje

Další zprávy