Vězeň z Guantánama chce do parlamentu

pav, Reuters
24. 3. 2007 7:30
Sydney - Australští muslimové si stěžují na rostoucí islamofobii svých spoluobčanů. Věci proto chtějí začít měnit z parlamentních lavic.
Mamdouh Habib je jedním ze čtyř muslimských kandidátů, kteří se ucházejí o místo v zákonodárném sboru Nového Jižního Walesu
Mamdouh Habib je jedním ze čtyř muslimských kandidátů, kteří se ucházejí o místo v zákonodárném sboru Nového Jižního Walesu | Foto: Reuters

Obyvatelé nejlidnatějšího australského státu, Nového Jižního Walesu, dnes volí poslance místního zákonodárného sboru.

Přestože Austrálie bývá často označována za ideál multikulturalismu, zdaleka nejvíce se v souvislosti s těmito volbami hovoří o kandidatuře několika australských muslimů.

"Postavit se rasismu čelem"

Postarali se o to sami představitelé muslimské komunity, kteří říkají, že už nemohou dále sedět se založenýma rukama a sledovat, jak se v australské společnosti šíří nenávist.

Australští muslimové
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Australští muslimové

  • Mezi 20 milióny Australanů je asi 280 tisíc muslimů, převážně sunnitů (jejich podíl na celkové populaci Austrálie je tedy kolem 1,5 procenta)
  • Až polovina australských muslimů žije v Sydney, kde jejich podíl na celkovém obyvatelstvu města tvoří 3,4 procenta (největší koncentrace je ve čtvrtích Lakemba, Punchbowl, Wiley Park, Bansktown a Auburn 
  • Z Australanů, kteří konvertovali k islámu, se nejvíce mluví o Davidu Hicksovi, jehož Američané zadržují na základně v Guantánamu pro podezření, že bojoval v Afghánistánu na straně Talibanu

"Jedním z důvodů, proč se politicky angažujeme, je snaha postavit se rasismu a islamofobii čelem," řekl agentuře Reuters mluvčí Společnosti přátel islámu sídlící v Sydney Kaysar Trad.

Válka v Iráku, kde má Austrálie početný vojenský kontingent, soudní procesy na základě protiteroristických zákonů a neuctivé výroky na adresu žen a židů ze strany některých radikálních imámů působících v Austrálii v poslední době přispěly k napětí mezi většinovým obyvatelstvem nejmenšího kontinentu a tamní zhruba čtvrtmiliónovou muslimskou menšinou.

O rozruch se v předvolební kampani postaral i předák křesťanských demokratů, reverend Fred Nile, který vyzval k desetiletému moratoriu na muslimskou imigraci ve prospěch perzekuovaných křesťanských uprchlíků. Kromě toho volá po studii, která by zmapovala dopad muslimského přistěhovalectví na Austrálii.

"Já to dokážu"

Ještě větší pozornost na sebe ale strhává Mamdouh Habib, který byl pouhé tři týdny po útocích z 11. září 2001 zatčen na hranicích Pákistánu a Afghánistánu a než byl v lednu 2005 bez jakéhokoli obvinění propuštěn, pobyl si téměř tři roky v zajateckém táboře na americké základně Guantánamo. 

Američané jej podezírali z napomáhání teroristům z Al-Káidy, nepodařilo se jim ale shromáždit dostatek důkazů, aby mohl být souzen.

Mamdouh Habib s manželkou Mahou
Mamdouh Habib s manželkou Mahou | Foto: Reuters

Ví, že ve volbách nemá mnoho šancí, přesto svou kampaň vedl velice energicky a s mikrofonem v ruce se před nákupními středisky v Sydney pouštěl do současné australské vlády premiéra Johna Howarda a jeho rozhodnutí podpořit americkou invazi do Iráku.

"Proč posíláme lidi do války? Lidé neznají pravdu. Někdo musí dávat pozor na to, co vláda dělá, a já věřím, že to dokážu," říká Habib v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Kandidují také muslimky

Spolu s Habiben usilují o hlasy voličů v okrsku Auburn na jihozápadě Sydney, kde žije početná muslimská komunita, dvě ženy, které přestoupily k islámu - Silma Ihramová a Malikeh Michaelsová. V sousedním okrsku je doplňuje ještě jeden muslimský kandidát.

Žádný z nich ale nepatří k velkým politickým stranám buď kandidují jako nezávislí, nebo je na své kandidátky přijaly menší strany (zelení a demokraté).

Správný muslim se musí modlit pětkrát denně. Ani vrcholící kampaň není omluvou.
Správný muslim se musí modlit pětkrát denně. Ani vrcholící kampaň není omluvou. | Foto: Reuters

"Velké strany se evidentně bojí postavit muslimského kandidáta," poznamenává k tomu Kaysar Trad. "Nepřímo tím oznamují, že mají islamofobní, rasistické voliče. My jim chceme dokázat, že se mýlí, že Australané nejsou tak rasističtí, jak si jejich politici myslí."

Silma Ihramová, matka šesti dětí a zakladatelka školy pro muslimské dívky, ovšem tvrdí, že menšiny to mají v australské politice mimořádně těžké: "Musela jsem vybojovat mnoho bitev a vytrpět si mnoho těžkostí, než mě lidé vůbec začali brát na vědomí."

Když ne teď, tak příště

I kdyby nakonec žádný z muslimských kandidátů ve volbách do zákonodárného sboru Nového Jižního Walesu neuspěl, Kaysar Trad doufá, že v letošních volbách do federálního parlamentu jich bude kandidovat ještě více.

"Je to v rukou Božích, je to v rukou veřejnosti. Pokud nevyhrajeme teď, půjdeme do dalších voleb, to není žádná pohroma," přitakává mu Mamdouh Habib.

Představitelé australské muslimské komunity se pokoušejí dát dohromady i islámskou politickou stranu, podle agentury Reuters je ale sporné, zda se jim to podaří ještě před nadcházejícími federálními volbami.

 

Právě se děje

Další zprávy